Vzpomínky na Zbyňka Bobra Horáka

  • Číst 7885 krát

CD Vzpomínky na "Bobra", to je pocta bývalému členovi kapely, který se nesmazatelně zapsal do historie této populární kapely, které se na rockovém "výsluní hřeje" už pár desítek let. Jde o album, na kterém složil skladby Zbyněk "Bobr" Horák, který byl autorem okolo 150 skladeb, z toho nejméně 40 pro Argemu. Zbyněk "Bobr" Horák "opustil" pozemský svět červenci 2021. S Pepou Pavkou, bubebíkem a kapelníkem Argemy jsme si o chystaném CD popovídali. Chystané CD si už te´d můžete objednat v eshopu Argemy, nebo stačí kliknout na úvodní banner v RP.

Pepo, ne každý měl možnost číst knihu Pepy Holomáče – Fenomén Argema, zavzpomínej na rok 1977, kdy se přes Galaxie a následně Stress zformovala později Argema. Kde se vzal mezi vámi Bobr? Dá se říci, že patřil mezi zakládající členy?

Galaxie skončily mým odchodem na vojnu a když jsem se v roce 1982 vrátil, tak jsem spolu s dalšími muzikanty dával dohromady novou kapelu. Poté přišel i Zbyněk, který se rozešel se svou tehdejší kapelou a tak vlastně Argema odstartovala svou dlouholetou dráhu.

Jak dlouho byl Bobr členem Argemy a můžeš prozradit něco málo z jeho odchodu z kapely?
Zbyňa tuším tak po 2 letech musel na vojnu, tak jsme místo něj na záskok museli vzít jiné zpěváky, ale po vojně se zase vrátil. To pak vydrželo nějakou dobu, ale Zbyňa nakonec dostal lano do několika tv pořadů a přesídlil do Prahy, kde hostoval v několika kapelách (tuším, že i v Pumpě) a tak nějak se postupně osamostatnil. Chtěl prostě asi na sólovou dráhu.

Vy jste se nyní rozhodli vydat CD – Vzpomínky na Bobra, je zajímavé, že v roce 97 vydal Bobr CD Vzpomínky na Argemu. Předpokládám, že půjde o jiné skladby? Můžeš prozradit jaké a kolik jich bude? A co můžeš o CD prozradit? Bude nějaký zajímavý bonus, kdy vyjde….
Tato CD se budou prolínat, tak jako jeho působení v Argemě. Tzn., že se na albu objeví i některé skladby z těch co už vydal a samozřejmě i z těch, které i Argema už vydala. Vše jsme ale znovu natočili v současné sestavě. Zařadili jsme prostě písničky, které charakterizují jeho tvorbu. Těsně před jeho smrtí, nám nahrál jeden demáč, který jsme pak na CD použili jako bonusovou písničku. Je to nahrané autenticky, ale trochu jsme to přemástrovali a zařadili na konec alba, abychom uchovali jeho hlas, v paměti fanoušků..

Bobr napsal pro Argemu přes 150 textů, jak byla nastavená kritéria pro výběr? Přece jen vybrat ze 150 songu těch „pár“ na CD dalo asi zabrat?
Tak samozřejmě, že výběr byl těžký, ale snažili jsme se na album vybrat, ty jeho nejznámější. Bohužel, se nám na CD všechny nevešly, ale i tak se to myslím slušně povedlo. No musím říct, že to bylo těžký dilema.

K CD samotnému, půjde znovu o kompletně nahrané skladby, nebo použijete i nějaký starý záznam s Bobrovým hlasem? A jak se Jarda popasoval se skladbami?
Jak už jsem říkal, vše jsme znovu natočili, protože zvukové možnosti jsou v dnešní době lepší, tak jsme chtěli, aby výsledný pocit z nahrávek byl co nejlepší. Samozřejmě jsme se snažili aranže zachovávat podle původních nahrávek, protože tak to mají fanoušci naposlouchané. Jarda to myslím zvládl skvěle. Samozřejmě nazpíval to podle sebe, ale my si s nahrávkama hodně vyhráli a v písničkách (hlavně v refrénech) jsme použili i Bobrův hlas, na podbarvení. S tímhle nám moc pomohl jeden náš kamarád. Výsledek je řekl bych výbornej. Prostě ten Bobr je tu stále s náma!

Chystáte se CD podpořit i nějakým klipem?
Už je venku klip na písničku Řád je zákon a v létě budeme točit další na skladbu Barová zpěvačka. Na tu se já speciálně těším. To je pro mě taková nostalgie

Chystáte k CD pár speciálních koncertů, turné … nebo se jedou regulérní koncerty Argemy? Zůstaly vám v play listu ještě nějaké Bobrovy skladby?
K CD „Vzpomínky na Bobra“ a současně k naším 40átinám, se pojede 70 koncertů od dubna do září a budeme na nich hrát více než půlku skladeb z tohoto nového alba, takže ano, Bobrovy skladby hrát budeme a budou stěžejní v současném repertoáru speciálně připravenému k tomuto CD! Termíny zveřejníme 18. března na našich stránkách www.argema.cz Bude to celkem jízda a už se moc těšíme po tom koncertním půstu!

Vzpomínkou na Bobra se předpokládám, že už letos nově autorského CD od kapely nedočkáme, pracujete na nových skladbách? Je už vyhlídka, kdyby mohlo vyjít nové CD Argemy, nebo je to zatím všechno jen „ve hvězdách“?
Teď jsme se zatím o dalším CD ještě nebavili. Myslím ale, že určitě na podzim už začneme nějaké písničky připravovat. Teď nás ovšem čeká promo k novému albu, koncerty a další věci s tím spojené, takže čas na to teď nebude. Můžu s určitostí slíbit, že se každopádně určitě dočkáš.

Jedeme maličko do současnosti, jak se kapela poprala s covidovými zákazy? Zdá se, že se blýská na lepší časy, koukal jsem, že se zdárně chystáte koncertovat.
No, nebyla to hezká doba, tak doufáme, že už se to snad nebude opakovat. Vždyť letos některé koncerty budeme hrát po dvouletém překládání. To je tedy mazec. Začínáme stylově hned první dva dubnové víkendy, které budou patřit jen a jen našim fanouškům, na oslavě našich 40átin ve vinařství U kapličky! Obě koncerty máme vyprodané a těšíme se, že spolu s našimi fans, prožijeme 2 parádní víkendy a společně pokřtíme nové album! Pak hned nato začínáme šňůru k novému CD a v květnu nás čeká také křest minulého alba „Andělé“ (2x přeloženo), ve sportovní hale v Hluku.

V roce 2022 jste stále ve čtyřech, nechybí kapele ta jedna kytara při živém hraní?
Myslím, že při dnešních možnostech techniky, tak ani ne. Nám to tak vyhovuje a i když jsme o tom uvažovali, tak nakonec jsme si řekli, že to necháme tak jak to je když nám to vyhovuje

Pepo, díky za tvůj čas, kde lidé najdou informace o chystaném CD, a o kapele jako takové a jaký klip lidem pustíme?
Já taky děkuju za hezký povídání. Klip bych určitě dal ten novej k albu „Vzpomínky na Bobra“ - „Řád je zákon“ a informace o nás, novém albu a koncertech, najdou všichni na našich stránkách www.argema.cz Měj se fajn a zase někdy, někde, na koncertě