Z Plzeňského Depa už těžká jízda nevyjede

  • Číst 2488 krát

Historie rockové skupiny DEPO sahá daleko. Někdy okolo roku 1984 se z vojny navrací Karel Braun. Na vojně nelenoší a pokouší se psát písničky a má nejasnou představu o postavení vlastní skupiny. Z návratu ze zeleného začíná tradiční shánění muzikantů, což se za pár týdnů povede. Zatím bezejmenná kapela začíná zkoušet. To už se píše letopočet 1985. Z počátku jsou ve skupině i klávesy, na které hrával J. Zeman který pak „ emigroval“ do konkurenčního MEDIA. Kapela začínala ve složení J. Liška – zpěv, J. Zeman – klávesy, K. Braun – kytara, zpěv, P. Keller – bicí, J. Ubl – basa a J. Rádl – kytara. To je obsazení v roce 1985. Skupina poměrně zní a tak si chce vyzkoušet, jak jí přijmou posluchači. Je dojednán první koncert v Plasích, kde skupina tentokrát již pod jménem DEPO v roce 1986 vystupuje. Depo se dá říci hrají hardrock a hlavně se orientují na taneční zábavy. Texty jsou ze života, takže – pivo – ženy – zpěv.

V roce 1986 odchází J. Rádl a místo něj na roční výpomoc nastupuje J. Militký. Rok 1987 je opět rokem změn, skupina definitivně zavrhuje klávesy a Militického nahrazuje u strun J. Kuncl. V roce 1988 se se skupinou loučí basista J. Ubl a místo něj se v dresu DEPA nakrátko ukazuje Láďa Sochací ze slavného Saponu. Záskok je pouze na chvíli, neboť Sochací neodolá lanu z nastupujícího pražského Merlinu a tak ho nahrazuje K. Štercl. J. Kunce vystřídá P. Hrabák. Skupina staví na vlastním materiálu. Postupně vzdává hold v coververzích skupině Scorpions, Warlock, AC/DC a G. Moore. Skupina má silné vokály a jde zlatou střední cestou. Na vystoupení nepoužívá žádné ztřeštěné rekvizity nastupujícího heavy metalového trendu. V roce 1990 odchází P- Hrabák. Petr se chce věnovat vlastnímu projektu a tak vlastně vzniká Požár mlýna. Na jeho post zaujímá Miloš Laně, kterého záhy nahradí Pítrs Huňatý. Pítrs se zapojuje do songů a tak na nejbližší zábavě zazní jeho Deviant a Lidojed. V roce 1991 přichází do DEPA ještě druhý zpěvák – P. Beran, který působil dříve ve skupině Metanol.

front

V lednu – přesněji 24.-26 /92 se natáčí první oficiální demo kazeta DEPO – Depo ve vlastním studiu DEPO RECORDS. Kazeta je dlouhá 60 min a najdete na ní songy jako Těžká jízda, Adelein, Účetní Jaruš, Rudý přízrak…
U DEPA končí i Pítrs, který se vrací do skupiny bývalé skupiny Syrinx. Někde v roce 1993 se skupina DEPO definitivně rozpadá a jak to vypadá, není šance, že se skupina ještě někdy dá dohromady. K. Braun s J. Liškou založili tehdy kapelu Expres, která hrála výhradně taneční muziku.
Diskografie
DEPO – Depo
DEPO – Těžká jízda

Nekrolog: Poslouchal jsem CD skupiny DEPO – Těžká jízda a musím říci, že muzika, která z něho leze je víc než dobrá. Snad se dá něco vytknout textům, ale zpívat o holkách a pivu to vždycky na českou tancovačku patřilo. Skupina DEPO jistě po sobě zanechala spoustu fanoušků, pro které je určen „pomník“ v podobě vzpomínkových CD a DEPO určitě nehrálo zbytečně……

unnamed