Zdeněk Lhota, The Legends Rockfest Hořice: Loučení s létem pořádám jedině s osvědčeným týmem

Devět let všichni známe The Legends Rockfest Hořice – „místo, kde legendy ožívají“. Oblíbený festival na východě Čech přitáhne každý rok o třetím červencovém víkendu do těchto končin spoustu rockových fanoušků z celé republiky. Možná jste ale také již zaregistrovali novou akci, která se v Hořicích chystá letos poprvé – Loučení s létem. A proto jsme se opět po roce sešli s organizátorem obou akcí Zdeňkem Lhotou, abychom se dověděli více přímo od zdroje nejpovolanějšího.  

Zdeňku, 12. září 2020 pořádáš zcela novou akci s vazbou na veleúspěšné The Legends Rock Fest – Loučení s létem. Co tě přimělo k tomu, pustit se vedle Legend do další akce?
Hned na úvod bych chtěl podotknout, abychom se slovem veleúspěšné pracovali s pokorou. Každá akce je souběhem tisíců detailů. Někdy i takových, které ne vždy můžete mít pod stoprocentní kontrolou. Detailů natolik základních, jako aby tekla voda, aby nevypadl proud, či prostě jen aby bylo hezké počasí. Teprve když vše klapne, jak má, je možné mluvit o úspěchu. Takže pokora je na prvním místě.
Jinak je ale pravda, že má-li být dosaženo úspěchu, jedná se o více než celoroční práci. Nutno dodat, že stále náročnější. Navíc přibývá nesmyslných povinností, které jakoby měly za cíl odradit lidi od jejich vlastní invence a aktivit.
Nicméně příprava nové akce souvisí s tím, že se nám díky určité souhře šťastných náhod podařilo získat fantastickou plochu o velikosti dvou fotbalových hřišť. Každý, kdo na tuto plochu vstoupí, říká: Úžasné, pro organizaci sezónní kultury a volnočasových aktivit jako stvořené. Tímto počinem jí chceme vdechnout nový život. A výzva k nové akci, kterou jsme pojmenovali Loučení s létem, je na světě.

Nová plocha? O co se jedná?
Jedná se o plochu směrem z Hořic na Dobrou Vodu. Podstatné je, že se nachází vně a bokem Hořic, takže dostatečně stranou, aby potenciální aktivity nikoho nerušily. S Hořicemi ale sousedí, takže je logisticky velmi dobře dostupná. Nachází se za silnicí I/35, přes kterou byla vloni nákladem cca deseti miliónů korun vybudovaná lávka, takže směrem z města je plocha výborně dostupná i pro cyklisty a pěší.
Tato plocha nebyla po dobu dvaceti let využívaná, tím pádem byla zcela zpustlá. Doslova džungle křovisek, plevelů, různých náletů a odumřelých jabloní, kterými se nedalo ani projít. Tedy pokud jste nebyli připravení si odnést nejeden šrám. Kultivaci jsme věnovali pět měsíců. Nebyla to právě snadná ruční práce: motorová pila, křovinořez, kolečka, hrábě. Následovalo frézovaní více než stovky starých pařezů, šest obrovských kontejnerů naštěpované dřevní hmoty atd. V tuto chvíli není zdaleka hotovo, ale již první pohled po provedených pracích každého doslova nadchne, o jak úžasné místo se jedná. 

louceni s letem fb head 2

Lokalita a místo jsou tedy více než zajímavé. Uvažujete jen o této akci, nebo zde plánuješ i jiné využití?
Já sám mám v hlavě zhruba tři velmi zajímavé jednodenní akce, tedy včetně připravovaného Loučení s létem. V případě, že by došlo na jejich realizaci, by se jednalo o naprosté maximum toho, co je v silách několika jednotlivců. Protože je k tomu třeba samozřejmě připočíst ještě nároky organizace The Legends Rock Festu, který nadále pokračuje v areálu u Masarykovy věže samostatnosti. Co je ale podstatné – obdobně zajímavá plocha v Hořicích jednoduše schází.
A jiné využití? Dám praktický příklad. V našem městě máme velmi úspěšný loutkařský soubor Zvonek. Kdyby tento soubor přišel například s myšlenkou, že chce udělat venkovní festival loutkařského umění, ideální bylo říct: Tady máte klíče, vše je vám k dispozici. Od prostoru, parkování a času pro přípravu až po uzamykatelné zázemí, které je dnes součástí snad každé smlouvy vystupujících interpretů.


Takže se vším začínáte prakticky na zelené louce. Přestože je to jednodenní akce, jak budeš mít zajištěné sociální zázemí a občerstvení?
Dobrá a významná otázka. The Legends Rock Fest organizujeme devět let. Za tu dobu jsme si vybudovali řadu skvělých vztahů – řekl bych až nadstandardně skvělých – s desítkami spolupracujících subjektů. Snad každý z nich se již vyjádřil, že Loučení s létem vnímají jako upřímný počin, a právě s ohledem na devítiletou společnou historii jsou připraveni nám vyjít vstříc a ve všem nám maximálně pomoci. Takže věřím, že o kvalitu zajištění první akce nemusíme mít obavy. Je ale rozdíl připravovat pro akci veškeré zázemí velmi náročně, nákladně, doslova z bodu nula, či mít k dispozici určité stálé zázemí.
V tomto roce se dostáváme do závěrečné fáze projednávání územního plánu. Máme zažádáno o změnu dané plochy na plochu pro kulturní a jiné volnočasové aktivity. Hlavním důvodem je, abychom zde mohli postavit zázemí. Žádné Las Vegas pochopitelně :), ale základní stabilní zázemí, které je pro obdobné aktivity zcela nezbytné a u významnějších akcí se bez něj neobejde žádný z organizátorů. To by všemu velmi pomohlo. Projednání územního plánu je administrativně náročný proces. Myšlenka pro danou plochu má podporu jednoho z hlavních spoluautorů územního plánu a je vyjádřena i zastupitelstvem, za což velmi děkuji! O veřejné podpoře ze strany zájemců o podobné oživení ani nemluvě. Předpokladem pro změnu je posvěcení i od nadřízeného orgánu, tedy Královéhradeckého kraje. Pro jeho dosažení činíme maximum.


Půjde o jednorázovou akci, nebo plánuješ udělat opět něco každoročně se opakujícího?
Vše souvisí se vším. Kdyby se mělo jednat o jednorázovku, nikdy bych takto náročnou misi nepodnikl. Jednoznačně jde o snahu o vytvoření nové tradice. At už z hlediska samotné akce, jako tomu bylo před devíti lety u The Legends Rockfestu, tak i z hlediska samotného místa. 


Vybral jsi termín v září. Má to hlubší význam třeba v tom, že je prakticky ukončená festivalová sezóna?
Můj prvotní záměr byl zorganizovat krásné „čarodějnice“, s programem pro děti a celou rodinu. Už jsem měl vyjednanou i vatru. Za účelem zajištění dalšího programu jsem chtěl na danou plochu instalovat několik dřevěných chatiček. Takových, co se posadí na několik volně položených dlaždic. Z nějakých důvodů nebyla instalace chatiček možná. Proto jsem tuto přípravu nejdříve vzdal.
A proč Loučení s létem v polovině září? Je to přesně tak, jak říkáš – festivalová sezóna končí, nejen festivalová sezóna, ale venkovní akce vůbec. Následuje období zimního půstu, tak proč se s létem nerozloučit a nedopřát si něco pěkného na jeho závěr? V tomto případě mě ale pochopitelně nadchla i vazba na festival, neboť máme osvědčenou organizaci. Ta využitelnost cca dva měsíce po festivalu si o to přímo říká.

Původní stav

 
S jakými kapelami začínáš  a podle čeho jsi je vybíral?
Kdo zná náš festival, ví, že se držíme striktně toho, aby na festivalu vystupovaly kapely ryze české a slovenské, a to výhradně s vlastní tvorbou. Naše legendy, odhodlané mládí a dost možná nové legendy u svého zrodu, vaše srdcovky. Od toho se odvinul i název festivalu. Tento program má na starosti kolegyně Jana Hejčová z Liberce. Popravdě, první program pro Loučení s létem jsem se rozhodl risknout sám. Prvotní myšlenkou bylo udělat klasickou bigbítovou tancovačku. Tedy program, na kterém „vyrostla“ celá generace dnešních padesátníků. Nicméně tam byla určitá kolize s termíny. Tak jsem se rozhodl opustit generační mantinely.
Na první ročník jsou dohodnuté impozantní GAIA MESIAH. Slyšel jsem je před dvěma roky poprvé na Rock for People, a ani na minutu jsem z nich nemohl spustit pozornost, pro mne to bylo snad nejlepší vystoupení festivalu. Další kapelou je Žlutý pes. Kdo by neznal jejího super frontmana Ondřeje Hejmu? A kdo někdy slyšel ryze ženskou kapelu The Agony, ví, že vás strhnou doslova gejzírem hudební energie. O zábavnou show plnou efektů se postarají Rammstein tribute. Z původní myšlenky bigbítové klasiky nebude chybět Benefit s legendárním Danem Horynou. A nevylučuji doplnění ještě jednou zajímavou kapelou. Jsem štastný za každé dohodnuté jméno!
Jsem si jistý, že kdokoli, kdo jezdí na fest, nemůže být zklamán. Ale hlavně si jsem víc než jistý tím, že když se na tuto akci rozhodne zavítat „náhodný divák“, nad některými výkony bude zírat, a nepochybně se všichni budou bavit od první po závěrečnou minutu. A dobrá zábava se stala důležitým kritériem pro sestavení programu.

Akce je jednodenní, bude u ní nějaká doprovodný program?
Napoprvé žádné zvláštní doprovodné akce nezamýšlíme. Nicméně zcela určitě využijeme část kulis, které jsme pečlivě dávali dohromady při organizaci festu. Rovněž je možné počítat s tradičními autogramiádami. A když už máme na festivalu zavedenou soutěž o divácky nejúspěšnější kapelu, i na Loučení s létem si musíme pochopitelně střihnout menší anketu. Pro kapelu, která získá nejvíce hlasů, to bude přinejmenším pobídka k „nominaci“ do programu na následující, jubilejní, již desátý ročník festivalu. 

Nechystáš sám sobě konkurenci? Nebo se nová akce bude ubírat stylově někam jinam?
Zajímavá otázka, jejíž zodpovězení projde určitým vývojem. U této akce se nechci držet dopředu stanoveného schématu. Možné jsou v podstatě dva různé scénáře. Tím prvním je možnost nabídnout fanouškům festivalu vybrané a známé kapely, které se z nějakého důvodu nemohly festivalu zúčastnit. Vynahradit jim neúčast na konci léta, plus si z toho udělat něco jako nominaci pro další ročník. A scénář druhý? Udělat prostě dobrou zábavu a neupínat se na konkrétní hudební žánr. Budu-li hodně otevřený, bude záležet i na vývoji honorářů jednotlivých kapel, které dle mého názoru ženou organizátory již za hranice reálných možností. V republice je přitom tolik skvělých kapel, potřebují dostat jen příležitost. Celý koncept se tak stává novou příležitostí pro všechny. A konkurence? Ať už připravíme cokoli, každá akce musí mít svůj specifický styl a zaměření. V tom máme jasno.

Legendy jsou známé kvalitním základním týmem (produkce apod.) Jak to vypadá s novou akcí? Dáváš ji dohromady se stejnými lidmi? Organizaci festů byste s tvým týmem mohli vyučovat na vysoké.
Jsem rád, že to říkáš. Zajištění obdobných akcí je krom jiného velmi náročné na získání potřebných financí. Nicméně když už se podaří je poskládat, realizační tým je vůbec to nejdůležitější. A dobrý tým je něco, co se nedá nakoupit jako nějaké zboží v obchodě. Dobrý tým se musí postupně vybudovat. A bez něj bych žádné takové dobrodružství nikdy nepodnikl. V tomto směru počítám jednoznačně s osvědčeným týmem. Prostě jednoznačně a jedině se stejnými lidmi.


Zdeňku, určitě se u rozhovoru nevidíme naposled. Mohou fanoušci již nyní najít info o akci na webu nebo Facebooku? A co jim vzkážeš?
Dovol mi připomenout, že součástí týmu jsi i ty! Pro poskytnutí základních informací k nové akci Loučení s létem je k dispozici web www.thelegendsrockfest.cz. Tam jsou odkazy i na Facebook, kde se o přípravách snažíme informovat téměř každodenně.

A co fanouškům vzkázat? The Legends Rock Fest byl před devíti lety pouhým snem. A přece má pro hodně vyznavačů dobré hudební zábavy dnes pevné místo v diáři. Od loňského roku dostává nově i charitativní rozměr. Ke všem popsaným aktivitám bych připojil nový podtext: „Hudbou měníme svět na lepší místo pro život“. Neváhejte proto dorazit.