Komunál – ANO či NE?

  • Číst 10305 krát

V souvislosti s kapelou Komunál jsem registroval v poslední době poměrně hodně negativní ohlasy. A to jak z řad rockových fanoušků, tak i muzikantů, což mě vedlo k zamyšlení, proč tomu tak vlastně je.
I když Komunál vládne, řekl bych v naší zemi až nevídaným množstvím věrných a kapele oddaným zástupem fans, kteří často jezdí za kapelou stovky kilometrů, čímž se může pochlubit málokterá kapela, o návštěvnosti ani nemluvě. Přesto lze z některých úst slyšet posměšné urážky řadící tuhle kapelu mezi sortu skupin hrající tzv. „Agro-metal“ a v mnoha případech je „pasují“ na hlavní představitele tohoto „stylu“ u nás.
Nevím, kdo tenhle název vymyslel a nechci řešit ani jeho význam, ale určitá sorta rockerů jej používá jako hanlivé označení kapel, které podle nich neumí hrát a hrají jako na zábavách před 30 lety, což jsem několikrát i slyšel.

13620231 1645901475656668 7321545949556262426 n
Potažmo jsou i slyšet hlasy, které devalvují tyto skupiny, uráží jejich fans a jejich hudební i kulturní rozhled, když jim stačí „tří akordové halekačky“ a že vlastně dnes ani nemá význam si dát práci s nějakou náročnější muzikou.
Nemyslím si, že tohle je pravda a stejně tak si nemyslím, že naši fanoušci bigbítu jsou omezení, což lze třeba vidět na koncertech kapely Progres 2, která patří k tomu nej, co u nás máme a nikdy nehraje před poloprázdným sálem.
Drtivá většina rockerů mé generace u nás vyrostla na Katapultu a kapelách hrajících na bigbítových tancovačkách, což byly naprosto úžasné časy! Kapely, které tancovačky hrály, nebyly vůbec špatné, např. Odyssea, Benefit, Pumpa a mnohé další. Tyto kapely stojí dodnes rozhodně za pozornost a poslech těm, kdo ty zlaté časy bigbítů nepamatují.
Pak hrála spousta kapel převzaté věci od známých, hlavně zahraničních kapel, ale i tihle „dělníci bigbítu“, jak je trefně nazývá kamarád Zdeněk Reimont z léta již neexistující pardubické kapely Elan, udělali pro náš bigbít strašně moc!
Ale zpět ke Komunálu. Tahle kapela letos slaví 25 let existence a její popularita rok od roku roste a myslím, že nepřeháním, když si dovolím říct, že se pomalu, ale jistě se začíná řadit k absolutní špičce naší rockové scény, ať se nám to líbí nebo ne. Proč tomu tak je? Komunál na každém svém postu má prostě opravdu hodně dobrého muzikanta a k tomu leader a zpěvák Luboš Suchánek, muž s neuvěřitelným charisma i hlasem. Vůbec Luboš patří mezi top zpěváky u nás, a to nejen rockové.

komunal
Můj názor je, že od alba k albu jdou přímo nahoru, jejich zatím poslední „Vlci v nás“ prostě podle mě splňuje i nejpřísnější kritéria těch nejnáročnějších rockerů.
Jde i o to, že v jejich písních lze najít sám sebe, každý, kdo je poslouchá, najde song, v němž mnohdy pozná svůj životní příběh. Tahle kapela dokáže vyprávět o životě v plné nahotě, jak o touhách, tak i bolestech. Z jejich songů jde prostě neuvěřitelná síla.
A proto se sjíždí na jejich vystoupení fanoušci z celé země, svolávají se na sociálních sítích a víkend co víkend jezdí mnoho kilometrů oblečeni do jejich dresů či triček hrdi na to, že patří k této „Komunální rodině“.
Na jejich vystoupeních můžete vždy čekat narvaný sál, plný bezvadných lidiček všech věkových kategorií, kteří všechny songy zpívají s kapelou, na kterou prostě nedají dopustit. Myslím, že hodně kapel jim právě tohle může opravdu závidět, což určitě velkou měrou vede k těm negativním ohlasům.
Takže pokud se vrátíme na začátek a položíme si onu otázku, zda Komunál „ANO či ne?“ za mě rozhodně a velké ANO!!!
Já osobně se moc těším, až se opět zařadím do početného šiku Komunálních fans a půjdu si nechat dobít baterky a nechat se na chvíli vtáhnout do světa, který určitě není tak zlý jako ten venku. A Vám všem radím, udělejte to samé a na Komunálu.

13612393 1645901385656677 7032451125688001775 n
Každopádně, lidé se chtějí bavit a jestli se baví, poznáte právě na plném sálu. „Čus bigbítus!“ Pepíno.