Pačess a jeho Absolutno

  • Číst 7557 krát

Když jsem slyšel poslední album kapely Pačess – Absolutno Zdenka Vlčka, dostavil se pocit něčeho naprosto výjimečného. Ono už předminulé album Poupě bylo výborné, ale Absolutno ho překonalo. Mezi Zdenkem a mnou proběhlo pár telefonů a vznikl tento rozhovor.

Zdenku, než začneme o novém albu tvojí kapely Pačess – Absolutno, které vyjde v nejbližších dnech, pojďme na tvé začátky. Kdy si se rozhodl, že se staneš muzikantem?
Ahoj, myslím, že to bylo asi v šesté nebo sedmé třídě základní školy. Bylo v tom patrně pobláznění skupinou Black Sabbath. Důležitý byl ale i Ozzy, Helloween nebo Arakain, Torr a XIII.Století. Hltal jsem všechno, co šlo a dostalo se ke mně. Drtil jsem CD a kazety, pročítal si texty v bookletech, sháněl nejrůznější informace, kde se dalo. Internet byl v plenkách a vše bylo takové jiné, ryzí a náročnější. Kamarád měl akustickou kytaru, na kterou jsem cosi brnkal a byť mi to nešlo a vůbec jsem tu kytaru neovládal, tak jsem si za peníze z letní brigády koupil svůj první hudební nástroj. Byla to paradoxně baskytara.

Vzpomeneš si ještě na kazetu, album, desku, která obrátila tvůj život „na ruby“?
V 10letech jsem dostal k Vánocům CD Ozzyho The Ozzman Cometh a všechno se mi změnilo. Do té doby jsem znal maximálně Kabáty, Lucii nebo Nohavicu a teď to peklo, který otvíralo tuhle výběrovku. Zvuk zvonu, déšť a tů dů důů. To bylo opravdu magický.

Měl jsi nějaké hudební vzory?
Samozřejmě a byly jich spousty. Měnilo se to s poslechem a prozkoumáváním dalších a dalších kapel. Ale věřím, že jsem jako muzikant nikoho nijak moc a okatě nikdy nevykrádal. I když ten Hošek a Bathory jsou u mě furt slyšet vlastně. Každopádně za svůj největší hudební vzor bych označil Zdeňka Černého a Marthuse. Hodně jsem se od nich naučil, hlavně kázeň, disciplína a řádný přístup ke kapele. Také nesmím zapomenout na svýho kumpána Parambuchu, ten mě vlastně formuje pořád.

rockpalace pacess kapela

Ty si prošel několika kapelami, rozpovídej se o kapelách, v kterých si hrával a kdy vznikla kapela a proč Pačess. Chtěl jsi více prostoru, více se realizovat….
Necronomicon - kapela na přelomu základky a střední. Hroznej metal na promrzlé zkušebně. Nikdo neuměl hrát, ovšem velice cenné zkušenosti a první koncerty a první zkušenost s nahráváním. Defeated už trochu více namakanější a vyhranější blackmetalová skupina. Dodnes mě baví naše deska V bahnech. Dále jsem hrál asi 10 let v brněnské legendární kapele Asgard a v roce 2010 jsem si založil svůj projekt Pačess. Původně projekt, který později přerostl v regulérní kapelu. Dohromady jsem natočil asi 13 alb, které jsem většinou i kompletně nebo víceméně celé sám složil. Vše je o jakési výpovědi a seberealizaci. Asi to potřebuju k životu. Je mi 35 a od 15 let hraju, skládám a koncertuju a myslím, že mě to pořád baví.

Někde jsem četl že Pačess je epická black metalová kapela, nevím po poslechu Absolutna bych vás více zařadil do heavy metalové „škatulky“ i když deska je hodně pestrá. Jak si na tom se „škatulkami“ ty?
Moc mě to nebere tyhle škatulky. Sám tomu úplně nerozumím a nemám ponětí, kde jsou hranice mezi tím, co ještě je takovej a makovej metal a co už ne. Všechno je RNR!

Vzhledem k tomu, že album jsem měl šanci slyšet už mnohokrát, konečně Rockpalace.cz asi jako vůbec první hudební server zveřejnil již recenzi vím, že se jedná o výbornou až výjimečnou záležitost. Jak vzniká takové album? Máš jasnou ideu, pak nastoupí muzika, texty….Jak jste se podělili o práci?
Většinou mám všechno dopředu bedlivě promyšlené. Nejprve musí přijít svérázný, neobyčejný moment (idea), který nějakým způsobem zhmotním, a na to se to celé nabaluje. Hudbu skládáme mnohdy společně s kytaristou Jakubem a texty dlouze konzultuju a vytvářím se zpěvákem Chymusem.  

Musím říci, že mě velice zaujaly texty, které se tak jako na předchozím albu Poupě točí okolo piva. Zdá se, že tvá „láska“ k pivu je velká, nebo to souvisí i s tvým povoláním?
Od alba Trapista se to vše motá kolem piva. Mám to štěstí pracovat v oboru pivovarství a zažívat nevšední zážitky, které pak proměňuji do textů. Tím jak se pracovně vzdělávám, tak objevuju spousty zajímavých témat, historických osobností a zažívám opravdu ojedinělé pivní zážitky s těma nejlepšíma v tomto oboru nejen u nás. Mám přístup k mnoha materiálům, knihám a do míst, kam se úplně ne každý dostane. Potkávám opravdu spoustu zajímavých lidí z oboru, nebo gastronomie a taky i politiky a témata na texty se nabízejí prakticky každý den.

rockpalace bara basikova
Než se dostaneme k obsazení kapely, musím se zeptat na jednoho velkého hosta, a tím je Bára Basiková. Jak vznikla tato spolupráce a potažmo, kde vznikl nápad pozvat Báru? Jaká byla její reakce?
Měl jsem to v hlavě hodně dlouho. Nedávno mi dal kamarád knihu, ve které je rozhovor se mnou a tam říkám, že mám takovej sen, ale ten se mi asi nikdy nesplní. A hele on se splnil! Ale od té chvíle uteklo pár let. Báru jsem oslovil a poté jsme se potkali a domluvili. Dodnes z toho mám husí kůži. Byl jsem nervózní jak mladej zajíc na prvním rande. Ovšem Bára je velice srdečná a milá a po několika schůzkách a na mou nabídku spolupráce kývla. Měl jsem, a mám doteď neskutečnou radost, že se to podařilo. Bára mě nepřestává udivovat, každým dalším telefonem, nebo setkáním mě vždy něčím vykolejí. Je to neskutečně pozitivní, inteligentní a vtipná žena. Opravdu hodně si ji vážím, je profík každým coulem a hlavně velká sympaťanda.

Je čas představit celou kapelu. Koho na albu lidé ještě najdou a uslyší?
Bicí Čepa jinak Forgotten Silence, basa Parambucha (YBCA), kytara Jakub (také Forgotten Silence) a především zpěvák Chymus! Na albu jsou ještě jako hosté ke slyšení dabér Zbyšek Horák a velice talentovaný kytarista Vojtěch Micka.

Dočkáme se Absolutna i jeho koncertní podoby? Jak je to s tebou a živým hraním? Vím, že kamarád Ivo Plaček (mimo jiné Petroleum) nesnáší živé hraní. Co ty?
Jasně Absolutno představíme na dvou koncertech s Bárou. 19.9.2023 zahrajeme v Praze na Kamina Boat a 22.9.2023 v Brně v Kabinetu Múz. Máme připravený speciální program. Jak klasickej set s Chymusem, tak ještě jeden tří písňový blok s Bárou.

Líbí se mi, jak jsi dovedl celý projekt k dokonalosti. Absolutno vychází jak na CD, vinylu, ale tak i na kazetě. V dnešní době většina kapela umístí nové dílo na různé platformy jako Spotify, iTunes…myslíš, že má smysl v dnešní době ještě vydávat klasické nosiče?
Já úplně nesouzním s 21. stoletím! Nemám žádnou aplikaci, mám tlačítkový telefon, doma nemám chytrou televizi, nikdy jsem nehrál počítačovou hru, čtu knížky, mám notes, do kterýho si píšu poznámky a platím penězi. Doma mám velkou sbírku originálních nosičů a myslím, že fyzický nosič je hmatatelný a v tom kouzelný, alespoň pro mě. Co si o tom myslí drtivá většina lidí nevím, ale je smutný, že něco tak nádhernýho jako je LP nahrazuje pár megabajtů v mobilu.

Jaké plány máš s kapelou do budoucna? Vyšel první klip, co plánuješ dál?
Aktuálně se věnujeme propagaci alba. Snažíme se s Bárou odpovědět na většinu rozhovorů, objíždíme radia, máme za sebou tiskovou konferenci a brzy dva společné koncerty. Plány do budoucna samozřejmě mám, ale nic neprozradím, protože chystám něco grandiózního!

Zdenku, jsi velice vytížený člověk, máš čas na jiné aktivity? Popř. hobby? Jak relaxuješ?
Hodně času trávím v pivovaru a hlavně mám dvě děti a na zahradě spoustu zvířat. Volný čas je u mě trošku abstraktní pojem. Ale nebudu dělat machra a přiznám, že i někdy spím a odpočívám. Pokud to jde, tak jsem na zahradě a udím, griluju a odpočívám u pití piva. Občas se někam vypravím s rodinou. Ideálně spojíme výlet či dovolenou s nějakou pivně zajímavou destinací. Moje děti navštívily pár stovek pivovarů a nespočet exkurzí. Ne vždy jsou nadšené, ale věřím, že mi to v budoucnu nebudou vyčítat. Rád si také sednu ke krbu a čtu knížku anebo poslouchám nějakou hudbu.

Díky za tvůj čas, ještě nám řekni, kde najdeme info o tvých aktivitách?
tak lidé nás najdou na našich webových stránkach (http://www.pacess.cz/) a taky na FB (https://www.facebook.com/PacessBand) a pozdravuju čtenáře Rockpalace.