Regen-rozhovor o albu Sleepwalkers

  • Číst 6529 krát

Hned v úvodu se musíme zeptat, jak daleko jste s novým albem?
 Vzhledem k nečekanému úmrtí bubeníka Cvrkyho den před nahráváním nového alba jsme museli všechna data ve studiu zrušit a po nástupu nového bicmena bylo třeba nadrtit hlavně koncertní repertoár a tím jen z poloviny nacvičit obsah nové připravené desky. Stále však věříme v to, že ještě letos i když možná až v zimě budeme nové album „SleepWalkers“ nahrávat.

Zveřejnili jste klip Vítr z plachet a nedávno jako pocta zemřelému bubeníkovi Králův tah. Jsou to singly, které naznačují, v jakém duchu bude album pokračovat?
Nikoliv. Tyto skladby pochází z našich předchozích desek. „Králův tah“ jsme chtěli už po vydání desky Člověk-Omyl (2018) zklipovat a to do animované podoby, bohužel člověk, kterého jsme o to požádali, měl mnoho projektů před námi a pak to nějak vyšumělo. Loni jsem již probíral scénář pro živý komparz a tento rok jsme byli již nachystáni do toho jít. Avšak smrt Cvrkyho scénář překopala a rozhodla, že bude příběh dělaný jako pocta právě jemu. Klip k písni „Vítr z plachet“ byl hlavně udělán pro skvělou atmosféru, kterou jsme zažili na akci Lanškrounská Kopa 2023 a tak jsme nechali záběry z celého koncertu nacpat do této skladby. Tento klip slouží i tak trochu pro diváky, kteří nás neznají a chtějí vědět co se na podiu děje, když tam jsme my.

Máte pocit, že je třeba v dnešní době se prezentovat klipem, singlem, „navnadit“ fanoušky na vaše nové dílo? Že dnešní doba i na rockové scéně je více méně dobou především singlů?
Myslím, že tomu je tak, jak říkáte. Singly představí lidem, co mohou očekávat a tím se na dané dílo těšit. Také kapela si může vybrat, které písni mají lidé věnovat hlavně pozornost. Myslím, že v dnešní době, když by kapela vydala celé album jen tak, nedostanou větší pozornost všechny skladby. Ovšem to záleží jaký posluchač je a jak dokáže vnímat každou skladbu, každý tón.

Co moderní platformy streamu? Nenahradí klasické nosiče? Má ještě dnes význam investovat do výroby CD?
Myslím, že platformy z poloviny nahradily klasické nosiče. Myslím, že záleží na dané lidské generaci. Mladí lidé mnohdy neví pořádně co je LP deska a CD jim je už mnohdy pro smích. U rockerů nebo metalistů to je trochu jiné. Známe osobně mnoho lidí, kteří si vytváří kompletní diskografie různých kapel a to buď na LP deskách nebo CD. Právě i náš Cvrky si tvořil tuto sbírku, která činila kolem 800-900 CD nosičů. Pak třeba Cvrkyho táta Petr Cvrkal – mimochodem skvělý baskytarista má sbírku 400-500 CD a 700 LP desek!

Jak vzniká nové album ReGen? Podílíte se všichni jak na textech, tak na muzice, nebo máte dvorní skladatele? Pracujete každý za sebe, skládáte ve zkušebně….
Velkou většinu skladeb skládám já (Mára), ale pokud mě hned nenapadnou i nápady na zbytek nástrojů, které by mohli hrát to a ono, tak nechávám na každém, aby si složil to, co se mu tam líbí. Osobně jsem moc rád, když někdo přispěje nápadem nebo nějakým slovem do textu. Pro nadcházející album bude i konečně skladba čistě od kytaristy Ivoše a též se těším na velmi barvitě sestavené party od basáka Hegího. Co se týče nové skladby, tak tu nahrajeme většinou na video a pošleme si do společné konverzace a každý si doma připraví, čím do písně přispěje. Ve zkušebně se pak sejdeme a zahrajeme skladbu z velké části hotovou.

Co nám můžeš ještě o albu prozradit?
Album bychom rádi sestavili do jakési kompilace skladeb, které utvoří celek příběhu alba. První polovina alba by neměla být hlavním tématem desky. Právě ta druhá poví o onom poselství. Texty vyprávějící o lidských vlastnostech, které nejsou zrovna sympatické pro okolí a promluvy k danému posluchači, který buď je takový na své okolí, nebo je to člověk, který zná takové lidi ve své blízkosti. Závěr alba bude mít, ale pozitivní nádech, který by poodkryl možná řešení těchto problémů.

Zůstanete u klasického CD, nebo zvolíte i jednu dobu zastaralé, ale dnes stále ke slunci se deroucí vinyly a v poslední době i klasické kazety?
Už dlouho přemýšlíme o tom v jaké podobě vydat album v dnešních dobách. LP si myslím, že bychom si cenově nemohli dovolit. Klasické kazety si upřímně myslím, že jsou úplně zbytečné a to hlavně u ne-světových kapel. CD zřejmě vydáme, ale hodně jsme přemýšleli i o vydání flash-disku v albovém obalu. Tam by mohli být i fotky a třeba i videoklipy k písním. Uvidíme, jak se rozhodneme.

Co téma textů? Nějaké skladby jsi nám už představil, můžeš představit další?
Téma jsem asi již obsáhl v předchozích otázkách, mohu nastínit trochu první polovinu alba, která bude odlehčená. Budou zde skladby třeba inspirované knihou Hobit a částí o probuzení a následném útoku draka na blízkou vesnici. Objeví se tu i strasti života, když žijete s člověkem trpící nymfomanií.
Nebo se v jednom textu vypravíme na cesty Malého Prince.

Já se na to téma ptám záměrně, jelikož si nešlo nevšimnout při psaní recenze na Totemy (2021), nebo mně se to aspoň zdálo, že se albem táhne především indiánská myšlenka. Kde vzniknul tento nápad?
Nápad vznikl už po dokončení první desky Člověk-Omyl, kdy jsem si pohrával s myšlenkou vytvořit „indiánské“ album. Některý den jsem během 5ti minut napsal právě skladbu TOTEMY a řekl jsem si…“Jooo to bude přesně ono, teď by to chtělo ještě nějaké další tématicky podobné kousky“ Za nějaký čas jsem složil ještě jednu píseň „Indiánská dívka“, ale nedalo se skládat jen o indiánském tématu pro koncertní účely. Tudíž jsem vypustil myšlenku, že by album bylo celé propojené jedním příběhem jako tomu bylo třeba u Pink Floyd. Řekl jsem si, že budou stačit cca 3 skladby o indiánském světě. Ale jedna ještě scházela. V tom mi nedlouho poté napsala kamarádka, která začala psát text pro svého dědu, který byl za trampem a dostal přezdívku Náčelník. Verča „Nika“ Grundová - autorka po mě chtěla zhudebnit její text, který však nebyl dokončen. Bohužel onen „Náčelník“ zemřel nedlouho před zhudebněním již dokončeného textu. Mě ihned trklo to, že skladba pojmenovaná právě „Náčelník“ bude přesně to co by se nám hodilo na album TOTEMY a tak i ona souhlasila, že skladbu nahrajeme a bude součástí alba.

Album Totemy je hodně pestré, jak by si ty sám definoval hudbu Regen?
Hudbu ReGen bych definoval asi jako takový rockový salát okořeněný 70. léty . Hrozně rád dělám trochu jiný rockový žánr, abychom posluchače co nejvíce překvapovali a nepřišel mu koncert jako jedna dlouhá nekončící píseň.

Dokážeš si ještě vzpomenout na dobu, když jste začínali? Koukal jsem, trochu na vaší historii, že bylo Duo, Trio…
Na tu dobu nemohu zapomenout. Jalové začátky, které nás však dokázali dobře směrovat a díky našich účastí na hudebních soutěžích (hlavně folkových) jsme dostali správně objektivní kritiku, toho jak psát texty jak zpívat atd. To nás myslím hodně posunulo. S Triem jsme zažili pak i úspěch v oblastních soutěžích mladých folkových kapel, nebo i 3. místo v celorepublikové soutěži Folkový Kvítek 2014. Za nedlouho poté jsme po příchodu bubeníka celý žánr posunuli od folku k rocku. Právě proto se třeba i na albu TOTEMY objevují akustické folkovější kousky, prostě to máme stále v krvi.

Co vaše plány do budoucna? Čekají vás festivaly, koncerty, kluby?
Naše „PRO CVRKYHO TOUR“ , které odstartovalo v březnu má mnoho velkých zastávek a to třeba v Žamberku na velkém festivalu Orlická Brána, v Hořicích na Rock Legends Fest, Meziříčko na festivalu Skalákův Mlejn nebo třeba v Kameničné na Orlickým Woodstocku. A Je toho mnohem víc.

Kde najdou informace o kapele naši čtenáři a tím pádem i vaši další, potencionální fanouškové?
Najdou nás na Facebooku, Bandzone, Youtube, Spotify a zanedlouho i na Instagramu.

Co vzkážeš našim čtenářům a jistě budeš souhlasit, když jim na závěr rozhovoru postíme vás poslední klip Králův tah na děkuju za rozhovor.
Ocituji pro všechny část textu naší závěrečné písně pro chystané album.
„Nech svá slunce vzplát – máš-li je
Obarvy svůj šedý svět – co to jde
Nech stranou nevěřícně stát
Všechny ty bez sluncí co tě chtějí mermomocí
snad k nim zrekrutovat“

Pokud dokážeme posbírat všechny kousky svých světlých chvil a spojit je v štěstí a radost ze života, pak budeme odolní vůči útokům těch, kteří nás chtějí stáhnout zpátky za šedé zdi špatných nálad. Mějte se rádi.