Iras pokaždé jinak

Postupně začaly na veřejnost prosakovat zprávy o reunionu další heavy metalové legendy z Nymburka. Kapely Iras. Osobně z toho mám velkou radost, Iras patřili ke kusu mého mládí. Chtěl bych zažít ještě jeden reunion a to Hever metal s Mirkem Pokorným, ale vím, že tohle zůstane jen u přání. Nadšeně kontaktuju zpěváka Bena z Iras k rozhovoru.

Ahoj Bene, především ta zpráva je fantastická, až pomalu neuvěřitelná, že Iras „vstal z mrtvých". Pro mne je to jeden z nejlepších počinů roku 2016. Ale, vraťme se spolu do pravěku. Kdy vlastně Iras vzniká, kdo tam začínal.
IRAS vznikl v dubnu 1983. Úplně první sestava kapely byla: Petr Matoušek - klávesy, Ben Bártl - bicí, zpěv, Milan Pavlovič - basa, Jirka Jarolím - kytara. Po nějakém čase se ukázalo, že bez samostatného zpěváky to není jaksi ono, tak se začalo shánět. Zpěváci byli ovšem nedostatkovým zbožím a bylo nutné udělat akci „kulový blesk". Ben se posunul na pozici frontmana, Milan se posadil za bicí a na basu jsme přijmuli Otu Kouříka.

Vy jste si od prvopočátků razili cestičku heavy metalem. Proč právě v té době problematický heavy metal?
Všichni jsme byli odkojeni hardrockem a odsud je k heavy metalu jen krůček. Ty styly se prolínají a bylo otázkou času, že do toho heavy metalu vstoupíme. A proč heavy metal? Odpověď je jednoduchá. Neuvažovali jsme nad tím, jestli s metalem budou do budoucna nějaké problémy nebo ne. Když se vám něco líbí, tak proč nad tím uvažovat dopředu ...

Co jste poslouchali v té době? Jaké měl Iras vzory?
Každý z nás to měl trochu jinak nastavené, to co se líbí jednomu, nemusí druhému. Já jsem poslouchal Accept, Whitesnake, Def Leppard, Saxon nebo Iron Maiden.

Vzpomínáš na první koncerty? Na atmosféru, fanoušky, jak reagoval na vás bolševik?
Začátky byly krušné, cestičku si musí každý těžce vyšlapávat sám a vlastní tvorba (texty i hudba) časem začaly způsobovat to, že jsme se odlišili od kapel, které hrály jen převzaté věci a začali jsme postupně být úspěšní. O tom svědčí i to, že ty věci, co jsme napsali v letech 84-86 jsou dosud u fanoušků populární, hrají se doteď a lidi je chtějí slyšet. Samozřejmě byly kontroly na vystoupení, texty jsme museli nechávat schvalovat na OV KSČ s tím, že když bylo v textu něco červeně zaškrtnutého, museli jsme to přepracovat. Např. mohu uvést skladbu Kladivo na čarodějnice, která ležela komunistům v žaludku a na většině festivalů jsme ji nemohli hrát.

Nahrát LP v té době bylo nemožné pro vám podobné kapely, jak to vypadalo aspoň s demo nahrávkami?
Demo nahrávky byly hlavně z důvodu, že jsme se chtěli zúčastnit přehlídkových soutěží a festivalů a podmínkou účasti na takových akci bylo zaslání právě demo verze. Každá kapela, která se chtěla zúčastnit, musela nejprve zaslat svoje demo. V roce 1986 to byla Cesta do pravěku a potom v roce 1992 singl, na kterém byly dvě skladby - Mistr Jan a Sahara.

Vy jste pak udělali polooficiální CD – Pokaždé jinak, můžeš nám k tomu CD něco aktuální říci?
To bylo v roce 1994 se zvláštním názvem „Pokaždé jinak" a ten vlastně ukazoval nebo předesílal takové to přešlapování na místě, každá skladba byla odlišná a byla to taková předzvěst našeho konce, který byl následně v roce 1996.

Já tuším, že se Iras později různě promíchával s Hever metalem – měli jste další spřízněné kapely, s kterými jste rádi vystupovali?
Určitě to tak není, přímo se neprolínali, jen kytarista z Heveru Ivan Dvořák k nám přecházel, ale ještě měl mezizastávku v jedné kapele, takže o přímý přechod se opět nejedná. Spřízněné kapely jsme samozřejmě měli a byly to hlavně Roxor, Motorband, Coda, Virus, Kryptor nebo EX 05

Pamatuješ si na nějaký opravdový průšvih v historii Iras a opačně, na co jste pyšní?
Opravdový průšvih? Na to si dobře pamatuji. Tak jako každá kapela v té době jsme na vystoupení jezdili přebudovaným autobusem a potom i dvěma a ten průšvih byl v tom, že jsme ve 3 hodiny v noci s tímto autobusem plným aparatury u sálu ve Svratce nacouvali do septiku. A shánějte ve tři v noci někde pomoc :-) ... na to se nedá zapomenout! A na co jsme pyšní? Měli jsme vyprodanou Lucernu, kde jsme hráli s Vitacitem a s Codou. Potom to byla Mimoň, letní amfiteátr a tam bylo cca 6000 lidí.

Iras byl poměrně v laufu, přesto dochází k ukončení činnosti. V jaké sestavě Iras ukončil činnost, kdy to bylo a je tajemství, co bylo důvodem?
Přesně to bylo v té sestavě (Ben Bártl - zpěv, Ivan Dvořák - kytara, Láďa Dousek - bicí, Jarda Šantrůček - klávesy, Luboš Moravec - basa), která nahrála cd Pokaždé jinak. Dalo by se říci, že naší činnost ukončil jakýsi muzikantský syndrom vyhoření a přešlapávání na místě, kam se vrhnout... Vše stálo víc a víc peněz, po revoluci se hromada sálů zavřela nebo se z nich staly tržnice a o metal přestal být zájem. Jelikož jsme se nikdy zásadně a vážně nepohádali bylo současné shledání po 20 letech poměrně bez problémů a za to jak se k tomu kluci postavili bych jim chtěl poděkovat.

Počítali jste, kolik prošlo kapelou muzikantů?
Je to jednoduchá odpověď - dva adepti na každém postu.

Iras je minulostí, byla kapela v kontaktu, nebo jste každý šel svou cestou? Nastoupili muzikanti do jiných kapel?
Z části to je správně, někteří muzikanti nastoupili do jiných kapel, někteří šli svou cestou, s některými byl kontakt zachován, a s některými prostě ne.

A teď ta báječná zpráva! Co bylo impulzem k reunionu?
Jednoduchá a samolibá odpověď - To jsem byl já.☺

V jaké sestavě jste se dali dohromady, byl problém s některým muzikantem, nebo de fakto všichni čekali, až padne to „úžasné těraz"?
Z 5 lidí 4 absolutně jednoznačný, s basou byl malinko problém. Sestava je už doufám konečná: Ben Bártl - zpěv, Láďa Dousek - bicí, Petr Matoušek - klávesy, Ivan Dvořák - kytara, Peter Priessnitz - basa

V jakém stadiu je váš návrat? Zkoušíte nové věci, nebo startujete s hity jako Mistr Jan, Sekeromlat, Nesnáším veksláky a hlavně Kladivo na čarodějnice, které jsme často hrávali na rock rádiu Šumava v Rockpaláci.
Startujeme s osvědčenými hity, tak jak to dělá každá kapela a drilujeme celý program z těchto starých písniček. Nové věci se plánují, ale zatím na nich nepracujeme, momentálně nás zaměstnává zkoušení starého repertoáru.

Jaká panuje nálada? Zafungovala chemie mezi kapelou po takové době? Jste stále všichni na stejné vlně a mají všichni chuť?
Jednoduché - kdyby jsme se nedohodli, tak do toho nepůjdeme. Nelze dělat něco s lidmi, se kterými si nebudete rozumět, takže nálada je skvělá! Někdy ovšem bývá dusno.☺

Jak vám šlo nastoupit na staré fláky? Museli jste se učit vše znovu, nebo to tam bylo i po takové době?
Něco učit, něco nadřít, něco zůstalo! :-) Je to přeci jen 20 let a to je dlouhá doba.

Máte už datum kdy a kde vystoupí Iras v roce 2016 poprvé a budou to Úmyslovice. Co to bude za akci a proč právě Úmyslovice? Budou hosté, nebo to zvládnete sami?
Máme, je to 22. října 2016 u Úmyslovicích u Poděbrad. Budou tam Rimortis, Alžběta a my. A proč Úmyslovice? Z jednoduchého důvodu - je to takový svatostánek bigbítu na okresu Nymburk.

Budete pokračovat v image, co jste měli v 90 letech?
Ono to dost dobře nejde ... nějaká ta kila navíc, dlouhé vlasy jsou už také dávno pryč. Rockerství a džíny ano, ale vše přiměřeně k našemu věku :-)

Plánujete posun kapely dál a vydat oficiální CD s novými skladbami, nebo neplánujete nějaké to Best Of popř. dnes populární DVD?
To se uvidí po několika vystoupeních, ale máme výhodu, že jeden ze členů kapely (Láďa Dousek) je vlastníkem nahrávacího studia, vyučuje a zvukařinou se živí a tak není absolutně žádný problém, stačí se jen rozhodnout.

Jak to vypadá s klipy? Existuje nějaký oficiální, jestli ano, kde se točil?
Na našem Facebooku fanouškové najdou klipy z koncertů. Oficiální klip máme, natáčeli jsme ho na Kavčích horách pro ČT a pořad Televizní klub mladých. Je na něm skladba ze singlu z roku 1992 Mistr Jan.

Jak to plánujete s koncerty? Předpokládám, že o Iras bude zájem.
Ještě jsme ani nevyjeli a už se ozývají pořadatelé, ptají se na volné termíny, takže uvidíme, jak to bude dál.

Máte už nějaké plány na následující rok 2017?
Vzhledem k tomu, že každý z nás má časově náročné zaměstnání, musíme vše skloubit tak, aby to vyhovovalo naprosto všem. Rádi bychom vystupovali jak pro nás, tak pro fanoušky na atraktivních akcích, kde se budeme snažit ukázat v tom nejlepším světle.

Kde najdou fanouškové informace o kapele, popř. pořadatelé kontakt?
Pouze na Facebookových stránkách, tam je vše.

Bene, děkujeme za rozhovor, rádi budeme informovat o všech novinkách okolo Iras. A otázka závěrem - co by jsi vzkázal čtenářům Rockpalace?
Chci vzkázat, aby muziku vybírali a poslouchali především srdíčkem. ♪♫♫♪

Za IRAS Ben Bártl