Tomáš Navrátil začínal opět v bodě "Nula" a vznikl Kohn

  • Číst 6933 krát

Plzeňáci pamatují kdysi převrat v kapele Sifon, (ono jich pak bylo ještě víc) kdy někdejších pár muzikantů zůstalo bez známého jména a vsadili na čistou kartu a vznikla kapela Kohn, která razí ten klasický západočeský bigbít. Sešel jsem se z výborným muzikantem, který za kapelou Kohn stojí a maličko jsem ho vyzpovídal-

Tomáši na úvod, kde se vzal Kohn? Přiznáme se, že mimo českého historika a tuším kanadského hokejistu mi jméno Kohn nic neříká. Má vaše jméno s něčím nějakou historii?
Kohn vznikl jednoho krásného víkendu na Kvildě, kam jsme jeli na dovolenou s Mílou, Romanem, Toljou. Tuším, že to bylo rok 2013. Vzali jsme s sebou nástroje a hráli jsme covery. Bavilo nás to tak, že jsme se domluvili, že bychom si mohli spolu zahrát občas i jinde. Asi tak nějak to bylo. No a hlubší význam jména? Jsou to počáteční písmena Krajdl, Orcigr, Heiny, Navrátil, a ty daly název Kohn a tak jednoduše vznikl Kohn.

Když vezmeme vnik Kohn je prakticky zhruba před deseti lety, jste každopádně protřelí rockoví harcovníci, ale jestli se moc nepletu, odešli aspoň někteří z poměrně známé kapely a vsadili na nové jméno. Byl k tomu důvod?
Začalo to neshodami kapelníka Jirky Vébra se mnou. Chtěl jsem, aby mi nechal volný termín na svoji aktivitu v jiné kapele. On na to nepřistoupil a tam vznikl prvopočátek rozchodu se Sifonem. Roman se připojil ke mně a poté i Míla. Aktivita v jiné kapele však nebyla jediným důvodem k odchodu. Bylo toho víc, ale to nebudu pitvat. Míla Orcígr a Roman Heiný se do Sifonu časem vrátili, každý do jiného. Míla hraje s Jirkou Vébrem a Roman s Vencou Šelmátem.

Když něco končí, člověk má často s tím seknout. Měl jsi chuť pokračovat v muzice? Přemýšlel jsi o tom, zda má cenu opět začínat od „píky“? Byl na to elán?
První vystoupení KOHN bylo v roce 2014. Repertoár tvořily z převážné většiny covery a nějaké nové písničky, které jsem měl v šuplíku. Elánu bylo dost na to, aby se postupem času sestavil repertoár tvořený vlastní tvorbou. Není jednoduché začít znovu od nuly, v tom máš naprostou pravdu. Na rovinu jsem si myslel, že po cca 20 letech hraní v Sifonu nebude až takový problém si postavit vlastní kapelu. Opak je pravdou. Jméno KOHN nikoho nezajímalo, bylo na scéně nové. Sifon je značka a tím to hasne. Shrnu to na jednu větu. Je to běh na dlouhou trať s nejistým koncem. Ani dnes po deseti letech, kdy náš repertoár je tvořen zcela 100% vlastní tvorbu se nedá říci, že máme vyhráno. Stále bojujeme, asi jako každá kapela, ale nic nevzdáváme. Do repertoáru vkládáme i covery dle zájmu.

Byl jsi už známý muzikant, jak rychle se ti povedlo k sobě sehnat spoluhráče a kdo s tebou do toho šel?
Musím říci, že se to ustálilo až tak cca před pěti lety, kdy sestavu tvoří Honza Růžička na klávesy, Jarda Špeta na bicí, Luboš Kadeřábek na basu, Tomáš Navrátil kytara zpěv. Pro „historiky“ uvádím detaily.
Cca 2014 - Začátek KOHN tvořili sestavu: Tomáš Navrátil kytara zpěv, Láďa Pinker kytara, Roman Heiný basa, Roman Krajdl bicí, Míla Orcígr klávesy.
Cca 2015- pak nahradil Romana Krajdla na bicí Jarda Špeta
Cca 2015 - další sestava Kohn byla ve třech: Špeta, Heiný, Navrátil
Cca 2018 – opět se měnila sestava Kohn: Navrátil, Růžička, Radek Hanuš bicí, basa Luboš Kadeřábek
Cca 2023 - a zatím konečná sestava je: Navrátil, Růžička, Kadeřábek, Patrik Zajíček druhá kytara, na bicí Jirka Hanus.

rockpalalce kohn

Prošel jsi některými kapelami, jak jsme psali, byl jsi už zkušený muzikant se zkušenostmi, přesto jsi se ocitnul v bodě nula. Když porovnáš start nové kapely kdysi a dnes?
Hrál jsem v kapelách: Disaster, Mystery, Aligátor, Sifon, Jabkowitz, Tom Band, KOHN. Herle, dřívě to asi bylo snazší, nebyl internet, nebyly platformy jako Facebook, lidé se scházeli v hospodách, klubech osobně, ne virtuálně. Však si vzpomeň sám, co vesnice, to zábava, co zábava, to plno… a dnes? Ale nestěžuju si, vím, do čeho jsem šel a nelituju.

Zavzpomínej na svoje hudební začátky, kdy jsi začal hudbu vnímat intenzivněji, kdy jsi začal uvažovat, že budeš na něco hrát, měl jsi nějaké vzory?
Cca ve 14 letech mi moje starší sestra ukázala pár akordů na kytaru a tak jsem začal hrát. Pokoušel jsem se doprovázet i zpěvem. Od té doby dá se říci, že hraji a zpívám. Můj první kytarový vzor byl můj starší bratr, který hraje ve skupině Extra Band. Z kytaristů to byl geniální Gary Moore a zpěv je jasně „malý velký“ muž – Ronie James Dio. Oba bohužel už sedí u nebeského baru. Ty mám asi nejraději. Jinak je toho spousta kapel, co se mi líbí. Mimo jiné mám oblíbenou ODYSSEU tu si rád poslechnu.

Kohn jste čtyři muzikanti, to je docela dost na neshody v muzice, jak vám to klape? Stylově jste všichni na jedné vlně?
Dnes už je nás pět. Dá se říci, že nemáme problémy. Drobnosti jsou, ale to je všude a každopádně zdravý dialog je vždy pro dobro věci a často vše posune dál. Dá se o nás říci, že se umíme naslouchat.

Váš repertoár je zcela původní, nebo dáte občas nějaký ten cover? Přece jen jsi muzikant éry, kdy na každé lepší zábavě musel zaznít Smoke On TheWater a podobné hitovky.
Přesně tak. Na čtyř hodinových produkcích zazní i pár coverů, jak českých a slovenských. Jinak hrajeme moje písničky. Na hodinových koncertech hrajeme pouze vlastní tvorbu. Festivaly atd…

S kapelou jste vydali tři alba, k těm se dostanu, ale spočítáš, na kolika CD jsi už hrál?
Sifon - Generace, Akta X, Čas, 2007, Srdce v okovech, Rockovej svět, s Kohn - Hlavou dolů 2014, Žijem jen jednou 2015, Patřím dálkám 2022, Tomáš Navrátil Best of 1996 -2019, Jabkowitz – 2010, Míla Orcígr - Abstina

Kohn za deset let má tři CD, což je průměr 3 - 4 roky /album, takže když vezmu v potaz že Patřím dálkám je z roku 2022, můžeme čekat další CD v roce 2025? Nebo zkrátíte interval a pracujete na novém materiálu?
Udělal jsem si radost a mám připravené překvapení pro rok 2024. Jinak budeme pracovat dále na novém materiálu, což děláme tak nějak v těch polotovarech průběžně. Znáš to, napadne tě nápad, uložíš do šuplíku…

Znal jsi hudební trh před internetem a poznáváš ho teď, máš pocit, že je ještě v době YT, iTunes, Spotify a dalších platforem nutné točit klasická CD? Není to škoda energie?
Myslím, že není a není docela učitě. Máš ty písničky „v ruce“ obrazně a na koncertu přece jen můžeš něco nabídnout. Vím, že platformy YT, Spotify…. Velice jsou oblíbené hlavně mezi mladými, ale CD je CD a podívej se na boom vinylů, které se vracejí. Mnoho lidem už nestačí mít muziku v telefonu a vrací se ke kvalitnímu poslechu.

A vůbec, jsme na počátku roku 2024, jaké plány má KOHN v roce? Čeká vás něco nového, máte něco naplánováno?
Dáváme do kupy zvukovou techniku a budeme zkoušet a hrát, plánujeme nový web, který už bude odpovídat v dnešní době, aby byl validní jak na mobily, tablety, počítače a aby tam naši fanouškové našli úplně všechno.

Vnímáš nyní třeba kapely okolo sebe, sleduješ, co vzniká, jak to hraje…je něco co tě opravdu překvapilo v muzice (příjemně?)
Poslouchám, dá se říct převážně rockové písničky české a slovenské i něco zahraničního. Mám rád západočeskej bigbít, který byl a je republikově známý. Jen těch kapel, které tu vznikly a „pronikly“ do podvědomí byla strašná spousta a to nemluvíme o skvělých muzikantech.

A když jsme u muziky, najdeš si čas něco poslechnout? Zůstali ti tvoji oblíbenci z mládí i do dnešních časů, nebo jsi našel nové? (pro mne ti veteráni jako Rainbow, DeepPurple, Led Zeppelin, Sweet…mají kouzlo do dnes) a pokud muziku posloucháš tak nejčastěji kde a na čem?
Tak nějak to zůstalo všechno stejné, co se týče kapel a i já využívám Spotify a YT, je to rychlejší a ruku na srdce, pohodlnější.

Tomáši, kde lidé najdou informace o kapele, kde najdou koncertty, merch, CD….???
Tak máme svůj web Kohn a jsme aktivní i Facebooku, kde můžeme komunikovat s lidmi.

Co vzkážeš našim fanouškům a čtenářům a jaký tvůj nejoblíbenější klip jim pustíme?
Jsem vděčnej za fanoušky, kteří nás mají rádi a přeji všem lidem zdraví, štěstí a lásku. No a  muziku? Už jsem se zmiňoval o Dio, ty jsi tu zmiňoval Rainbow, takže pro nás oba to budou právě Rainbow s Dio a skladba Stargazer z alba Rising.