Protheus prochází životním Poločasem

  • Číst 11492 krát

Je dva týdny, co se na YouTube objevil klip Poločas, který uvedl jako svůj solový projekt zpěvák a textař Dymytry – Protheus. Výborný klip, který zcela vybočuje ze zajetých kolejí domovské kapely. Jaké jsou plány dál, zda můžeme čekat celé album, to byly otázky, které mi bleskly hlavou a tak jsem se s Protheem spojil a příjemně jsme si popovídali

Než se budeme věnovat tvému solovému singlu, musím tobě a kapele Dymytry poblahopřát k výbornému albu – pro mne je to zatím TOP letošního roku a myslím, že je to nejlepší co zatím Dymytry vydali!
Děkuju moc. Mám z nové desky fakt radost. Cítím, že jsme udělali hodně silnou desku a zájem lidí to potvrzuje.

Jak jsem se zmínil výše, nedávno jste vydali album s Dymytry a zanedlouho ty prezentuješ solový singl – Poločas. Jak dlouho v tobě zrála myšlenka na vlastní projekt?
Hodně dlouho. Když se někdo pohybuje tak dlouho a intenzivně v muzice, jednou na něj přijde chuť udělat si něco fakt po svém a jen pro radost. Když se z kapely stane takový kolos, jako z Dymytry, je to velkej zázrak a super jízda, ale zároveň i velkej tlak ze všech stran. Protheus je naopak úplně bez tlaku, nemusí totiž nikomu nic dokazovat :D

Skladba se jmenuje Poločas a přesto není o fotbale, proč Poločas?
No...ačkoliv nejsem žádnej vetchej kmet, přece jen už mi není patnáct. I když dá pánbůh, zdraví a počasí, jsem tak nějak plus mínus v půlce...

Na singlu s tebou jsou Pavel Balko – bící (Traktor) a Filip Litera – basa (Komunál), mám ale pocit, že tam Filip hraje i na kytaru, ale otázka, proč tihle muzikanti? Měl jsi jasno s výběrem od počátku, když jsi o svém projektu přemýšlel, nebo to vyplynulo časem?
S Pavlem i Filipem jsme v první řadě přátelé. Kromě toho, že si jich hodně vážím jako muzikantů, spolu prostě jsme rádi. Oslovil jsem je, kývli na to a bylo to super! Chtěl jsem si udělat radost a hodně díky nim jsem si ji fakt udělal. A ještě to byla neskutečná prča.

WhatsApp Image 2019 10 17 at 12.51.06

Poločas je naprosto odlišná muzika, kterou hraješ s Dymytry, kdo je autorem muziky? Jinak jak Filip, tak Pavel jsou dobří muzikanti, kecali ti do muziky, nebo si každý poupravil song dle svého cítění?
Muziku dělal Filda, Pavel se chopil nejen bicích, ale i produkce a musím říct, že velmi důkladně. No a já tak nějak kecal do všeho :D

Proběhli nějaké zkoušky v rámci singlu, jak probíhaly? Cítili jste všichni, že je to ono?
Neproběhly, nebylo to potřeba. Ta pecka vznikla a vyvíjela se tak přirozeně, že jsme jí vlastně nechali žít... Samozřejmě jsme u Fildy na chatě, mezi opejkáním buřtů na ohni, nahráli několik demáčů a mnohokrát to všecko překopali. Pak ve studiu u Wendela Deiseitla jsme fakt zažili super pohodový natáčení a všechno krásně vyplynulo.

Je Poločas první vlaštovkou s příslibem do budoucnosti, to znamená, že se můžeme časem dočkat i celého CD, nebo to byl jen takový autorský přetlak, který musel jít ven?
Nechávám tomu volný průběh. Mám ještě jeden singl, který půjde brzo ven. Ale jestli bude deska, případně jestli si někde zahraju naživo, to zatím fakt neřeším. Hodně záleží, jak sólo Prothea lidi přijmou. Jsem muzikant a muzikant potřebuje obecenstvo. Poločas si zatím vede skvěle, brzo k němu přidám trochu vážnější pecku, tak uvidíme.

Koukal jsem na YouTube na tvůj klip Poločas. Za deset dní má 30 000 zhlédnutí, máš nějaké reakce na tu skladbu? Od kamarádů, muzikantů? Za mne je ta skladba výborná jak muzika tak texty.
Opět děkuju. Mám spoustu reakcí. I pár fakt velkejch jmen mezi kolegy mi napsalo, že se jim Poločas líbí. Věřím, že je z toho cítit, že to děláme pro radost a z lásky k muzice. Že nic nemusíme nikomu vysvětlovat.

V tiskovce uvádíš, že je to poděkování mamince, předpokládám, že skladbu viděla, co ti k ní řekla?
Mamka mě velmi nenásilně ke zpívání přivedla, naučila mě všechno, co o zpívání vím a taky mě u něj udržela ve chvílích, kdy jsem měl všeho dost. Čili poděkování je na místě :) Nebýt jí, asi bych už to dávno nedělal, protože zpěvák je vždycky hodně na ráně, hodně lidí má potřebu ho hodnotit (ačkoliv sami o zpívání ví asi tolik, co já o operaci mozku). A to i velká většina kolegů muzikantů. Je to prostě někdy těžká a nevděčná práce. Proto jsou taky zpěváci většinou největší magoři z celý kapely, protože to prostě není prča :D Mamka mi vždycky pomáhala a pomáhá a mám velkou výhodu – když mi ona řekne „bylo to super“ jsem úplně v klidu a imunní vůči všem kecům. Když mi naopak řekne „takhle ne“, vím, že je čas se zamyslet a dělat věci jinak.

Říkáš, že plánuješ celé CD, máš nějaký časový horizont, kdy by mohlo vyjít? A určitě nejen mne, ale i naše čtenáře bude zajímat, s jakými muzikanty počítáš? Pavel s Filipem budou na celém albu, nebo co skladba to jiný host?
Zatím nic konkrétního neplánuju, ale nevidím důvod nepokračovat. Chci si dál dělat radost. samozřejmě v mezích, co mi dovolí čas a hodně nabitej diář s Dymytry.

V textech se zaobíráš zajímavými tématy, Z pekla – Jack Rozparovač, 300 – bitva u Thermopyl, Chernobyl … Píšeš si a máš vybraná témata (a máš li, můžeš prozradit některá chystaná), které někdy zpracuješ, nebo je to spontánní nápad, když sedneš a začneš textovat. Každopádně sis nastavil laťku hodně vysoko pro další tvorbu.
Miluju nastavování laťky vysoko :D Až už jí jednou nezvednu, bude čas na důchod... Někdy nápad přijde sám, někdy na něj čekám celkem dlouho a někdy ho musím doslova vynutit. Záleží, jak mě která píseň chytne. Momentálně pracuju na textu ve smyslu „Proth se málem ztratil, dost ho všechno sralo, ale zase se našel. Proth je zpět“ :D

Jsi v jednom kole, netextuješ jen pro sebe a Dymytry, máš i skladbu na novém albu Arakain, učíš… jak to všechno stíháš, máš čas odpočívat? Co motorky a ryby??
Nestíhám :D Motorku jsem prodal, papíry na ryby už nekoupim.. prodám kravku, na jaře už nezaseju :D To je daň za moc projektů, ve kterých jsem a který jsem rozjel.

Každopádně se musím zeptat na tvůj fantastický projekt ve foglarovském duchu Very Hero. Jak pokračuje, kde se o něm dočteme a co v něm chystáš nového?
Blíží se velká akce, kterou jsem nazval „Prosinec, čas na dobré skutky“ což bude měsíční soutěž o spoustu věcných cen. Hlavně pro školy a různý zájmový skupiny, ale taky pro jednotlivce. VeryHero potřebuje trochu nakopnout, dlouho na něj jeho tatínek neměl čas :)

Běží turné Dymytry - Revolter, jak šetříš a pečuješ o svůj hlas? Cvičíš, trénuješ? Jak vypadá taková hlasová rozcvička před koncertem pro tebe?
Snažím se cvičit, co to jde. Jedu sérii hlasových cvičení, který mě naučila mamka. V rámci možností se snažím k ní chodit na hodiny a oprašovat...

V závěru padne otázka, která musela padnout. Jak se staví kapela k tvému projektu? Přece jen, sólový projekt zpěváka je vždy pro kapelu nebezpečný.
S klukama jsme to probrali, s kapelníkem Dymem jsme si kvůli tomu sedli na pár hodin a pár piv. Všem jsem vysvětlil, že si chci udělat radost, trochu odfrknout od metalu, ale závazky vůči kapele dodržím na 100%. Kluci řekli, že OK. Tak teda OK :D Strejda Proth není trumpeta, aby opustil s velkým náskokem největší metalovou kapelu v ČR :)

Děkujeme ti za tvůj čas, těším se, až se někdy zase uvidíme, co pustíme našim čtenářům septát nebudu – bude to klip Poločas, tak jen co jim vzkážeš?
Budu se moc těšit. Je mi mezi Vámi a s Vámi moc dobře! V neděli 10. 11. vypouštím do světa další pecku a klip k ní, tak nezapomeňte odebírat můj kanál na Youtube – Protheus, sledovat fejsbuky a internety a tak dále :D