Radek Zíka - plzeňský Coverdale

  • Číst 7109 krát

Přátelé v Plzni mu říkají plzeňský Coverdale, stejně jako Davida i jeho zdobí bohatá hříva vlasů a zlato v hrdle. On sám to strašně nerad slyší, ale i proti jeho protestům jsem si tento titulek prosadil. Původně šlo o audio rozhovor v obchodním centru, ale těch rušivých momentů tam bylo mnoho, tak jsem sedl a za odpoledne naše povídání přepsal.

Radku, jak ses k muzice dostal?
To bylo někdy, když jsem byl malý. My jsme měli doma mandolínu, a jak jsem jí objevil, začal jsem do ní třískat k nelibosti sousedů. Každopádně jsem se na ni nikdy nenaučil, ale tohle byla taková legrace. Pak jsem začal chodit do houslí. Každopádně jsem vydržel sedm let a vůbec mě to nebavilo a neměl jsem k tomu žádný vztah a navíc … ani mi to moc nešlo. Ale tak do páté třídy si paní učitelka myslela, že bych mohl jít na konzervatoř, čím jsem jí silně zklamal. Brácha totiž dostal kytaru a už se to začalo ubírat úplně jiným směrem.

Zpíval jsi rád při hodinách zpěvu? Radku, ty taky pamatuješ takové ty různé družinové besídky, školní besídky, oslavy „slavných“ výročích…taky si musel účinkovat?
Pokud si vzpomínám, tak jsem jako zpěvák vůbec nefungoval, co mě bralo a bavilo, to bylo divadlo. Takže jsme měli takový školní divadelní soubor, jezdili jsme po různých soutěžích, to mě v tu chvíli bavilo víc. V té době jsem byl víc komediantem.

Kdy tě zasáhl bigbít? A byl od prvopočátku bigbít, nebo jsi musel projít jako třeba já hudebním vývojem?
Tak to je jasné, jak máš staršího sourozence, tak nějak k němu vzhlížíš. Měli jsme doma nějaké desky, tak to začalo těmi Sweet, Slade … tehdy kraloval glam rock. Nějak přirozeně to přešlo k „Uriášům“, „Párplům“, ale to jsem ještě o Coverdalovi nic nevěděl. Zajímavostí bylo, že jsem si první elektrickou kytaru koupil od „Jabka“, tedy Míry Hanuše, kterej byl mým sousedem a začal jsem blbnout s kytarou a společně s mým dalším sousedem. A vzhledem k tomu, že jsme bydleli na periferii Plzně, tak se to tam docela rozléhalo. A tak se tam začali stahovat i kluci, jako třeba právě „Jabko“, kteří už uměli hrát. My jsme se tam tak nějak asi rok trápili, až mi ti dobří kytaristé, jako „Jabko“ řekli po nějaké zkoušce, ať toho raději nechám a do zítra se mám naučit Black Night od Deep Purple, a že zkusím zpívat. Tak jsem na rady zkušenějších odložil kytaru a začal zpívat.

Pokud si pamatuju, můžu vyjmenovat třeba Xantipu, Gepard, Quardo … Vzpomeneš si ještě na svoje začátky?
No po nějakých začátcích za mnou přišel kamarád, který věděl o mém zpěvu, že kapela Gong hledá zpěváka a tak jsem k nelibosti rodičů nastoupil tam. Já byl ještě nezletilej, tak mě všude kontrolovali, pamatuju se na jedno z prvních vystoupení v Kikařově, na vyhlášeném parketě, kam mě rodiče přijeli zkontrolovat. Už je to strašně dlouho, ale rád na to vzpomínám, pak přišly ty různé kapely, až přišlo lano od Extra Bandu, což mi na první pokus nevyšlo. Po zkoušce mi řekli klasické – my se ti ozveme a už se neozvali. Možná to asi bylo i tím, že jsem neznal žádné skladby Elegií, z kterých se extra Band zformoval. Já jsem domácí scénu vůbec neposlouchal, jel sem v zahraničním hard rocku. Ale asi za rok mi zavolal Jarda Rajtmajer s tím, že to se mnou zkusí, a tak sem nastoupil do Extra bandu. Když se to celé rozjelo a vypadalo to na profi dráhu, tak jsme to neustáli a kapela se rozpadla. No a pak přišla doba na Xantipu s Michalem Pošvářem. Docela nám to šlapalo, jezdili jsme třeba s Dorotou BB, co mě mrzí, že jsme nikdy nevydali žádné CD, Gepard … Extra Band už neexistoval, přišly devadesátky a vše šlo do kopru.

Vzhledem k tomu, že se známe, nemusím se tě ptát na tvůj pěvecký vzor, ale hned zasmečuju. Oslovil tě Coverdale ještě na albech Burn a Stormbirnger, nebo až v jeho působení ve Whitesnake?
No bracha mi emigroval, tak mě zásoboval deskama, takže sem znal „Párply“ s Gillenem, ale pak se mi do rukou dostaly ty tři řadovky s Coverddalem a bylo vymalováno. A tím byl přechod k Whitesnake zcela přirozený a já se už věnoval jenom jemu.

Vzhledem k tvé účasti ve výborném revivalu Whitesnake  (kdysi jsem vás měl i v TV Prima Zak, nebo někoho z kapely v pátečním Dobrém ránu s Rockem, pamatuješ?), tě považuju za odborníka na „Bílého hada“.  Je to jen můj pocit, že se už na albu 1987, ač je výborné, orientoval víc na Ameriku? Už se mi zdálo, že to nejsou ty Whitesnake z éry Ready An´Willing, popř Come An´…. Jak to vidíš ty?

Touhle otázkou si mě docela překvapil. Ale máš naprostou pravdu. Ty staré desky Trouble, Lovehunter, Ready An´Willing … až po Slide it In do roku 84 i když už to začalo smrdět Amerikou a od desky 1987 už to byl jinej sound. Jak určitě víš, David se odstěhoval do Ameriky. Měl jsem rád původní sestavu Paice, Lord, Marsden … ale bez výjimky, mám rád kompletně celé Whitesnake. Deskou 87 to vystřelilo do úplně jinejch dimenzí, sice komerčních, ale přesto dobrých. On i ty staré hity přezpíval, předělal aranže a udělal z toho mega hity, jako Fool For. I když k posledním dvoum deskám mám také výhrady.

Jaké album Whitesnake je pro tebe to Best of a proč?
Na to nejde odpovědět. Z každé desky mám něco, už od Nordwinds, kde jsou i dechy, mě to strašně oslovilo, to jeho blues. Na každé desce jsou úžasné kusy! A protože sem velkej fanda Marsdena, kterej letos zemřel, tak se na starý kolena začínám věnovat jeho tvorbě a hledám jeho desky, který jsem tehdy neposlouchal a ani neznal. Dokonce s emi povedlo být 3x na jeho koncertu M3 (Marsden, Moody, Murray)

Pokud se nepletu, ty jsi se Davidem Coverdalem osobně setkal, jaké to bylo setkání? Jaký je to člověk v reálném životě?
Ano, na jednom koncertě v Německu, který organizoval ještě nebožtík Jirka Ozzy Kubík, jsme si podali ruce, trvalo to pár vteřin. Čekal jsem na to spoustu let, jako tisíce jiných fanoušků, ale dočkal jsem se. Každopádně díky zpívání jsem se seznámil se spoustou muzikantů Hughes, Turner, Hensley, ten po jednom koncertě za mnou zašel do šatny, aby mi řekl, že to bylo dobé. To byli skvělí lidé, ale o Davidovi se říká, že už dost vychladl, ale jednu dobu se choval jako primadona.

Kolikrát si Whitesnake už viděl? Souhlasíš se mnou, že poslední koncert u nás s Europe, ač tam David měl hodně velkou podporu v hlasech spoluhráčů, byl naprosto super?
To člověče ani nespočítám, byl jsem na každém evropském turné, jeden den v Praze a druhý den jsem sbalil ženu a dítě a jeli jsme do Mnichova. A koncert v Praze, byl fantastický, i když tam toho David moc nenazpíval, Luppi a Jelusick mu hodně pomáhali. Stál jsem přímo pod podiem a byl to zážitek, stejně jako Europe. Z čeho mi bylo smutno, že takové kapely nedokázaly vyprodat ani malou O2 arénu. Taková jména a přišlo 3500 až 4000 lidí. A přitom Jelen nebo Ztracený dokáží vyprodat velké „Outůčko“… hrůza.

Dost již bylo „Hada“, jedeme zpátky k tobě. Já jsem ve výčtu tvých kapel úmyslně nejmenoval ty, u kterých mě zajímá pár věcí, tak Extra band revival – jsi psán mnohokrát jako host, až tam prakticky zpíváš stále, má to nějaký hlubší smysl? (Ptám se, jelikož ty plakáty pár let sám vyrábím, třeba pro Vašíka Sladkého do Mrákova).
A vidíš, Honzo, to mi Vašek ani nikdy neříkal. Když se po letech dal Extra Band zase dohromady, pro spoustu věcí, které znáš, jsme se museli stát sami sobě revivalem. Soukup mi volal, zda si nechci zazpívat jako host na dvou koncertech. A ono to bylo dobré a tak Jarda říkal, jestli nechci být i členem, (kterým asi stejně jsem) ale! Extra Band revival odehraje měsíčně asi 8 koncertů a já jsem rád, když odzpívám pro mé vytížení alespoň 4, tak proto mě píšou jako hosta. Nikdy nevím, kdy budu moc, tak aby lidé nebyli zklamaní. Sice sem jezdí velké kapely, ale my jsme v mládí tohle neměli.

rockpalace extraband zika

Další dotaz se týká mega kapely Storm, kde se sešla elita plzeňských hráčů, přesto to nemělo dlouhé pokračování. Mnoho stars na jednom místě? Vy jste se pokusili o reunion, v jakém je to stádiu?
No nevím, jestli jsme měli našlápnuto, ale oslovil mě jeden sponzor, až si seženu muzikanty a uděláme desku. Tak jsem oslovil pár dobrých muzikantů a ve finále tam byl se mnou Mirek „Jabko“ Hanuš, J. „Mikeš“ Milý a Zdeno Podskalský a s vokály nám pomáhal Dan Bárta, Tomáš Hradil a na akustiku Jarda Bartoň. No žádné velké pokračování to nemělo, věci jsme nazkoušeli, ale neudělali jsme ani jeden koncert. Stejně jako reunion. Ten prosazoval Tomáš Kraus, dal se dohromady s Jabkem. Honzo, já se tomu rok bránil, říkal jsem, že do toho nejdu. Pak jsem kývnul na jednu zkoušku, poměrně si to sedlo. Tomáš to nafouknul, udělal tomu PR. Tak byla ta plná Šeříkovka, kde jsi taky byl, ale jsem hodně vytížený člověk a taky už má člověk jiném priority.

rockpalace storm zika

No a stejně se musím zeptat na Parademarche, co chystáte, nebo je to u ledu?
Ano, minulý rok o Vánocích jsem to dal k ledu. Sice jsme ještě před tím roztočili šest nových věcí s tím, že si uděláme radost, než to odpískáme. Ve finále jsme zjistili, že je to málo, že se udělá plnohodnotné CD, kde bude 10 – 11 věcí, ale nic se neděje. Měli jsme jedno vystoupení a od té doby je to u toho pomyslného ledu. Ještě vlastně 15. 12. máme vystoupení v Praze Na slamníku. Chtěl bych dodělat aspoň to CD. Jsem po operaci ucha, tak jsem byl delší chvíli mimo dění, taky jsem ze všeho tak nějak unavený, proto jak Storm, tak Parademarche, nechávám jak je. Klukům jsem řekl, že pokud mají chuť pokračovat a najdou náhradu, mají ode mne zelenou.

rockpalace parademarche

Takže to pojďme shrnout, kde teď všude zpíváš? Máš spočítáno, kolik jsi vydal alb?
Extra band, Storm, Parademarche, spolupracoval jsem na Kainu s Urbanem, Turbem..

Co vzory Radka (vím, že jsi Radomil, ale Radek je kratší), stále to jsou Whitesnake, Deep Purple, nebo už se tam povedly dostat i jiné kapely?
Jsou to stále kapely, co se točí okolo Deep Purple,  Whitesnake, z těch novějších The Dead Daisies s John Caribi (ex Motley Crue)

Pokaždé se ptám muzikantů, pamatuješ éru cívek, kazet, vinylů, CD … Jaký je tvůj názor na moderní platformy Spotify, iTunes …. Jsou to „zabijáci“ muzikantů?
K tomu nemám co dodat, neposlouchám to, nechodím na streamovací služby, nezajímá mě to.

Na čem posloucháš muziku ty? Máš poslech muziky jako zážitek, nebo jen jako zvukovou kulisu?
Poslouchám jen v autě a upřímně ti povím, že než muziku, raději si pustím mluvené slovo

Máš nějaké svoje stránky, nebo kde najdou naši čtenáři informace o tobě?
Najdeš mě jen na FB, pod klasickým jménem – Radomil Zíka – hudebník kapela, tam se lidi dozví, co kde hrajeme a co se děje.

Co vzkážeš našim dnes už internetového Rockpaláce (ty pamatuješ ještě i radiový Rockpalác) čtenářům, a jaký tvůj nejoblíbenější klip jim pustíme?
Jasně že vás s Marek Kupkou v rádiu pamatuju, nebáli jste se pustit tehdy žádnou rockovou muziku, na rozdíl od jiných radií. Jinak jako klip to jsou noví Rolling Stones, ač nejsem vyloženě jejich fanoušek, už tehdy na Strahově jsem 12 hodin před koncertem stál na značkách, abych byl co nejblíže k podiu.

Tobě děkuji za čas a jsem rád, že lidi jako vy ještě existují.