Střešní géniové - Bohuna řekla, že jo 1991

  • Číst 2305 krát

Je mi ctí, napsat něco málo o hradecké, skoro zapomenuté kapelce, která drtila své hitovky, již před rokem 1989. To vše pod taktovkou místní kulturní inspektorky Bohuny.

Jedinečná a strašně zajímavá kapela z Hradce Králové, která hrála v letech 1989- 92, prý klasický punkrock, s čím zas tak tolik nemohu souhlasit. Viděl bych to spíše na punk s prvky undergroundu a alternativy.

Název Bohuna řekla, že jo….vzniká dle jména místní kulturní inspektorky, a jak je vidno i v čase těsně předrevolučním, je kdejaká pipka v této funkci. Úvodní skladba a text mluví za vše…Bohuna řekla, že jo já kejvnul…tak mě to naučila, jen kejvat, kejvat, kejvat.

Skvělé rytmické, kytarové postupy, hrdelní zpěv, kde se střídá zpěvnost s punkovou falešnou ukřičeností a texty, které se zavrtají do hlouby vašich inteligentních duší a nevypnou váš mozek na hodně dlouho. Moc se mi líbí, že tu neslyším pouze sloky a refrény a že tzv. punkovky- Musollini- Mastroiani , Praha- Moskva či Vrazím Ti solovku do hlavy, se mísí s dalšími podzemními styly.

Bohuna řekla, že jo se vymyká všemu dnešnímu a kluky, asi nejvíc charakterizuje jejich vlastní tvorba- když svítí půlměsíc, hrajem na střechách, město zhaslo pijem jeho zář a hrajem na barel-zdravíme vás ze střechy, sedíme na vašich bytech. I to je důkaz, že tohle není pouhopouhý kanálový cirkus.

Pěkný, rozložitelný booklet s texty a černobílými fotografiemi, jakoby charakterizoval to nostalgično a propad v dějinách. Na úplný závěr si neodpustím další z jejich smysluplných zásahů- překročil jsem hranici myšlení a hříchu, nezlob se na mě pojdu, asi v tom tichu- a já jen doufám, že toto všechno nevyšumí, božský klid není na místě, u mě v přehrávači rozhodně ne.

Pro Rockpalace Havrďák