O kapele Motorband jsem slyšel poprvé, když jsem začal chodit na konzervatoř ...

  • Číst 6765 krát

Má hlas, který si zapamatujete ,,na první dobrou“. Hudba ho provází i fascinuje celý život. Výrazně se prosadil i jako finalista v televizní soutěži Hlas Československa (4. místo). Od března 2022 je zpěvákem legendární kapely Motorband. Singl Vládnout chytí za srdce asi každého, kdo jej slyšel a viděl. Je třídním učitelem na základní škole, pěstuje stromy, a i když je duší rocker, v autě si pouští i vážnou hudbu. Petr Kutheil….


Kdy si prvně v životě slyšel o skupině  Motorband? Pamatuješ si souvislost či skladbu?
O kapele Motorband jsem poprvé slyšel v době, kdy jsem začal chodil na zpěv na konzervatoř a hledal jsem interprety, kteří mají v hlase rockový drive. Tehdy jsem právě narazil na Motorband a desku Made in Germany s Kamilem Střihavkou. Song z této desky Mše za vítězství je naprosto nepřekonatelný v jeho podání, a hráčsky jde také o skvělou záležitost. Máme ji v repertoáru, a je to skvělá vzpomínka na výjimečné album Motorband- Made in Germany.

Hudba je celý život tvojí součástí, čím vším v souvislosti s hudbou už si prošel? Kdo tě hudebně nejvíc ovlivnil?  
Hudbu beru jako přirozenou součást mého života. Prošel sem snad všemi divadly v Praze a zahrál si krásné role v muzikálech, kde jsem také potkal skvělé lidi a naučil se být profesionálem. Hodně mi dala také první kapela VOTCHI, se kterou jsem byl deset let, a dostali jsme skokana roku v Českém slavíkovi. Hráli například před Deep Purple, Nazareth, Uriah heep, Whitesnake… No prostě hezký léta. Začal jsem si ale uvědomovat, že chci vyjádřit svůj hudební názor a založil jsem si kapelu pod svým jménem. V rozběhu mi také velmi pomohla televizní soutěž Hlas Československa. Nejvíce mě ovlivnily české i zahraniční rockové kapely, ale mám rád i Depeche mode a ze skladatelů například Morriconeho, Karla Svobodu nebo Petra Hapku.

Součástí skupiny Motorband jsi od jara 2023. Není to už bezprostředně čerstvé, máš za sebou cca půlroční spolupráci, jak ji hodnotíš?  Co se v tvém hudebním životě tímto příchodem změnilo?
Ze spolupráce jsem nadšený a velmi děkuji za skvělé přijetí jak od kapely, tak fanoušků.

Máme za sebou několik velkých festivalů, několik menších, a pár vlastních koncertů. Radost mi dělá také zvyšující zájem o kapelu jak u fans, tak i u pořadatelů. Je to myslím na dobré cestě. Myslím, že s Motorbandem se ještě mnoha hudebním věcem přiučím, jestli z toho neohluchnu :-)).

Jak ke spolupráci přišlo? Kdo tě oslovil? Jak dlouho trvalo tvé zkoušení nebo rozhodování o finálním ano?
Volal mi kapelník Libor ,,Máča“, který našel mé hudební video na Youtube a nejspíš ho zaujalo, když se ozval:-). Chvilku to trvalo. Nevrhám se do věcí po hlavě. Člověk by měl vždy zvážit aspekty, zda na to stačí, zda se tomu může věnovat naplno, a co mu to může sebrat či přinést do budoucna. Zvláště Motorband vyžaduje přesnost ve všech krocích, a to mě na tom baví. Je to náročné, ale člověk si za touto kapelou může poté stát na 100%

Tvůj hlas je nezaměnitelný a mnozí tvrdí, že to je přesně to, co zkušeným a hudebně  vynikajícím muzikantům chybělo... jak to cítíš ty?
Svůj hlas neposoudím, jen vím, že zpívám od srdce, a tak by to myslím mělo být.

Věřím, že jsme podobná krev a pokud se to vše propojí, jak má, věřím v úspěch.

Singl ,,Vládnout“ má skvělé ohlasy od prvého dne  jeho zveřejněni a velmi silné poselství. Bude součástí i nové desky, je to vysloveně hit s velmi silným podtextem. Vnímáte to stejně tak i vy z pohledu zpěváka?
Tuhle píseň cítím podobně s poselstvím. Má určité kouzlo zvláštního klidu, vyrovnání. 

Můj kamarád Ivo Kroc napsal krásný text a velmi se osvědčil, a tak píše i nové texty na desku. Za zmínku rozhodně stojí natáčení videoklipu k této písni. Cesta na místo natočení trvala 4 hodiny, v zimě, do kopců polským národním parkem. Byl to ale krásný zážitek a je to z toho znát.  

Motorband má v současnosti dvě generační zastoupení, jak se vám spolupracuje s rockery, kteří jsou o více jak generaci starší?
Spolupracuje se mi velmi dobře. Sbírám celý život zkušenosti, a tady je jich více než dost. Máme zavedený systém hlasování v důležitých rozhodnutích, takže perfektní.

Kapela měla v 90tych letech famózní nástup, její progres ale zbrzdily mnohé odchody, rozkoly atd.  Dá se říct, že s mladou krví přišla i stabilita a přislib skvělé hudby do buducnosti
Myslím, že za takovou dobu hraní jsou příchody i odchody z kapely normální. Je taky jiná doba. Někdo honí peníze, kde se dá, a tak v období menších úspěchů skončí, nebo uteče někam jinam. Někdo jen nepochopí principy spolupráce, nepřijme svou roli v kapele, a pak se montuje do záležitostí, které nejsou v jeho kompetenci. Dokáže to pak všem dost znechutit. Důležité je silné jádro, a to Karel Adam i Libor Máča Matejčik jsou. Teď je vše bezvadně nastavené, a už teď máme skvělé hraní na další rok. Jsem spokojený.

Prozraďte, odkud pocházíte, čemu se kromě hudby věnujete, jakou hudbu posloucháte, když nejste s Motorbandem?
Narodil jsem se v Praze u Vyšehradu, kde dnes opět bydlím. Mám rád klid a volno trávím na své chatě, kde se věnuji pěstování stromů. Rád si zajdu na koncert nebo popovídat s kamarády na víno. V autě si pouštím v poslední době skladatele vážné hudby a miluji rozhlasové hry.

rockpalalce kutheil