Radek Řezníček s Alžbětou oslavil 10let

  • Číst 7749 krát

Na pódiu je nepřehlédnutelný s vizáží démona s dlouhými vlasy. Kdysi jsem ho poznal jako doprovodného vokalistu v populárním Chlumeckém Komunálním odpadu, pak jako člena Epitaf, nyní už deset let táhne rockovou káru s Alžbětou. Alžběta je jedna z mála kapel, o které mám pocit, že přesně ví, kde je její cíl a tvrdě na něm pracuje. A protože mám Radkovo číslo v telefonu, zajímalo mě, co nového tento rockový démon s Alžbětou chystá.

Radku na úvod, jak dlouho se pohybuješ v muzice?
Když nebudu brát jen zpěv, ale i nástroje, na které jsem hrál, tak už to bude 35 let.

Atlantis, Komunální odpad, tuším dvě verze Epitafu, jedno CD s Mogul na jejich desítce, Alžběta… docela určitě jsem na něco zapomněl?
No zapomněl jsi na Big Band Melodybrass, kde už zpívám 18 let swingovou muziku. Od roku 2013 – 2016 jsem působil v metalové kapele Steel Heaven. S ní jsme v roce 2014 vydali mini CD. V kapele Mogul jsem působil asi rok a půl a hostoval jsem myslím na 2 deskách. Jako host jsem několikrát vystoupil i s kapelou Řemen.

Alžběta je na scéně 10 let, jak hodnotíš uplynulé desetiletí? Kdybys byl opět na startovní čáře, udělal by si něco jinak?
Musím ho hodnotit hodně kladně. Postupně jsme se vypracovali a získali docela silnou fanouškovskou základnu, za kterou jsme moc rádi. Koncertujeme po celé republice na velkých festivalech, takže co více si přát. Asi bych nic jinak neudělal.

Jsi ostřílený rockový matador, jsou důležité pro chod kapely letité zkušenosti? Daly ti něco léta v jiných kapelách?
Tak určitě, zkušenosti jsou vždy výhodou. Působení v některých kapelách mi vždy něco dalo. Jak kladného, tak i záporného. Člověk si z toho pak musí vzít to dobré.

Necháme ještě Alžbětu maličko „spát“ a zastavíme se u Epitafu. Souhlasíš se mnou, nebo je to jen můj názor, že albem Noc duchů jste se „dotkli hvězd“. Pamatuješ se ještě, jaký jste z toho alba měli pocit?
Nevím, jestli jsme se přímo dotkli hvězd, ale podle mne to bylo nejlepší album. Nevím už jak ostatní ale přišlo mi, že bylo nejvíce vyzrálé. 

Alžběta… jde o jméno krásné dívky, nebo mám hledat původ v krvavé legendě Elizabeth Bathory?
Alžběta je spojena s Čachtickou paní, takže Elizabeth Bathory. Mimo jiné skladba Čachtická paní je jednou s nejoblíbenějších skladeb a před Vánocemi nám na ni vyjde nový videoklip. Bude to takový předvánoční dárek pro naše fanoušky. 

Ty jsi odešel z Epitaf a postavil si Alžbětu, šel tam s tebou některý z tvých původních spoluhráčů?
Alžbětu založil kytarista Honza a Míra a baskytarista Čmelda. Pak jsem byl povolán já. Z Epitafu jsme v Alžbětě my čtyři.  (Zase jsem já chytřejší).

Alžběta, to nejsou jen dobré skladby, ale i pořádná rocková show. Máš pocit, že je třeba k hudbě dát kus toho správného rockového cirkusu?
Tak show musí být. Ať už se jedná o různé efekty a ohně, cirkus prostě musí být. 

Na svých webových stránkách máte zmínku o novém CD, které chcete pokřtít v Přelouči. Jak jste daleko?
Pomalu se na něm pracuje, ale ještě jsme na začátku. Ale nápady jsou a postupně to dáváme dohromady.

Jak pracujete na nových skladbách? Společně, nebo měníte nápady mezi sebou…? Přemýšlíš hodně o textech? Měníš často slovíčka, spojení….?
Kytaristi přijdou s nápadem, pošlou mi to a já udělám vokální melodickou linku. Text pak tvořím já nebo někdo z kluků. Po té se skladba doladí na společné zkoušce. Co se týče textů, někdy ze mne vylétne na první dobrou, jindy si s ním více hraji.

rockpalace alžběta 01

Dali jste si termín, rádi, pracujete v klidu, nebo přicházejí ty správné nápady „pod tlakem času“?
Máme dán termín nahrávání. Asi nás ten tlak více motivuje. (smích)

Jdete do studia vždy řádně připravení, nebo patříte k muzikantům, kteří dopisují noty a slova na schodech do studia?
Vždy už je to nachystané a připravené. Ve studiu jsou jen malé kosmetické změny, když přijde nějaký nápad, který jde použít a využít.

Chystáte vždy jen přesně určený počet skladeb, nebo vybíráte z většího množství?
Většinou jsou už skladby dané, ale stane se, že po nahrání se některá na album nezařadí.

Už víte, kde budete nahrávat? Máte oblíbené studio? 
Poprvé se chystáme do studia k Martinovi Holly Holandrovi do Nymburka. Všechny předešlá alba jsme nahrávali ve studiu Benas na Seči, kde jsme byli vždy moc spokojení. Řekli jsme si, že bychom po tolika letech zkusili změnu.

Co tak zažitá a letitá kapela, ještě má zkoušky?
Jak se více hraje, tak se nezkouší. Po dovolených zkouška proběhne, abychom si to zas osahali. Jinak nejvíce se zkouší, když tvoříme nové album.

Nové album, vaše koncerty se vyznačují, jak jsem se už zmínil parádní show, chystáte i nějakou novinku na „tomto“ poli?
Na křtu alba vždy proběhnou nějaké novinky, co se show týká. To už k nám patří a vždy je to velké.

Jaká je nálada v kapele a dokážete na sebe taky „ječet“? Přece jen život v kapele, je takový druhý rodinný život. Tisíce společných kilometrů, stovky hodin… co ponorka v Alžbětě?
Někdy samozřejmě něco nastane, ale vyříkáme si to a jede se dál a to je dobře.

Každopádně mám pocit, že se Alžběta začíná prosazovat i mimo region. Už i na Plzeňsku vídávám lidi s mikinami s vaším logem. Kde jste letos všude hráli?
No, už pár let nehrajeme jen v regionu, ale více méně po celé republice. Hodně navštěvujeme Moravu. Například letos jsme byli už podruhé ve Vizovicích na Masters Of Rock. Pak Olomoucko, Ostravsko, Liberecko, Plzeňsko, Jižní Čechy a takto bych mohl pokračovat.

Radku, co posloucháš za muziku v roce 2022? A na čem nejraději?
Tím, že je muzika kolem mě stále, tak relaxuji spíše v autě u radia. Jednou za čas si něco pustím na PC. 

Máš mimo muziku i jiné koníčky, záliby?

Jsem pasivní sportovec (smích) a miluji relax v přírodě.

A já to na tebe prásknu. Když jsme telefonicky chystali náš rozhovor, mluvil jsi o svém vedlejším projektu, který vzniká, vznikne…s dalším ex „Komunálníkem“. Který to je a o co půjde a jakou to bude mít tvář a hlavně, proč to vzniká? 
Konečně jsme se po 13 letech s Lubošem Grohem dokopali k tomu, abychom natočili písně, které jsme spolu složili. Řekli jsme si, proč je jen natočit a nehrát je i na živo. Sehnali jsme k sobě další muzikanty a vznikl projekt Bestie. Zatím zkoušíme a dáváme vše dohromady. Od příštího roku by se vše mělo rozjet. Stylově jsme to nějak nedokázali přesně specifikovat. Lepší bude, ať si pak lidé udělají obrázek sami.

Radku, já ti děkuju za čas, držíme palce, ať nové Cd drží vaši vysoko nastavenou laťku předešlých alb, osobně se na něj moc těším, a co vzkážeš našim čtenářům, vašim fanouškům a hlavně, jaký tvůj oblíbený klip jim pustíme?
Honzo taky děkuju a budu se na všechny těšit na viděnou na našich koncertech. Těším se, až si opět budeme společně rozdávat tu energii, kterou všichni potřebujeme. Co se týče klipu, tak jestli myslíš náš klip, tak bych pustil Otroctví, který vyšel nedávno. Přeji hodně zdravíčka všem a krásné svátky. Ahoj.