Libor Matejčík - Motorband

  • Číst 8185 krát

Po odskočení do poklidných hudebních vod, se vracím opět na „moji parketu“ a snad jsem nemohl vybrat nikoho lepšího, než Libora a můj dlouhá léta oblíbený Motorband. Libora si hluboce vážím, neboť toho pro rockovou muziku udělal hodně a hodně moc, ale také za své občanské postoje a odvahu.

01 matejcik
Ahoj Libore. Položím Tě pár stejných otázek, které pokládám každému. Kdy a jak jsi se dostal k muzice?
Tak muziku jsem určitě začal vnímat od mala. Moje máma byla harmonikářka. Starší brácha rocker. Takže doma bylo veselo. Na kytaru jsem se začal učit v 9. třídě.

Něco o začátcích tvé kariéry?

Já bych čtenáře odkázal na Youtube, kde je o mě a Motorbandu film s názvem Restart.

Film jsem samozřejmě viděl a říkal si, „kouknu na kousek…“ a najednou dvě hodiny pryč. Všem doporučuji, opravdu zajímavé. Která kapela nebo píseň tě nejvíc oslovila?

Tak na začátku to byli určitě Sweet, Slade, Beatles. Malinko později Deep Purple a nesmrtelný riff „Smoke on the Water“.

Koukám, že ten Ritchie ovlivnil snad všechny výborné kytaristy, včetně mě“ hahaha“. Prozraď mě, ve kterých kapelách jsi hrál?

Generace, Motorband, Kreyson, Vitacit, Aleš Brichta Band. Pak jsem se mihnul v teplických kapelách Hever, Asakra, Hlahol. Ale to byly takové spíš záskoky z nouze, kdy Motorband neexistoval a ty kapely potřebovali kytaristu.

02 matejcik
Ale Motorband si vždy vzkřísil. Jak ses vůbec seznámil s klukama z kapely?

Pokud myslíš Motorband, s kterým jsme natočili album Made in Germany, tak myslím, že všichni mi byli doporučeni. Jediného, koho jsem si vyhlídnul, byl Dan „Hafo“ Haftstein.

Nahrávání v Německu muselo být senzační, dost je o tom ve zmiňovaném filmu. Které písně jsi složil nebo text? Aspoň ty stěžejní.

Tak asi nejúspěšnější songy, co jsem složil, jsou Mše za vítězství (album Made in Germany 1990), Tvý oči lžou (album Satisfakce 1990) Poslední soud, Kde byl bůh (album „V“ 2017)

Něco o muzikantech, se kterými si hrál? Většina jich dodnes úspěšně hraje, tedy dokud se mohlo.

Tak někteří dosáhli velkých úspěchů na české scéně. To mě těší, protože jsem všechny cepoval. Za zmínku určitě stojí Tomáš Krulich (Kabát) Kamil Střihavka, Dan Haftstein (Kreyson, Vitacit, AB Band) Zajímavé zjištění je, že ze sestav od druhého alba 1994 Rock ń Roll se nikdo z těch členů nijak výrazněji neprosadil. Pokud si myslel muzikanty v kapelách, kde jsem pak hrál, tak každý angažmá mě posunulo, obohatilo. V každé byli naprosto špičkoví muzikanti. Miloš Dodo Doležal, Karel Adam, Aleš Brichta, Jarda Bartoň, a hlavně bubeníci. Nikdy jsem nehrál v kapele, kde by byl špatný, nebo průměrný bubeník. Hafo, Lukáš Pavlík, Klauda Kryšpín a současný bubeník Standa Pliska. Jsem na bubeníky dost náročný. Vyloženě nesnesu slabého bubeníka v kapele, páč mi ničí to co hraju, a mám pocit, že neumím hrát já- hahahaha. Pár takových jsme zažili na konkurzech do Motorbandu, a jednoho jsme dokonce vzali. Slíbil, že bude makat. No nemakal, nebo cvičil špatně. Tak jsme ho asi po roce vyhodili.

Předpokládám, že jako většina tenkrát, si začínal někde ve sklepě nebo garáži. Jakou aparaturu a kytaru jsi měl v začátcích a dnes?

Tak vyzkoušel jsem hodně značek. Od Gibsonů SG, Les Poul, přes Jackson až k současným kytarám P.R.S. A ty mi sedí nejvíc. To samé platí i o aparátech. Od Tesla Mono 50, přes Marshally, až k současnému aparátu Peavey- Valve King a bednu ESH. Sedí mi víc US sound.
US sound máš výborný, ale víš, co se říká „co není v rukách ani v Americe nekoupíš“ nebo tak nějak. A další, co by mohlo zajímat čtenáře . . . úspěchy, plány, nové CD!!!
Před čtrnácti dny jsme dotočili ve studiu The Barn album k 35. výročí od založení Motorbandu. Datum vydání je 26.4. 2021. Za úspěch považuju, že Motorband prostě je, maká, natáčí. Sestava se ustálila. Hraje nám to skvěle, a pořád nás to děsně baví. Silné jádro jsem já, Karel Adam (hrajme spolu v MB už 10 let) a bubeník Standa Pliska. Koncem roku 2019 jsme vybrali z konkurzu mladého, velice šikovného kytaristu Vojtu Brázdu, který zapadl fantasticky. Je to skvělý kluk. No, a na post zpěváka jsme z konkurzu vybrali na 2. pokus velký talent a hlas, Láďu Korbela. Čím asi překvapím čtenáře je fakt, že nové album ještě nevyšlo, a my už makáme na dalším.

03 matekcik
V září 2021 chceme do studia, a chceme ještě v prosinci vydat další album.

Jak jinak, když muzika baví a na Tobě je to vidět, a když se to ještě ke všemu umí, tak není co řešit. Snad jen aby se už mohlo normálně fungovat. Libore, děkuji za rozhovor a věřím že Motorband uvidíme brzy na pódiu, bez roušek a v houfu.


Fota: Martin Greenberg
Pro Rockpalace se ptal Milan Kolečko