Tajemné Panoptiko

  • Číst 16897 krát

Způsob, jakým tahle kapela vstoupila jako uragán na naší hudební scénu, je až neuvěřitelný. Představili se a ihned zaujali na několika akcích pod hlavičkou odloženého gigantického projektu Monsters Meeting kapel Traktor a Dymytry, napříč naší republikou v roce 2021. Na rozdíl od těch dalších „syntetických“ předkapel, které jsme na „Monsters“ mohli vidět, po sobě zanechala kapela nesmazatelnou stopu. Jak se později ukázalo, trefila se i do rockových srdíček mnoha fans, které si Panoptiko podmanilo ať netradiční show, texty, muzikou, kterou nabídlo. O tom i svědčí rozebraný náklad prvotního CD Poslední tango, které vychází jen!! pár měsíců po vzniku kapely, který byl rozebrán v řádu několika dní myslím, že překvapil kapelu samotnou. Tohle je kapela, která mi tu dlouho chyběla, originální, netradiční a snadno odlišitelná od plejády ostaních "bandů", u kterých máte pocit, že jste to už někde viděli a slyšeli. S touhle kapelou se do budoucna musí počítat.

panoptiko rockpalace 2022

vystoupení Panoptiko je ten správný rockový cirkus, na který nezapomenete

Než si začnu povídat s tiskovým mluvčím Panoptika, musím využít přítomnosti samotného lorda Panoptika, než zase rozplyne a vyrazí do jiné dimenze, jak má ve zvyku.
Lorde, neměl si někdy chuť zabít textaře za skladbu Rasputin? Nevěřím, že se povedla nazpívat napoprvé, máš přehled, kolikrát jste ji natáčeli a co koncerty? Zvládáš Rasputina pokaždé, nebo někdy dojde k zádrhelu? (Ten text je tak dokonale geniální hraní se slovíčky a sedne do dnešní doby, ale s kolegou ho hrajeme na body, kdo se snadněji přenese přes ty samovary, kaviáry, diktátory, prokurátory...)
Text Rasputina jsme napsali, hned poté, kdy nešlo nevidět, že ve vaší moderní době může ještě někde vzniknout despotický autokratický režim diktátorského stylu. Když pak jistý udavač tónů nepochopí sám od sebe vazbu na na staré ruské odpůrce všech režimů a musejí se i oni v hrobě obracet, pak jsme ten song prostě napsat museli. Slova jsou tedy přesně o tom a zazpívat je není problém. Ani ve studiu a ani na podiu. Problém je, i přes tu hru se slovy a původní satiru, v obsahu, který nabírá další rozměr. V současném momentu po vojenské agresi vůči suverénnímu sousednímu státu, se všechen význam násobí geometrickou řadou...Nezlobte se, budu muset letět… Tak naviděnou na letošních bálech a velkoveselích, vážení dvořané a ctihodná aristokracie!

A je fuč, to ti dělá taky? Je tady a už tu není? Mluvím o lordu Panoptiku, takže Wendele zbyl jsi mi tady ty, musíš mi stačit, i když bych měl raději okolo ty sympatické „kreatury“. Proč potřebuje Panoptiko tiskového mluvčího?
Sami jste to viděli, zazvoní mu v kapse ta jeho krabička časopřesunu a letí. Právě proto jsem byl i přes můj nesouhlas násilím natlačen do toho, abych kromě zvuku odbavoval také spoustu pozemských důležitostí.

Máš přehled, kde ty příšery lítají po světě? Předpokládám, že nejen Velkou francouzskou revoluci, ale i „bathoryovské“ orgie zažili osobně. Kam se s nimi dostaneme na příští desce, můžeš aspoň naznačit?
Parta PANOPTIKO hraje každý týden několikrát po celém světě a v různých staletích. Mají seznačně vymyšlenu časoprostorovou logistiku, která jim umožňuje potkávat se s mnoha osobnostmi a událostmi nejen historie, současnosti, ale i budoucnosti. Na druhé desce Panoptika už pracujeme průběžně několik měsíců. Senzačně vypadá cemballový song „Mozartovy kule“ opěvující téma „géniovství“ jehož maximátorem je W.A.Mozart, který pomohl i s prvními tóny refrenu a jeho dezert po vyhrané partii kulečníku přišel také vhod.

Jak se vůbec taková smečka dá dohromady? Kdy vnikl prvotní nápad na zrod kapely a jak se sháněly jednotlivé persony do monster teamu? Odmítla některá?
Já jsem se s kapelou poprvé potkal před lety na jednom ostrově v Egejském moři, kde jsme po jejich tamní koncertní velkoveselici prožili společný mejdan do ranních hodin. Tam přišel ten nápad vstoupit do tohoto našeho světa přes dvě tajemné místnosti BOMB JACK studia. Kapela Panoptiko už tehdy byla kompletní, tak jak ji známe. Z řečí vyplynulo, že se dali dohromady během stovek let tak, aby si rozuměli hlavně jako lidi, kreatury, jako persony, které i před muzikou upřednostňují čestnost, rovnost, poctivost, pracovitost a hlavně radost, nadhled a člověčenství.

Od počátku jste měli vizi velkolepého divadla? Opona, část orloje evokuje Čas, středověké žakety, masky…. Všiml jsem si, že kapela používá dva druhy masek, proč?
Nad ničím nepřemýšleli. Oni tak žijí... Ty staré hadry jsem jim jen nechal vyčistit a vyprat v čistírně Vyčistil&Zničil v Dobré Vodě. Maskami poukazují na to, že v této době plné pokrytectví, lží a přetvářky si lidé musí nasadit masku, aby byli alespoň na chvíli sami sebou. V minulosti si dávali masky, aby byli někým jiným. A ani masky na to někdy nestačí, proto maskují masku maskou, aby poukázali i na tu druhou „tvář“, která symbolizuje naději…

Panoptiko vydali úžasné album, pro mne je to opět jeden z rockových milníků u nás, je pánům jasné, že si nasadili sami sobě laťku pořádně vysoko? Pracují na dalším albu? Mají v zásobě materiál, který přebije Bathory, Tango, Rasputina…?? Doufám, že plnohodnotné texty
Jak jsem již zmiňoval, průběžně pracujeme na nových opusech, které vyjdou na jejich druhém albu. Můžu prozradit, že se dotknou i vojenské tématiky, nebo pobaví velectěnou aristokracii a dvořanstvo songem o levobočcích několika řeckých bohů. Druhé album party PANOPTIKO se také bude nejpravděpodobněji jmenovat „BOHOVÉ“. Mělo by vyjít 1.prosince 2022.

Odvážně jste přidali do bigbítu netradiční nástroje, harmonika, cimbál…přesto tam sedí jak pr.. na hrnci. Dokonale navodí a doplní atmosféru songu. Nebáli jste jít s kůži na trh mezi metalisty s čardášem (Bathory), balalajkou, harmonikou a Kalinkou v Rasputinovi s nástroji dalece vzdálenými metalu?
Zejména Baron von Telephon se s těmito přerůznými nástroji snad už narodil. Libuje si v jejich sbírání a je opravdu senzační zážitek vidět u něj na zámku ty prohnuté police plné netradičních etnických, ale i eticky průchodných nástrojů z celého světa a jeho epoch.

Za deset dní jste vyprodali celý první náklad CD, za 5ti měsíční existenci je to dobrá nálož, mohou se ti, na které se nedostalo těšit na dotisk??
Ano, prvního nákladu se prodalo nepočítaně. Další várku CD přitáhlo hustými závějemi sněhu na saních koňské čtyřspřeží a jsou v dostatečném množství k dostání na právě spuštěném e-shopu na stránkách kapely.

Kapelu čeká velké turné s Traktorem, nabídnout stejnou show jako při Monsters Meeting s Dymytry, nebo se můžeme těšit na nějaké novinky? Najdeme někde info o kapele???
Panoptiko nově zahraje nikdy nehrané songy a přidá i jedno velké překvapení. Seznam koncertů, bálů a velkoveselic pro letošní rok najdete na právě zmiňovaných stránkách v sekci koncerty.

Co vzkáže monsters skvadra naším čtenářům???
Za kapelu musím arci-poděkovat všem ctěným komtesám, dvořanům i veškeré aristokracii za fenomenální přijetí do této vaší doby. Je to pro PANOPTIKO důležité potvrzení toho, že jsou správně na tom nejlepším místě a v nejlepším čase. Vítejte, a pojďte se bavit na nikdy nekončících bálech s kapelou PANOPTIKO.

autor fotografií - Jirka Wasserbauer