Vy co jste přežili, přistupte blíže, polibte pentagram, obraťte kříže - Tudor

...Král je mrtev...ať žije král...

… Tudor byl anglický král z dynastie Tudorovců – 1485 – 1603 původní waleský rod, jejímž zakladatelem se stal Jindřich VII. Tudor, který jako hlava lancasterské strany zvítězil v bitvě u Bosworthu nad Richardem III ve slavné válce Růží – bílé a červené a dosáhl uznání své vlády. Dalšími významnými panovníky byli syn Jindřich VIII Tudor a jeho děti – Eduard VI, Alžběta I a slavná Marie I – Krvavá…

Rodokmen plzeňské kapely, která si vzala do vínku jméno tohoto slavného rodu není tak dlouhý, přesto ale zajímavý. Kapela vzniká v roce 1988, kdy tehdejší teenager Petr Batěk, ovlivněn nejen hudbou starších kamarádů z Faty Morgany, ale i ranými alby skupiny VENOM, BATHORY…má jasnou představu, jak má hudba jeho budoucí kapely vypadat. Jak byla tehdy móda, přijímá umělecké jméno HADES a staví svojí vysněnou hudební představu – skupinu TUDOR, skupinu, která posadila „ na prdel“ nejednoho rockera ve své době. Skupinu, která se v dobách vzniku mohla rovnat s jakoukoliv hudební špičkou ve svém stylu u nás. V porovnání s ostatními byli TUDOR mladí hoši, ale jejich hudba už tehdy „ smrděla peklem“.

batek

TUDOR ve svém počátku tvoří – Petr Hades Batěk, Ivo Kopecký, David Křížek a Ruda Lukeš. TUDOR od počátku vsadili na image svých vzorů VENOM a tak je zdobily pyramidy, hřeby, trny, kříže a jejich show byla podobná a stejně divoká. Přicházejí první koncerty, ten snad první se odehrál v domovské Plzni na učilišti Škodovky. Původně vše bylo určeno pro učně, TUDOR si však mohli pozvat pár známých a tak se v sále pro 200 lidí nacpalo víc jak 450 a spousta lidí se stále dožadovala vstupu. Ze tmy se nesou slova recitace – průvodní to slovo k úvodní skladbě. Následují šlehy světel a Peklo se dnes odehrává v Plzni!! TUDOR jsou jako lokomotiva, která když se již rozjede, nejde zastavit. Celý koncert byl postaven pouze na vlastním materiálu. Skupina používá při vystoupení různé rekvizity jako by vypůjčené od bratříčka a učitele jevištního horroru Vincenta Damona Furniera, (Neznáte?? To je pravé jméno americké zmalované maškary Alice Coopera) a tak na jevišti vidíme mimo stylových kostýmů i šibenici, krysu a další rekvizity Dr. Frankensteina. TUDOR chtějí šokovat a to se jim dokonale daří! V šoku jsou všichni, jak publikum, které řve nadšení, tak i sociální pracovnice, která řve vzteky. Povedlo se a TUDOR se zapisují do srdíček metalové mládeže. Každá mince má však i dvě strany a tak nejen že získali zájem posluchačů, ale i zájem tehdejší státní policie StB. Nastávají výslechy v „populárních“ místnostech policie – pardon, tehdejší Veřejné bezpečnosti. TUDOR má však jasno a nohu z plynu nesundá. Stále ještě nedostává prostor na samostatnou činnost, takže hostuje na zábavách u jiných skupin. Všude kde hrají, způsobí šok, a tak se Plzeň pomalu připravuje na příchod svých králů black metalu.

tudor 05

Nastává čas se zvěčnit a tak vzniká první 3- písňové demo Eskadrona mrtvých. David Křížek odchází věnovat se své jiné činnosti, odchází i Ivo Kopecký. Nastupují Lukáš Kuhajda a Libor Daniš a tak se válec jménem TUDOR valí Plzní a okolí dál. Vznikají výborné věci z vlastní dílny. Chlapci mají jasnou představu a stále sledují hudební linii, kterou si vytyčili na počátku. Vzniká další demo ZOMBIE, které má 7 písní. Na koncertech stále duní pouze vlastní materiál a valí se spousta mlhy a světel ...a black metal. Vzniká i první oficiální fanklub a časopis Pergament, který zásobuje pravověrné čerstvým materiálem v podobě informací a možnost nákupu dema. TUDOR začínají koncertovat i ve Stověžaté Praze na Vltavské a mají úspěch. Vzniká nové demo SKELETOR, který předchází výborné SP - SPALOVNA. Ano, TUDOR se dočkají i malé desky, která se netočí, jak bylo původně plánováno u Monitoru, ale ve studiu Samsona Lenka. SP-íčko vychází v roce 1991. V tomto roce se TUDOR se slávou a pompou účastní velkého heavy metalového maratonu v Dobřanech, kde vystupuje asi 20 skupin.

Hades dostává úžasný nápad a jen čas mu ho nedovolí dotáhnout ho na 100% až do finále. Vymýšlí, že každá nová demo-kazeta se ponese v duchu mono tématiky – odstartuje to slavná a legendární Marie I, která za své masakry náboženských odpůrců dostala jméno Bloody Mary – Krvavá Mary. Tak se jmenuje i následující demo (následovat měli Templáři, Napoleon…) Ač je hotové v roce 1992, vychází až v roce 1993. V roce 1992 se TUDOR opět vidíme na II. Metalovém maratonu v Dobřanech a opět předvádí cirkus, který se od nich očekává.
Skupina začíná skřípat, začíná stagnovat, odchází Ruda Lukeš a krátce se i TUDOR rozpadá. V roce 1993 již nefunguje, přesto jeho přínos na hudební scéně byl tak velký, že je oslovuje Petr Janda, který chce TUDOR do svého televizního pořadu ROCK MAPA. Přichází narychlo bratr Petra a neexistující TUDOR nacvičuje několik skladeb. Pak již král TUDOR umírá – Král je mrtev, až žije král…

Hades ještě chvíli hostuje s Fatou Morganou a jeho image dokonale zapadá k Fatě. Morgana při vystoupení používá jako rekvizity třeba černočerné rakve…. Však tu hrával i slavný synek TORRu – Daniel Šakal Švarc. Hades vyrůstá a pomalu začíná tíhnout k jiné muzice, která už s TUDOR nemá nic společného. Za to všechno můžeme jmenovat třeba projekt, který kopíroval slavné The Doors.