Milan Kolečko zpovídal Terezu Rays

  • Číst 7053 krát

Když jsem přemýšlel o dalším rozhovoru, který by mohl zaujmout čtenáře Rockpalace, napadlo mě, že by to mohl být rozhovor s ženou. Díky shodě náhod a okolností se mi naskytla možnost, udělat rozhovor se skvělou kytaristkou, zpěvačkou a skladatelkou Terezou Rays.

Ahoj Terezo, kdy a jak ses dostala k muzice?
Ahoj, na tuhle otázku se mě ptá skoro každej, hahaha, ani nevím, co vždy říkám, ale shodnu se sama se sebou, že to všechno začalo Hendrixem. Myslím, že on byl mou hudební motivací začít hrát na kytaru a dokonce skládat svý písničky. Asi to znáte všichni, najednou přišla hudba, která vás tak zvaně chytne za srdce a za duši a najednou víte, co chcete v životě dělat.

Prozraď mě něco o začátcích Tvé kariéry?
No, vzpomínám, že s kamarádkou Danuší, který jsem přezdívala „KURT“ a já byla „LENNY“, když mi bylo takovejch čtrnáct let, tak sem začala skládat písničky. Ona hrála na elektrickou kytaru a já zpívala. Dávaly jsme dohromady texty a hudbu za půl minuty, ona dala dohromady pár akordů, a pak jsme ty výtvory nahrávaly na starý rádio na kazeťák. Nahrály jsme i několik kazet a mě to začalo natolik bavit, že to dělám dodnes. Dokonce jsme měly i s tou parádou vystoupení pro tábor, tenkrát kolem sta dětí tam bylo. Na kytaru jsem pak začala hrát, od rána do večera a za rok jsem zakládala první svou kapelu. Danuše mi říkala, tyjoooo, to budeš hrát koncerty pro lid! A já na to: NIKDY! TO NIKDY DĚLAT NEBUDU! Je to úsměvné po těch letech :))))

tereza 2

Tak to tedy je, ale mě by zajímalo, která kapela nebo píseň tě tenkrát nejvíc oslovila?
Nejvíc mě oslovil Hendrix, Kravitz, James Brown, Jackson…

Jimi Hendrix, dobrá volba a je to vidět. Většina zpívajících kytaristek se jen doprovází, ovšem Ty do toho jdeš. Ve kterých kapelách jsi hrála?
No, ze začátku asi jako ostatní jsem měla cover kapelu, kde jsme hráli songy od Kabátů, Katapult, ale i Krausbery, Chinasky, atd. Ta vznikla ve Velkém Přítočně u Kladna, hráli jsme pro pár lidí na Silvestra, městský zábavy, atd. Pak jsem zakládala ve svých šestnácti letech kapelu The Strain, ta byla moje autorská, nějak v tom období jsem v Praze založila The Fairy Tales and Dirty Nails of Jimi Hendrix, hráli jsme tam s Peterem Pavlíkem z JOJO BAND a odehráli jsme tak dvacet koncertů, fungovalo to asi dva roky. To byla kapela songů Jimi Hendrixe, mých songů, a songů Petera. Také jsem hrála v dívčí kapele, s repertoárem rocku - funk rocku a popu, která ale už neexistuje, taky takový covery, něco jako The Apples, kam jsem tenkrát také dostala nabídku, ale odmítla jsem jí, abych měla čas na svou autorskou tvorbu. Souběžně jsem v Praze s klukama z „ježkárny“ založila i jazzrockový band, hráli jsme Candy Dulfer, Browna, Sly And The Family Stone, a další, ale ta už se taky rozpadla, odstěhovala jsem se tenkrát, si pamatuju. Roku 2017 vznikla v Praze moje kapela RUBIANO, které fungovalo do 2012 v Plzni, což byla má autorská tvorba a následně po mém návratu z USA vznikla Electric Lady, což je to, co lidi znají dnes.

Celkem máš za sebou pár kapel. A jak a kdy ses seznámila s klukama z první kapely?
Já bych to vzala asi tak podle nejdůležitějších lidí, co mě ovlivnili, protože moje první kapela byla cover band a tam jsem se tzv. přichomejtla. První člověk, co mě hudebně hodně ovlivnil, byl basák Peter Pavlík z JOJO band, seznámili jsme se tak, že jsem napsala inzerát a on se na něj ozval. Zabookovala jsem zkušebnu v Praze a on tenkrát přišel, bylo to super, nevěděla jsem kdo to je, ale další zkoušku jsem z něj byla úplně per plex, hrál skvěle! Další člověk, co mě hodně ovlivnil, a hrála jsem s ním dlouho je Marek Cába, taky basák.
V podstatě jsem se tenkrát z Prahy vrtla do Plzně a on přišel hrát do mý kapely Rubiano. Vlastně začínal na basu, dohodil mi ho jeho brácha, kterej říkal, že Marek je nejlepší, a to taky byl. Mladej kluk, co převálcoval na basu za rok všechny dobrý hráče v Plzni, podle mýho skromnýho názoru :-) S Markem jsme pak spolupracovali až do roku 2020.

Písně, které jsi složila nebo text?
Všechno :)))))

teresa1

Něco o muzikantech se kterýma jsi hrála?
Wow, kdybych řekla, ke každýmu něco, tak ti nevyzbydou řádky, bylo těch lidí fakt hodně! Dokonce před třemi lety jsme měli čtyři bubeníky jako záskok a v původní sestavě Rubiano bylo asi tak osm lidí během dvou let a za celou éru Electric Lady třeba tak devět lidí, teď mám v kapele nový kluky a jsou skvělí, všichni vlastně byli skvělí… A byli unikátní, člověk se díky tomu stal psychologem, někteří se jevili jako kamarádi a naopak to byla škodná…znáte to. Taky jsem hrála s Lukášem Tričlerem, výborným plzeňským bubeníkem, zažili jsme hodně koncertů, a hráli jsme pro hodně lidí. Bylo to fajn, a jsem vděčná za zkušenosti, kterých jsem nabyla.

Vím, že jsi firemní hráčka Fendru, což obdivuji a tiše závidím, ale aparatura a kytara v začátcích?
Stará rozpadlá španělka ze skříně, pak nějaká šílená kytara z bazaru za tisícovku a kombo z domácí výroby. Přišlo mi to jak reprák z garáže. Než jsem přesvědčila po roce tátu, aby mi koupil nástroj. V tý době jsem chodila i na brigádu, abych si mohla koupit něco lepšího. Táta mi pak koupil k narozeninám kombo Marshall…si pamatuji…to bylo něco :-)

Kdo neměl Marshalla, jako by nebyl. Co dalšího bys mohla povědět, co by mohlo zajímat čtenáře...úspěchy, plány, nové CD…
Tak to je určitě Tour TRILOGY s Pepou Vojtkem a ČESKÝM NÁRODNÍM SYMFONICKÝM ORCHESTREM. Plánujeme dvacet pět koncertů po tuzemsku a Slovensku. Za týden !!! vychází poslední díl naší velké Trilogy - na které jsem dva roky dřela s anglickým producentem Nigel Lowisem a výsledek vypadá jak z hollywoodského filmu. Jde o písně REBELIA - POLITICA - INFLUENZA. Fanoušky bude zajímat, že celý projekt je předzvěstí budoucnosti, která se vyplnila dřív, než jsem dílo dokončila. Spoustu zajímavých věcí vyjde teď koncem února, jako je BLUE RAY, dokumenty z točení, atd…,
Takže všechny zvu na náš web: www.electriclady.cz protože tam se dozví vše.

s vojtkem

Terezo, děkuji za příjemný rozhovor a přeju nejen Tobě, ale i všem čtenářům a fanouškům, abychom Tě mohli brzy slyšet naživo. A doporučuji všem kouknout na odkazy, kde je o Tereze spousta informací, fotek a videí. YouTube a Instagram.

Pro Rockpalace vyzvídal Kolečko Milan