Protheus a jeho turné

  • Číst 8018 krát

Dojel svoje první úspěšné sólové turné a hned naskočil na domovskou „loď“ Dymytry a objel republiku s halovými koncerty. Zajímalo mě, jak Protheus tráví Vánoce, jak vidí právě uběhlé turné, co mu vzalo a co dalo. Jak si vede album Závislosti? Tak jsme si Prothem zavolali.

Dokončil jsi svoje první sólové turné, jak ho hodnotíš odstupem času?
Byla to neskutečná jízda! Po všech směrech. Vyzkoušel jsem si, jaký to je, postavit se před lidi bez masky, ale taky jaký to je po organizační stránce. Byla to velká škola a zároveň velká prča. Mám super kapelu, složenou ze skvělých hráčů a zároveň velkejch srandistů. Fakt jsme se bavili královsky a věřím, že lidi taky.

Vyzkoušel sis na vlastní kůži, jaké to jen se starat o celý chod turné, přineslo ti nové poznatky?
Někdy v půlce turné jsem volal manažerovi Dymytry, Honzovi Lippertovi, že už si nikdy nebudu stěžovat, že nejsou na šatně ručníky nebo, že je teplý pivo a studená klobása. Fakt to není prdel celý ukočírovat.

Po hóóódně dlouhé době jsi vystoupil a zpíval bez masky, jak ses cítil?
Ze začátku jsem se cítil jako nahej v trní a to doslova. Přece jen za maskou je člověk fakt hezky schovanej a může se víceméně tvářit, jak chce. Ovšem největší šok to pro mě byl, když jsem točil první sólo klip. Režisér ze mne byl na prášky, protože jsem furt kulil oči a šklebil se jak magor, jak jsem zvyklej v masce. Pod maskou totiž musíš všechno fakt přehnat, aby byl vůbec nějaký výraz vidět. :)

Jak jste oslavili poslední koncert (opět vyprodaný) v Mrákově? Bouchalo šampaňský, co únava jak psychická tak fyzická? Přišlo uvolnění?
Celý to turné byla fakt jedna velká jízda. Všichni jsme se shodli, že se nám už během posledního koncertu začalo stýskat. Mě hraní prostě baví. Ať s Dymytry, nebo sólo. Narodil jsem se na pódiu a jednou tam snad i umřu…

Udělal by si něco po čerstvě nabitých zkušenostech jinak?
Snažím se nikdy neřešit, co bych udělal jinak. Věci se dějou z nějakýho důvodu a tak to má být. Jediná velká změna, kterou jsem po prvním turné udělal je, že jsem sám sebe svěřil do rukou manažera. Původně jsem měl vizi, že si budu většinu věcí dělat sám a vezmu si jen bookera, to znamená někoho, kdo udělá koncerty. Zjistil jsem, že to pro mě není dobrá cesta, že to je prostě nad moje síly.

Turné vlastně navazovalo na tvojí taktéž první sólovou desku – Závislosti, už to můžu prozradit, pro mne osobně je to deskou roku. Jak si deska vede mezi fanoušky rockové muziky?
Děkuju za pochvalu! Mám z tý desky velkou radost. Já vlastně nikdy neudělal žádnou desku, za kterou bych si nestál. Jako velkou pochvalu od fanoušků beru, že byla necelý tři měsíce po svém vydání zlatá. Ještě si tu plaketu musím nadělit, abych si měl co pověsit na zeď. A taky mě moc těší, že mě celkem hodně hrají jak rockový rádia, tak už i ty největší komerční…

Viděl jsem pár fotek na Instagramu, vypadá to, že i tvůj merch má stále dost „napilno“. Takže nějak zájem z první vlny nepolevil? Produktů máš stále dost.
O můj merch je zájem velikej, což mě samozřejmě moc těší. Mám velkou výhodu ve své domovské kapele. Jirka Urban se o merch Dymytry stará fakt ukázkově. Vybudoval z toho solidní fabriku, takže je to pro mě inspirace a taky laťka hozená sakra vysoko. Na druhou stranu mám milion dalších aktivit a trochu se mi nedostává času. Proto jsem rád, že se do merche Protheus opřela moje žena. Teď si dáváme zimní odstávku po předvánočním masakru a na jaře to vypukne!

protheus 2023turne fbCover

Ohlas fanoušků byl, dá se říci, naprosto perfektní, atmosféra koncertů naprosto úžasná. Mnohá místa hlásala vyprodáno. Čekal si takový zájem?
Nečekal, ale doufal jsem v něj. Samozřejmě vím, že se opírám o obrovskou základnu fanoušků Dymytry. Vždyť jsem jí taky dvacet let spoluvytvářel… A věřím, že se mi podaří dostat se i do trochu méně metalových vod.

Co muzikanti co s tebou do toho šli?  Jaký oni měli pocit z koncertů? Mají chuť si to v roce 2023 zopakovat?
Myslím, že výběr muzikantů nemohl dopadnout lépe! Sedli jsme si jak muzikantsky, tak lidsky. Navíc jsou to všechno fakt krásný kocouři, takže se holky mají na co dívat. Budeme pokračovat a doufám, že nejen v letošním roce.

Co dál? Můžeme se těšit na pokračování? Plánuješ nějaké své turné pro rok 2023?
Jasně! Čeká nás jarní turné, většina koncertů už je v prodeji, něco snad ještě přibude. Pak si dáme pár festivalů, co jen naše nabité diáře dovolí a pak už bude podzimní pauza před největším koncertem v historii Dymytry – dvacetinami v O2 aréně. Je samozřejmě hodně těžký sladit diáře nás všech muzikantů, hrajeme hodně ve svých domovských kapelách, ale dáme to a bude to mela!

Na novou desku je ještě hodně brzo, ale je to v plánu nebo ve hvězdách?
Nová deska bude a nebude to tak dlouho trvat. Prostě proto, že mě to baví…

Jsi profi zpěvák, stalo se ti někdy, že jsi zapomněl text? Pokud ano, máš nějakou „berličku“ jak „naskočit“ zpátky?
Stává se mi to a s přibývajícími léty častěji. Zatím to není nic zásadního, ale počítám, že za deset let už to bez čtecího zařízení nedám. Největší problém mám s texty, které jsem nenapsal. Třeba při hostovačkách u jiných kapel. Takže se snažím se tomu vyhnout a nikde nehostovat.

Jaký je to nápor na tvoje hlasivky? Máš recept na „údržbu“ hlasu?
Snažím se cvičit, co to jen jde a hlavně se snažím neřvat. Moje mamka (Galla Macků) má za sebou jednak čtyřicet let velkýho zpívání u divadla a taky hodně let učení zpěvu na konzervatoři, takže mě drží pevnou rukou. Stačí, když jí den po koncertě řeknu do telefonu „ahoj“ a ona hned „tak hele, včera jsi řval jak tur viď“… Není to prča odzpívat 100 koncertů za rok ve vedru, nebo v zimě, do toho přes týden přednášet pro třeba 150 lidí na Lesárně na CZU v Praze… Musim si hlas fakt hlídat.

Máte dvě krásné děti a pro ně nastává to nejkrásnější období roku, kdy ještě věří na Ježíška … Jak vypadají Vánoce u „Protheů“? Máte jako rodina nějaký vánoční rituál? (My, když jsem byl malý, jsme chodili brzo odpoledne po městě a počítali jsme stromky, které jsme viděli za okny bytů. Vydrželo nám to hodně dlouho a patřilo to k Našim Vánocům)
Vánoce byly super. Musím říct, že děti jsou fakt v tom nejlepším věku. Oba už z toho mají rozum a oba si dárky užívají fakt přirozeně a čistě. Paradoxně ten menší, kterému jsou dva roky, si hraje mnohem víc a tak nějak přirozeně. Rituály žádný nemáme. Letos poprvé jsme nikam nejezdili, nevolali a nepsali zprávy. Do 26. jsme prostě jen byli spolu a bylo to super. Asi jediná tradice, kterou fakt hodlám dodržet je, že chci od 23 do 26 klid pokoj. Na svátky bych nejel zpívat ani Elonu Muskovi (teda tomu asi jo)

Měl si vůbec čas napsat při tom všem Ježíškovi?
Jasně! Chtěl jsem klid a pohodu, tu jsem dostal. A chtěl jsem kotlík na guláš na ohniště. Ten jsem taky dostal a už se těším, jak v něm uvařím první kolínko nebo gulášek.

Jak u tebe vypadá ten správný vánoční relax? Koukáš na telku, přejídáš se, vemneš do ruky knížku…. -)))?
Mám dvě malý děti, takže knížku si přečtu maximálně schovanej na záchodě a klasický pohádky ty dva loupežníky nebavěj, takže koukáme na ježka Soníka a to zas nebaví mě tak koukám na ty dvě malý rozkošný hlavičky a užívám si, že je mám. 

Máš vůbec čas si zajít osobně na některý z mnohých koncertů? Příštím roce k nám zavítají opět velká jména, nechystáš se na některé?
Ani ne, člověče. Já nerad chodím mezi lidi. Je to paradox, ale já jsem fakt narozenej na stagi a ne pod stagí.

Máš nějaké předsevzetí pro už blížící se rok 2023, pokud nejsou tajné? Prozradíš nějakou tu „neřest“ na sebe?
Chtěl bych se mnohem víc radovat z „běžných“ věcí. Že mám zdravý děti, že můžeme hrát a já zpívat. Že máme střechu nad hlavou a tak. Jsem blbě nastavenej pořád něco řešit a nervovat se. To bych se chtěl odnaučit.

Honzo, díky za čas, jaký bude tvůj pozdrav pro naše čtenáře, armádu tvých fanoušků a jaký klip jim pustíme?
Já děkuju! A moc děkuju všem lidem, kteří poslouchají mojí muziku a muziku Dymytry. Chodí na koncerty a vůbec jsou s námi na tý naší krásný jízdě životem! Držte se a nenechte se otrávit a nasrat zprávama z médií. Život je krásnej, jakkoliv je těžkej!