Radek Kurc chystá s Friends nové album

  • Číst 7555 krát

Mám Radkovy desky rád, zaujal mě už kdysi s Empire, byl to ten správný „dirty street rock ´n´roll“ ať už to jsou texty, nebo muzika. Od poslední Knihy kouzel už uběhlo dost vody, takže bylo na čase se vydat ke Kurcům a podívat se jim pod hudební „pokličku“ zda se něco nového nechystá

Radku, na Knihu kouzel padá prach, říkal jsi mi něco o novém projektu – co to bude?
Na Knihu kouzel prach padá možná z pohledu vnějšího, ale my z ní používáme ingredience návody a mícháme lektvary na nové album. Kniha kouzel je pryč, celá vyprodaná na flash discích a to vím, že ty jsi těžko snášel a bylo tak tak napůl u posluchačů. Tak jsem si usmyslel, že udělám překvapení s novou deskou. (Které pak na konci rozhovoru prozradíš).

Jak daleko jsi s prací?

Nová deska je v podstatě napsaná, jsou natočené demo verze ve studiové kvalitě a běží příprava na ostré natáčení. Je to poprvé že jsme zvolili tento přístup, natočení veškerého materiálu jako demo a po delším odstavení a vyprchání nadšení z nových skladeb jsme zvolili s chladnější hlavou co na desku dát. Naše skladby jsou ve finále vybrané a teď jsem dodělával ještě úpravy ve studiu a hledám poslední cover skladbu která mě a celou partu pohladí po duši. Je to vždy nějaké stará skladba, která se dá upravit a moc ji nezkurvit. Na posledních dvou cd to byly písničky Who‘ll stop the rain a Ghoast riders in the sky. Tak uvidíme, co tam dáme jako poctu, ale pár tipů mám. Tak to bude překvapení i pro mě.

Máš jasný titul a počet skladeb?

,,Lovec lidí“ by měl být titul nové desky, ale uvidíme, na obalu desky jsem ještě nehrábl, ale mám něco v hlavě. Ne nebude tak strašně složitý jako byla Kniha kouzel. To bylo nejtěžší dílo a nápad byl velmi dlouho promýšlený. Musel jsem se velmi moc učit s programy na grafiku a teď sice jsem se naučil dost věcí, ale nehodlám trávit na obalu desky víc času než na obsahu. Nic takového, ale znáš to, nikdy neříkej nikdy.:-) Mělo by to být 10 skladeb jako na všech CD ,,Kolem ohňů a Knihy kouzel“ Mám pocit že i stejný počet jsme dodržovali s kapelou Empire  Nevím, asi to mám nějak zakořeněný.

denis clanek

Jak jste si rozdělili práci na albu?

Tentokrát úplně všechnu hudbu má na starosti Dennis, on si doma postavil ve svém domě podkrovní studio a hodně „nazbrojil“ na kytarovém hardwaru. K tomu si tam koupil i bicí a začal požívat i klávesové vymoženosti. Napsal velikou spoustu skladeb a vždy když to vyfiltroval tak mi to posílá. Tak se můžete těšit i na hodně moderní postupy v natáčení i aranžmá. Já jako vždy hledám téma na příběh do každé skladby. Linky texty a aranžmá vokálů jsou na mně. Opět budeme využívat kamarádky z operní pěvkyně a dceru Katku, která bude za chvíli maturovat na státní konzervatoři v oboru opera.

Co texty, teď je hodně moderní psát o covidu, kde ty jsi načerpal inspiraci?
Texty o covidu mě fakt nezajímají, já na téhle vlně nejedu, stejně tak nejedu v politické satiře. Já s tím co dělám ještě v civilu, bych musel být minimálně hrabě Dracula. (v civilu sloužím na hematologii. Inspiraci čerpám různě ze života, knížek, filmů historie a příběhů co mě zaujmou. Třeba ,,Kolem ohňů“ bylo hodně o keltském nápěvu, Kniha kouzel byla hodně o magii a upírech. Teď to je posunuté zase jinam, trochu na drsný Jih.

kurc clanek

Plánuješ zveřejnit nějaký promo klip?
Promo klip jsme vypustili v singlu Temnota. Ano, tam bylo trochu o tom, že každý z nás má temnou stránku plnou chtíče ovládat ostatní. Ano tam se to na textu projevilo a bylo mi řečeno ve studiu, ty vole, to si poslechneš a setmí se. Druhý klip,, Nevěřím“ byl předobrazem tomu, že nikdy nemáme zapomínat….Nikdy!! Proto jsem již nechtěl se k tomu tématu vracet.

Kdo tam s tebou tentokrát je, nebo se team nezměnil?
Skladatelský tým se nemění, jak je již jasné kytary obsluhuje Dennis včetně keyboardu, el.efektů a akustických kytar. Já zpěvy, texty, linky a aranže. Bicí nástroje Mirek Procházka. Ten už natočil singl Temnotu. Na Knize kouzel se námi rozloučil Vítek Jančura, který z rodinných důvodů nestíhal.

Není to náš první rozhovor a ani poslední, proč je to Radek Kurc Friends a nejedeš raději pod názvem Empire?

Název EMPIRE je prostě dnes asi legendou, dokázali jsme s klukama, že se dá dělat rock n roll jinak než tady bylo hráno. Ale tahle kapela přesně po 10 ti letech prostě skončila. Natočila tři nádherné desky a my jsme se moc naučili, zjistili jsme že, ale bez některých lidí se těžko pokračuje i když se našla opravdu super náhrada, tak to všechny zasáhlo dost vnitřně a nakonec bylo lepší vše ukončit. Tímto bych kluky chtěl pozdravit a popřát jim hodně štěstí. Jo a my jsme vlastně 2019 odehráli krásný koncert na Masters of rock ve Vizovocích. Bylo to báječný!!!!

studio Aquarium 2020

Doufám, že zůstaneš u tvého nápadu udělat 2CD s tím, že jedno CD bude právě minulá Kniha kouzel, která vyšla jen na usb disku. Sorry, ale pro nás sběratele a archiváře je to….

Ty jsi to teď provalil….tak kouzlo je pryč

Kdy by to celé mohlo být hotové????

Hotové bude tento rok. Měl jsem ve studiu spousty práce na natáčení jiných kapel a ke svému jsem prostě nedostal. Ale slibuji, co jsem slíbil a dodržím to. CD ,,Lovec lidí“ bude dle časového harmonogramu, který snad dodržím…

Ještě, co tvé studio Aqurium? Něco nového?
Studio dostalo úplně nový upgrade a já si to užívám. Tak se těším na všechny, co mají zamluveno natáčení, jak se nám bude dělat. (To je dobře, o studiu si popovídáme podrobněji příště).

Co pustíme za klip?
Nechám to na tobě, nabídnu ti dvě skladby, obě již v novém složení. Dobře, pustíme si oba.

 


Tak Vás všechny pozdravuji a choďte na koncerty sledujte náš kanál a web www.radekkurc.cz
a FB https://www.facebook.com/Hostivice.Litovice