Vinyly v bazaru - Jirka Fail
- Číst 7791 krát
Návrat módy vinylů postihl i mne, kdy jsem si zhruba po 35 let díky kamarádovi pořídil opět kompletní klasickou hifi sestavu s gramofonem. Smutně vzpomínám na mou kdysi velkou sbírku vinylů, kdy jich pár set bylo a já je pod dojmem nastupujících "dokonalých" CD rozprodal. No a dnes... jsem v tom znovu, ale alba si pečlive vybírám. S Jirkou Failem se známe hodně dlouho a jeho hudební království, které se nacházelo v někdejším plzeňském Domu hrůzy bylo mým druhým domovem. Člověk tam mohl na CD sehnat opravdu vše. Dům hrůzy u Radbůzy, jak mu lidé v Plzni říkali padl a Jirka se přestěhoval do nových prostor a provozuje bazar jak CD, tak vinylů. Tak při jedné návštěvě v Plzni jsem za ním vyrazil.
CD versus LP? O co je dnes větší zájem?
V absolutním čísle prodávám sice více CD, ale vzhledem k poměru množství LP a CD, které mám v obchodě, je několikanásobně větší zájem o vinylové nahrávky.
Jirko v úvodu tradiční otázka, jak si se k muzice dostal?
S posloucháním hudby jsem začal někdy kolem 12 let, když jsem začal chodit ke spolužákovi, který měl na kotoučovém magnetofonu B42 nahrávky tehdejší rockové špičky, poslouchali jsme hlavně Rolling Stones, Sweet, Kiss, Slade, z našich Jirku Schelingera a Katapult.
Vzpomeneš si, jaká album nebo nahrávka byla pro tebe průlomová a dala směr tvého dalšího „hudebního vývoje“?
Tak to bylo jednak tehdy, když mi táta půjčil od svýho kolegy z práce elpíčko, na jehož obalu byla spousta nahých dětiček, čili Houses of The Holy od Led Zeppelin a pak skladba Come Back To Me, což byl singl z alba Fallen Angel, které vydali Uriah Heep v roce 1978. Viděl jsem jejich vystoupení v pořadu Szene, který vysílala německá televize nepravidelně v pátek od 5 hodin odpoledne.
Na čem jsi dříve poslouchal muziku a kde jsi bral desky, nahrávky?
Začínal jsem s kazeťákem Hitachi, potom jsem dostal kufříkový gramofon Tesla, po kamarádech si půjčoval desky a nahrával si je. Když mi bylo 14, jel jsem o prázdninách poprvé do Německa. Dodnes si pamatuju ten nádhernej pocit, když jsem tam asi obden chodil do jednoho obchodu s deskama. Z prvních zahraničních prázdnin jsem si jich přivezl, tuším, pětadvacet.
Já jsem tě zaregistroval v kamenném obchodu v dnes už neexistujícím „kulturáku“ v Plzni, tam jsi začínal?
Přesně tak, tam jsem začínal v roce 1995, tehdy bylo v Plzni asi šest nebo sedm obchodů.
U prodeje muziky si vydržel do dnes, kde tě v Plzni najdeme?
Když to šlo s tehdejším Domem kultury Inwest od desíti k pěti, odstěhoval jsem se na Denisovo nábřeží a obchod začal provozovat jako antikvariát, protože prodeje nového zboží šly díky známým okolnostem rok od roku níž a níž. Po roce jsem využil možnosti dostat se blíž do centra, takže už jedenáctou sezónu jsem v ulici Bedřicha Smetany 6, pár desítek metrů od náměstí Republiky.
Co tvoří tvůj sortiment? Jaké žánry a nosiče si u tebe mohou lidé koupit, ale i prodat? Po čem je největší poptávka?
V nabídce mám všechny existující hudební a hudebně - obrazové nosiče, takže CD, LP, vinylové singly, DVD a Bluray s filmy i hudbou a i trochu audio a videokazet. Prodávám a tedy i vykupuju všechny žánry kromě klasické hudby. Největší zájem je o klasický rock, hard rock a heavy metal, mnohem víc lidí se ptá na zahraniční hudbu než na domácí.
Jsou kapely, desky, cd které lidé shání opakovaně?
Jasně, především o rockovou klasiku typu Led Zeppelin, Pink Floyd, Black Sabbath a podobně. A mnohem více lidí tyhle nahrávky požaduje na LP než na CD.
Ty muziku nejen prodáváš, ale i vykupuješ, kontroluješ nosiče, v jakém jsou stavu, obaly….???
Samozřejmě, bez kontroly jak nosičů, tak obalů by nešlo seriózně stanovit výkupní cenu. Nosiče po výkupu umyjeme, obaly desek slepíme, případně vyměníme roztrhané nebo chybějící vnitřní obaly a pak teprve dáváme zboží do prodeje.
Poslechneš si každý nosič, který se ti dostane do rukou?
Ne, to z časových důvodů opravdu nejde. Každý nosič samozřejmě vizuálně zkontrolujeme, uvedeme do co nejlepšího technického stavu, jak jsem o tom mluvil v předchozí otázce a při prodeji poskytujeme standartní záruku na případnou skrytou vadu. Ale ty případy, kdy přijde zákazník něco reklamovat, bych ročně spočítal na prstech jedné ruky.
Co lidé více nosí k prodeji CD nebo LP? O jaké medium je mezi lidmi pak jako kupujícími větší zájem?
Lidé nosí více LP, ale tam je velké procento titulů, které odmítáme, protože spousta toho, co vycházelo v době socialismu, je v dnešní době již neprodejná. U CD je ten počet titulů, které odmítáme, procentuelně podstatně menší.
Když to vezmeš stylově, o jaký žánr (styl) je větší zájem?
Největší zájem je jednoznačně o žánr hard/heavy.
Zdá se ti, že vinylové desky se opět dostávají do popředí zájmů sběratelů?
Určitě, mají o ně zájem nejen zákazníci střední generace, ale i té nejmladší. Není nic neobvyklého, když si třeba 16-letá holka přinese k pokladně desku Chucka Berryho nebo Elvise. Navíc spousta lidí se pochlubí, že si v nedávné době koupili gramofon nebo se k tomu chystají.
Jaký je tvůj názor na CD kontra LP? Po čem raději sáhneš ty? Milovníci vinylů říkají, že je v poslechu CD/vinyl veliký rozdíl, jak to slyšíš ty?
Tohle je a bude nekonečná diskuze. Myslím, že spousta lidí upřednostňuje určitý nosič ne kvůli tomu, jak kvalitně hraje, ale spíš podle toho, se kterým nosičem vyrůstali, ke kterému mají prostě osobní vztah. Nedá se plošně říct, že CD nebo LP hraje lépe než ten druhý nosič, záleží individuálně na tom, jak byla konkrétní nahrávka ve studiu nahrána a smíchána, v pozdější době třeba remasterována a podobně. Když bych si dnes kupoval novou nahrávku, tak bych si - pokud by to bylo technicky možné - nechal v obchodu pustit oba nosiče a podle toho se rozhodl. Jednou hraje lépe LP, jindy CD, takže se určitě nedá jeden z nosičů plošně označit jako zvukově kvalitnější.
Ty nemáš jen kamennou prodejnu, ale jsi i na internetu – online obchod, jaká je adresa a jak funguje?
Kromě kamenného obchodu provozujeme i ten internetový, jeho adresa je www.cdlpbazarplzen.cz. Nové tituly nám lidé nabízejí téměř každý den, proto e-shop aktualizujeme několikrát do týdne, jednoduchým způsobem si na něm můžou zákazníci objednat zaslání zboží domů anebo si ho zarezervovat pro osobní vyzvednutí. Obchod propagujeme i na Facebooku, jsme tam pod jménem CDLP bazar Plzeň.
Vykupuješ všechno, nebo na čem záleží, zda nosič, ať už CD nebo LP příjmeš?
Vykupujeme všechno, co vyhodnotím jako dále prodejné, na druhu nosiče vůbec nezáleží.
V muzice se vyznáš, dostala se ti do rukou některá hudební vzácnost? Nějaký titul, který není zas tak moc k mání?
Nejhůře jsou dnes dostupné vinyly českých nebo slovenských interpretů, které vycházely v letech 1991 až dejme tomu 1995. Ale úplně největší raritou, kterou jsem prodával, bylo ještě zapečetěné LP mluveného slova Relativně vzato, které u malého newyorkského vydavatelství vydal v roce 1975 Jiří Voskovec.
Pracuješ s muzikou celý den, stále tě baví poslouchat? Máš něco, co tě v poslední době překvapilo? Nějaký hudební objev, popř. zklamání?
Samozřejmě, hudbu poslouchám v obchodě, ale tam je to spíš jen kulisa, protože se musím především soustředit na práci. V klidu si jí vychutnám až doma. V poslední době mě hodně zaujali němečtí glam metalisté Kissin' Dynamite, nebo švédští Crazy Lixx, ale skutečnou bombou, co mi nedávno nadchla, byla sólovka klávesáka z Guns 'n Roses Dizzyho Reeda, která se jmenuje Rock n' roll Ain't Easy. Na nějaký zklamání si fakt nevzpomenu a to nemyslím nijak diplomaticky :-)
Změnil se tvůj žebříček oblíbenosti, co se týče kapel v současnosti oproti tomu, když jsi začal muziku vnímat? Co posloucháš vlastně dnes?
Žebříček se mi ani moc nezměnil, co jsem měl rád v patnácti dvaceti, to mám stále rád i dnes, ale samozřejmě se k tomu přidává muzika, která postupně vznikala v dalších letech. Na rozdíl od spousty současných padesátníků jsem se vkusem nezastavil na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let a rád si poslechnu i nahrávky, které jsou ze současnosti. Poslouchám širokou škálu převážně rockové hudby od 60. let do dnešní doby.
Jakých pět alb by sis vzal na opuštěný ostrov?
No, to je dost těžká otázka, kdybys mi jich určil padesát, tak bych je taky vybral a určitě bych na něco zapomněl ... Tak třeba - Jim Steinman - Bad For Good, Nazareth - Sound Elixir, Jan Sahara Hedl - Tajnej svatej, Luboš Pospíšil - Tenhle vítr jsem měl rád a Jirka Schelinger - Hrr na ně.
Na čem dnes muziku posloucháš? A jak často? Nebo zavřeš obchod a s muzikou je konec?
Když pominu obchod, kde mám hudbu puštěnou jaksi "z povinnosti", tak doma jí poslouchám buď z CD přehrávače nebo gramofonu nebo DVDéčka. A když si něco dělám na počítači, tak si dám CD i do PC mechaniky.
Jirko, děkuju ti za čas, co řekneš závěrem našim čtenářům a jaký je na You Tube tvůj nejoblíbenější klip?
Na Youtube jsem si nedávno oblíbil skladbu Cadillac Maniac, což je společné dílo německých kapel Kissin' Dynamite a Baseballs. Kombinace glam metalu a rock & billy, svižná, melodická věc s vtipným dějem. A čtenářům Tvého serveru bych přál, aby je náklonnost k muzice nikdy neopustila, pořád je bavilo sledovat, co nového vychází na cédečkách a deskách, stejně jako chodit na koncerty.