Míra "Prasopes" Císler

  • Číst 11021 krát

Kapelu Trautenberk je třeba nejen slyšel, ale i vidět. Ať patříte k rozrůstajícímu se táboru fanoušků, nebo ne, nelze si na pódium nevšimnout leaderů kapely Horsta a Míry "Prasopsa", alias zemského rady nejen díky varietním kouskům, ale i pěveckému výkonu. Strašně jsem se na rozhovor s Mirkem těšil, když jsme před Vánocemi rozhovor domlouvali a ta správná chvíle nastala. 

Nemůžu jinak Mirku, než se úvodem zeptat na vznik tvé přezdívky Prasopes, Wikipedie mi nabídla zajímavé odpovědi, ale z tvých úst to bude určitě renomovanější.
Milý Honzo, vážení spoluobčané! Vzhledem k tomu, že neodpovídám do bulvárního bulváru, řeknu vám pravdu. Nevím. Pravděpodobné však je, že jsem tento výraz využíval, používal a zneužíval tak často, že mi prostě zůstal.

Zakončili jste parádně sezónu 2x vyprodaným Depem, jak jste prožívali ty chvíle před koncertem a následně byly nějaké bujaré oslavy za proběhnutým úspěšným turné?
Ano, jak říkáš, zakončili. Užili jsme si parádně, i když před prvním koncertem byla zvlášť u některých mladších kamarádů znát určitá nervozita. Naštěstí jsme měli s sebou lékaře, který nám právě doporučil začít s bujarou oslavou již před koncertem a to se ukázalo jako rada nad zlato. Že jo.

Hodně koncertujete, jak bylo těžké nachystat, při tom hudebním kolotoči okolo vás nové album Ticho nad pekáčem a proč právě tak zajímavý název?
Bylo to těžké jako svině. Mravenčí práce. Tisíce hodin ve zkušebně. Náš bubeník Jirka Hodl tam dokonce začal přespávat. Mezitím cestovat po koncertech od čerta k ďáblu a ještě dávat pozor na satana. Ano, deska se měla původně jmenovat Dej pozor na satana. Ale při jedné z posledních společných večeří před vydáním desky se nad našimi pekáči rozhostilo tak významné ticho, že jsme nemohli novou desku nepojmenovat Ticho nad pekáčem.

Od vydání uběhlo pár dní, udělali byste něco dnes, odstupem těch několika dní něco jinak?
Asi bychom u některých písní použili texty zabývající se kvantovou fyzikou, které máme v záloze.

Zůstaly vám ještě nějaké skladby, nebo jste šli do studia s jasným počtem skladeb?
Některé kompozice máme rozpracované a ty v tomto stádiu zůstávají. Šli jsme do studia víceméně s jasným počtem skladeb. Nejsme příznivci dlouhých desek.

Depo bylo fantastické, nepomýšlíte také na nějaké to koncertní DVD?
Přiznám se, že mi to napadlo, ale okolo přípravy Jemnostsvět tour bylo takového sraní, že vznikl pouze videoklip sestříhaný ze záběrů z plzeňského Depa na píseň Pan Pilous a je možné si ho pustit na youtube. Je svěží.

Když jsem hledal na netu nějaké informace o tobě, nemohl jsem přehlédnou na plzen.cz pořad Jak to vidí Prasopes, rozhovor, který….. můžeš mi k tomu pořadu říci něco bližšího?
Je to jakýsi ventil mého tvůrčího přetlaku a Plzeň TV mi dala možnost se veřejně potažmo regionálně znemožňovat i v televizi. Natáčíme už 41. díl a všechny díly jsou k vidění na youtube ZDE.

prasopes

V rozhovoru je jedna scénka pro mne kultovního filmu Back To Future, je tam náhodu, nebo tě k filmu váže nějaký vztah?
Film Back To Future mám rád a baví mě časové smyčky hraničící s nepřehledností , ale kultovnějším je pro mne český film Zítra ráno vstanu a opařím se čajem.

A už pojďme k tvým počátkům, jak si se dostal k hudbě?
Studiem na Lidové škole umění v Plzni ve Chválenické ulici, kde jsem se vyučil ve hře na zobcovou flétnu a klarinet, ale hlavně jsem zdědil potřebu hudebně se předvádět po rodičích. Taťka byl trumpetista a kapelník hudebního tělesa Švitorka a moje maminka dodnes zpívá se Senior kapelou.

Co formovalo tvůj hudební vkus? Měl jsi či máš nějaké hudební vzory?
Hudební vkus se vytváří v pubertě a já jsem byl zasažen punkovým obdobím a přitahovala mne energie a živočišnost punkových umělců. Bavily mě zahraniční i domácí punkový kapely třeba Ramones, Toy Dolls, Bad Religion, Misfits a z domácích Jasná páka, Visací zámek, Pražský výběr, Bonpari a další.

Příčina, že si se stal muzikantem, nyní zpíváš, od počátku to byl tvůj sen stát za mikrofonem?
Že budu zpěvákem, jsem se rozhodl při šedesátémdruhém poslechu desky Abraxas - Box. Takže za to může Míra Imrich z Abraxasu.

Ty jsi prošel několika známými skupinami, pokud se nepletu – Požár mlýna, Tleskač, Kníry. Byla tam nějaká školní kapela, na kterou rád vzpomínáš?
Je tak. První byla středoškolská kapela ZZ práce (neboli Zatracená zkurvená práce), potom Smíšené pocity, Požár mlýna, atd. Každá kapela měla svoje a na každou vzpomínám rád. Je dobré, že to bylo pestrý, a že nemusím zpívat 35 let vkuse třeba Jede traktor je to Zetor. I když se mi ta píseň líbí, ale zpívat ji po dvoutisícípátý by mě nebavilo.

V kapele v Knírech se sešla plejáda muzikantů z různých kapel, předpokládám, že každý si přinesl něco svého ze staré kapely, jak jste se dohodli na společném směru Knírů, který vy nazýváte rock n roll punk?
Kníry nejsou žánrová kapela a najdeš tam všechno možný. Styl nazýváme Moustache rock n roll a je to vcelku prdel.

Nastupuješ do Trautenberk v neveselé době, kapelu si znal, byl jsi na některých akcích jako host, jak jsi vnímal jejich muziku, musel jsi přemýšlet nastoupit do tohoto vlaku, co bylo impulzem?
Znal jsem bývalého zpěváka Obrouše ještě z kapely Dva a půl cvrčka s kterými jsme párkrát hráli s Tleskačem a potom i z Trautenberka. Když odešel za Elvisem, ostatní kluci z kapely chtěli uspořádat pár vzpomínkových koncertů na jeho počest a oslovili mne, abych zazpíval nějaký písně místo Obrouše. Postupně jsem zjistil, že jsou to fajn chlapíci a zůstal jsem s nima.

S Horstem tvoříte neuvěřitelně sehranou dvojci, nacvičujete společná „varietní“ čísla, nebo jsou dílem spontánnosti?
Zase. Mravenčí práce. Odhodlanost. Vytrvalost spojená s neobyčejným talentem. To jsou příčiny úspěchu na podiu.

13962897 1301293199883491 3592388803874279645 o

Spolu i textujete, máte už při psaní textu představu, jak bude vypadat vizuální (taneční, či scénková) podoba skladby?
Ne. Rozhodně a určitě ne. Snad jen vilné ošahávání Aničky plnovousu při písni Dneska budeš mou (Kubamelehubou) bylo předem naplánováno. Anče totiž musí hrát náročný baskytarový part a nemůže se bránit.

Celý set Trantenberk působí velice malebně a libozvučně, muziku dělá „kytarová“ úderka, konzultujete s nimi vaše nápady na rýmy a nápady, zabroukáte jim nějakou vaší vizi a oni se pokusí držet vaší vize, nebo přijdou s hotovou muzikou.
Ano konzultujeme, pak zabroukáme jim nějakou naší vizi a oni se pokusí držet naší vize, nebo přijdou s hotovou muzikou.

Jste s Horstem mistři chytlavých rýmů, které vlezou člověku do hlavy a nejdou ven, Horst ve svém rozhovoru řekl, jak vzniká jeho text, ale teď mě zajímá, jak textuješ ty? Kde bereš inspiraci, nápady?
Já textuji většinou od refrénu. Dostanu nějaký nápad a když se mi zdá dostatečně blbej, tak si řeknu : jó to by se mohlo líbit. A napíšu kolem toho primitivní veršovánky. Inspiraci beru v alkoholu a jiných návykových látkách.

Z obou jde neuvěřitelná energie, jak vydržíte v létě třeba dva festivaly za den? Horst mi prozradil, že na kondičku poměrně kašle, jak je to u tebe?
Já jsem tělocvikář. Já mám natrénováno dopředu. Ale někdy mi přijde, že už mi dochází a čím dál tím častěji mám na podiu mžitky a pocit, že chcípnu.

13627108 1751800855101227 8613600684697112716 n

Na podiu jsi k nepřehlédnutí, roli elegantního zemského rady sis přinesl sebou z předchozích kapel, nebo byla ušitá na míru až tady v Trautenberk?
Přišlo mi, že oproti ostatním klukům vypadám dost staře, tak jsem chtěl vypadat ještě starší. Obleček je pohodlný a obzvlášť na letních festivalech fantasticky izoluje.

Zdá se mi, že jsi rozený komik a „komediant“ (myšleno obdivně!!), projevovala se tahle divadelní povaha už v mládí? Jaký si byl jako chlapec? Bylo o tobě všude vědět, nebo si stál, jak se říká v koutě?
Helejte se, podívejte se, asi jsem se rád předváděl už od dětství. Byl jsem takové to živější dítě. Dnes bych byl diagnostikován jako dítě s ADHD a poruchami chování. Pro to, aby byla sranda, jsem byl ochoten udělat téměř cokoli.

V roce 2018 jste se dostali s kapelou už hodně daleko mimo svůj region – Morava – Pohořelice, Hořice – The Legend Rock fest a všude lidi zpívali vaše songy s vámi, jaký je to pocit, nevidět „domovský komín“ a přesto být známí?
Pocit je to, jak asi tušíš, dobrý. Druhou stranou mince však je, že přibývá haterů, kteří úspěch neodpouští. Ale to je přirozené.

Setkáváte se v backstage se spoustou kapel a muzikantů, mluví se o rivalitě v malém Českém rybníčku, máš kapely či muzikanty, s kterými se opravdu rád vidíš?
Tak určitě. Já osobně žádnou kapelu nevnímám jako konkurenci, ale jako lidi, co jsou mi sympatický nebo ne a jestli se mi jejich muzika líbí nebo ne.

Je nějaká humorná historka z tvého hudebního života, o kterou by ses námi chtěl podělit?
Celej muj hudební život je humorná historka.

Když se ohlédneš za sebou, došlo u tebe o odklonu od původních ideálů a hudebních vzorů, posloucháš jinou muziku, nebo nemáš problém sáhnout po nějaké staré desce? Jaké je tvoje nejoblíbenější album.
Když jsem působil v Požáru mlýna, vykřikoval jsem, že bych v životě nemohl hrát nebo zpívat metal. Vůbec jsem si nedovedl představit, že bude moje kapela na společným plakátě s některejma kapelama, se kterýma teď hrajem. Ale co bych neudělal pro kamarády z kapely a oni to také patřičně oceňují. Nejoblíbenější album nemám, ale nejraději poslouchám starý punkový kapely.

Kde a na čem nejvíce posloucháš muziku a co tě v muzice poslední dobou překvapilo, popř. zklamalo?
Poslední dobou poslouchám na gramci elpíčka, ale asi nejvíc si pouštím muziku na internetu a byl jsem nedávno překvapen tím, že jsem byl nadšen bizarními videoklipy k muzice, která se mi nelíbí a ještě k tomu je z Ruska. Ale taneční kreace Little Big jsou fakt zábavný.

Jak má vypadat u tebe správný relax, kdy si opravdu odpočineš i duševně.
Hele to by nikoho nezajímalo. Relaxuji různými způsoby. Většinou s tou samou ženou.

Texty Trautenberk jsou hodně podle mne, ač se to nezdá, vychytané, umíte pracovat se slovíčky, rýmy, které se dostanou lidem do hlavy, předpokládá to dobrou slovní zásobu, myslím si, že se nevyhýbáš knize, máš oblíbené autory? Knížky, po kterých rád sáhneš?
Já nečtu. Při mé poruše soustředěnosti to jde blbě. Teď si ale pouštím Petra Čtvrtníčka, kterej čte za mě Rudišovu knihu Český ráj.

Ptám se každého muzikanta – jak se díváš na internet a jeho využití/zneužití pro vás muzikanty, myslím tím různé Spotify, Itunes….a vůbec, má cenu ještě pro tebe, jako muzikanta vydat klasické CD, nebo vidíš cestu právě elektronické podobě?
Jasně, využíváme i tydlety internety, ale pěkný cédéčko nebo elpíčko je přeci jenom umělecký dílo se vším všudy.

Chystáte se na nové turné, kolik skladeb plánujete zahrát z nové desky? A kde najdeme info o kapele, o koncertech, možnosti koupit si nějaké kapelní propriety?
Takže z nové desky budeme hrát víceméně šest písní, info o kapele na jdeme na facebooku , na webu, nebo na Bandzone. Tamtéž se dají objednat propriety s nápisem Trautenberk.

Předposlední otázka, ty jsi zdárně v pátek složil státnice, jak jsi mě referoval smskou za jedna – blahopřeju, co jsi studoval a co tě motivovalo ke státnicím?
Rozšiřoval jsem si pedagogické vzdělání a motivovala mne má nezastavitelná touha po vědění.

Míro, převelice zemskému radovi děkujeme za jeho velevážený čas, co vzkáže vašim fanouškům a našim čtenářům a jaký tvůj nejoblíbenější klip jim pustíme???
Pustíme klip Trautenberk - Lunt a buďte hlavně dobří, milí zlatí!!

 

foto: web kapely a internet