Vladimír Mišík – nestárnoucí duše českého beatu!

  • Číst 2249 krát

Ač se to zdá neuvěřitelné, legenda naší rockové scény Vladimír Mišík nyní slaví 70. narozeniny.
Vladimír na naší hudební scéně působí již od 60. let minulého století a svojí tvorbou hodně ovlivnil velikou řadu umělců a to nejen z hudebního světa.
Již po vychození učiliště se dostal do kapely Komety, kde se setkal s Radimem Hladíkem, se kterým společně později odešel do skupiny Fontána, která byla později známější jako Matadors. Poté jeho hudební dráhu přerušila vojna, po níž po krátkých působeních v různých uskupeních v roce 1968 založil s Radimem Hladíkem The Special Blue Effect – později legendární Blue Effect. Tam působil do roku 1970 a s kapelou natočil album Meditace, jedno EP a dva singly.
Poté přišlo Flamengo, s nímž natočil jedno z nejlepších alb naší rockové historie Kuře v hodinkách,. Ovšem tahle výborná kapela se bohužel rozpadla ještě před vydáním tohoto alba.
Vladímír se pak na chvíli objevil ve skupině Energit Luboše Andšta a v roce 1974 založil svojí kapelu ETC... s níž vystupuje s dodnes.
Za dob vlády „Komančů“ se dostal do řady problémů a zákazů. V roce 1982 mu bylo zakázáno vystupoval a až o dva roky později směl a to hodně omezeně vystupovat jen akusticky.
Přesto jeho písničky se hrály téměř všude a asi těžko najít člověka, který by třeba neznal nesmrtelný hit Variace na renesanční téma o lásce, která je jako večernice, krásně to zhudebněnou báseň, jejímž autorem byl Václav Hrabě.
Po revoluci, kdy se se objevil i v politice a poté, co překonal zdravotní problémy se opět s ETC...vrátil na pódia.
Za zmíňku určitě stojí.že v roce 2013 odmítl převzít státní vyznamenání od Miloše Zemana jako i to, že astronomové v hvězdárny v Kleti po ně pojmenovali planetku ve sluneční soustavě, objevenou roku 1995, takže nejen na naší rockové scéně, ale i nad námi svítí a září Mišík.
Myslím, že výčet alb a nesmrtelných songů Vladimíra, zlatě zapsaných do historie našeho rocku není třeba přestavovat, je jich opravdu hodně a drtivá většina z vás je dobře zná.
V den jeho narozenin, tedy 8. března 2017 bude mít premiéru nový film Nechte zpívat Mišíka a to v Bio Oko v Praze.
Naše celá redakce Rockpalace se moc ráda připojuje k jistě veliké řadě gratulantů a chceme Vladimírovi moc popřát hlavně pevné zdraví a poděkovat za to, co pro naši rockovou hudbu udělal.
Jeden jeho song, a to 20 deka duše vypráví o tom, že si jde onu duši koupit. S klidným svědomím říkám, že to není třeba, jeho písničky totiž duši mají! A dokáží, co málo kdo. Totiž nás po těch našich dušičkách pohladit i zahřát u srdíček a to je strašně moc!

Takže Vladimírovi moc přejeme vše jen to dobré a nám všem, aby nás nadále jeho hudba přenášela do těch krásných světů, kde je nám moc dobře!
Pro Rockpalace Pepíno Sodomka.
Foto – archív Vladimíra Mišíka.