Pražská kapela Saphet vychází z temnoty
- Číst 4632 krát
- Galerie Obrázků
Skupina SAPHET letos vydala dvoupísňový singl a pak i debutovou desku s 11 skladbami. V následujícím rozhovoru se zakladatelem této kapely, baskytaristou Standou Havlem se dočtete, že to není zase až takový nováček na naší rockové scéně.
Když jsme zveřejnili recenzi na debutovou velkou desku „Východ z temnoty“, tak jsem se dozvěděl, že část písní existuje už 20 let. Které to jsou a proč jste je nerealizovali dříve? Nebo mi nějaká nahrávka SAPHET unikla?
Nejprve bych rád pozdravil čtenáře Rockpalace, tyto stránky se mi velice líbí a jsem jejich častým návštěvníkem.
Ano je to tak, SAPHET vznikl už v roce 1993 a fungoval tenkrát do roku 1996. Většina skladeb na CD Východ z temnoty pochází tedy z onoho prvního období skupiny, všechny ale prošly důkladnou hudební i textovou renovací. Výjimkou jsou skladby Manticora a Amber, které jsem napsal o něco později a mají předznamenávat směr, kterým hodlá SAPHET do budoucna jít. Proto se také objevily na promo singlu, který obnovenou kapelu představil před vydáním CD. V onom prvním období jsme vydali akorát nahrávku „Útok šakala 95“. Ta vznikla tenkrát bez pořádného vybavení a v nevalné kvalitě, bez obalu a nahrávali jsme jí na kazety. Kdo si vzpomene, tak počítačová grafika nebo třeba kopírka byly tenkrát nedostupné věci. Byli jsme mladí a neměli prostředky na to, udělat to lépe. Takže skladby jako Útok šakala, Strach ze smrti, nebo třeba Zůstaň a Smutek byly realizovány již dříve, ale nebylo, jak je tehdy pořádně dostat mezi lidi.
Představ nám současnou skupinu SAPHET a zároveň prozraď, kdo v kapele hrál dříve a už v ní nepůsobí.
Skupina SAPHET nyní hraje v sestavě: Michaela „Mišule“ Kolská – zpěv, Petr „Deris“ Machaň – zpěv, Stanislav Havel – baskytara, Libor Kleisner – solová kytara, Michal Kocum – kytara (alternace: Olin Rokyta – kytara), Hana Vaňková Štěříková – klávesy, Martin „Bóďa“ Růžek – bicí. Kromě Mišule, Bódi a Olina byli všichni i v původní sestavě SAPHETU v polovině devadesátých let. Jediným členem, který v SAPHETU dnes již nepůsobí, je klávesistka Tereza Podhajská, která perfektně nahrazovala Hanku v době její nepřítomnosti.
Působí členové SAPHET ještě v jiných kapelách, nebo s kým hráli dříve? Můžeme je znát odjinud?
Mišule Kolská působila dříve ve skupině Tam, vystupovala v Rockopeře a v současné době ji můžete znát i ze skupiny ATHEIST´S FAITH nebo ethno kapely POSMRTNÉ ZKUŠENOSTI. Pert Machaň byl původní bubeník SAPHETU, poté se začal věnovat zpěvu a příležitostně si zazpíval s různými kapelam. Pamatuji si třeba ROWDIES, VOLNOU LINKU nebo MASH. Já jsem nejvíc času strávil s Filipem Šimberou v metalové skupině MASTIX, chvíli jsem hrál v dnes již neexistujícím kolínském SAURONU, kde jsme hráli i některé skladby SAPHETU (Vize, Smutek a Její duše) a krásných pět let jsem strávil ve skupině CRUEL (dříve CRUEL BARBARIAN), kam jsem také přivedl i bubeníka z MASTIXU Roberta Ebela, který tam hraje dodnes. Za krátkou zmínku by možná stála i skupina HUSBERY, kde jsem měl roční angažmá a také jsem byl stálým muzikantem v Olinově VOLNÉ LINCE. Libor Kleisner se po ukončení činnosti původního SAPHETU v roce 1996 hudebně vzdělával v kytarové škole Josefa Kůstky, kde se učil nejen kytaru, ale i baskytaru a příležitostně vystupoval na rockových jamech v pražském Boss baru. Michal Kocum je spíše domácí a studiový hráč a sběratel kytar, a během pauzy SAPHETU se nikde neangažoval. Hana Vaňková Štěříková působila v mezičase SAPHETU ve známých kapelách mnohem tvrdšího stylu, za zmínku stojí určitě skupina FORGOTTEN SILENCE a také LOVE HISTORY History, se kterými nahrála album Lost. Tato samotná skladba vznikla již v SAPHETU. Nejen proto i ve stejnojmenném videoklipu hraje kromě Hanky jednu z hlavních rolí i Libor Kleisner – spoluautor hudby. Martin „Bóďa“ Růžek je nejznámější ze svého dlouholetého působení ve skupině RIMORTIS – stejně jako klávesistka Tereza Podhajská (dříve Mlázovská). V současné době hraje Bóďa ještě ve skupinách STEEL HEAVEN a DARGIS.
Vidím, že muzikanti SAPHETU jsou protřelí hráči, není někdy složité skloubit všechny jejich aktivity, aby se věnovali právě jenom kapele SAPHET?
Já nepožaduji na muzikantech ze SAPHETU, aby se věnovali jen této jedné kapele. My jsme SAPHET neobnovili s Petrem Machaněm a Liborem Kleisnerem za účelem úmorného zkoušení a hraní za každou cenu kdekoli, spíše jde o odreagování a zábavu nás všech. Ale když naše produkce strhne další posluchače, jsme samozřejmě rádi a nadšeni. Program SAPHETU tedy není časově příliš náročný, aby se muzikanti nemohli angažovat i jinde.
Vraťme se k „Východu z temnoty“. Kde jste desku nahrávali a kdo se podílel na nahrávacím procesu?
Desku jsme nahrávali ve dvou studiích. Kytary a klávesy v mém domácím studiu „Amber“ a bicí a zpěvy ve studiu „Smaragd Records“ pod taktovkou Olina Rokyty, který nám dělal zvukaře a spoluproducenta. Velmi nám svými radami pomáhal Luděk Adámek, baskytarista Vitacitu. Jinak šlo vše pod mým produkčním vedením
Co koncerty? Jak často hrajete a kde vás můžou fanoušci letos ještě vidět?
Letos už žádné koncerty neplánujeme, všechnu energii nyní věnujeme důkladnému promu našeho alba. Ani křest CD jsme nepojali jako koncert, ale spíše jako posezení se skupinou SAPHET. V příštím roce plánujeme spíše méně koncertů zato ale na větších podiích. Máme rozjednané velké letní metalové festivaly, a také spolupráci se slavnějšími kapelami.
A jak tedy proběhl křest CD „Východu z temnoty“?
Křest jsme uspořádali v pražském Hardrock baru. Chtěli jsme, aby album pokřtil někdo z hudebního prostředí, spolu s někým, kdo mapuje český metal a může nás znát i ze dřívějška. Kmotry desky tedy byli Luděk Adámek a Petr Korál. Během večera jsme představili kapelu, její další plány a pokřtili jsme CD, poté jsme měli připravenou videoprojekci, kde jsme za hudby z našeho CD promítli fotografie od úplných počátků SAPHETU do současnosti.
Kmotři desky Luděk Adámek a Petr Korál jsou mistry svých oborů. Proč jste si vybrali právě je?
Právě proto, že jsou mistry svých oborů. Původní SAPHET tak trochu vyrůstal na skupině VITACIT. V devadesátých letech byli naším velkým vzorem, dokonce jsme tenkrát hráli skladby VITACITU – Já chci se ptát, Drákula, Mat na tři a Peaceman. Luděk Adámek nám navíc pomohl s naším CD, tudíž nemohl na křtu chybět. SAPHET byl ovšem založen jako thrashmetalová kapela a jejími vzory byli DEBUSTROL a také třeba ASMODEUS. A s těmito kapelami je zase spojen Petr Korál, coby autor některých textů DEBUSTROL, či coby zpěvák z ASMODEUS. Tak tady je to, myslím, jasné.
Něco tuším a něco jsem „vygugulil“, ale nevím, která varianta je platná. Co znamená jméno kapely SAPHET?
Název SAPHET vznikl podivuhodným vývojem. Původně se kapela jmenovala LORD SUBETT. Byla to slovní hříčka, šikovný lingvista (a musí to být i metalista) přijde na to, jak vznikla. Příchodem Petra Machaně do kapely jsme to upravili na LORD SAFET, později jen SAFET a při tvorbě loga nám jeho autor Honza Blecha dal návrh na SAPHET. To jsme přijali a teprve poté začali hledat možný význam onoho slova. K našemu překvapení to bylo pro metalovou kapelu víc než vhodné. SAPHET je totiž starověký hrad situovaný v Izraeli z dob křižáckých válek a je o něm zmínka i v Bibli. A tak vypodobení starověkého hradu SAPHET vidíte na našem obalu k CD „Východ z temnoty“. Jediné starověké vyobrazení totiž existuje pouze na původní ocelorytině R. Brandarda z roku 1850, a tak nám jej dle této předlohy na obal nakreslila dle svých pocitů malířka a psychoterapeutka Veronika Galusová.
Není jednoduché dostat poměrně neznámou kapelu na velké festivaly. Doufám, že se neurazíš. Jak se tyhle věci daří SAPHETU? Ty už jsi to trošku nakousl. Jaké máte plány do budoucna?
Dostat vůbec jakoukoli méně známou kapelu na velké festivaly, pokud si to sama nezaplatí, není jednoduché. My jsme vstoupili do jednání s některými festivaly především přes naše známé pořadatele a muzikanty, se kterými jsme se na našich hudebních cestách setkali. Samozřejmě, že nebudeme hrát na „áčkových podiích“ a v hlavním čase, ale budeme rádi, když budeme moci spojit jméno naší kapely SAPHET se jménem prestižních metalových festivalů. Rok 2017 bude tedy ve znamení propagace CD Východ z temnoty prostřednictvím koncertního a festivalového vystupování, další rok 2018 chystáme kromě koncertů přípravu a realizaci druhého CD skupiny SAPHET.
Děkuji za příjemné povídání a kapele přeju jen to nejlepší.
Jan Holý