Kalendárium - měsíc PROSINEC

  • Číst 6720 krát

1.12. Narození
79 let Eric Bloom, americký zpěvák, skladatel a hudebník, nejvíce známý jako frontman skupiny Blue Oyster Cult. Hodně z jeho písní se vztahuje k jeho zájmu o sci-fi.
74 let Richard Kybic, český rockový kytarista, zpěvák a skladatel. Známý je především svým účinkováním ve skupinách Bumerang a Turbo. V roce 1974 nastoupil s Jiřím Langem a Jiřím Šindelářem k dvojici Vladimír Nový a Radek Křemenák do skupiny Bumerang. Ten se dostal do širšího povědomí společným účinkováním s Petrou Janů. V roce 1981 založil rockovou skupinu Turbo, se kterou vystupoval až do roku 1989. V letech 1985 až 1988 se umístil na 2. a 3. místě v anketě Zlatý slavík. V roce 1999 skupina Turbo obnovila svou činnost. Zahráli si v plzeňském Lochotíně společně s kapelami Slade a Uriah Heep. V roce 2003 Kybic umírá na rakovinu.

2.12. Narození
63 let Richard Savage, britský baskytarista a zakládající člen rockové kapely Def Leppard. V roce 1994 onemocněl Bellovou obrnou jeho obličejové svaly častečně ochrnuly a ochably. Z nemoci se zotavil, přesto následky nemoci jsou stále patrné. Rick v mládí hrál fotbal za Sheffield United, ale je velkým fanouškem Sheffield Wednesday FC.

3.12. Narození
75 let Ozzy Osbourne, anglický zpěvák známý působením v hardrockové skupině Black Sabbath, ale i svou sólovou dráhou. Od 80. let 20. století vystupuje sólově a je komerčně ještě úspěšnější, než ve skupině Black Sabbath. Spolu se svou druhou ženou Sharon organizoval metalový festival Ozzfest. V roce 2000 se dočkal vlastní hvězdy na pověstném hollywoodském chodníku slávy. V roce 2000 obdržel další Grammy v kategorii Best Metal Performance (tentokrát jako člen znovu sjednocených Black Sabbath) za skladbu „Iron Man“. Osbournovi byli hlavními protagonisty reality show The Osbournes, kterou vysílala hudební stanice MTV. V únoru 2019 mu byla diagnostikována Parkinsonova choroba, kterou veřejně odhalil v lednu 2020. V únoru 2020 Osbourne zrušil severoamerické turné v roce 2020 a do dubna se léčil ve Švýcarsku. Dne 8. srpna 2022 se Ozzy Osbourne vrátil na stage po 4 letech a setkal se překvapivě s Tony Iommim, aby ukončili závěrečný ceremoniál 2022 Commonwealth Games na atletickém stadionu Alexander Stadium ve svém rodném Birminghamu. Hráli s hudebníky Tommym Clufetosem a Adamem Wakemanem, kteří se k nim připojili na posledním turné Black Sabbath a kteří jsou členové Ozzyho kapely. V únoru 2023 Osbourne oznámil, že ruší své evropské turné kvůli poranění páteře, kterou si nešťastnou náhodou přivodil při vážném pádu v roce 2019. Osbourne poděkoval své kapele a fanouškům za trpělivost. A za život, který mu fanoušci umožnili žít a o kterém se mu ani nesnilo.
70 let Amdonis Civopulos, jeden z nejuznávanějších českých kytaristů, člen skupin Speciál a Legendy se vrací.

4.12. Narození
50 let Mina Caputo (narozený Keith Caputo), americká zpěvačka nejlépe známá jako hlavní zpěvák a zakládající člen newyorské alternativní metalové skupiny Life of Agony. Caputo trpěl jako transgender v roce 2011 a přešel na ženu.
75 let Jan Hrubý, český rockový houslista známý především ze skupin Etc..., Framus 5 a Kukulín.
59 let P.B.CH., vlastním jménem Petr Chovanec, B v iniciálách znamená Břetislav, český baskytarista a zpěvák. Od mládí prošel mnoha hudebními tělesy, v roce 1994 dokonce vydal sólovou desku, jako producent se podílel na albech Anny K a Cirkusu Praha, nyní působí jako baskytarista v kapele Lucie.
72 let Gary Robert Rossington, americký kytarista, jeden ze zakládajících členů southern rockové skupiny Lynyrd Skynyrd.
Úmrtí
47 let Thomas Richard 'Tommy' Bolin, americký kytarista, známý účinkováním ve skupinách Zephyr (1969 až 1971), James Gang (1973 až 1974), Deep Purple (1975 až 1976) a také sólovou dráhou. V roce 1976 v Miami zemřel na předávkování heroinem.
7 let Radim Hladík, český rockový kytarista, skladatel, producent a pedagog. Od druhé poloviny 60. let 20. století je považován za jednoho z nejlepších českých kytaristů. Byl oceněn jako nejlepší kytarista a beatová osobnost rocku. Publikum udivoval různými jevištními triky (hraní s kytarou za krkem) a technickými vymoženostmi (jako první v Československu používal booster, zpětnou vazbu nebo kvákadlo). V roce 1968 stál u vzniku skupiny Blue Effect. Poté, co skupinu opustil Vladimír Mišík, se stal vůdčí osobností skupiny. Radim Hladík se prosazoval i v jiných žánrech. Za zmínku určitě stojí jeho spolupráce se slovenskou hudební scénou (Marián Varga, Pavol Hammel nebo Fedor Frešo). V roce 1979 nahrál společně s bubeníkem Vlado Čechem skladbu klávesisty a zpěváka Blue Effectu Leška Semelky „Šaty z šátků“, která se stala vítěznou písní Bratislavské lyry. Od roku 2016 byl v registru pro transplantaci plic v důsledku zhoršující se idiopatické plicní fibrózy, jíž trpěl několik let. Na následky nemoci zemřel 4. prosince 2016 ve věku 69 let.
30 let Frank Vincent Zappa, americký hudebník, zpěvák, hudební skladatel, producent, kytarista a filmař, jeden z velkých experimentátorů v dějinách rockové hudby. Od přelomu 80. a 90. se začal více angažovat v oblasti občanského života – v rozhovorech otevřeně vyjadřoval určitou skepsi ohledně soudobého fungování společnosti, o pozici politiky a médií v hierarchii moci, o cenzuře, kontrole, nečistém svazku vlády a byznysu a souvisejících tématech, na která i skládal některé ze svých písní. Proti cenzuře v hudbě vystupoval velmi aktivně. Frank Zappa zemřel 4. prosince 1993 na rakovinu prostaty.

5.12. Narození
81 let Herbert Dreilich, německy píšící rockový hudebník. Byl prvním průkopníkem a důležitým přispěvatelem německy psané rockové hudby. Dokonalý zpěvák, skladatel a akustický kytarista, byl nejlépe známý jako hlavní zpěvák skupiny Karat. V roce 1986 byl Dreilich také zapojen do krátkotrvající východoněmecké superskupiny Gitarreros, kde vystupoval společně s Tamarou Danz z kapely Silly, Toni Krahlem z kapely City a Mikem Kilianem z kapely Rockhaus. Ten rok jeho skupina Karat obdržela Goldene Europa, nejstarší cenu západoněmecké televize. V srpnu 2003 mu byla diagnostikována rakovina jater a přestal koncertovat. V noci z 11. na 12. prosince 2004 zemřel na rakovinu ve věku 62 let.
63 let Jack Russell, americký rockový zpěvák. Je zakládajícím členem hardrockové skupiny Great White .

6.12 Narození
67 let Randall William „Randy“ Rhoads, americký heavy metalový a klasický kytarista, známý svou spoluprací s Ozzym Osbournem. Začínal s hraním na kytaru v šesti letech, když našel na půdě starého Gibsona po dědovi. Údajně hrál až 7 hodin denně. V 17 letech byl člen kapely Quiet Riot. S Ozzym natočil alba Blizzard Of Ozz a Diary of a Madman. Zemřel tragicky při pádu malého výletního letadla během turné.
Úmrtí
2 roky János Kóbor, maďarský hudebník a zpěvák, známý především jako člen rockové skupiny Omega. Podílel se na všech jejích albech jako hlavní zpěvák. Výjimku v tomto směru tvoří anglicky zpívané album Omega The Red Star From Hungary z roku 1968, neboť se nepodařilo vyřídit Kóborovo vycestování do Anglie, kde se album natáčelo (na albu je však přesto uveden). Na dalším anglicky zpívaném albu Transcendent z roku 1996 se sice zúčastnil, ne však jako hlavní zpěvák. Kóbor se těšil po celý život dobrému zdraví a nikdy vážně neonemocněl. To ho vedlo k přesvědčení, že má silnou imunitu a nenechal se proti nemoci covid-19 očkovat. Avšak v listopadu 2021 se nakazil a po krátkém pobytu v nemocnici 6. prosince na covid-19 zemřel.

7.12. Narození
75 let Pavol Hammel, slovenský hudebník a zpěvák. V roce 1963, kdy začal hrát na kytaru, založil bigbeatovou skupinu Prúdy.
Úmrtí
7 let Gregory Stuart „Greg“ Lake, britský hudebník, zpěvák, producent a skladatel, zakládající člen skupin King Crimson a Emerson, Lake & Palmer. 22. října 2005 začal Lake koncertní turné se svou úplně novou skupinou „Greg Lake Band“. Zemřel v Londýně dne 7. prosince 2016 ve věku 69 let po boji s rakovinou.

8.12. Narození
66 let Philip Kenneth Collen, britský kytarista známý především ze skupiny Def Leppard, kam přišel roku 1982 během nahrávání alba Pyromania. Před příchodem do Def Leppard hrál Collen s řadou britských glam metalových kapel. Mimo Def Leppard působil v řadě vedlejších projektů, zejména na projektu Man Raze, kde je zpěvákem a kytaristou.
61 let Marty Friedman, americký kytarista. Proslavil se hlavně jako člen metalové skupiny Megadeth, jejíž součástí byl skoro 10 let. Od roku 2003 žije v Japonsku, kde moderoval relace jako Rock Fujiyama nebo Jukebox English v japonské televizi. Před nástupem do Megadeth byl Marty členem několika dalších metalových kapel – Deuce, Hawaii, Vixen a Cacophony.
80 let Jim Morrison, americký zpěvák, básník, textař a leader rockové skupiny The Doors. Po prudkém vzestupu The Doors v roce 1967 se u Morrisona postupně rozvíjela těžká alkoholová a drogová závislost, která vyvrcholila jeho smrtí v Paříži roku 1971 ve věku 27 let. Důvodem byla s největší pravděpodobností kombinace alkoholu a špatného tělesného stavu, nicméně události kolem jeho smrti jsou stále předmětem diskuse, jelikož před pohřbem nebyla provedena řádná pitva a přesná příčina jeho úmrtí je tak i nadále sporná.
Úmrtí
19 let Dimebag Darrel, kytarista kapel Pantera, Damageplan a Rebel Meets Rebel. Zemřel 8. prosince 2004 rukou „fanouška” jménem Nathan Gale, který tvrdil, že mu členové Pantery kradou skladby které napsal. Incident se odehrál v klubu Alrosa Villa, ve hlavním městě státu Ohia, Columbusu.
43 let John Lennon, anglický zpěvák, hudební skladatel a mírový aktivista, který se celosvětově proslavil jako zakladatel a kytarista hudební skupiny The Beatles. Skladatelská dvojice Lennon/McCartney zůstává nejúspěšnější v hudební historii. Poté, co se Beatles v roce 1970 rozpadli, pokračoval jako sólový umělec a jako spolupracovník Yoko Ono. Prosadil se také jako malíř, herec, spisovatel. Významným způsobem ovlivnil vývoj rockové hudby 20. století. Dne 8. prosince 1980 se Lennon stal obětí atentátu, když se vracel z nahrávacího studia. Před vchodem do newyorského nájemního domu the Dakota, kde s Yoko Ono a Seanem bydlel, ho těžce postřelil duševně nemocný Mark David Chapman, kterému se při příjezdu do studia několik hodin předtím podepsal na své nové album Double Fantasy.

10.12. Narození
64 let Wolf Hoffman, německý kytarista, známý především jako člen německé heavy metalové skupiny Accept. V roce 1997 vyšlo jeho sólové album Classical s rockovými verzemi klasických skladeb. Své druhé sólové album nazvané Headbangers Symphony vydal roku 2016.

11.12. Narození
65 let Nikki Sixx, americký hudebník, baskytarista, fotograf a zakladatel heavy metalové skupiny Mötley Crüe. Pravým jménem Frank Feranna (po svém otci), které si v šestnácti letech změnil, aby svého otce ze svého života odškrtnul.

12.12. Narození
70 let Bruce Howard Kulick, americký kytarista, hudebník a člen skupiny Grand Funk Railroad. V letech 1984–1996 hrál ve skupině Kiss.
70 let David Alan Meniketti, zpěvák, skladatel a hlavní kytarista hard rockové / heavy metalové skupiny Y&T. Vydal také tři sólové počiny (včetně „Live in Japan“), z nichž jeden je více orientovaný na blues. Po smrti kytaristy Joeyho Alvese v březnu 2017 je Meniketti posledním žijícím členem klasické sestavy kapely (1974–1986), do které patřili také baskytarista Phil Kennemore († 2011) a bubeník Leonard Haze († 2016).
74 let Paul Bernard Rodgers, anglický rockový zpěvák a skladatel známý jako člen skupin Free a Bad Company. Obě skupiny slavily mezinárodní úspěchy zejména v 70. letech. Předtím než se stal sólovým umělcem, byl členem skupin The Firm a The Law. V letech 2004–2009 koncertoval a nahrával se skupinou Queen pod jménem Queen + Paul Rodgers.

13.12. Narození
70 let Berton Leslie Averre, americký kytarista. Byl hlavním kytaristou a jedním ze zakladatelů kapely The Knack. Tato skupina měla hit č. 6 ve Velké Británii / č. 1 v USA s " My Sharona ", které se v USA prodalo 10 milionů kopií.
70 let Thomas Kurzhals, německý klávesista, skladatel a rockový hudebník, nejlépe známý jako člen kapel Stern-Combo Meißen a Karat. Zemřel na cirhózu jater dne 2. ledna 2014 ve věku 60 let.
75 let Theodore Anthony „Ted“ Nugent, americký rockový kytarista, zpěvák, herec, aktivista a kávový magnát. Od poloviny šedesátých let hrál se skupinou The Amboy Dukes, která se v sedmdesátých letech přejmenovala na Ted Nugent & The Amboy Dukes. Své první sólové album potom vydal v roce 1975. Na přelomu osmdesátých a devadesátých let hrál se superskupinou Damn Yankees, se kterou vydal dvě alba.
70 let Pat Torpey, americký hardrockový hudebník známý jako bubeník a doprovodný zpěvák ve skupině Mr. Big. Hrál také pro další interprety jako jsou John Parr, Belinda Carlisle, Robert Plant, skupina Montrose, Richie Kotzen či kapela The Knack. Ke konci života Torpey trpěl Parkinsonovovou chorobou. Dne 7. února 2018 Torpey ve věku 64 let z důvodu komplikací způsobených chorobou zemřel.
Úmrtí
6 let Warrel Dane, americký hudebník, který byl zpěvákem heavymetalových skupin Sanctuary a Nevermore. 13. prosince 2017 bylo oznámeno, že Dane zemřel na infarkt v brazilském São Paulu ve věku 56 let. [1] Právě tam pracoval na svém druhém sólovém albu Shadow Work.

14.12. Narození
54 let Dan Bárta, český zpěvák, textař, fotograf a milovník přírody, Je známý mimo jiné ze skupin Alice, Die el. Eleffant!?, Sexy Dancers, J.A.R. nebo z jazzového projektu Illustratosphere. V devadesátých letech zpíval také v muzikálech Jesus Christ Superstar a Evita a také se účastnil na projektu kytaristy Jiřího Urbana a basisty Zdeňka Kuba z Arakainu – Project KAIN z roku 1999.
74 let Cliff Williams, anglický baskytarista známý především svým působením v australské hard rockové kapele AC/DC. V roce 2016 se rozhodl opustit AC/DC „Je čas skončit, Jsem šťastný, že budu moct být s rodinou, odpočívat a dělat věci, které jsem dělal, když jsme zrovna na turné nebyli, " Ztrátou Malcolma, Phila a Briana se vše radikálně změnilo. Už to není ta kapela, co byla. Cítím, že je čas skončit." V září 2020 se oficiálně potvrdilo, že se vrátil a znovu se připojil k AC/DC stejně jako Brian a Phil.

15.12. Narození
77 let Carmine Appice, americký rockový hudebník a zpěvák italského původu a o dvanáct let starší bratr bubeníka Vinny Appice. Má klasické hudební vzdělání a v začátcích byl ovlivněn jazzovým stylem hraní hudebníků, jako bylo Buddy Rich a Gene Krupa. Appice je nejvíce znám pro spojení se skupinami Vanilla Fudge, Cactus a Beck, Bogert & Appice.
74 let Jiří Lang, bubeník a spolu s Richardem Kybicem zakladatel skupiny Turbo.

16.12. Narození
74 let Billy Gibbons, americký zpěvák a kytarista. V letech 1966 až 1969 působil ve skupině The Moving Sidewalks, se kterou nahrál jedno studiové album. V roce 1969 pak založil skupinu ZZ Top. Roku 2013 odehrál koncert s členy skupiny Moving Sidewalks. Roku 2015 vydal své první sólové album Perfectamundo. Jako host hrál i na albech dalších interpretů, mezi které patří například Revolting Cocks, Sammy Hagar nebo Queens of the Stone Age. Kromě hudby se věnuje také herectví. V seriálu Sběratelé kostí ztvárnil roli otce jedné z hlavních postav – Angely Montenegro.

18.12. Narození
73 let Randy Castillo, americký bubeník. Na počátku své kariéry působil v jazzové skupině, stejně jako v pochodovém orchestru. V roce 1984 začal spolupracovat se zpěvačkou Litou Ford, s níž nahrál desku Dancin' on the Edge. Později řadu let hrál v kapele Ozzyho Osbourna, se kterým nahrál několik alb. V roce 1999 se stal členem skupiny Mötley Crüe. S tou hrál až do své smrti v roce 2002. Zemřel na rakovinu ve věku 51 let.
56 let Miland „Mille“ Petrozza, německý kytarista a zpěvák italského původu, který se nejvíce proslavil jako člen skupiny Kreator (původně Tormentor). V roce 1994 hrál na kytaru v metalové superskupině Voodoocult vedle dalších jako Dave Lombardo ze Slayer a Chuck Schuldiner ze skupiny Death.
69 let Ulrich Roth, také známý jako Uli Jon Roth, německý kytarista a jeden z prvních tvůrců, kteří pomohli položit základy neoklasického metalu. V roce 1973 se dočasně připojil ke kapele Scorpions, kde nahradil kytaristu Michaela Schenkera, který odešel do skupiny UFO. Ten měl pověst velice zručného, technického hráče a potom, co od Scorpions odešel, ukončili činnost. "Noví" Scorpions vznikli v podstatě sloučením čtyř členů skupiny Dawn Road, (Uli Jon Roth, Achim Kirschning, Francis Buchholz, Jürgen Rosenthal) s dvěma zbývajícími členy Scorpions (Rudolfem Schenkerem a Klausem Meinem. Od Scorpions nakonec odešel roku 1978 a poté založil vlastní skupinu Electric Sun, která vydala tři alba.

19.12. Narození
76 let James Stewart „Jimmy“ Bain, skotský baskytarista, který byl členem skupin Rainbow a Dio, stejně jako doprovodné kapely hudebníka Johna Calea. V lednu 2016 byl na plavbě nazvané Hysteria on the High Seas, pořádané kapelou Def Leppard, kde měla vystupovat i skupina Last in Line s Bainem. Ještě před vystoupením Last in Line byl však Bain nalezen ve své kabině mrtev. Následně bylo zjištěno, že příčinou smrti byl karcinom plic.
79 let Alvin Lee, rockový kytarista, zpěvák a jeden ze zakládajících členů skupiny Ten Years After.

20.12. Narození
78 let Peter Criss, bývalý americký hudebník a herec, spoluzakladatel a původní hráč na bicí nástroje a příležitostně i zpěvák hardrockové kapely Kiss. V maskované podobě Peter Criss představoval postavu kočičího (kocouřího) muže. V roce 2008 byla Crissovi diagnostikována rakovina prsu. Stalo se to poté, co si během práce na hrudníku nahmatal bouli s níž navštívil lékaře. Následnou lumpektomií se lékařům podařilo tento karcinom odstranit. V roce 2014 byl Peter Criss jako člen kapely Kiss uveden do Rock and Roll Hall of Fame. V roce 2017 se Criss rozhodl odejít z hudební branže.
75 let Alan Parsons, britský audio inženýr, muzikant a producent. Spolupracoval na nahrávání mnoha úspěšných alb populární hudby, jako byla například Abbey Road (The Beatles), či The Dark Side of the Moon (Pink Floyd). Jeho skupina s názvem The Alan Parsons Project i jeho sólové hudební projekty také zaznamenaly významný komerční úspěch.
Úmrtí
2 roky Luboš Andršt, český bluesový, jazzový, jazzrockový a artrockový kytarista, skladatel a pedagog, člen skupin Energit, Framus 5, Blues Band a Jazz Q.

21.12. Úmrtí
11 let Lee Dorman, americký baskytarista známý především jako člen rockové skupiny Iron Butterfly. Hrál také ve skupině Captain Beyond.
4 roky Milan Hanák, baskytarista brněnské heavy metalové kapely Titanic. Milan nebyl postavou nijak impozantní, ale na pódiu jste ho rozhodně nemohli přehlédnout. Technicky precizně zvládnutá hra mu dovolila předvádět i pohybové kreace, nad kterými posluchači a v té chvíli hlavně diváci často žasli. Za dlouholetým souputníkem Džoro Enčevem nezůstával pozadu například ve hře "za hlavou". Milan Hanák byl rocker se všemi atributy, které k tomu tak nějak patří. Částečně se samozřejmě i trochu bohémský životní styl podepsal na jeho zdraví. Se zákeřnou nemocí bojoval neokázale a statečně. Kamarádi v jeho okolí věřili, že právě on, svojí vitalitou, dobrou náladou a smyslem pro humor může nad rakovinou zvítězit. Bohužel, svůj boj těsně před vánocemi 2019 Milan Hanák prohrál.

22.12. Narození

57 let Marcel Schirmer, německý heavymetalový hudebník. Obecně známý jako Schmier je zakládajícím baskytaristou a zpěvákem thrash metalové skupiny Destruction. V roce 1989 odešel z Destruction, aby založil Headhunter a znovu se s nimi spojil v roce 1999. Schmier vlastnil pizzerii Barracuda v Isteinu, ale v roce 2006 ji prodal.
72 let Věra Špinarová, česká zpěvačka. Zpívala s kapelami Flamingo (od roku 1967, do roku 1969), poté přešla ke skupině Majestic, který v roce 1971, po převzetí Ivem Pavlíkem, změnil název na Orchestr Ivo Pavlíka (1969–1983), a poté začala spolupracovat se skupinou Speciál, který založil její kytarista z bývalé skupiny, Adonis Civopulos. Do roku 1989 aktivně vystupovala, avšak potom se stáhla do ústraní a teprve po spojení s podnikatelem Václavem Fischerem nastal očekávaný comeback. V posledních letech spolupracovala s méně známými skupinami, jako Nota Bene, Pirillo, Petarda, Royal Beat a dalšími. V roce 2010 se vydala na koncertní turné s názvem „Nadoraz 2010“ a doprovázela ji skupina jejího syna Adam Pavlík Band. Dne 22. března 2017 u ní během koncertu v Čáslavi nastala zástava srdce a po úspěšné resuscitaci byla letecky transportována do nemocnice. Věra Špinarová zemřela v neděli 26. března 2017 v motolské nemocnici v Praze.
Úmrtí
58 let Michael Ralph Scaccia, americký hudebník, nejlépe známý jako kytarista několika heavymetalových a alternativních rockových skupin, včetně Rigor Mortis, Ministry a Revolting Cocks. Scaccia zkolaboval na pódiu krátce po 23:30 22.prosince 2012 v The Rail Club ve Fort Worth v Texasu, kde vystupoval v rámci oslav 50.narozenin Bruce Corbitta, zpěváka Rigor Mortis; zemřel na jevišti mezi 23:36 a 23:40. Ačkoli první zprávy naznačovaly záchvat pravděpodobně způsobený stroboskopickým osvětlením v místě konání, koroner uvedl, že příčinou smrti byl náhlý infarkt způsobený srdečním onemocněním.

23.12. Narození
74 let Adrian Belew, americký kytarista a zpěvák, známý především jako člen progressive rockové skupiny King Crimson, jímž byl v letech 1981–2013. Předtím hrál s např. Frankem Zappou, Talking Heads nebo Davidem Bowiem. Spolupracoval rovněž s dalšími hudebníky (mimo jiné Mike Oldfield, Nine Inch Nails, Porcupine Tree, Jean-Michel Jarre nebo Laurie Anderson), kterým také některá alba produkoval. Od roku 1982 vydává vlastní sólové desky.
76 let Graham Bonnet, britský rockový zpěvák-skladatel, který hrál jako sólový umělec a jako člen několika hard rockových a heavy metalových kapel včetně Rainbow, Michael Schenker Group, Alcatrazz nebo Impellitteri.
54 let Erik Brødreskift, také známý jako Grim, norský bubeník, který hrál v norských black metalových kapelách Immortal, Borknagar a Gorgoroth. V roce 1999 spáchal sebevraždu .
82 let Ron Bushy, americký bubeník nejlépe známý jako člen rockové skupiny Iron Butterfly a jako sólista na bicí v ikonické písni kapely „ In-A-Gadda-Da-Vida “, vydané v roce 1968, ačkoli vystupovali v dřívějších vystoupeních skupiny. Bushy byl jediným členem skupiny, který se objevil na všech šesti jejích studiových albech. 29. srpna 2021 vydal Iron Butterfly prohlášení, že Bushy zemřel toho rána v UCLA Medical Center v Santa Monice po boji s rakovinou jícnu ve věku 79 let.
67 let David Michael Murray, anglický kytarista a skladatel; člen heavymetalové skupiny Iron Maiden, ke které se připojil jen dva měsíce po jejím založení v roce 1975. Je proslulý svými rychlými sóly, a je považován za jednoho z nejlepších kytaristů na světě. Jeho skromnost způsobilo to, že jako malý vyrůstal ve velmi chudé skotsko-irské rodině.

24.12. Narození
78 let Ladislav Kantor, český politik zpěvák, hudební dramaturg a organizátor, hudební publicista, hudební režisér a scenárista, textař, pedagog, dlouholetý člen skupiny C&K Vocal a blízký spolupracovník kapelníka této skupiny Jiřího Cerhy.
Zemřel po těžké nemoci ve věku 69 let.
Úmrtí
16 let Kevin Mark DuBrow, americký zpěvák, nejlépe známý jako hlavní zpěvák metalové skupiny Quiet Riot od roku 1975 do roku 1987 a znovu od roku 1993 až do své smrti v roce 2007. 25. listopadu 2007 byl Kevin DuBrow nalezen mrtvý ve svém domě v Las Vegas. Příčinou smrti bylo zjištěno smrtelné předávkování kombinací kokainu, léků proti bolesti a alkoholu.

26.12. Narozeni
61 let James Kottak, americký bubeník, proslavil se hlavně v německé kapele Scorpions ve které hrál 20 let. V roce 2018 se vrátil po 29 letech do rockové kapely Kingdom Come, kde působí dodnes.
60 let Lars Ulrich, bubeník a zakladatel skupiny Metallica. U Metallicy je od jejího vzniku. Předtím nehrál v žádné jiné kapele, živil se jako pokladník u čerpací stanice nebo se zabýval papírováním.
Úmrtí
3 roky Alexi „Wildchild“ Laiho, finský metalový zpěvák, skladatel a kytarista. Byl kytaristou a zpěvákem finské metalové skupiny Children of Bodom a mimo tuto hudební skupinu byl rovněž kytaristou ve skupinách Sinergy a Kylähullut. Časopis Guitar World jej zařadil mezi padesát nejrychlejších kytaristů světa. Zemřel v prosinci roku 2020 v důsledku dlouhodobých zdravotních komplikací.

27.12. Narozeni
79 let Michael Leslie Jones, anglický hudebník, skladatel a hudební producent, nejlépe známý jako poslední zbývající původní člen britsko-americké rockové kapely Foreigner. Před Foreigner byl v kapele Spooky Tooth .
71 let David Knopfler, britský zpěvák, skladatel, kytarista a klavírista. Spolu se svým bratrem Markem založil v roce 1977 skupinu Dire Straits. Kapelu opustil v roce 1980. O tři roky později vydal své první sólové album nazvané Release, na kterém se podíleli například jeho bratr Mark či baskytaristé Pino Palladino a John Illsley.
64 let Jarosław Szlagowski, polský rockový bubeník a saxofonista Jako teenager se seznámil s Krzysztofem Jaryczewskim, se kterým založil kapelu Tani Hotel. Na podzim 1979 vstoupil do kapely Odkłamczny, ve které hrál na bicí. V roce 1982 kapelu opustil a připojil se k Lady Pank.

28.12. Narozeni
49 let Jared W. Anderson, americký death metalový hudebník nejlépe známý jako baskytarista a zpěvák Morbid Angel od roku 2001 do roku 2002 a Hate Eternal od roku 1998 do roku 2003. Jared Anderson zemřel ve spánku z nespecifikované příčiny v roce 2006.
Úmrtí
8 let Lemmy Kilmister, britský zpěvák a baskytarista, nejvíce známý jako zakladatel metalové skupiny Motörhead. Jeho zjev a vystupování, bradavice na tváři, pejzy s knírem a drsný hlas z něj okamžitě udělaly kultovní osobnost, známou i mimo svět rockové a metalové muziky. Lemmy byl také považovaný za jednoho z největších metalových muzikantů vůbec. V roce 1971 se jako baskytarista přidal ke skupině Hawkwind. S baskytarou měl malé zkušenosti, ale rychle si vytvořil specifický styl, který byl založen na jeho zkušenostech s kytarou (používal častěji powerchordy a dvojhlasy, než hraní jednotlivých not, které preferuje většina baskytaristů). V roce 1975 byl od Hawkwind vyhozen a zakládá Motörhead. V roce 2010 o něm vyšel dokumentární film Lemmy. Poslední léta žil v Los Angeles, kde také dne 28. prosince 2015 ve věku 70 let zemřel po krátkém boji s agresivní rakovinou, o které se dozvěděl jen dva dny před svou smrtí. Ačkoliv se původně uvádělo, že Lemmy trpěl rakovinou mozku a krku v konečném stádiu, úmrtní list stanovuje jako příčinu úmrtí rakovinu prostaty spolu se srdeční arytmií a srdečním selháním.
2 roky Pavel Chrastina, český rockový muzikant, básník a filmař, známý zejména jako člen a dvorní textař kapely Olympic v 60. letech.

29.12. Narození
57 let Chris Barnes, americký hudebník známý svými hluboko posazenými vokály a násilnými texty. Byl zakládajícím zpěvákem deathmetalové skupiny Cannibal Corpse (od roku 1988 do roku 1995), od roku 1993 je členem skupiny Six Feet Under.
77 let Cozy Powell, britský rockový bubeník. V roce 1976 se stal členem skupiny Rainbow Ritchieho Blackmorea. Powell vystupoval s mnohými známými skupinami – Michael Schenker Group od 1981 do 1982, Whitesnake 1982–1984, potom s Keithem Emersonem a Gregem Lakem v roce 1986 a nakonec se skupinou Black Sabbath v letech 1989–1991 a 1993–1995.Spolu s Neilem Murrayem (bývalým členem Cozy Powell`s Hammer, Whitesnake a Black Sabbath) se stal členem Brian May Bandu a účinkoval na albech Back To The Light a Another World. Na jaře 1998 měli naplánované společné turné. Cozy Powell zemřel 5. května 1998, na následky dopravní nehody na dálnici M4 u Bristolu, kdy řídil svoje auto Saab 9000 v nepříznivém počasí. Před nehodou nahrával v studiu se skupinou Fleetwood Mac.

30.12. Narození
67 let Joe Hasselvander, americký hudebník. Byl bubeníkem heavy metalové skupiny Raven od roku 1987 do roku 2017 a byl členem vlivné doom metalové skupiny Pentagram.

31.12. Narození
71 let Tom Hamilton, americký baskytarista, známý jako člen rockové skupiny Aerosmith.
60 let Scott Ian Rosenfeld, americký hudebník, nejvíce známý jako kytarista a zakládající člen skupiny Anthrax a zakladatelem crossoverthrashové kapely Stormtroopers of Death, kde působí jako kytarista a textař. Působí jako doprovodný kytarista v metalové skupině the Damned Things. V minulosti uváděl na VH1 The Rock Show a objevil se i v mnoha dalších pořadech.
76 let Jeffrey „Jeff“ Lynne, anglický hudební skladatel, producent, aranžér, textař, zpěvák a kytarista (resp. multiinstrumentalista), který se proslavil jako vedoucí a jediný stálý člen skupiny Electric Light Orchestra (ELO). Byl také členem kapel Idle Race, The Move a superskupiny Traveling Wilburys. Jako producent pracoval s hvězdami jako George Harrison, Paul McCartney, Brian Wilson, Roy Orbison, Del Shannon nebo Tom Petty.