Traktor – Než spadne opona

  • Číst 9673 krát

13.5 bude Plzeň druhou zastávkou na novém turné kapely Traktor k novému albu – Sedmá strana kostky. V Plzni vedle Traktoru uvidíme ještě Panoptiko a Forest Gump. (POZOR!!! Stále na FB vidím, že se lidé chystají na kapelu za Plazu! Opět upozorňujeme, že se koncert koná na ploché dráze na Borských polí – vstup proti Univerzitě, nedaleko čerpací stanice Benzina!). Jsem zvědavý, co nám kapela nachystá, co může prozradit z nového turné, ale i taky jak sem vůbec takové „mega“ turné chystá. Tak jsem si vyzpovídal Karla s Pavlem.

Pánové, vy jste vydali album Sedmá strana kostky, nejtvrdší album, které kdy zatím kapela vydala. Ta tvrdost byla účelová, nebo nějak vyplynula z hudebního vývoje?
Pavel: Nemyslím si, že by to album bylo nějak trvrdé, je spíš pestré. Důkazem toho je, že z celkového počtu třinácti kusů jsme zařadili tři balady. Je fakt, že sound vyznívá malinko agresivněji, ale to vychází z aranží, které jsme zvolili. Mne osobně tohle album baví asi nejvíc ze všech našich dosavadních počinů.

Jak přijali fanouškové Traktoru Sedmou stranu? Máte nějaké ohlasy?
Karel: Ohlasy samozřejmě máme a těší nás. Tady je krásně vidět, jak jde ruku v ruce věrnost skalních fans a nově přibývající objevitelé TRAKTOR. Základna TR FANS se neustále rozrůstá.

1651181266

Co je u vás problematičtější u psaní nového materiálu. Texty, nebo muzika? Co vám dá více zabrat?
Karel: Ať děláš text nebo muziku, musíš být emočně, zdravotně a psychicky v poho, aby Ti ty myšlenky lehce zapadaly do mozaiky nového songu. A taky, pokud je u toho více zúčastněných, krapet té empatie není na škodu. A pokud to tak není, je potřeba se na to vykašlat a dát si oraz. Muzika nejde dělat v úkole…

Pojďme k novému turné. Máte za sebou sérii veleúspěšných tour, ať už to bylo k Šachoffnici nebo Monsters s Dymytry. Už to byla laťka nastavená hodně vysoko (ledky, velká stage, světla, ohně…), je ještě možné co se týče show lidem něco nabídnout?
Pavel: Pořád se snažíme přicházet s něčím jiným a novým. Krásně jsme si pohráli jak s novou scénou, máme skvělé pyro, ale to musí posoudit fanoušci sami. My jsme nadšeni.

Jak vlastně vzniká takové turné, dá se dohromady playlist a přemýšlíte pak, jak tomu dát i vizuální podobu co se týče světel, ohňů….má to nějaký scénář? Jak bude vypadat stage, kdo řekne tady bude tohle, tady šlehnou plameny…
Karel: Primárně musí být jasná orientace a umístění jednotlivých prvků na stage. Tj. velikost, kde bude obraz a v jakém tvaru, kde jaké světla, kde oheň, kde jednotliví muzikanti. Pak se teprve řeší, co ty jednotlivé prvky (nemyslím tím muzikanty…))) budou dělat. A to už se následně řeší právě na základě zvoleného playlistu.

Ta příprava vizuální stránky koncertu je ve vaší režii, nebo máte nějaké odborné poradce? Doba několika párů reflektorů je přece jen pryč a dnes tomu všemu vládnou počítače.
Karel: Máš pravdu, že jde dnes o hodně sofistikované řešení scény, ale není potřeba žádných poradců. Každý, kdo je zodpovědný za svoji část stage, je tím odborníkem, který kooperuje s naší produkcí (primárně s Pavlem), kde co má svítit, být vidět na obraze, zaznít, hořet,….atd. To vše v rámci četnosti jednotlivých světel, obrazovek, ohňů, petard,...atd.

Když jsme u těch „párů“ reflektorů. Když vzpomenete na vaše úplné začátky, měli jste vizi, že to někdy dotáhnete tak daleko? Určitě jste tomu, co děláte věřili, ale tak strašně daleko?
Pavel: My jsme pořád na zemi, ale jsme vděčni za každý krůček výš, kterého jsme dosáhli. Rozhodně to není samo sebou, je za tím velký kus práce – dobrý nápady, strategie, štěstí a dobrý tým.

Měli jste zkušenosti z předchozích kapel ať už Wizard nebo Tarantula, přemýšleli jste někdy, proč se ty předchozí kapely nedostaly tam, kde je Traktor?
Karel: Můj pohled na Wizard je dnes samozřejmě jiný. Ono je to 20-25 let zpět, vše fungovalo jinak a my ještě většinou nevěděli jak. Dnešní optikou můžu mluvit o ne zrovna optimálním nastavení priorit a určité naivitě, kterou bych spojoval s prvními úspěšnými zářezy kapely. To však nemění nic na tom, že jsme si to období kurva užili a necítím se zle, když si na ty časy vzpomenu.
Pavel: Tarantula je kus mého života a defacto Karel vše již řekl /smích/

Pokud se nepletu, váš zlom přišel podle mého s albem Tmel. Sybl byl hodně hranou skladbou v našem radiovém Rockpalaci a měla úspěch. Nebo kdy to podle vás „přišlo“?
Karel: Ano, pamatuješ si to přesně. Album Tmel nazýváme našim hudebním rozcestníkem. To jsme se tak jednou sešli a mrkli na ten rozcestník, který měl jen dva směry. Jít a řádně kopnout do vrtule nebo jít opačně a zvolna do prdele.
Pavel: Sybil byl první oficiální videoklip, se kterým se pracovalo jak mělo a to přineslo ovoce…...vidíš, pamatuješ si...))) (děkuju náčelníku -)))

Co cítí muzikant, který prošel sokolovnami, hospodskými sály, kluby a najednou stojí v největších halách u nás, popř. na open air festech, kde místo desítek lidí vidí pár tisíc?
Karel: První Tě asi napadne určitá satisfakce za ty roky, které tomu člověk věnoval. To vše se však nestalo jen tak lusknutím prstu a není to jen o té věrnosti. Je za tím také hromada jiné práce, která není až tak vidět, ale bez které by se to nemuselo stát. Ať už je to management, crew Traktor, spolupracující agentury a produkce, ….atd.
Pavel: Když mluvíš o sokolovnách a sálech, tak pozor, Traktor nebude hrát už jen v halách, jak by mohlo na základě otázky vypadat. Vždy je v rámci mezialbového období prostor pro koncerty právě v těchto prostorách a nějaké jaro nebo podzim tomu určitě budeme věnovat.

Co nové skladby? Kolik jich v rámci turné z alba „Sedmá strana“ zazní? Máte skladby, které zaznít musí? Tuším, že by to mohly být Láskožrouti, Letokruhy..
Pavel: je rozdíl, jestli pojedeme samostatný koncert nebo festival. V rámci našeho turné jsme zařadili sedm nových věcí, což je, si myslím, velmi pěkný průřez novým materiálem. Tyhle kusy nás prostě baví… Na koncertě samozřejmě nebude chybět výběr těch nejúspěšnějších, nebo jak se tomu říká – hitů /smích/. Prostě Letokruhy, Lincoln, atd.

Míváte ještě někdy trému před vstupem na pódium? Viděl jsem vás v backstage při malém „rituálu“ ( moc se mi líbil, nějak jsem měl u toho pocit, že se z pětice muzikantů stává jeden celek) před vstupem na stage, to je tradice? Kdy vznikla?
Karel:Tréma nebo něco takového bude fungovat vždy, akorát s jiným atakem na jednotlivce. Ale vždy se toho něčeho zbavíš, někdo už v šatně, někdo při prvním songu. Déle to netrvá. Jo a ten ritoš (rituál) spojení je fakt tradicí, kterou opravdu dodržujeme. Jo a odkdy vítr vane? Mrkni na zadní stranu CD Tmel….)))

Turné jste odstartovali první akci v Praze, teď vás čeká koncert v Plzni, co můžete prozradit pro ty, co se na koncert teprve chystáme, nějaké překvapení??
Karel: Těšte se…
Pavel: Můžete se těšit na pořádnou dvouhodinovou palbu! Jinak, Standa si koupil další novou, asi třicátou kytaru a ohně poletí až do nebe. /smích/