Limetal - "trošku" jiný pohled

Rozpad skupiny Citron zasáhl celý náš bigbítový národ. Celá kauza Pařízek kontra zbytek kapely dostává větší mediální prostor, než onehdy případy Brichta/Arakain či Henych/Torr. Většina médií přináší zaručené zprávy z jedné strany o demisi ex členů, nechuť dělat nové věci... a tak se scházím s Jardou Bartoněm, člověkem, který je stejně jako Vašek Vlasák silně spjat se jménem Citron a myslím, že to je jeden z těch, kteří mu svou hrou vtiskli charakteristickou tvář.

Jardo, jak prožíváte veškerý ten šrumec okolo vás, který se spustil???
Když se celá kauza spustila, tak to pro nás nebylo vůbec příjemné. Radim Pařízek s náma komunikoval pouze přes právníky. Hlavně nás to zdržovalo od práce na nových skladbách. Ne že by byl už teď klid, ale my to nyní hážeme za hlavu a věnujeme se práci na debutovém CD Limetal.

Měli jste po vyhazov jasno, že jedete dál, nebo jste se na to měli chuť vykašlat? Vychází články, kde pan Pařízek prohlašuje o vaší demisi, pan Daron jako přímý účastník celé kauzy vydává na FB prohlášení... jaký je pohled z vaší strany a vaše prezentace, co se vlastně v Citronu stalo?
Slovo demise, které on používá, je v záležitostech kapel fakt podivný. Skutečnost je taková, že po mnoha neshodách, ať už jde v prvním případě o rozdílné názory na muziku, na scénu, na fungování kapely, jsme už nechtěli s Radimem dál pokračovat. V podstatě dostal padáka on, ale bohužel si v roce 2001 za našimi zády zaregistroval známku Citron. Ten Citron, který jsme od léta 1983 společně s Jindrou, Standou a Vaškem vybudovali. Nemůžeš se divit, že to chápeme jako podraz. Někde se nechal slyšet, že jsme klidně mohli reagovat a že se nikdo neozval. Já osobně to chápu tak, že když si chceš zaregistrovat název kapely se kterou hraješ a jsi s ní v neustálém styku, tak jí to snad oznámíš, ne? A ne si zaregistrovat známku a pak zalézt pod stůl a v úkrytu čekat, jestli na to někdo přijde. Ale o registraci jsme se dozvěděli až v roce 2010 při vydávání CD Bigbítový pánbů, kdy jsem měl na starosti výrobu cédéčka.

Tak proč jste se hned neozvali?
Teď už víme, že to byla obrovská chyba. Standa , Vašek i já jsme nad tím tenkrát mávli rukou. Tak nějak jsme spoléhali na takový ten přátelský svazek mezi námi všemi, kteří se společně na úspěchu a legendě Citronu podíleli. Vůbec jsme netušili, že nás využíval a bral jen jako prostředek k budování svého ega.

Četl jsem, že pro pana Pařízka byl šok, když jste přišli s demisí a on sáhnul po Křížkovi (není dávná doba, kdy si oba nemohli přijít na jméno, ale ono jinak to asi ani nešlo). Datumově to ale vypadá, že vše bylo nachystané?
Vrátím se k oné schůzce, které se zúčastnil i zástupce Pragokoncertu Jirka Daron. Svolali jsme ji proto, abychom Jirku informovali o pravděpodobném zpoždění dokončení nahrávky a o situaci v kapele. My čtyři ( LIMETAL) jsme nejdříve nabídli Pragokoncertu jiné dvě varianty témat na podzimní turné, které bychom společně odjeli. Ty ale odmítl akceptovat. Ve hře bylo pouze nové CD Citronu. A pak došlo, podle mne, k vynucenému vyjádření o existenci kapely Citron. Kde jak už jsem řekl, Fany s Vaškem v rozčílení oznámili, že za této situace nechtějí s Pařizkem spolupracovat, načež jsem na dotaz reagoval, že bez Vaška to nemá cenu. To nebylo žádné mé oficiální oznámení o odchodu. Schůzka tím byla okamžitě ukončena a Jirky Šperla se nikdo tehdy na názor ani nezeptal. Jsem tedy naprosto přesvědčen, že už byl vymyšlen plán B, kam jsme evidentně všichni nezapadali a do kterého chtěli Jirku Šperla zatáhnout. Týden na to Vašek s Fanym oznámili, že dokud se nedořeší finanční resty v kapele (dali jsme společně na nákup mixpultu 300 000.-), tak jedeme dál. Na to Radim začal Vaška slovně urážet, což mu Vašek špatně mířeným hodem řízku oplatil. To je další důkaz o plánu B. A teď najednou nevadí, že nemají hotovo CD. Normální podpásovka. Takže žádná výpověď, stále jsme Citron.

Pro asi většinu národa je paradoxem, že hudebně nejslabší článek kapely (ale zdatný obchodník) zůstává Citronem. Jak to bylo se skladbami? Kdo psal texty a muziku za éru Citronu? Jak řešíte OSU a Integram? Pařízek v jednom rozhovoru píše, že nedá souhlas s hraním hitů Citron a že je zvědavý, jak prorazíte cestou vlastních skladeb. Jak je to s autorstvím starých hitovek?
Už jsem to jednou v rozhovoru pro Spark napsal. Radim neumí a nikdy neuměl hrát na klávesy ani na kytaru, a ani na žádný jiný harmonický nástroj. Kytarové riffy a harmonie na jeho nápadech jsem dělal hlavně já, ale samozřejmě taky Jindra Kvita. Vašek pak přidával různé hudební ,,šmakulády" kterými se Citron vyznačoval a tím od jiných kapel odlišoval. Do konečného výsledku jsme pak byli zapojeni úplně všichni. Tak to bylo i prezentováno na obou slavných deskách Plni energie a Radegast. Hudba, aranžmá, text - Citron. Texty psal převážně Radim. V roce 2001 si na OSA přidal pseudonym Citron, čímž si teď dělá nároky na písně, které jsme mu společně i se Standou pomáhali vytvořit.

A tom pseudonymu jste také nevěděli?
Když jsem vstupoval do OSA, tak jsem si přihlásil jen své věci, které jsem dělal sám. To už jsem hrál v Kreysonu. O zbytek jsem se nestaral. S tím pseudonymem je to pro nás čerstvá novinka. A to, že by někdo chtěl zakázat hrát společné písně a k tomu jmenovitě na naše jména, se ještě v normálním hudebním světě zatím nikdo neodhodlal. Teď to řeší právníci OSA. Mám kamaráda, studiového muzikanta, který žije v Německu, a taky nahrává a živí se muzikou. Tomu když jsem to vysvětloval, jen kroutil hlavou a ptal se ,,kdo je ten idiot?"

Vzniká Limetal, představovat veterány Bartoň, Vlasák, Michalík je zbytečné, Jura Šperl je také ostřílený matador z kapel Ingot (který právě natáčí album), nebo Lament a Lukáš Pavlík je znám třeba z jedné mnoha podob bandu Aleše Brichty. Slyšel jsem singl, který jste nachystali. Co CD ?
CD už máme roztočeno, ještě přidáme nějakou baladu a máme všechno připraveno. Jsou to věci, které jsme původně připravovali na nové CD Citronu. Ale s Lukášem Pavlíkem to nabralo úplně jiný vítr. To už bylo znát na prvotních demo snímcích, které s náma natočil. Toho nám seslalo samo bigbítové nebe.

Jakým směrem se bude vyvíjet vaše hudba? Citron byl řekněme tomu hard rock a váš singl naznačuje, že půjdete do jiného levelu. Myslím, že právě tebe a Juru to táhne hudebně ke svižnější muzice.
Nerad bych se pokoušel někam zařadit naši muziku. Ale určitě v tom duchu, jak jste už slyšeli. Některé věci budou i tvrdší a svižnější.

A následující otázka je jasná, co posloucháte a jak se hudebně shodnete?? Taky už nejste náctiletí muzikanti, ale přesto, máte nějaké vzory?
To by ses musel zeptat každého zvlášť. O tom se moc nebavíme, nekalkulujeme. Jen tvoříme. Jen za sebe, baví mne sledovat kořeny hard a heavy muziky. Líbí se mi ta pravost a poctivost. A pak si rád poslechnu i nové tvrdší kapely. Nemám teď konkrétní vzor, ale vážím si starších matadorů, jako je například basák Glenn Hughes. Je neúnavný a pořád mu to neskutečně zpívá.

Co texty a muziku, jak si to rozdělujete? Sáhnete mimo kapelu a přizvete nějakého osvědčeného hitmarkera, nebo to bude jen záležitostí kapely?
Muziku děláme všichni a jako textaře chceme co nejvíc využít talentu našeho Jury Šperla. Na mé věci na minulém CD psala dva výborné texty Lucka Roubíčková. Teď má něco rozepsáno, tak uvidíme. Někoho dalšího možná oslovíme. Místo hitmakera potřebujeme zkušeného producenta. Muziky máme dost.

Má už Limetal svůj management, popř. najdeme už vaše webové stránky? Jak je možné vás kontaktovat ohledně koncertů?
Už by měly začít fungovat naše nové stránky WWW.Limetal.cz, na FB je kontakt na náš management

Na FB byly mazány vaše profily jako Citron live..., bylo to ze strany bývalého spoluhráče opravdu tak nutné? Nebo se obává konkurence?
Spíše to druhé. A jen tak pro doplnění. Celé mé rodině i mnoha dalším fanouškům zablokovali přístup na FB Citron. Rovněž byly mazány i naše prohlášení . Jak to psal můj německý kamarád....?

Jak vidíš jako ex člen nynější sestavu Citronu? Konečně s Křížkem máš svoje zkušenosti. Mně se dere na jazyk hláška z oblíbených Pelíšků..."Dávám Bolševikovi....."
To nemám nejmenší tušení, ale moc nevěřím v obrácení Ferdinanda Pištory. Pokud to nevydrží, tak mi bude líto těch nových kluků. Ti za nic nemůžou.

Citron měl kdysi na růžích ustláno, jako jedna z mála rockových kapel mohla nahrávat desky a myslím, že se nepotýkala s problémy jako kapely Arakain, Sapon, Torr...ty na singl nebo album nemohly ani pomyslet. Čím to bylo, že se vám start tak povedl?
Fakt nevím, jaké měly jiné kapely problémy. My jsme ustáli nějaké dva zákazy vystupování, ale co se týká nahrávání nevím. Možná to v Ostravě bylo volnější. To je otázka spíše na bývalého vedoucího.

Jak se stavíte ke slovům bývalého spoluhráče, že jste nechtěli tvořit, neměli zájem o nové věci, jít v muzice dál?
Hovadina, slyšel jsi sám.

Zůstaneme u koncertu, co se musí panu Pařízkovi nechat, to je vizuální stránka koncertů, v tom jste byli vždy o krok vpřed před jinými kapelami. Jak to bude u Limetalu teď? Chystáte nějakou scénu?
Myslíš? O krok vpřed? Možná naposledy v roce Radegasta. A navíc to byl nápad Jindry Kvity, na kterém jsme makali úplně všichni. Ta stávající plastová scéna byl jeden z dalších důvodů našich rozepří. K tomu nám přišlo použití ledek ala cirkus Humberto, jako nedůstojné pro naši muziku. Novou scénu už taky chystáme. Jura Šperl má nápady. Snad to do sezóny stihneme.

A poslední otázka. Chystáte první koncert, kdy, kde, budou hosté, kolik bude stát vstupenka??
Úplně první koncert, pojednaný jako křtiny singlu a kapely Limetal, se uskuteční už teď ve čtvrtek 5.11.2015 v pražském Hard Rock Cafe. Začátek plánujeme na 20.30 a vstupné je zdarma a pro první stovku fans bude promo singl zadarmo. Moc se na vás těšíme. Jarda a LIMETAL .