Záhadný Pan Q míří do černého

  • Číst 2251 krát

Qýchodu - Tady střílím já 2009

Po úspěšném demáči „ Všechno už je v prdeli“ jde všechno k šípku. Píše se začátek devadesátých let, Tomáš Cílek pokračuje ve výborné kapelce Kovošrot, Vlasta se žení, Jarda Nový taky občas někde zabuší a tak trošku problematický Radim, chce hrát něco jiného. Ta doba sama o sobě nabízí přehršle hudebních vlivů a ne každému stačí hrát starý, dobrý punk.

Za nějaký čas, jak už to u hudebníků bývá, kdy slovo dalo slovo, ať už někde nebo u piva, obnovují činnost. Zralejší a hlavně s publikem v zádech, které si přeje návrat Qýchoďáků.

Složení zůstává téměř totožné, Jarda Nový- bicí, Vlasta- kytara, zpěv, Radim- kytara, zpěv a novic Jirka Šorm, který hrál na basu ve skupině Pan Q, kterou bubeník realizoval po rozpadu táborské úderky.

Odehrají i nějaké koncerty, vše se zdá být ve starých kolejích, do té doby, než příjde další změna.

Před skonem po nich zůstává z mého pohledu a poslechu, naprosto skvělá a nedoceněná nahrávka, u které se v krátkosti pozastavím.

Hudebně výrazněji propracovanějsí, rozplizlé vokálové party jdou vstříc kytarám a jak už jsem říkal, hudební vlivy neusínají na obyčejném punku. V lecčems mě to přípomíná a řečeno bez obalu a skrupulí, tvorbu dnešních Nine Six Nine.

Musíme zapomenout na hitový potenciál z prvních demáčů, přesto tahle deska patří k tomu nejlepšímu, co kdy Qýchodu nahrávají. Zůstává tu však, jedno velké ale……

Autorem některých textů a obalu je Radim a viditelné iniciály bookletové koláže, jsou předzvěstí, kam se budou dál ubírat jeho kroky, což potvrzené nemám, co ale potvrzené mám, že autorem hudby kromě skladeb „Guma a Mongoloid- Devo“ je Vlastik.

Paradoxem tedy zůstává, že i když se Radimovi nahrávka líbila, přesto odchází a je nadmíru jasné, že kvůli větší hudební seberealizaci.

Vlasta k tomu dodává: S Radimem jsem byla dobrá dvojka na tvorbu, ale i tak jsme každý někde jinde…

A já mohu potvrdit, že každý to drhne po svém i v dnešní zkurvené době...když se mě nějaká kapelka líbí, chci jít pokaždé až k jádru pudla, ale tady už nic nenadělám. Ať už to bylo s Qýchoďákama tak či onak, vždy budou patřit k zářivým démantům CS punku.

Pro Rockpalace Havrďák