Ingot nebo Ingott, každopádně je to těžký kov
- Číst 4958 krát
- Galerie Obrázků
Kapela Ingott na počátku roku vydala album Charon (rezence najdete v rubrice Recenze). Kapela obnovila svojí činnost po mnoha letech. Její kapelník Jura Šperl je vytížený v hraní Limetalu a tak si budu o Ingottu povídat s Viťou Sargankem, bubeníkem Ingottu. Velký důvod k rozhovoru je i vydání nového CD - Charon, který kapela brzo pokřtí v klubu Harlekýn.
Víťo, jak se ty k bigbítu dostal a kdy jsi začínal?
Od 7 let jsem hrával na klavír,ale nějak jsem postupem času přešel na bicí,kolem 12 let díky známému od mého otce a to mě začalo moc bavit.Tak že od 13 let jsem chodil na soukromé hodiny na Lidovku a pak na konzervatoř,opět soukromé hodiny asi 3 roky a zbytek samouk.
Jaké jsi měl vzory, popř co tě inspirovalo stát se bubeníkem?
Ze začátku jsem mě vzor bubeníka s Iron Maiden a později, to začalo jít dál a dnes jsou skvělí bicmeni jak u nás, tak v zahraničí takže třeba Mike Terana, Mike Portnoi a u nás třeba Miloš Maier, Lukáš Doksanský, Klauda Kryšpín.
Hrával jsi v nějakých kapelách?
No, začínal jsem ve skupině RVHP, pak jsem začal hrát až po vojně, a to byly skupiny spíše takové jen na zábavu, ale od 24 let se mi to nějak začalo nakupovat a hrál jsem ve skupinách Capitol, Kabát Revivat, Trifid a dnes hrají s Ingott, Ahard,Tanja°Ahard band, Lázeňští Šviháci takže je to ve 4 skupinách najednou.
Dostáváme se k Ingotu – úmyslně psáno s jedním Té. To byl kdysi předchůdce dnešního Ingottu ne? Jak a kdy vznikl a ty jsi tam byl od počátku?
Od začátku jsem tam nebyl, ale vím,že Ingot, tj. odlitek železa, tvrdého železa je odvozeno i od hudby, kterou hrajeme. Nový Ingott s dvěma T znamená TEĎ TVRDĚ.
Jak to vypadalo s hraním v té době? Hráli jste někde a co tvořilo váš playlist?
Skladby byly už udělány a muzika tvořila doba, tj.,základ Accept, Judast Priest atd a samozřejmě vlastní věci.
V jakém roce došlo k ukončení Ingotu? Důvodem byla stagnace kapely?
Ukončení nedošlo, jen k pozastavení skupiny. Práce, škola, rodina atd, ale stále to bylo v nás hrát Heavy metal. 20 let Ingott nehrál, ale jednou až 3 krát za rok jsme si zahráli na akcích ve stylu Legendy.
Pokud se nepletu, snad i Ingot vydal nějaké CD, ale už bez Jury je to tak?
Ano, Ingott udělal desku, ale v jiné sestavě, kde byl zpěvák a bylo nás pět. Byl to rok 1999 a kytarista minulý a nynější Martin Szcur oprášil sladby a udělaly se nové, ale v úplném jiném hávu a v jiné sestavě. Ale to bylo vše.
Kam jsi zamířil po ukončení bubnování v Ingotu?
Měl jsem čas na jiné aktivity, tím myslím,zahrada, přítelkyně atd, ale hraní mi zůstalo, začal jsem hrát s Revival Kabát, nějaké záskoky, tak že hraní jsem měl celkem dost.
Kdy jste uvažovali o tom, že se obnoví Ingot? Kde vznikla myšlenka a kdo vás povolal k nástrojům?
Na Karvinských legendách, kde se každý rok sešli muzikanti a hudebníci z okresu a okolí jsme si řekli, proč neudělat nějakou zkoušku a uvidíme. Asi v roce 2011 jsme se sešli a ono to mělo smysl, protože to stále dobře šlapalo a byla chuť tvořit.
Jsou tam lidé, kteří stáli na počátku kapely, nebo byl problém s muzikanty?
Na počátku stáli Jirka Šperl a Martin Szcur a na basu Pavel Piszkoř, bubeníku tam bylo více. Nastoupil jsem pouze na jeden záskok a už jsem tam zůstal do dnes.
Tím se dostáváme do roku 2015 a k současnému názvu Ingott. Chystáte CD, jak je to se skladbami? Píšete zbrusu nové, nebo saháte po nějaké staré písni?
Vše je v kompetenci Jirky Šperly, měl nápady,k teré měl někde v přihrádce ve stole a vytáhl úplně celou desku ven, jen se dodělaly texty a dopilovaly hudební party.
Zastavíme se u albumu Charon – kde se nahrávalo a máš nějakou zajímavou historku z nahrávání? Deska je výborná, jako kapela posloucháte stejnou muziku?
Nahrávalo se u mistra zvuku Stáni Valáška v Lipově ve studiu Šopa. Historek je mnoho. Třeba při nahrávání skladby Heavy Metal jsme zistili,ž e nějak nesedí basa a bicí, otázka zněla,Ty tu basu tak hraješ schválně, nebo to tak bude? Odpověd: teď už to není schválně, ale je to tak a ono to nakonec sedělo vše ok. Nebo basák si opřel basu o pult a zvukař Stáňa říká - opři si tu basu někde jinde, ať ti nespadne, no a od vzal basu piv a opřel ji o metr dál.
Pro tebe to nebyla první zkušenost ve studiu, pokud se nepletu, přinejmenším jsi už s Ahard, kde taktéž hraješ, nahrál 2 alba a chystáte třetí. Ukázky co jsem slyšel jsou výborné. Je rozdíl hrát v Ahard a pak v Ingottu.
Rozdíl je veliký už jen v tom, že nemáme klávesy a držíme se v duchu metalu 80. let. V Ahard je to jiné, už v tom, že máme jiný styl a jiné skladby, což se odvíjí od sestavy a druhu hudby.
Vy jste Ingot přejmenovali na Ingott. Proč?
Ingot a Ingott je v tom rozdíl, že nový Ingott má už TOTÁLNÍ TŘESK. Buď a nebo.
Jak to vypadá s koncerty s kapelou Ingott, budeme mít možnost vás někde vidět?
Zatím jsme ve fázi rozjezdu, ale určitě se uvidíme 23.4. 2016 v klubu Harlekýn Karviná, kde hrajeme před Limetal, kde je vlastně členem i Jirka Šperl. A navíc jsme karvinská smečka, tak proč NÉ, ABYCHOM NEPOKŘTILI CD Ingott Charon právě doma.
A předposlední otázka, kde najdou lidé informace o kapele?
Naše stránky jsou Ingott.cz, nebo Facebook, kde se také všichni vše dozví.
Co vzkážeš čtenářům Rockpalace?
Všechny fanoušky zdravím jak za sebe, tak za Ingott a hlavně přeji poslech dobrého a poctivého heavy metalu. A věřím, že se bude deska líbit a uvidíme se na některých akcích. Přejeme všem hodně skvělých koncertů, akcí ale hlavně, AŤ SE VŠEM DAŘÍ ZDRAVOTNĚ, SKVĚLE A HLAVNĚ MNOHO ŠTĚSTÍ.