Metal Moravě- Morava metalu- Exhaustor- Velký Týnec- live 3. 3. 1990

  • Číst 1992 krát

Nedávno jsem psal na stránkách Rockpalace o takovém malém ohlédnutí, za jedním z posledních koncertů této skvělé bandy, kde se zároveň křtil druhý demáč. Jednalo se o vystoupení na domácí půdě a tato pařížská divočina byla na dlouhou dobu, ta poslední. Datum 29. září 1990 se prolíná s říjnovými odchody na vojnu, ale též je možno slyšet kapelu v éteru, kdy stanice E. M. odvysílala v pořadu Gung- ho, jejich miniprofil.

Rok 1991 je ve znamení návratů ze zelené pakárny a dle mého, je právě vojenská služba příčinou rozpadu. Vnitřní rozpory mi jsou utajeny, jediné co víme je to, že kluci jsou komplet až začátkem roku 1993. Nová nahrávka Luciferův Trůn, tak navždy končí v propadlišti dějin.

Vraťme se však na začátek, kdy je vše takové klukovské, třeba až do dob předrevolučních a pojďme si povídat o sakra nedoceněné, metalové skupině.

Exhaustor pochází z Rýžoviště- Paříž na Bruntálsku a je založen roku 1988 na základech kapely Axt.

Zetor, Koláč a Maxa v té době pilují ve zkušebně své první skladby a vystupování je pouze soukromé, ať už právě tam, kde zkoušejí a nebo pro spřízněné fans. Veřejně hrát nemůžou, nemají zřizovatele, ani přehrávky…pro dnešní mladé metalisty, nepředstavitelná věc.

Rok 1990 vše mění…..jelikož vlastním na kazetách pouze demáče, určitě nepohrdnete tímto cédéčkem. Jedná se o jejich první velký koncert ve Velkém Týnci a jeho remastering z roku 1998, Vám přináší větší kvalitu.

Vše začínalo od tří odpoledne, vstupné činilo na dnešní dobu směšných 15 Kčs a výtěžek byl věnován na fond společnosti pro Moravu a Slezko.

Mimo Exhaustoru tu vystupují Dodo Band, Dennet, Callibos, Orion, Stylet, R. D. T. a Azbest.

Pařížané zahrají svůj vypilovaný koncertní program, je zde cítit nervozita, ale vše zvládnou se ctí. Sladby Arakn, Cizáci, Konfrontace a Křižácké tažení na metal, se objeví co nevidět na prvním demáči. Kladivo na čarodějnice, od v té době slavných Torr je bonusem pro rozvášněné publikum.

Tímto vším jsem si chtěl zmapovat situaci a podrobnější klepnutí na ďábelské spřežení, teprve příjde. Pro Rockpalace Havrďák.