S Vláďou "Vápnem" Vápeníkem o Saponu

Rozhovor s Vláďou Vápeníkem leaderem a kapelníkem legendárního SAPONU nejen o reunionu SAPONU.
Vláďo, jak jsi byl dlouho bez muziky a co tě nutkalo naskočit zpátky do bigbítu?
Bez muziky jsem nebyl nikdy, protože jak se říká muzika je koření života a já pálivé koření, přímo miluji... Tak, po rozpadu Saponu, jsem si občas zahrál s různými kapelami, např. Zippáčema výročí úmrtí kytaristy J H s Mokroučtvrtí, Zeusem .... a pak různé jam session po USA

Sapon byl pojem. Proč přišel tehdy konec Saponu ?
Velice dlouho ( pět let) jsme čekali na natočení první desky a když už to vypadalo, že by soudruzi řekli ano, tak to soudruh z Phantonu odpískal (přelom 1989-1990) a aby si udržel své místo, protože byl Komanč , tak nám řekl , že máme asi rok, dva ještě počkat, protože musí vydávat námi oblíbeného Karla K a Martu K, což jsme nechápali a k tomu jsme mu řekli své, ale tak trochu nám to podrazilo nohy a vzalo vítr z plachet. Byl ještě krásný koncert v Rakousku, ale neměli jsme manažera a asi vypukla i ponorková nemoc, tak nějak se vytratila i energie z nás samotných a nic už nás spolu neudrželo.

Zkoušel jsi to mezi tím někde jinde, popř. čemu jsi se věnoval??
Bavilo mne vždycky Blues s Mokrou čtvtrtí, Jimiho Hendryxe se Zippáčema a hrál jsem i jiné převzat, třeba v Ohiu jsem hrál s kapelou z Khentucky - písně od Deep Purple a Judas Priest.

Ty jsi ale těsně před vánocemi vydal CD Saponu, pojdˇ nám k němu něco říci, proč vzniklo.
Je to pár měsíců co jsme se s bývalým spoluhráčem, bubeníkem Pepou Zedníkem, na basu Michalem Uhlířem a s kytaristou Jirkou Baumrukem z Katru dali dohromady a oživili Sapon, chystali jsme se natočit v červenci nové CD a vyrazit na koncerty. Ale když člověk plánuje, tak se často Bůh směje a vyskytl se náhle zdravotní problém a nahrávání jsme museli odložit, tak jsem se rozhodl místo nového CD připomenout fanouškům a rockerům jak jsme to tenkrát hráli. Je to hudba nadčasovaná a má stále co říct.

Kolik a jaké skladby tam můžeme najít??
Je tam patnáct písní, ty nejdůležitější včetně ,, Ďábel v nás, pro Beneho ,, atd. Všechny jsou různě nahrávány po sklepích a skoro studiích. Jedna pomalá instrumentálka je dokonce nahrána pouze kytaristou M Jablkem Hanušem a to u něj doma v pokoji a celé CD mi připadá ,,dost retro,, a jsou na něj celkem kladný ohlasy od pamětníků, ale i od mladých rockerů. Přemek Haas všechny písně oprášil a master ,,v blbý době,, je na světě.

Takže se vlastně jedná o staré kousky Saponu?
Ano, ale master.

Kde je CD k sehnání ????
CD vyšlo v malém nákladu pouze 200ks a je možno si je koupit n a těchto adresách - v NC Olympii pod eskalátorem, v Globus CD prodejně na Americké a Dominikánské ulici, pak je prodává www.avik.cz ,www. abcros.cz a je na www.rockpalace.cz a možno také objednat na www.bandzone Sapon , www.czmusic.cz, www.starrizer.com

Tak představ nám nový SAPON – koho tam uvidíme uslyšíme a jaké máte plány??
Jak jsem se již zmínil na bicí Pepa Zedník , na basu Michal ,, Sršeň,, Uhlíř , kytara Jirka ,,Brouk,,Baumruk a moje maličkost zpěv, křik, vzdychání, foukačka Hohner a ostatní bicí nástroje.

Jak vám to šlape na zkouškách? Cvičíte staré songy nebo i skládáte něco nového?? Má toto CD vliv na současný SAPON, nebo chystáte něco s novou partou??
Hodně nás to baví a zkoušíme jak to jde, máme spoustu nových písní a připravujeme se na konec března na natáčení nového alba, které bychom letos rádi předvedli na koncertních podiích, ale zatím nemáme manažera a žádný koncert dojednán .
A jestli toto CD má vliv? Ano jednak jsme si připomněli Sapon v nejslavnější době a také hrajeme nějaké písně z tohoto CD.

Kdy předpokládáte že vyjde nové CD , máš už pro něj název?
Chtěli bychom, aby vyšlo do podzimu a název zatím pracovní ,,Máš dost?,,

Tak ať se Vám daří a těšíme se na koncerty.
Děkujeme taky tak a zdravíme všechny rockery. Děkuji za rozhovor. Vladimír ,,Vápno ,,