Odyssea živě … a kamna stále kouří!

Kapela Odyssea patří k opravdovým legendám zlatých časů bigbítových tancovaček a jelikož dorazila po neuvěřitelných 30ti letech do Heřmanova Městce na Chrudimsku, byl jsem hodně zvědavý, zda i po těch letech v tomto regionu má své věrné fanoušky. A bez přehánění mohu s klidným svědomím říct, že asi jako po celé naší zemi i zde je hluboce vepsána do srdcí hodně lidí, kteří jí prostě doslova milují. I když místní sokolovna je rozlehlá, byla opravdu plná bigbítových fanoušků, těšících se, že se aspoň na chvíli vrátí do těch krásných časů zpět. A tohle Odyssea s naprostým přehledem 100% dokáže!

Tahle kapela, jejíž zrod se datuje k podzimu roku 1979 ovšem působila již dříve, počátkem 70. let, pod názvy Koule, později Vozembouch a už tehdy se vše točilo kolem kytaristy a zpěváka Václava Běhavého, basáka Jana  Nového - Cimbury a bubeníka Jirky Lokajíčka, zvaného Bavr. Když v roce 1980 se k nim přidal kytarista Radko Andrejs, zrodila se tím kapela, která se stala doslova fenomén. Nebylo snad člověka, který poslouchal bigbít, aby jí neznal.

Odyssea totiž dokázala v té době to, co málo kdo, totiž hrát jen a pouze svoje písničky, z nichž řada úplně zlidověla a hrála se třeba i u táboráků. Drtivá většina kapel tehdy hrajících hrála převzaté věci zahraničních hvězd, které návštěvníci tancovaček vyžadovali. Hlavně poté s nástupem heavy metalu. Přesto i zmíněné kapely, hrající v té době zábavy, ve velké míře hráli písničky Odyssey. Co by to bylo za bigbítovou zábavu, když by nešlo si zaskandovat, že Kamna kouří nebo si zazpívat o Nádraží Florenc v půl páté, ne?! Myslím, že nebýt komančů, tahle kapela vydávala album rok co rok a šeredně by proháněla třeba takový Olympic.

Těch krásných písniček Odyssey je hodně moc a i když v té době takové kapely desky nevydávaly, lidé mezi sebou je hojně šířili a kopírovali na magnetofonové pásky, takže těžko hledat tehdy rockera, který by neměl doma něco od této skupiny. A jak bylo nyní v sobotu vidět, jejich hudba má nadále co říct a osobně nevím o tom, že by oproti jiným kapelám o ně někdy klesal zájem.

Od prvních tónů se parket zaplnil a většina lidí zpívala každý song s kapelou a bylo jasně vidět, že na Odyyseu nedají dopustit a že je to vlastně kus jejich života. Když jsem hovořil s kytaristou a zpěvákem Václavem Běhavým, rozesmála ho historka, co se nám stala odpoledne v nejmenované místní hospůdce.
V rohu sedící opravdu dědové, jeden i s holí, si povídali a najednou jeden z nich říká „Dneska je v sokolovně zábava, hraje tam Odyssea“ a ten druhý s holí odpoví „Já vím, ale těm už musí být aspoň pětašedesát ne? Jsou to kluci z Plzně, ty já dobře pamatuju“.

Ono totiž člověku nedochází, jak ten čas utekl a proto je zatraceně moc dobře, že tahle naše bigbítová legenda stále hraje a je tady s námi. Takže kamarádi, z Kamen se stále kouří a v brzké době, třeba 17.06. na vyžickém Odyssea – festu Čus bigbítus!

Pro Rockpalace  Pepíno Sodomka.

Foto Ivan Mikulec.