Doldy Dolének zpívá Anděla na útěku

Velké překvapení na zkoušce obnoveného Kreyson pro mne připravil Petr Doldy Dolének svým hlasovým výkonem na zkoušce Kreyson v Rožmitále. V oddychové pauze jsme se sešli v šatně a mohl vzniknout tento rozhovor.

Petře, ahoj, přiznám se, že jsi pro mne poměrně velká neznámá, odkud pocházíš??
Ahoj, tak já jsem rodilý moravák z Přerova, ale v mládí jsme se přestěhovali do jižních čech a tam jsem doposud. Dlouhá léta jsme žili v lázeňském městečku Bechyně, kde studoval Keramickou školu mimochodem třeba Karel Kryl, ale pak se rodiče odstěhovali a já zůstal nedaleko od Tábora v Sezimově Ústí.

Co tě k muzice přivedlo, kdy jsi zjistil, že chceš být muzikant?
Muziku jsem poslouchal od malička, rodiče byli v celku hudebně nadaní. Máma hrála na klavír a táta na housle, trubku a kytaru. Oba dva dobře zpívají, takže bylo veselo. Koncem sedmdesátých a začátkem osmdesátých let letěla ABBA a tak jsem ji doma slyšel snad každý den. Jako malý kluk jsem u toho držel v ruce tenisovou raketu a představoval si, že stojím na pódiu a hraju na kytaru. Tu mi táta nakonec koupil někdy v sedmé třídě a tak to začalo.

Máš nějaké hudební vzdělání, nebo jsi samouk?
Já jsem samouk, základy mě naučil táta a pak jsem chodil ke kámošům a poslouchali jsme Nohavicu, Marsyas , Wabiho Daňka, bratry Nedvědy atd. Tam jsem se učil všem vybrnkávačkám. Pak ale na střední přišly kapely Visací zámek, Bompary, Pražský výběr a já si furt pozpěvoval. Kamarád přinesl Heeloween, Iron Maiden, Dokken, Saxon a bylo vymalováno a už jsem věděl čemu se chci věnovat. Začal jsem tedy v šestnácti poměrně pozdě se zpěvem.

Jaké máš, popř. jsi měl hudební vzory a co vlastně posloucháš?
Zajímavá otázka, jelikož po tom všem co se teď děje v médiích kolem Ládi, Dana,Radka a Boba já musím říct, že když jsem byl na vojně někdy v roce 1988, tak vyletěl Radegast a já jsem se byl v zeleném podívat na koncert. Byl jsem uchvácen Láďovým zpěvem a měl jsem strašnou radost, že i u nás existují zpěváci takového kalibru jako je Michael Kiske. Takže jsem si vše nahrál na kazeťák a chodil na černo do pole vedle letiště, kde jsem sloužil a začal jsem se učit zpívat to co zpíval Láďa. Pak přišla revoluce a Kreyson a jejich první deska Anděl na Útěku, mimochodem mám tuto gramofonovou desku dodnes doma. Tu jsem taky miloval. Pak ale přišly Stratovarius, Avantasia, Primal Feer, In Flames a hlavně Dream Theater no a bylo opět vymalováno. Takže shrnuto, nejsem stylově vyhrazen a poslechnu si cokoliv.

Jak jste se Danem poznali?
No to je velmi jednoduché. Zpíval jsem v Dirty Game a Dan kluky z kapely zná a když se někde s němi viděl a mluvil o tom, že chce dělat akustickou Bohemicu, tak mě jednoduše dohodili. Dan za mnou přijel domů, sedli jsme do zkušebny, vše jsme spolu probrali a tak to začalo.

Kdy přišla nabídka, aby ses účastnil reunionu Kreysonu a nota bene zastoupit tehdejšího metalového prince Křížka?
Tato nabídka přišla na podzim letošního roku kdy mi Dan řekl, že oslovil převážnou většinu muzikantů, kteří prošli kapelou a že mluvil i osobně s Láďou, ale ten řekl, že teď má moc práce v Citronu a že do toho nepůjde, tak oslovil mě.
Měl jsi nějakou zkušenost se skladbami Kreyson, popř. patřil jsi k jeho fanouškům?
Tak tohle jsme vlastně rozebrali předešlou otázkou. Ano byl jsem fanouškem Kreysonu v devadesátých letech. Jinak zkušenosti z písněmi nemám, nikdy nikde jsem je s nikým nezpíval, maximálně se svým bratrem u ohně na dovolené. Mimochodem, bratr velmi dobře zpívá a zná každé slovo z Kreysonu.

Hlasově jste s Křížkem poměrně podobní, musel jsi upravovat zpěvné linky k obrazu svému??
Linky jsem si někde upravil, protože ty vějšky co tam zpívá Láďa já nemám. Mám hlas celkově posazenej níže, ale ty hlavní harmonie zpěvu zůstávají a snažím se naopak co nejvíce přiblížit Láďovi.

Upravovali jste aranže skladeb??
Aranže zůstávají stejné, máme i klávesy, takže tam kde mají být tak jsou a jen někde si Mára zahraje i solo. V některých skladbách hraje i podklady pokud kluci hrají sóla. Nehraje ale všude jak to bývá u jiných kapel.

Máte před první koncertem v Olomouci, generála, kde jsem byl byla víc než fantastická, potýkáš se s trémou nebo se na vystoupení těšíš?
Já se těším. Mám trému, ale spíše z toho, aby mě v tomto počasí při mé práci neodešly hlasivky. Tady na generálce jsem jim dal vcelku zabrat.

Jak jsem stačil před naším rozhovorem projet tvůj web, zjistil jsem, že mám hooodně pestrou a rozmanitou hudební minulost, pojďme na ní. Tvoje působení v partě mým kamarádů – kapely Řemen, jak jsi se k nim dostal a co jste spolu vytvořili?
Můj web bohužel od chvíle kdy je facebook zanedbávám. Už rok jsem tam nic nedal, nestíhám, potřeboval bych někoho, kdo by se o to staral za mě.Tak k otázce v Řemenu zpíval můj milovaný bratr. Jednou bohužel přišla chvíle, kdy mu odešly hlasivky a na dlouho. Vypadalo to, že půjde snad i na operaci a tak jsem jen místo něj zaskakoval, než si našli kluci někoho místního, jelikož já dojížděl každý týden z jižních čech a to nebylo k tomu.

Další zajímavá kapela byla Ruleta, jak vypadala tvorba Rulety?
Tam to bylo podobné. Tam odešel baskytarista a jelikož mám doma šestistrunku, tak jsem se naučil 36 písní a šel jsem k nim hrát abych neseděl jen doma. A to byl pane rockenroll.

Od vesnického bigbítu se dostáváš k nářezům - Dirty Game, co ten obrat?
Dirty Game se u mne doma objevili někdy před deseti lety. Donesli mi demáče z počítače, jestli bych to nevyzkoušel nějak nazpívat. Tak jsem k tomu sednul trošku to roztříhal a poslepoval podle toho, jak by se ty nápady líbili mě a nazpíval. Kluci to trošku rozdejchávali, ale nakonec se jim to líbilo a tak to začalo. Jeli jsme turné Arakain 25 let, jako jejich předkapela. Joooo a jinak zase náhoda. To CD jsme dotáčeli u Láďi ve studiu a on tam osobně u toho byl. Dokonce Jiří Markvart s Láďou potom spolupracoval i jako zvukař. Kluci pak dostali nabídky jít hrát do Proximity a k Alešovi Brichtovi a tak jsme to rozpustili. 

Mihnul jsi se také v Moravě
Morava, podobně jako Řemen. Odešel dlouholetý zpěvák, pak tam alternovali další kluci. Api mi zavolal a poslal dema. Já je nazpíval a jemu se to líbilo a tak to začlo. Nebyla tam, ale dohoda a síla pokračovat někam dál a tak jsem toto združení opustil.

Pak ses od Moravy přesunul do Jižních Čech ke kamarádovi Pavlovi Skokovi a jeho Rentgen – předělali jste vlastně už nahrané CD Svět zatracených, co k tomu Pavla vedlo???
Pavel mi zavolal, že odešel katarista a zpěvák v jedné osobě a že mají natočené CD a chtějí jet koncertní turné po klubech v čechách a na slovensku. Po všech zkušenostech jsem mu řekl, že pojedu, ale jen pokud si to můžu zazpívat podle sebe, že nic nezměním, jen linky zpěvu on souhlasil a tak jsme jeli turné. No a to jsem také suploval v kapele Insiders, kde působil Honza Toužimský, než šel do Arakainu. Tam jsem natočil a vymyslel spoustu nových věcí, ale taky nebyla síla to posunout dál aspoň na pódia, nebaví mě hrát jen ve studiu a ve zkušebně. A tak když přišel Dan musel jsem si vybrat.

No a dostáváme se k současnosti – spolupráce s Danem, co jste spolu vyplodili??
Tak s Danem máme spolu Bohemicu a jezdíme VIP akce a různé charitativní akce. Nic nového jsme nenatočili, jelikož nebyl čas. Musel jsem se naučit celý DK Band, abych mohl jet s nimi turné se Škworem. To byla opět dobrá zkušenost, v dobrém slova smyslu. Jinak do toho jsem před měsícem dozpíval sedm věcí kapele Autobus z Jihlavy, snad si s nimi příští rok jako host také někde zahraji, minulý týden jsem dozpíval tři věci pro kapelu Wolfram se kterou jsem u Miloše Dodo Doležala natočil dvě CD. Natočil jsem kamarádovi Salimu tři CD do Ameriky. Teď dodělávám CD kapele One Spirit, produkuji dětský hudební sbor Dubínek atd atd. Dole ve studijíčku mám 35 rozdělanejch písní. Napsal jsem nějaké písně i pro kapelu Lady Kate. Je toho hodně, ale baví mě to.

Kapela se pomalu opět chystá na zkušební podium a tak rozhovor pomalu končíme, Doldy – co popřeješ a vzkážeš lidem, kteří si přečtou náš rozhovor popř. se příjdou podívat, jak jsi zastoupil Křížka??
Popřál bych všem mír v srdci a duši, je dost zla všude kolem nás. Zavzpomínáme na devadesátá léta, pobavíme se a zazpíváme si staré hity. Z nikým nesoutěžím, Láďa je Láďa a já jsem já. Před 14 dny mi zemřel dlouholetý kamarád v 52 letech. Zůstal doktorům na stole. Myslím si, že by se raději nechal od rána do večera urážet na facebooku, tak jak se to třeba děje mě, jen aby tady mohl být mezi námi. Takže pokud nejde o život, tak jde o hovno. Přeji všem krásný den a příjemný poslech.