INSANIA, PROJEKT XIII, 18. 1. 2024, Praha – Palác Akropolis

Na všech sociálních sítích, kapel INSANIA a PROJEKT XIII, byl dlouho dopředu inzerován den „D“, tedy čtvrtek 18. ledna 2024, kdy se obě kapely rozhodly nalákat na svou vizuální show, co nejvíce fanoušků do pražského Paláce Akropolis. A jak se jim to celé povedlo?
V onen čtvrtek to vypadalo, jako by se všechny síly spikly proti této akci. Celá Česká republika, včetně Prahy, nejdříve namokla, aby přes noc zamrzla a na čerstvý led napadal sníh. Dostat se do Akropole, se zdálo, jako téměř nadlidský úkol.

Na místě, kde se klub nachází (prý stojí na bývalém pohřebišti a dost možná i popravišti), se už kolem 18:00 (koncert byl od 19:00) shromažďovali fanoušci obou kapel. Aby ne, PROJEKT XIII totiž slíbil, že prvním 300 příchozím daruje své nové CD „Dark Energy“ – opravdu zcela zdarma. Což se také stalo. Mimochodem, kapela prohlásila „že se jim omylem stala deska“, což v překladu znamená, že loňské EP, které vyšlo jako láhev, dostalo několik bonusů, remixů, coverů a singlů a hle, CD je na světě.

Sál se postupně zaplňoval a my se, od obou kapel, dozvěděli, že nejen sněhem poznamenán byl tento den. Kytaristovi Rafanovi z PROJEKTu XIII vyhořel byt, nutno dodat, že ne jeho zaviněním (v galerii fotografií k tomuto reportu najdete i QR kód a pokud chcete, můžete Rafana finančně podpořit). Dále do poslední chvíle nefungovala veliká LED obrazovka, kterou se povedlo zprovoznit takřka na poslední chvíli, ale ne úplně celou. Zůstal v ní bílý čtverec, přes který se nedalo barevně promítat. Jak prohlásil klávesista Tudy z kapely INSANIA: „Je to okno do paralelního vesmíru.“

Sice je to ve světle události požáru malichernost, ale koncert se jmenoval VISUAL – RITUAL (nejspíš podle známého alba kapely INSANIA „Virtual Ritual“) a bez vizuálu by to asi nebylo ono. Nakonec se ale vše povedlo, a tak si fanoušci mohli vychutnat kromě muziky i výtečné animace Raista (PROJEKT XIII) a Fra Zae (INSANIA).
A jak to tedy dopadlo s návštěvností? Neuvěřitelně. Obě kapely Palác Akropolis vyprodali. Jak říkal promotér, bylo to tak půl napůl. Asi by ani jedna z kapel tento stánek hudby nenaplnila až po okraj, ale toto, na první pohled neobvyklé spojení, se vyplatilo a na místě bylo kolem 700 lidí. Gratulujeme.

Projekt XIII začal v 19:13 a skončil svůj set ve 20:13, nevíme, jestli to byl záměr, ale je to minimálně vtipný. Po podmanivém intru začala skladba Proroctví a následovaly skladby jak z debutu „Ad Radices Tergum“, tak i z novinky „Dark Energy“. Za nás byl nejsilnější moment ve skladbách Svět strojů a Svět je test, kdy kapela nechala fanoušky rozsvítit své mobily a celá Akropole ožila světélky, která doprovodila už tak hypnotizující projekci za kapelou. Bylo to, jako by se obraz rozrostl z velké LED stěny do všech koutů klubu.
Bylo vtipné slyšet mezi fanoušky INSANIE výkřiky typu: „Ty vole, to je fakt dobrý“ nebo „To je nejlepší předkapela, jakou kdy INSANIA měla“ či „To jsou čeští TYPE O NEGATIVE“. Za nás to byl energický koncert, který strhl nejen dvorní fanoušky PROJEKTu XIII, ale i některé z řad INSANIE.

Nutno dodat, že bylo avizováno, že jde o speciálního hosta a ne předkapelu, tudíž o dva samostatné koncerty, jak upozorňovaly obě kapely na svých sítích. Mimochodem, speciálního hosta měl na dvě písně i PROJEKT XIII, a to Ondru Klímka z kapely Vltava. To, že jde o znamenitého muzikanta, netřeba dodávat.

Před půl devátou už na pódiu tepalo, při intru, srdce a nastoupila INSANIA v čele se svým kazatelem Polym. První dvě skladby sice zvukař kapely bojoval s prostory Akropole, ale pak si vše sedlo, i když bychom ocenili více zpěvu a méně dunivého kopáku, který požíral všechny frekvence. Zvuk je vlastně jediná výtka ke koncertu INSANIE (mimochodem PROJEKT XIII zvučil dvorní zvukař DOG EAT DOG a zvuk byl luxusní).

Kapela hrála především z aktuálního, cenou Anděl se pyšnícího, alba „Grrrotesky“. Došlo na všechny zásadní klipovky, jako Placatej svět, Nasyp to do mě nebo Jedeme peklo (mimochodem stejně kapela pojmenovala své vlastní pivo, které s sebou přivezla jako speciální merchandise). INSANIA hrála skoro dvě hodiny a Poly vše doprovázel svým „kacířským kázáním“. Parádní energická show nabrala obrátky i ve chvílích, kdy kapela sáhla do historie a pro tento večer zařadila skladby, které dlouho naživo nehrála a některé nehrála dříve s klávesami a samply, takže měl Tudy, co dělat. Když se ozvaly skladby jako např. Neprojdou, Celestýna si pořídila otlučenej revolver nebo Letíme dál, bylo znát, jak si to užívá nejen publikum, ale i kapela sama. A jedna perlička, v Paláci Akropolis se smí hrát pouze do 22:00 a INSANIA skončila na minutu přesně. Asi to byla náhoda, ale bylo vtipný, jak si obě kapely pohrály s časem.

Co dodat závěrem? Snad jen to, že propojení gotiky a originálního crossover metalu se vyplatilo. Před koncertem se všude inzerovalo, že to byl koncert, který se nebude opakovat a nás jen napadá - není to škoda? Bylo to totiž skvělé. Na každý pád, INSANIA se chytá nyní na své jarní turné a PROJEKT XIII na tři koncerty spolu se XIII. Stoletím. První se odehraje v rámci TLOSKOV FESTU II. 25. 5. 2024 v Tloskově. Tam se chystá i velká část naší redakce.

fotograf Pavel Dolas

416107935 2426782170863654 4347224864233391396 n