Rozhovor se Standou Havlem o kapele Saphet

  • Číst 7076 krát

O Saphet nebylo dlouho slyšet, šest let od vydání předchozí nahrávky vychází další album. Proč to tak dlouho trvalo? 
Zdravím všechny čtenáře a jsem rád, že jim i tady můžu představit naší novou desku Fantom smrti. 
Ano, je pravda, že od vydání prvního CD SAPHETU „Východ z temnoty“ uběhlo dlouhých 6 let. Nebudu to všechno svádět na covid, i když malou roli v tom taky měl, spíš si za to můžeme sami. Po ukončení koncertování s programem „Východ z temnoty“ jsme se trochu rozprchli a mnozí z nás se vydali vstříc aktivitám s kapelou příliš nekorespondujícím. Například Mišule se dala na mateřství, a ještě k tomu se odstěhovala do Francie, Petr Machaň připravuje svojí sólovou pěveckou dráhu, Libor napsal knihu a staronově se věnuje historickému šermu, Hanka se odstěhovala na Island, bubeník Bóďa začal podnikat. Já jsem pracoval na novém CD Fantom smrti, a když bylo potřeba svolat kapelu na přípravy, zjistil jsem, že je to skoro nemožné. Poté nám do toho vlezl covid, a tak jsme se poprvé sešli až loni. Vše jsme ale zdárně dokončili a CD je na světě, to je nejdůležitější. 

Jedná se o tematické album nebo je každá píseň tak říkající z jiného ranku. O čem to je? 
CD „Fantom smrti“ je o smrti tak nějak v našem pojetí, a je obsažena v každé skladbě. Alb s tímto tématem je v metalu mnoho. My jsme se k tomu dostali náhodou, když na jednom z našich mejdanů zpěvák Petr zanotoval ústřední motiv z budoucí skladby „Všude samá smrt“. Uvědomili jsme si, že ať už si pustíme televizi, rádio, nebo otevřeme internet, všude je pořád samá smrt. A nutno podotknout, že to bylo ještě před covidem či jakoukoli současnou válkou. Televize vysílala skoro až úsměvné seriály o smrti, kupříkladu „Vraždy v Midsomeru“, kde do dnešní doby bylo již zavražděno v tomto jediném (i když fiktivním) hrabství přes 130 osob, a tak jsme chtěli celou desku pojmout spíše recesisticky. Proto jsme taky na onen ústřední motiv „Všude samá smrt“ navlékli text od Honzy Husáka, ve kterém, jak my říkáme, a to je spíše interní humor v kapele, Honza „nabádá feťáky k sebevraždě! A tak jsme pracovali na desce v tomto duchu, až do okamžiku, kdy nás zasáhla opravdová smrt. Tragicky zemřel náš velký fanoušek Honza Kovář. To jsme potom zvážněli a album dodělali spíše ve filozofickém pohledu na smrt, což se ale s metalovou hudbou nijak nevylučuje. Honzovi Kovářovi jsme složili a na albu věnovali skladbu „Záchranář“. 

SAP9

Uff, to je silný příběh. Kdo se na novince podílel autorsky, kdo je autorem hudby a textů?
Hudbu na albu jsem složil až na malé výjimky opět já, texty jsem tentokrát nechal na našich dlouholetých kamarádech, pohybujících se kolem kapely, kteří se již dříve v textech osvědčili. Některé texty jsem vytáhl ze šuplíku, jiné jsou úplně nové. Hlavní textařkou se stala Jana Bauerová, která psala texty do nejhlavnějších skladeb, všechny nové, perfektně dodržovala zadání a dala do nich i dost sebe. Myslím, že se Jana podílí velkou měrou na celkovém výsledku alba. Další textařkou je Romana Kauerová. Její texty mám schované z minulosti a mám takový zvyk dát vždy na každé album jeden její text. Jen bych chtěl upozornit, že tento její text na Fantomu smrti „Válka o krev“ byl napsán už v devadesátých letech. A posledním, kdo se mimo kapely podílel na textech, byl Honza Husák, který přispěl právě textem ke skoro hymně „Všude samá smrt“ a také šikovnou předělávkou básně Olgy Scheinpflugové, ze které vznikl text ke skladbě „Kostel“. Ta je v současné době nejhranější na Spotify. Ještě je na albu skladba „Vlkodlak“, která ale původně naše není, složil jí již dříve David „Adis“ Adamec, baskytarista skupin Elysium a Rissla, a SAPHETU jí věnoval. 

Zaujal mě obal nového alba, co znamená a kdo je jeho autorem?
Na obalu alba „Fantom smrti“ je ornament, který představuje jedovatou rostlinu způsobující smrt. Motiv nakreslila naše klávesistka Hanka Vaňková-Štěříková. A jelikož se kvůli svému pobytu na Islandu nemohla zúčastnit nahrávání, nezbytné klávesové party, konkrétně do skladby „Kostel“, jsem nahrál já. 

Jinak je obal dost skromný, proč tam třeba nejsou texty?
Obal je o něco skromnější, než u alba „Východ z temnoty“. Během Covidu jsme totiž přišli o sponzora a muselo se trochu šetřit. V bookletu tedy nenajdete texty, ale to nevadí, všechny texty jsou na našem Bandzone profilu, a všichni si je tam mohou kdykoli prostudovat. 

SAP10

Plánujete nějaké koncertní aktivity nebo křest desky?
Album Fantom smrti jsme pokřtili v Praze na Žižkově v hospodě U Habásků a jeho kmotrem se stal kytarista Filip Šimbera. 

Udělej si trošku reklamu. Kde mohou fandové SAPHET album získat?
CD SAPHET „Fantom smrti“ vyšlo jak ve fyzické podobě, tak i jako digitální nosič u hudebních platforem, jak českých (Supraphonline, MusicJet), tak zahraničních (Spotify, iTunes, YouTube Music, Rapsody, Deezer, Amazon MP3, Google Play, Nokia Music a dalších...).

Co plánujete do budoucna?
V současné době nemáme mnoho plánů, děláme promo k nové desce a s koncerty zatím moc nepočítáme. Naše zpěvačka Mišule, žijící ve Francii nás ovšem jednou za půl roku vždy navštíví, a tak není vyloučeno, že bychom v tyto termíny na nějaké akci vystoupili.

Pro Rockpalace Honza Holý