Monstrum Katr

Plzeňský Katr se stal pojmem hned po vydání prvního alba - Katr S.R.O. Po delší dobu byl hlavním poznávacím znakem Katru kytarista Jirka "Brouk", který vystupoval v čepce s růžky alá Angus Young. Kapela poslední dobou nejen že zažila personální změny, ale právě vydává album Monstrum a to je důvod popovídat si s basistou Milošem Wirlandem.

Miloši, neznalým představ stručnou historii Katru, jak vlastně začínal, jakými skladbami...
No, začátek Katru byl vlastně dost spontánní. Začalo to vlastně tím, že jsem se dostal do kapely, která víceméně neměla budoucnost. Po čase jsem zůstal jen já a bubeník. A v tu dobu jsme si řekli, že bychom mohli dát dohromady úplně novou kapelu, která bude konečně za něco stát a tak jsme zapřemýšleli, kdo s kým, kdy hrával a komu hodíme lano. Já si vzpomněl na Jirku (Brouka), se kterým se znám už snad tisíc let a dost jsme toho spolu nahráli a tak jsem ho kontaktoval. Šel do toho a tak už jsme byli tři. V brzo nato si bubeník (Bohouš Vítek) vzpomněl, že kdysi hrával se zpěvákem Zdeňkem Vardžikem a přivedl ho na zkoušku. A kapela byla víceméně na světě. Pak se řešila další zásadní věc jaký hudební styl a repertoár. Shodli jsme se, že nejlepší bude začít peckama od ikon rocku a heavy metalu, jako např. AC/DC, JUDAS PRIEST, ACCEPT, IRON MAIDEN atd. Za nedlouho se jelo na první akci ještě pod názvem No Fear. Brzy nato přišel kytarista (Michal Štrauch) a v té době jsme se rozhodli, že potřebujeme jednodušší a říznější název kapely. V té době začíná historie Katru, a psal se rok 2002...

Máme tu první album - Katr S.R.O. Pojďme se u něj zastavit. Vím, že skladby Dědictví, Teta Smůla se mi tehdy velice zamlouvaly. Jak a kdy album vznikalo a kdo na něm hrál?
S.r.óčko, to byla pro nás velká chvíle, protože to bylo první album Katru a to je zkrátka prvorozené dítě, které konečně umožní našim fanouškům poslouchat Katr na svých kolovratech :) Ať doma, v autě nebo třeba v práci. A také jsme již na téhle desce představili své vlastní skladby, které vycházely z nás a nebyla to jen kopírace byť slavných a výborných kapel. Tohle album vznikalo víceméně dost zajímavě, protože to většinou bylo tak, že se nahrávalo přes noc. Okolo 5 ráno se člověk vykolíbal ze studia, sednul do auta a mazal do práce. Tam to nějak přetrpěl a odpoledne hurá zpět do studia. Tak nějak to šlo až do finále :) Na albu Katr s.r.o. hrají: moje maličkost-basa, Zdeněk Vardžik-zpěv, Bohouš Vítek-bicí, Jirka Baumruk-kytara. Michal Štrauch-kytara.

Vy jste se vyznačovali i velice dobře zahranými covery od AC/DC,JUDAS PRIEST, atd... co jste v tu dobu poslouchali?
To, co prakticky celý život. Rockovou klasiku, o které se zde píše, ale samozřejmě, tak nějak vše co nás nějakým způsobem oslovilo a mělo duši.

Já Vás blíže poznal u příležitosti vydání promo alba 2007 a vím, že skladby Barbie a Rebel jsem zařadil Markovi Kupkovi do pořadu Rockpalác Rock rádia Šumava. Jak vzpomínáte na tuto dobu a mnou zmíněné hity?? Myslím, že jste se na promo CD oprostili toho zábavového trendu. Rozhodli jste se vydat cestou vlastních skladeb?
Na tuto dobu vzpomínáme velice rádi. Byly to roky, kdy jsme začali dělat vlastní skladby, které byly tak nějak podle našich představ a bylo super, že fanoušci je brali, zpívali si je s námi na koncertech. Chodily nám na net požadavky na texty s akordy, že si je chtějí hrát u táboráku což nás velice těšilo a stále těší :) Dokonce i některé české kapely hrají pár našich věcí a to je přeci fajn :) Takže doba to byla super i tím, že některé skladby se hrály i u vás v Rock rádiu Šumava. Ono je to těžké, když kapela hraje klasické tancovačky, zároveň festy a motosrazy. Bylo třeba naši muziku přizpůsobit na všechny tyhle akce a to není nic jednoduchého. Bylo třeba trošku přitvrdit, ale zároveň to nepřehnat a hlavně, aby skladby zůstaly melodické. Věřím, že se to povedlo a každý si tam najde to své. Vlastní cestou rozhodně ano. Protože je sice hezké hrát pecky od známých světových kapel, které jsou stále výborné. Ale je to zkrátka mrtvé hraní. Kapela musí mít svou tvář a sdělovat lidem svou muzikou, vše co je třeba vyjádřit a vydat ze sebe dále lidem co nás poslouchají. Ne jen přehrávat pocity jiných muzikantů. To je na nic. Je to jen přenos a ze sebe v té chvíli člověk nedává nic. Ale nezavrhli jsme covery úplně, nechali jsme cca 7 věcí od AC/DC,JUDAS PRIEST,IRON MAIDEN, GOTHARD a JOAN JETT, které hrajeme na koncertech stále pro oživení a zároveň, jako vzpomínku toho, jak KATR začínal.

Po promo přišlo další album - Nikdo není dokonalej, zdálo se mi, že se na něm Katr odklonil od cesty, kterou naznačil právě na promo CD. Jak a kdy vznikalo tohle CD a opět koho na něm najdeme??
Tohle album se nahrávalo tenkrát ještě v Plzeňském Aviku. Nevím, jestli se Katr přímo odklonil od toho, co bylo na promo CD. Již jsem to zmiňoval v předešlé odpovědi, že není jednoduché dělat takovou muziku, aby se dala hrát na akcích různého druhu. Také nechceme, aby to byl monolit, který bude posluchačům i po půlhodině znít stejně, jako jedna dlouhá skladba. Je to víceméně náš záměr, jedna skladba je třeba tvrdší, druhá melodičtější a další zas v něčem jiná, aby se posluchači po chvíli nenudili a nebylo předem jasné, co přijde. Ale zas to nemůže být úplný „myšmaš" což doufám není :) Sestava na tomhle CD je: Zdeňěk Vardžik-zpěv, Miloš Wirland-basa, Tonda Knížák-bicí, Jirka Baumruk-kytara, Radek Tomášů-kytara.

Jak to bylo s koncertováním v té době?
Koncertů a různých akcí bylo v té době poměrně dost. Dá se říci, že na to, že jsme neměli žádný management se hrálo hodně. Ono je to těžké. Když kapela nemá zručného managera, je velice těžké a takřka nemožné dostat se na větší akce. Fanoušci nám psali, proč třeba nehrajeme na Majáles nebo Basinfirefestu atd. Ale bohužel je to tak, že to mají obšancované manageři jiných kapel a pokud tam člověk nemá, alespoň někoho známého, většinou se s kapelou nikdo nebaví. Moc mě mrzí, že na těchto větších akcích se nezvou kapely podle toho, jakou hrají muziku, ale spíše podle toho, jakou mají tlačenku ať už je to manager nebo jiný člověk co je tam dostane. Chceme hrát co nejvíce pro naše fandy, ale není to fakt jednoduché, kapel je hodně, pořadatelé akcí se stále více bojí něco pořádat, že prodělají atd. atd. a to nemluvím o tom, co stojí chod kapely pokud se chce udržet alespoň na nějaké úrovni. Ale my to rozhodně nevzdáváme a hrát budeme, dokud udržíme nástroje :)

Dostáváme se do roku 2015, když jsme spolu v sobotu mluvili, říkal jsi mi, že v kapele nezůstal pomalu kámen na kameni, koho tam najdeme teď?
Ano, to jsme se dostali k tomu, co Katr v poslední době hodně zdrželo a táhlo zpět což mě, ale i "celou kapelu hodně a hodně potrápilo a stálo nás to spoustu času a sil. Po odchodu Jirky Baumruka jsme potřebovali nahradit jeho místo. A co si budeme povídat, po výborném kytaristovy se jen těžko hledá náhrada. A ještě k tomu rychle, aby to nenarušilo koncertování. Takže se nám postupně v kapele vystřídali dva kytaristi. Ale prostě to nebylo ono. Nevím proč, protože zkušenosti v kapelách měli, ale možná jim neseděl styl naší muziky. Nevím, ale je fakt, že chceme, aby vše bylo zahrané, jak má a co nejlépe, protože naši fanoušci si to zaslouží. A tak jsme se museli rozloučit i s dalším kytaristou. A v tu dobu nám oznámil bubeník, že končí také. Je fakt, že už delší dobu jsem na něm viděl, že hraje spíše setrvačností než srdcem. A to je špatné. Nicméně jsme namísto jednoho člena kapely hledali rovnou dva. A všechna práce se zaučováním nových kytaristů byla jen zbytečná práce a opět ztracený čas. Ale povedlo se. Brzy nato přišel do Katru David Černý, výborný kytarista a stejně super člověk což je také velmi důležitý faktor. Zároveň s ním nastoupil do kapely i nový bubeník. A vše okolo učení skladeb a sehrávání začalo nanovo. Hrálo se a vše bylo konečně na dobré cestě. Domluvilo se nahrávání nového CD a vše bylo fajn. Ovšem jen do té doby než se nový bubeník projevil, jako naprosto nespolehlivý a vylhaný člověk. Takže došlo k tomu, že 14 dní před nástupem do studia jsme byli opět bez bubeníka. Nezbylo než to rychle řešit. Štěstí tentokrát stálo při nás. Kontaktoval jsem svého dlouholetého kamaráda Martina Tótha, který mi řekl, že zrovna končí v kapele a kdy má dorazit na zkoušku. Takže super, bubeník je :) ovšem už zbývalo nějakých 10 dní do nahrávání. Musím říct, že Marťas je střelec a vše se za tu krátkou dobu naučil a ještě k tomu naprosto skvěle. Uslyšíte na cédku :) A nynější a věřím, že naprosto definitivní sestava Katru je: Zdeněk Vardžik-zpěv, Radek Tomášů-kytara, vokály, David Černý-kytara. Martin Tóth-bicí a Miloš Wirland-basa

Tahle sestava natočila i své nové album Monstra??
Ano, přesně tak. Tahle sestava věřím, že už zůstane, protože jsme fakt dobrá parta a konečně všichni i normální lidi. Tedy v nějakých mezích, jinak jsme cvoci -)) Je pravda, že se dokážeme při tvorbě nových věcí třeba pohádat, protože ten tam cítí tohle a ten by tam zas hrál tohle. Ale za chvilku o tom nevíme a nakonec se to vždy hraje tak, že jsou spokojeni všichni. Ale tohle jistě znají i muzikanti z jiných kapel. To k tomu zkrátka patří. Kdybychom se u toho nepohádali, tak skladba by nestála za nic, byla by bez emocí :)

Říkal jsi, že album obsahuje 10 skladeb, jak jste s ním spokojení? My sice přineseme recenzi od Honzy Holého, ale představ našim návštěvníkům skladbu po skladbě.
Ano, je tam deset věcí z toho dvě pomalé pro uklidnění :) Monstra - je víceméně o démonech v nás, kteří se čas od času snaží dostat ven a je jen na nás samotných, jestli ovládneme my je nebo oni nás. Ejmi dej mi - jak už název napovídá je o lásce, bohužel jen z jedné strany. Zkrátka o takovém loudilovi no :) Promiň - tak tohle je o spiťárovi, který neustále slibuje, že přestane, ale nějak se mu to nedaří, kamarádi ho vždycky zlákají. Prázdný rána - je pomalá a je o tom, když se ze vztahu vytratí láska tím to většinou končí. Mediální šelmy - tak tahle je o tom, jak je člověk ze všech stran ovládán a znásilňován reklamou a tím vším hnusem okolo. Nervy mi žer - klasika ze života, je o tom, že některé ženské dokážou být pěkné potvory a tohle je o životě s jednou takovou. Múza - je zkrátka o múze :D o tom, že bez polibku múzy se člověk může stavět na hlavu a nic. Hvězdy - je druhá pomalá na tomhle CD a je o tom, že každý člověk má spoustu přání a snů a když padá hvězda, on jí svá přání šeptá a doufá, že se mu splní. Co se ti honí hlavou - skladba o tom, že když se člověk něčeho hodně bojí a pořád na to myslí, že si to přivolá a pak se mu právě to čeho se tolik bál přihodí. Ty tam nahoře -často se ptáme toho nahoře na spoustu věcí, proč zrovna tohle, proč zrovna mně. Ale odpovědí se nikdy nedočkáme. Snad možná právě až tam nahoře, ale o to zas tolik nestojíme.

Kde si můžou lidé koupit album a kolik stojí??
Album se dá koupit buď na vašem webu Rockpaláce z krásných 50 Kč v elektronické podobě, na každé z našich akcí nebo lze zaslat poštou. Kontakt na mě je na našich Webových stránkách www.katr-plzeň.cz nebo FB stránkách Katr kam si o něj lidi můžou napsat. Cena tohoto CD je 150,-kč,pokud se bude zasílat poštou, tak plus poštovné.

Jaké plány máte s Katrem do konce roku?? Čeká Vás nějaký větší koncert, popř., kdy se můžeme těšit na křest alba a kde?
Plánů je spousta, ale co a jak vyjde se uvidí :) Každopádně určitě chceme udělat nová trička, popř. jiné věci, jako čepice atd. Pak samozřejmě nějaký videoklip. Ale vše závisí bohužel na penězích, tak uvidíme, co se zvládne. A pak samozřejmě co nejvíce hrát a být co nejvíce v kontaktu s našimi fanoušky a fanynkami. Z větších akcí např. Na dni Rokycan na Rokycanském náměstí, kde hrajeme od 20.50hod. Pak třeba Pístovské mokřady - Off road akce na pomoc přírodě v Pístově u Jihlavy kde hrajeme od 20.00hod. No, a křest samozřejmě bude, ale zatím nevíme, kdy a kde to bude. Kmotr by měl být jeden známý britský muzikant, ale zatím nebudu říkat, kdo by to měl být, protože nevím, jestli to vyjde. Je hodně zaneprázdněný a nevíme, jestli se podaří najít termín, kdy by nám mohl pokřtít nový cédo. Ale každopádně to včas dáme vědět na našich stránkách i na FB.

Již jsme mluvili o tom, že se v Katru vyměnili muzikanti, jak šlape nová parta?
Už jsem to říkal. Nová parta je super a v kapele vládne konečně naprostá pohoda :) Jediný problém, který máme je, že se nám jen těžko domlouvají zkoušky, ale to je jen kvůli práci, protože většina kapely dělá na směny, a když může jeden, tak dva mají zrovna druhou směnu a domluvit zkoušku, aby nám to zaměstnání dovolilo je dost obtížné. Děláme, co se dá a zkoušíme v rámci možností, i když bychom si to představovali častěji. Ono i kolikrát rovnou po akci někteří členové mastí rovnou do práce. Ale ani takové věci nás nezlomí :)

Kde můžeme najít info o koncertech a vůbec novinkách okolo Katru??
Vše o Katru a koncertech se dá najít na našich webovkách : www.katr-plzeň.cz,ale pozor, zjistil jsem, že pro mě z nepochopitelných důvodů několik let po vzniku Katru, byl založen ještě jeden. Dost dobře to nechápu, ale je to tak. A bohužel tahle kapela, tím se kluků nechci nijak dotknout, nám nedělá dobré jméno. Pokud by si nás s nimi někdo spletl. A z tohoto důvodu máme všude kromě plakátů Katr Plzeň namísto pouhého Katr. Potom vše o nás najdete na FB a nebo na Bandzone. Popř. kdyby někdo chtěl cokoli vědět a nenašel to, tak na stránkách je v kontaktu moje číslo a mail, tak může napsat nebo zavolat a já na vše rád odpovím :)

Děkuju za rozhovor, co by jsi ještě vzkázal návštěvníkům Rockpaláce???
Předně i já moc děkuju za pozvání k tomuto rozhovoru. A co bych vzkázal? Snad jen to, že jsem fakt šťastnej, když vidím co je tady u nás rockerů a rockerek a úplně mě hladí po duši, když na našich akcích vidím děcka s naším tričkem nebo jiné kapely a pařej. Dává mi to naději, že nám rostou další generace rockerů a rockerek a tenhle životní styl, ano životní styl, protože to není jen muzika, bude pokračovat dál. Za celý Katr vám všem děkuju a srdečně Vás zvu na některou nebo některé z našich akcí, protože bez vás lidí by tohle co děláme nemělo žádný smysl. Rock nám sílu dává :)