Telegraficky s Telegrafem
- Číst 3963 krát
Kapela Telegraf patří k další velké stálici tancovačkové ligy a baví lidi už nejméně druhé generace. Letos oslaví kulaté výročí, a tak si budeme povídat s Petrem Bašusem nejen o historii kapely, ale i o tom co kapela chystá pro rok 2017.
První otázka Petře, kolik let je vlastně Telegrafu? Vrátím se s tebou na úplný začátek, jak vlastně Telegraf vznikl?
Sešli jsme se v druhé polovině roku 1976, první vystoupení bylo na jaře 1977, takže letos 40 let. Já jsem hrál ještě v několika seskupeních od roku 1972.
V první sestavě Telegrafu byli muzikanti protřelí rockovým světem, nebo jste byli začínající naprosto z nuly?
Začínali jsme od úplné nuly, žádní muzikanti protřelí rockovým světem. Ti přišli daleko později.
Co jste v té době poslouchali a jaké kapely vám byly vzorem?
Z našich kapel jsme poslouchali J. Schelingera, Olympic, Flamengo, Synkopy a další.
Vy jste mimo skladeb Black Sabbath, Deep Purple nebo Judas Priest hráli i svoje vlastní skladby. Pamatuješ se ještě, jaké skladby to byly a kdo je složil?
Celou karieru praktikujeme repertoár napůl vlastní a napůl převzatý. Vlastní věci v první sestavě byly společným dílem, někdo přišel s nápadem a na zkouškách se to dotvářelo. Některé věci jako Legenda nebo Formule přežily dodnes a převzala to od nás nejedna kapela z regionu. V začátcích se nejvíc autorsky podílel tehdejší kytarista Jarda Moravec a já.
Na počátku byly neodmyslitelné nekonečné zkoušky po různých garážích, nebo jste brzo vystartovali na veřejná podia?
Něco přes půl roku jsme docela fest zkoušeli a po různých objektech, často nás vyhazovali kvůli hluku, až jsme sehnali tehdejší Dům Pionýrů a Mládeže v Pečkách. Na jaře 1977 jsme absolvovali první veřejné vystoupení.
Jak to vypadalo u vás s přehrávkami? Tehdejší doba je vyžadovala, prošli jste bez problémů?
Přehrávky jsme absolvovali rok co rok jako každý v té době. Muselo se hrát převážně z tvorby socialistických autorů a texty podléhaly schvalovacím procedurám. Podvádělo se, jak se mohlo. Byly tři třídy I. II. III. Napoprvé jsme dostali II. Po roce III., s kterou se mohlo vyjíždět mimo okres. Musel jsem s Jardou Moravcem absolvovat kapelnické zkoušky u prof. Navrátila v Poděbradech nadvakrát nás vyhodil.
Po roce 1980, a asi to bylo díky LP Judas Priest, se hard rockový svět „překulil“ více do právě nastupujícího heavy metalu. Jak zasáhla Telegraf tato vlna, nebo jste zůstali věrní hardrockovému cítění?
Vždy jsme zůstali věrni hard rokovému cítění, i když některé věci s nádechem metalu tam byly.
Vzhledem k tomu, že vaši tvorbu poměrně znám, mi vyrazila dech předělávka slavných Bay City Rollers – Yesterday Heroes, ve vašem podání Formule 1. Vzpomínáš si, kdo přišel s tímto nápadem? Bay City kapely tady většinou nekopírovaly.
Ano, máš pravdu Bay City Rollers Yesterday Heroes Formule I. přežila dodnes a když tady bylo moje anglické příbuzenstvo, moje dcera bydlela 9 let v Anglii a můj bývalý zeť je poměrně známý britský klávesista, tak nevěřili, že to tady někdo hraje. Tuto skladbu přinesl náš první baskytarysta Jarda Kroutil a otextoval to jeden z našich tehdejších textařů Jirka Koula.
Rok 1994 byl velmi důležitý, vydáváte – Křídla andělů, což je i nevěřitelně silná skladba, kterou jsme na rockrádiu Šumava hrávali v Rockpalaci hodně často. Jak vznikala deska a kde, jak jste byli připravení, kolik skladeb obsahuje, kdo je psal a v jaké sestavě vznikla.
V roce 1994 jsme natočili ve studiu Zdenka Šikýře v Hostivaři naše první CD Legenda v sestavě
Jirka Lacina ... el. kyt. zpěv
Standa Filip......el. kyt. zpěv
Luboš Staněk.....bass. kyt.
Milan Egem ...... klávesy
Jan Snětina ....... bicí
Petr Bašus.........zpěv
Ale pokud se nepletu tak s Křídly andělů jste ve studiu poprvé nebyli. Váš prvotní debut se jmenuje Legenda. Můžeš nám ho přiblížit? Jak to vypadalo s dalšími nosiči?
V roce 1997 točíme u Miloše Dodo Doležala ve studiu Babory v Žírovnici CD Křídla Andělů v sestavě
Jirka Lacina.... kyt. zpěv
Standa Filip ....kyt. zpěv
Roman Matěj Veselý bass. kyt.
Vítek Beneš....kláv. jako host
Ondra Marek... zpěv
Petr Bašus.......zpěv
V roce 2009 točíme u Michala Šenbauera ve studiu Sun Music dvoj CD Tisíce Nás v sestavě
Petr Ferda Brabenec el. kytara
Ondra Marek........el. kytara zpěv
Viktor Szita ..........Kláv. zpěv
Roman Matěj Veselý..bass. kyt.
Jan Snětina..... bicí
Adélka Brabencová....Zpěv
Petr Bašus ...... zpěv + hosté Petr Ryba bass.kyt. Tomáš Pilař el. kyt. Peter Fambauer el. kyt a kláv.
Michal Valtr acus. kyt. Jiří Hájek zpěv.
A teď se snažíme poskládat materiál ještě aspoň na jedno CD.
Dostáváme se do současnosti, v jaké sestavě Telegraf hraje?
V současné době hrajem v sestavě
Petr Ferda Brabenec ... el. kyt.
Pavel Štrob ... el. kyt.
Viktor Szita Kláv. ... zpěv
Pavel Šebrle a Ota Kouřík ... alternují bass. kytar
Jan Snětina ... bicí
Petr Bašus ... zpěv
Příležitostně Ondra Marek ... zpěv j.h.
Ty, jak jsi mi prozradil, připravuješ s další legendou bigbítu okolo Kolína se Zdeňkem Hejdukem zajímavý projekt. O co půjde?
Ano, dokončujeme se Zdenkem Hejdukem knihu 40 bigbítu a zdaleka to není jen okolo Kolína, ale ve všech regionech kde se hrávalo a hraje. Myslím, že je to dost povedené zmapování nejen naší činnosti. Křtít by se to mělo v dubnu na našem společném vystoupení v K.D. Kolín s Komunálem, který slaví 25. výročí.
Jak to vypadá s hraním Telegrafu v roce oslav, kde vás můžeme v nejbližší době vidět a slyšet a je akce, na kterou by jsi rád pozval lidi speciálně?
Oslavy máme rozdělené po regionech, začínáme v březnu na Boleslavsku, duben Kolín a Komunálem, květen fest. v Českém Brodě,na fest Cesta Dobou v Poděbradech, na fest. Mašinka v Pečkách, máme několik společných vystoupení s Benefitem, Argemou, Medvěd 009, Laurou a jejími Tygry, Karamelem, také s celou naší špičkou na fest. Plananské posvícení a ještě s dalšími legendami máme v plánu ještě jednu akci, která je ve fázi příprav a jednání, tak bych to nerad zakřikl.
Máte už vizi, jak by ta oslava měla vypadat, jestli pozvete nějaké hosty
Hosté budou a překvapení také a někteří hosté budou, jak se patří slavní, ale to si zatím necháme jako překvapení.
Sleduješ jako velmi aktivní muzikant kapely okolo sebe? Zaujala tě ve vašem regionu některé? Popř. v republice?
Hudební dění sleduji dost pozorně, fandím kapelám, které umí pobavit lidi jako Walda Gang, Dymytry, Div. Bill, Arakain, Komunál, Argema, Benefit atd.
Máš ještě nějaké vedlejší muzikantské aktivity, nebo tě jako kapelníka Telegraf vytěžuje na 100%?
Sem tam nějaký záskok pro kamarády, jinak se starám o kompletní servis pro Telegraf, nikdy jsme neměli žádného managera. Jestli zdraví, štěstí a okolnosti dovolí, tak se možná dožiju 3000. vystoupení na pětatřicetinách to dělalo 2600.
Ty jsi, jak jsme se dozvěděli, začínal v roce 1977. Kdybys měl posoudit vystoupení v roce 1977 a 2017, v čem vidíš rozdíl pro tebe, jako muzikanta?
V sedumdesátém sedmém, kdy jsme začínali tak jsme nejdelší pauzu měli cca půl roku, ale já jsem začínal daleko dřív, už před vojnou jsem hrál s místním tanečňákem. Tehdy a teď se nedá srovnat, na vše bylo daleko víc času, hrálo se pátek, sobota, neděle a v pondělí jsme si chodili do práce odpočinout. Teď je to daleko těžší, velká spousta lákadel, která tenkrát nebyla. Obrovská konkurence, zahraniční kapely, festivaly, moto srazy, o tom se nám dřív ani nesnilo. A ani nemluvě o tom, jak šla technika dopředu a velká spousta dalších faktorů.
Prošel jsi, a potažmo celý Telegraf i nějakým hudebním vývojem, nebo stále máte „kormidlo“ nastaveno jedním směrem napříč době a stylům?
Celou kariéru se držíme osvědčeného scénáře melodický rock hard rock, vlastní převzaté cca 50 na 50.
A napadá mě automaticky další otázka, jaké byly tvoje nejoblíbenější desky a zůstaly, nebo je nahradily jiné?
Mé nejoblíbenější desky zůstaly je jich spousta a nové je doplnily. Jelikož jsem působil 12 let v duplikačním studiu ADK a zároveň jsem se živil jako zvukař, tak jsem vstřebával velkou spoustu muziky.
Poslední otázka, co Petře bys chtěl vzkázat čtenářům Rockpalace?
Čtenářům Rockpalace bych chtěl vzkázat, ať jsou v pohodě, mají se rádi také hodně zdraví a a´t zachovají přízeň všem kapelám i regionálním, které hrají živě. A ať jim dělá bigbít radost v každém věku. To Vám přeje 40letý Telegraf. Rocku zdar Petr Bašus.