Pekelný mejdan s kouzelníkem Vigo

Jihlavský kouzelník VIGO vydal novou, v pořadí svou třetí CD – Pekelný mejdan. Povídáme si s kapelníkem Láďou Křivánkem o CD a VIGU...

Láďo, pojď nám představit VIGO, jak vzniklo, kdo tam hraje?
Kapela vznikla v roce 2000, kdy jsme se dali dohromady z různých zábavových formací s bubeníkem Romanem Křížem a klávesákem Petrem Pohankou. Hrávali jsme spolu už od našich 17 let. Vzápětí se k nám přidal i basák Petr Haz. Tehdy jsme se věnovali vyloženě hraní po zábavách. Postupem času jsme se ale začali věnovat i vlastní tvorbě což nás neopustilo již od našich studentských let. Vše vyvrcholilo v roce 2007 ve spolupráci s Milošem Dodo Doležalem v jeho studiu Hacienda, natočením našeho prvního CD s názvem Zapomeň. V roce 2009 se k nám připojil po rozpadu jihlavské formace Vijagra sólový zpěvák a frontman, Petr Iljič Kovář. S jeho příchodem dostalo Vigo zcela jiný nádech. V této sestavě působíme na bigbítové scéně nerozličitelně dodnes.

Jak by jsi definoval styl co hrajete??
No, vzpomínám si, že náš styl kdysi popsal jeden redaktor regionálních novin jako „dřevní rock". Nevím, co tím myslel, ale jelikož jsem o tomto stylu do této chvíle neslyšel, bude to zřejmě něco originálního. /smích/. Jinak si myslím, že hrajeme takový, pro posluchače srozumitelný hardrock s výraznějším využitím klávesové linky, podpořený vlastními, pro běžného posluchače s texty.kterým rozumí.

Ty už taky hraješ nějaký ten pátek, vzpomínáš někdy na svoje začátky??
Ale ano, vzpomínám, že jsem nezačínal jako kytarista. Ale můj první nástroj byl klavír a nevěřil bys, potom trumpeta. To bylo ještě v lidovce. Ke kytaře mě dovedl můj děda, který měl v Jihlavě vyhlášenou dechovku. On mi koupil mojí první „španělku". Za to jak jsem parádně troubil. /smích/ Bylo mi asi 15 let. No a to rozhodlo. První kapelu jsme založili s kluky někdy v osmé třídě na základce a tak jako většina v tehdejší době, jsme začínali v garáži s bednami z dráťáků.

VIGO je tvoje první kapela, nebo jsi hrával v nějakých těch školních partičkách??
Těch kapel bylo samozřejmě víc, minimálně 5 a jak jsem uvedl většinou zábavovky. Ale teprve s Vigem dělám opravdu to, co mě baví a to jsou hlavně vlastní věci.

Jinak, pokud se nepletu, VIGO bylo, nebo je spjato s další poměrně známou tamější kapelou – VIJAGROU, jak je na tom VIJAGRA dnes?
Vijagra už bohužel nehraje i když v ní působili skvělí muzikanti, ale zase díky jejímu rozpadu jsme získali Iljiče, který nás posunul svým osobitým výrazem a charismatickým zjevem zase trochu dál. A i dneska když se na koncertě svlíkne, samozřejmě do půl těla, tak ty kalhotky na podiu nespočítáš. /Mohutný smích/

V historii máte tři alba, můžeš nám je představit jedno po druhém????
O tom prvním už jsem mluvil, byla to naše prvotina a taky to z těch nahrávek je cítit. Ale nahrávali jsme to jako kapela analogově, najednou jako na živáku, trochu odlišně než se to dělá dneska.
Druhé CD Hra s osudem, už bylo v jiné dimenzi. Dostali jsme se do studia Vládi Budíka v Jamách u Žďáru nad Sázavou a parádní spoluprácí s ním trvá dodnes. Na tomto CD jsme se podíleli s Iljičem na půl jak muzikou tak i texty a považuju ho z mojí pozice za vydařené. Prodali a rozdali jsme ho kolem 2000 ks. V této chvíli ho na skladě nemáme a budeme ho muset nechat přidělat. Poslední CD Pekelnej mejdan už bylo ve větší části autorsky na mé osobě. Ale zase se ukázali se svými nápady náš klávesák Petr Pohanka, který se kromě specializace na sportovní hymny pro FC Vysočina a Duklu Jihlava blýskl autorsky i skvělým ploužákem Přísahej. A basák Péťa Haz šlapavou bigbítovkou Optimista. Musím zmínit křest našeho CD, který proběhl v květnu za opravdu skvělé návštěvy a vskutku v pekelném stylu.

Zastavíme se u toho posledního – Pekelnej mejdan. Kolik má skladeb???
Na CD je jedenáct skladeb a jako bonus obě sportovní hymny.

Tehdy jsme v Rockpaláci na Šumavě hrávali často Bránu do pekel. Najdeme na desce opět nějakou takovou výraznou skladbu?
Určitě, hned úvodní skladba Templáři nebo „metalovka" Upíří láska.

Pekelnej mejdan vznikl za čtyři roky po Hře s osudem, proč tak dlouhá pauza? Nebyl materiál, nápady??
Materiál se dával dohromady postupně a ve volném čase mezi koncerty. Chtěli jsme se trochu více věnovat aranžím a nic neuspěchat.

Jak jste si rozdělili práci na albu? Je to práce celé kapely, nebo je u vás jasné kdo skládá muziku a kdo textuje??
S většinou hudebních i textových nápadů jsem v hrubé kostře přišel já ale jak jsem uvedl, se svými nápady přispěli i Pohy Pohanka a Péťa Haz. Tyto, když to tak řeknu šablony budoucích songů, dotváříme na zkouškách celá kapela. Nakonec řešíme celkové aranžmá jednotlivých skladeb podle nahrávek, které průběžně na zkouškách pořizujeme. Takže se může stát, že z původního nápadu se vyklube tvář písně ze dvou třetin zcela jiná. Konečnou podobu pak dostane projekt ve studiu s přispěním cenných rad Vládi a Honzy při závěrečném masteringu. No a když se vše vyvíjí dle našich představ tak se vše zpečetí v místní hospodě ve Škrdlovicích, kam se studio přestěhovalo z Jam. A myslím, že paní hospodská a místní osazenstvo na nás jen tak nezapomene. To myslím samozřejmě v dobrém.

Provedeš nás celou deskou? Řekni nám pár slov o každé skladbě.
Opravdu stručně. Myslím, že album je koncipováno tak, že si každý může vzít k svému gustu něco. Objevuje se tady vážné téma historie -Templáři nebo Prokletá země, kde jsem měl trochu potřebu reagovat na politickou situaci nejenom u nás ale i ve světě. Pro kluky motorkářský, kteří jsou velkou částí našeho publika jsme složili pecku Harleyman s ďábelským klávesovým sólem uprostřed. O nás je píseň Hejbni kostrou, protože jak říká moje žena, že by měl toho rockera těžce poskakujícího po podiu vidět někdo druhý den ráno, když se těžce zvedá z postele a stěží dobelhá na wc. . Mimochodem, musím těm našim holkám poděkovat, za to, že to s námi, nebo spíš bez nás takovou dobu vydržely. Protože kdo ví, to potvrdí, že žít s rockerem je fakt rock n roll a rock n roll, to není žádná prdel. Neopomněl jsem zařadit taky něco z mystiky – Noční můry, Upíří láska. Problematiku partnerských vztahu řeší skladba Přísahej. Vskutku optimisticky vzhlíží Optimista a Pekelnej mejdan a museli jsme vyjádřit svůj patriotismus k jihlavskému sportu - obě sportovní hymny a samozřejmě k jihlavskému pivovaru, který nás dlouho řad letu podporuje – Jihlavský pivovar.

Jak často VIGO koncertuje?? Z čeho se skládá playlist VIGA?? Zařadili jste už i nové skladby a jaký je ohlas???
Teď přes zimu to moc nehrotíme a chystáme se spíš na sezónu, která pro nás začíná začátkem dubna a vrcholí na podzim. Takže někdy hrajeme dvakrát do měsíce, ale pak se to někdy sejde, že jsme měli i tři koncerty za den. Máme koncertní program tak na hodinu a půl, ale může být i delší, složený výhradně z vlastních věcí a samozřejmě z posledního CD skladby převažují. Snažíme se playlist víceméně obměňovat. Musím skromně dodat, že ohlasy jsou pozitivní, zejména nás pak těší, když se na některá místa vrátíme a vidíme lidi, že ty naše písničky znají a zpívají si je. To je asi ta největší odměna.

Jaké má čaroděj VIGHO plány do budoucnosti? Bavit se o novém albu je ještě brzo, ale neuvažujete o nějakém dnes moderním DVD záznamu?
Další plány se pomalu rýsují a to včetně přípravy materiálu na další CD, rozhodně ho nechceme tentokrát vydat a ž za 4 roky. V přípravách jsou minimálně dva videoklipy, ale hlavně se chceme dostat s naším novým programem za hranice Vysočiny a tomu věnujeme nyní veškeré úsilí. Samozřejmě Vysočině zůstaneme věrni.

Jinak když jsme u toho záznamu, jak vnímáte koncerty dnes a kdysi? Chodí lidi? VIGO je z větší části koncertní nebo zábavová kapela???
Dnes je tu rozdíl asi v tom, že dřív lidi chodili za zábavou asi víc, třeba zábavy byli tradiční záležitostí. Dneska je to otázka lokální. Někde chodí lidé za zábavou více někde méně. Pořadatel si dnes v některých případech hodně rozmýšlí, jestli se pustit do nějaké akce nebo ne. Nebo udělá jednu, dvě akce do roka s „osvědčenou kapelou", než aby riskoval, že lidi na akci nepřijdou. Trochu jiná je situace hudebních klubů nebo festivalů. Pokud je organizátor akcí nebo programový manažer schopný, klub prosperuje a natáhne i lidi. V opačném případě většinou brzy končí. Vigo doposud fungovalo tak napůl. Jednak jako zábavová kapela s programem kde máme zastoupení vlastních skladeb ku převzatým 1:2. A jako koncertní kapela kde samozřejmě prezentujeme pouze vlastní věci. Do budoucna se chceme věnovat více koncertní produkci a prezentaci vlastní tvorby. Ale konkurence je velká a šance dostat se na atraktivní akci je opravdu těžké.

Co dokážete nabídnout pořadatelům??
Pořadatelům můžeme nabídnout vystoupení, ve kterém jde muzika opravdu z nás a náš již možná pokročilí věk ještě pořád není překážkou odvést na podiu maximum. Dále určitě rozumnou cenu a nenáročné požadavky. Na hodně míst se vracíme zpátky a pořadatel je spokojený. Základní informace o kapele včetně nahrávek a odkazů na fota i videa naleznou na našich nových stránkách www.vigo-rock.cz

Co by jsi vzkázal lidem, kteří chodí na naše stránky???
Všem návštěvníků webu a rockovým fans přeji, aby si našli na vašich stránkách muziku svého gusta, kterou si můžou samozřejmě i stáhnout ať si vyberou s z nabídek prezentovaných akcí a ať tyto akce navštíví. Doufám, že si svůj okruh nových fandů najde i kapela VIGO z Jihlavy a potkáme se s nimi na našich akcí. Rocku zdar
Děkuju za rozhovor