Covid 19 a lidé okolo muziky - 2. část

  • Číst 7832 krát

Zeptali jsme se, jak prožívají období Covid 19 bez hraní a fanoušků jak muzikanti, tak lidé, kteří se aktivně okolo muziky a festivalů točí. Všichni dostali tři stejné otázky, anketa bude na Rockpalaci zveřejňována postupně. Zde máme další odpovědi.

1) Období Covid 19 zasáhlo každého z nás. Jak se s tímhle problémem vyrovnáváš ty osobně a jak se to tebe, tentokrát jako muzikanta a kapely týká, popř. tebe jako organizátor?
2) Jak využíváš, využíváte „hudební klidu“.
3) Jaký myslíš, že to ve finále bude mít dopad na naší hudební scénu?

Gate Crasher
1) Hudební scénu to samozřejmě zasáhlo velmi nepříjemně úplně komplet. Z jarního turné k nové desce "Mrazení" jsme odjeli jen 3 koncerty, zbývajících 9 jsme museli odložit a pokoušíme se je přesunout na podzim. Teď všichni napjatě očekáváme, jak to bude s festivaly, ale moc dobře to pro letní sezonu zatím bohužel nevypadá. Festivaly v květnu, červnu a dokonce i červenci se už začaly rušit nebo překládat na pozdější termíny. Stále doufám, že aspoň část letních festivalů budeme nakonec moct odjet v řádných termínech. Už nám to chybí.
2) My jsme se od zavedení opatření s klukama osobně v podstatě neviděli. Jsme v kontaktu online a doděláváme projekty, které jsme nestihli před začátkem turné a věnujeme se rodinám, protože teď je na tom mnohem víc času. Aspoň něco pozitivního se na tom dá najít:-) Skládáme spíš do šuplíku, protože nová deska nám vyšla před pár měsíci a letošní rok se tak měl jet právě k nové desce a novým písničkám. Minulý týden jsme aspoň podle plánu vypustili nový klip k singlu Laaaska, abychom fanouškům udělali aspoň trošku radost, když už se nemůžeme vidět osobně.
3) Netroufám si odhadovat. Jak jsem řekl, doufám, že se to co nejdřív uklidní a všechno se brzy vrátí do normálního režimu a budeme moct vyrazit hrát. Bude určitě záležet na tom, jak dlouho ta opatření budou trvat, aby nezařízla pořadatele akcí. Bez těch by se jen těžko někam jezdilo.

Jan Protheus Macků – DYMYTRY
1) No asi jako všech kapel – nemůžeme hrát a nikdo neví, kdy zas budeme moct. Měli jsme právě teď být uprostřed monstrózního tour s Traktor – Monster Meeting. Všechno se to chystalo rok dopředu. A teď místo sportovních hal sedíme doma. Ale tak to mají všichni muzikanti.
Mne osobně se všechno kolem dotklo spíš v rovině velkého překvapení a trochu zděšení, co si s náma můžou mocipáni dělat a jak tomu většina lidí tleská, aniž by se nad čímkoliv zamysleli. Tím samozřejmě nemyslím, že by se neměly žádný opatření dělat. Ale nosit roušky, když jedu sám v autě nebo zakázat kadeřnictví, kde je jedna kadeřnice a jedna babička na trvalý a povolit hobbymarkety, kde je za den sto tisíc lidí... Víc to asi nebudu rozmazávat, myslím, že blbý energie a rozčarování jsme z toho všeho načerpali všichni už dost.
Na druhou stranu jsem zažil po letech spoustu volnejch víkendů s rodinou a zjistil, že mi to vůbec nevadí. Už bych asi na ten režim, co jsem znal posledních patnáct let, kdy se každej víkend pořád dokola hraje - jarní turné plynule přechází do letních festivalů a ty zas plynule do podzimního turné s koncem 22. prosince – najet nechtěl. Už to chce trochu víc dýchat. )))
2) Od všeho kousek. Hodně se věnuju svojí vědecký práci na Lesnický Fakultě ČZU. Chystám materiál pro svoji sólovku, nedávno jsem vydal cover na pecku od Nine Inch Nails ve verzi Johnnyho Cashe – Hurt. Samozřejmě pracujem s Dymytry, semtam natočíme nějakou live pecku. A taky jsem se pustil do hubnutí :-))))))
3) Myslím, že to bude blbý. Mnohem víc, než celá ta šaráda kolem corony, dopadne na lidi ekonomická krize. Z toho se budeme hrabat minimálně další dva roky. A samozřejmě se to projeví na festivalech a na všem okolo. A pozitiva? Možná my muzikanti i pořadatelé trochu zkrotneme a začneme si zase trochu víc vážit, že můžeme dělat muziku. A trochu se držet při zemi. Poslední dobou mi celej ten náš rybníček přišel dost přehřátej.

Michal Kuna – zpěvák TRILOBIT ROCK
1) Ahoj a dobrý den všem přeji za kapelu TRILOBIT-ROCK. Období koronavirové pandemie je jistě pro nás všechny velice ojedinělým a nezvyklým obdobím ale vládní rozhodnutí kapela i jejich rodiny dodržují poctivě. S tímto rozhodnutím přišla i karanténa, kterou tráví mnozí z nás doma se svými blízkými nebo na chalupě či zahradě a to je svým způsobem jakási záchrana nejen pro dospělé jedince ale i pro děti a domácí mazlíčky. Je samozřejmostí, že toto období, které sebou nese i určitou dávku trpělivosti je pro každého z nás a o muzikantech (všichni umělci nevyjímaje) to platí dvojnásob dost vyčerpávající a nezvykle devastující co se nejistoty týče.
2) Kapela TRILOBIT-ROCK v této době má roztočený materiál 7 songů u producenta a majitele studia v Praze pana Leo Holana, a zároveň čeká na povolení vlády ČR, aby toto CD mohla dodělat a pustit mezi lidi a samozřejmě měla kapela natáčet dva videoklipy, které také čekají na své světlo světa.
3) Celková situace pandemie okolo tzv. Covid-19 bude mít samozřejmě velký a finančně náročný dopad na všechny pořadatelé, majitelé klubů,(nevyjímaje nikoho z branže). Tím chci říct, že si musíme počkat, aby se to rychle uvolnilo a přát si jen samé pozitivní věci.

Petr Kohoutek a Lucka Strnadová - MELISSA

Lucka:
1) Vzhledem k tomu, že pracuji ve školství, mě Covid zasáhl především tím, že nemohu pracovat. Ze začátku jsem si klid a volno docela užívala, ale to bylo tak první týden. Jsem zvyklá být pořad někde v pohybu, jezdit z Prahy do Kutné Hory kvůli koncertům a zkouškám a najednou to nejde, takže změnu cítím obrovskou jak v osobním, tak i v muzikantském životě. Chybí mi i pravidelně vystupování před publikem a doufám, že se toto brzy vrátí.
2) Hudební klid moc nemám, spíš naopak, mám on-line lekce zpěvu, také jsem začala hrát na klavír a celkově mám na muziku více času, což je jedno z pozitiv v této situaci.
3) To si vůbec netroufám odhadovat, doufám, že pokud to nějaký dopad mít bude, tak snad bude i pozitivní.
Petr:
1) Pokud jde o Melissu, znamenalo to samozřejmě okamžitou stopku pro celou kapelu. Jsme roztahaní na stopadesáti kilometrech, takže sejít se je teď nereálné. Jakmile to půjde, začneme zase nahazovat řemen. Využívám toho času na nutné práce kolem domu, na které nebyl kvůli muzice několik let čas a pomalu dávám dohromady nové písničky, které začneme zkoušet hned, jak to půjde. U každého z nás je teď asi situace jiná. Třeba Lída má jako učitelka mnohem víc práce teď, než když školy normálně fungují, ale já osobně jsem na tom prakticky stejně, jen jsem nemohl koupit pár dnů cement.
2) Původně jsem si myslel, že tento čas využiju k tomu, že dokončím novou desku, ale mám pár týdnů zpoždění. Na druhou stranu, i kdybych jí teď hotovou měl, byla by situace stejná.. Tudíž ty nápady obehrávám a přemýšlím, jestli je tak chci nechat, jestli mi v té písničce něco nechybí a přemýšlím o nových tématech a textech.. Ty jdou velmi pomalu, protože musí být k poslouchání i za padesát let. Ještě mi jich pár chybí a snad půjdou k muzice, kterou mám.. Pokud ne, budu muset složit jinou. Pomalu se to ale rýsuje. Jednu ukázku jsem s malým pozdravem nahrál na můj fb profil, pár vteřin z jiné nové písničky s Luckou je tam už taky a možná ještě něco stihneme.
3) Neumím říct, co vše se změní. My hrajeme živou muziku na klasické nástroje a potřebujeme mít před sebou publikum. Neumím hrát do zdi po internetu. Tedy, udělat se to dá, ale já tomu nerozumím a vůbec nevím, co to technicky obnáší a jestli by to někoho zajímalo. Jsme tedy odkázáni na klasické živé hraní a doufám, že to bude co nejdřív zase možné. Přeji všem hodně zdraví, abychom se zase mohli u té muziky brzy sejít.

Martin Drobný – Vanaheim

1) Je zřejmé, že pro nikoho z hudebníků tahle situace není příjemná. Nicméně i přesto připravujeme s kapelou materiál na další desku, kterou jsme měli vydat letos v srpnu. Vzhledem ke karanténě jsme ze začátku nemohli společně zkoušet. Tím pádem se zřejmě vydání desky a s tím spojený křest musí odložit. Takže momentálně jednáme s nahrávacím studiem a v nejbližší době bychom měli odjet nahrávat.
2) Kapela Vanaheim měla v letošní sezóně vystoupit na celé řadě významných akcí, jako např. na Master of Rock ve Vizovicích, a to nás opravdu mrzí. Doufáme, že konkrétně letošní naplánovaný program odsunou, stejně jako další pořadatelé, na příští rok, a my si náš sen splníme :-))))))
3) Kdy skončí zákaz a jaká bude budoucnost hudební scény, jen těžko odhadovat. Co se týče tuzemských kapel, tam by mohla být šance nějakého vzchopení a věřím, že i lidé se brzo přestanou bát na akce chodit. Co vidím jako dlouhodobý problém, je turné zahraničních kapel. Tam si nedokážu zatím představit, jaká bude situace, a hlavně kdy k nám nějaká zahraniční kapela bude moci vycestovat.