Oslavili jsme 40 let Telegrafu a 25 let Komunálu

 

Bezdrátovému telegrafu je zhruba 112 let, pouze „o pár“ let mladší je rocková kapela Telegraf z Kolínska. Ta brázdí česká pódia již 40 let. Je skoro neuvěřitelné, že se takového věku může dožít hudební skupina, která celou dobu funguje čistě na amatérské bázi.

První koncertní oslava čtyřicátin se uskutečnila v sobotu 22. dubna v Městském společenském domě v Kolíně, který sídlí v nádherném historickém centru tohoto středočeského města. Mezi gratulanty se zařadili bývalí členové Telegrafu a skupina Komunál z Chlumce nad Cidlinou, která hraje již čtvrtstoletí. To byl teda dvojnásobný důvod k oslavě. A tu jsme si s manželkou nemohli nechat ujít.

Nádherně zařízený kulturák bývá častou zastávkou českých rockových skupin také díky jeho řediteli Zdeňku Hejdukovi, který je sám fandou rocku. Nebyli jsme zde poprvé, přesto se nám v MSD vždycky líbí.

Právě Zdeněk Hejduk je spolu se zpěvákem Telegrafu Petrem Bašusem autorem knihy „TELEGRAF Potulní hráči čtyřicet let v rocku“. Ta se zde dočkala svého křtu. Ze stánku kapely rychle mizela a náš server na ní brzy přinese recenzi, protože jeden výtisk jsem zakoupil také já. Knihu jsem hned druhý den přečet takřka jedním dechem. Teď zbývá ještě najít čas na psaní komentáře. 

Ale zpět do kolínského kulturáku. Telegraf své vystoupení rozdělil do dvou bloků. V tom prvním vystoupil v současné sestavě. Pouze jako host se v několika písních objevila zpěvačka Drahoslava Dargi Plauterová a to je rocková dračice, jak se patří! Společně zahráli dva covery Šaty nemá (původně Bon Jovi) a All we are, hymnu německé zpěvačky Doro. K tomu přidali Krásnou vílu z autorské dílny Telegrafu. Ještě před tím zazněly další pecky z dílny oslavenců. Velkým hitem je Karin nebo Tisíce nás. A Malý pivo, velkej rum zpíval s kapelou celý sál. Ještě do přestávky zazněl Čaroděj snů a prastará Legenda, která Telegraf provází celých 40 let.

Lídrem kapely je Petr Bašus. A tenhle chlapík s holou hlavou je tahounem, který tuhle káru táhne celou dobu. Má talent sehnat k sobě muzikanty, kteří si lidsky vyhovují a navíc skvěle ovládají své nástroje. Petr z pódia poděkoval fanouškům, kteří kapelu věrně provází dlouhá léta. Měl upřímnou radost, že jsme za ní přijeli 90 km až od nás z Náchodska a ještě děkoval jednomu borci z Vysočiny. To nás samozřejmě mile potěšilo.

Na úvod druhého bloku kapelu doplnil zpěvák Ondra Marek, který s Telegrafem jezdí, co mu domovský metalový Roxor dovolí, již dvacet let. Jeho set odstartoval megahit Křídla andělů. Hezky jsme si zazpívali. Pak následovaly další hity Všichni tu jsou nebo nádherná rocková balada Popelka. Druhý blok rozdělil křest výše zmíněné knihy, kterého se spolu s autory ujal zpěvák Komunálu Luboš Suchánek a Ondra Marek. Luboš připomněl, že když si s Petrem Bašusem volají, oslovuje ho „Velký učiteli“ a Petr to pak vysvětlil na veselé historce z absolutního pravěku Komunálu.

Velkou předností Telegrafu jsou převzaté věci. Z českých luhů a hájů nechyběly Jahody mražený a závěrečný Karneval. Zahraniční pecky s českým textem mají také své kouzlo. Zazněly tak třeba Judas Priest a jejich hity v češtině Všichni tu jsou nebo Kouzelníkův klobouk.

Potom už na pódium nastoupil Komunál, jehož set odstartoval naprostou novinkou Lovec lidí. Pak následovaly léty prověřené hity Jedenáct hodin do útoku, Stopy upocených těl a Volnej pád. Tyhle věci zpíval s Komunálem tradičně celý sál. Z toho běhá normálně mráz po zádech. Z novějších věcí Komunál vybral Špinavý ráno nebo U nás na návsi.

Pak ale kluci od Chlumce zase přidali starší věci, které vhodně kombinovali s novinkami. Zazpívali jsme si Je to zlý, mezi Kříže v poli zavítal i Hrobník. Musím říct, že mě set Komunálu bavil. Bavili se i lidi kolem, takže to bylo hodně dobrý. Určitě se ještě letos na Komunál vypravíme a stejně tak doufám, že uvidíme i Telegraf.

Kolínský narozeninový večírek pro nás starší a pokročilé se vydařil. Rocková muzika prostě nestárne!

Pro Rockpalace Jan Holý