Covid 19 a lidé okolo muziky - 3. část

  • Číst 8305 krát

A máme tu už 3. díl „seriálu“ o tom, jak prožívají období Covid 19 bez hraní a fanoušků jak muzikanti, tak lidé, kteří se aktivně okolo muziky a festivalů točí. Všichni dostali tři stejné otázky, anketa bude na Rockpalaci zveřejňována postupně. Zde máme další odpovědi.

1) Období Covid 19 zasáhlo každého z nás. Jak se s tímhle problémem vyrovnáváš ty osobně a jak se to tebe, tentokrát jako muzikanta a kapely týká, popř. tebe jako organizátor?
2) Jak využíváš, využíváte „hudební klidu“.
3) Jaký myslíš, že to ve finále bude mít dopad na naší hudební scénu?

POWER 5 - Olin
1) Nosím náhubek s logem POWER 5. (smích) Hlavní je, že chybí živé hraní, to nejpodstatnější proč to vše vlastně děláme. Na sociálních sítích to někteří suplují přenosy ze zkušebny, ale přijde mi to jako lízání zmrzliny přes sklo. My jsme zkoušení radši přerušili, protože Lukáš kytarista, je čerstvým otcem. Připravuji reedice alb ve formě lyric videa a pracujeme s Pavlem - manažer na propagaci. Nenudím se.
2) Nový materiál je připravován průběžně, ale teď mi hodně zabírá příprava lyric videa.
3) Zapeklitá otázka, až se všechno uvolní, myslím, že to bude jak startovní výstřel při závodě. Všichni budou chtít všechno dohnat a zpočátku se obávám přesycenosti kulturními akcemi. Jaké budou návštěvy a zájem hladových rockerů, netroufám si komentovat.

Karel Komorous - manager Elegií
1) Nevyrovnávám se nijak, pořád chodím do práce, s nějakou nákazou si nedělám hlavu, buď to přijde, nebo ne, naproti tomu tedy nejdu, trochu opatrnosti mám, ale neprožívám to nějak drasticky. To že se nehraje, to chybí. Věřím, že nejen nám. Určitě to zdárně překonáme a zase si zaskotačíme.
2) No odpočívám, na to asi nemám čas, práce, doma kolem chalupy, ale to je vlastně pak taky odpočinek. Jsem teď, co se týče muziky, téměř bez práce. Přišlo to pro nás v dost nevhodnou dobu. Zřejmě nás začali pořadatelé brát za kapelu, na kterou lidi jdou, termíny do kalendáře přibývaly, ale pak bohužel přišla stopka.
3) To si netroufám odhadnout. Těch scénářů může být povícero. Myslím, že to žádná kapela nezabalí, až se zvednou stavidla, nevím, jak to bude probíhat, fanoušci hladoví, muzikanti natěšení, pořadatelé nevím jestli peněz chtiví....opravdu teď těžko hádat, nikdo nevíme, jak to bude dlouho trvat, kdy to vláda spustí a zřejmě i tak ještě jen omezené akce, v tomhle jsem pesimista, mám obavy, zda se letos vůbec začne hrát.

Martin Semrád – Artery, zakázanÝovoce
1) Ahoj, pro mě osobně se toho moc nezměnilo, jelikož mě muzika neuživí, tak jsem nemusel hledat náhradní příjem, takže chodím do práce, stejně jako před tímto obdobím. Jako muzikanta mě to samozřejmě ovlivňuje více. Bohužel se průběžně ruší koncerty a festivaly, což mě samozřejmě mrzí a doufám, že se vše brzy vrátí do normálu a budeme moci opět vystupovat.
2) Naštěstí se nedá říct, že bych měl hudební klid. Cvičím každý den, stejně jako před virem. S kapelou zakázanÝovoce připravujeme novou desku, kterou bychom rádi nejpozději během léta vydali. V prosinci jsme natočili videoklip k novému singlu "Za naše sny", který se již na albu objeví. Aktuální situace nám bohužel trochu zbrzdila plány, ale snad již během května začneme desku nahrávat. Takže se momentálně hodně věnuji přípravám na nahrávání. S ovocem jsme měli v dubnu dva online koncerty. První byl akustický, což bylo pro nás všechny zajímavé, nacvičit punk rockové songy v akustickém podání. Druhý koncert už jsme odehráli tak, jak jsme zvyklí - elektricky. Záznam z koncertu je k vidění na facebooku nebo Youtube zakázanÝovoce. S kapelou Artery jsme v březnu vydali nový singl a videoklip "Pátek XIII.", na který jsem si ve volném čase ještě sestříhal bubenické video, které je k vidění tady - https://www.youtube.com/watch?v=xcMFbpTbIDg
3) Bylo by skvělé, kdyby to pomohlo v návštěvnosti koncertů a jiných kulturních akcí. Přeci jen by mohli mít lidé větší chuť navštěvovat kulturní akce po tomto "domácím vězení".

Honza Černocký – Horizont

1) Co se týče mě, tak jsem dost zklamaný. Těšili jsme se všichni na koncerty. Sezóna byla naplánována do posledního puntíku. Všechno připraveno, kapela zdravě natěšená na prezentaci nových i starších skladeb na slušných akcích a teď toto. Dokonce jsme vyhráli i soutěž o hraní na Fryyfestu, což jsme brali jako jako velký úkol nezklamat fanoušky, kteří pro nás hlasovali a ukázat tak, že se neztratíme. Na takovou akci se přeje dostat každá kapela a nám se to díky divákům povedlo, za což mají velký dík. Nedá se nic dělat, musíme přečkat tuto krizi.
2) Cvičení je naše vášeň (smích). Neustále máme co dohánět a na čem pracovat. Nápady stále jsou. Odsunulo se nám nahrávání klipu, což takový problém není. Kdo naši kapelu sleduje tak ví, že jsme vydali teď pár klipu těsně po sobě, takže je určitě nač se dívat. Na live streamu jsme zahráli pár nových skladeb, na které jsou přichystány i klipy. Všechno se zbrzdilo, ale nezastavilo!
3) Co sleduju ostatní, tak všichni natáčí o sto šest live koncerty, ze zkušeben a domovů. Z pohledu akci jde o jakýsi "black out", ale myslím si, že všechno toto skončí, ať už brzy, nebo později, ale skončí. Akce se rozjedou a všechno se vrátí zpět. Všechno potřebuje někdy restart. I nový počítač při aktualizaci člověk vyresetuje. Je to podobný případ teď s hudbou a myslím si, že na novinky se všichni můžeme jen těšit, protože budou stát za to. Dívejme se dopředu, vstříc lepším zítřkům.

Martin Sitek - Grog
1)Vzhledem k tomu, že nikdo z naší kapely není finančně závislý na příjmech z muziky, vyrovnáváme se s tím celkem v pohodě. Chápu ale, že pro řadu muzikantů a pořadatelů je to velký problém. Samozřejmě nám hodně chybí možnost hraní koncertů a setkání s našimi fanoušky. Měli jsme na léto domluvené nějaké akce, ale vypadá, že to asi letos už neklapne. Uvidíme, necháme se překvapit. Každopádně, nezahálíme a budeme připraveni.
2)Já osobně jsem měl konečně více času na skládání songů a psaní textů, takže pro mě super. Navíc, v dnešní době plné technických vymožeností není problém být v kontaktu s klukama z kapely prostřednictvím internetu pravidelně. Připravujeme nové album, tak jsme aspoň využili tyto virtuální zkoušky na sdílení našich nápadů a ujasnění aranží. Je pochopitelné, že toto nemůže nahradit společné hraní, ale zrovna dnes jsme se všichni konečně sešli na zkušebně, a můžu ti říct, byl to parádní nářez. Moc jsme si to po té dlouhé době užili. Už se těšíme, až to zase rozbalíme na pódiu. Už aby to bylo.
3)Tak to si netroufám odhadovat. Určitě to nějakou dobu teď bude ekonomicky náročné ve všech oblastech, ale nemyslím si, že budou kapely a festivaly hromadně krachovat. Rockeři se vždycky dokázali o sebe postarat, a kdo bude chtít dělat muziku, způsob si najde. A jak se říká, všechno zlé je k něčemu dobré, takže třeba nám to přinese i nějaká pozitiva. Buďme optimisti, myslím si, že těch pesimistických zpráv jsme si všichni za poslední dobu užili dost.