Krleš - Už bychom jen kopírovali sami sebe

  • Číst 4330 krát

Skupinu Krleš jistě není třeba představovat, neboť na české scéně působí dlouhých 27 let. Za dobu existence se v ní vystřídala řada muzikantů, i několik zpěvaček. O začátcích i současnosti pro Rockpalace promluvil kapelník Radek Sádovský.

Letošním rokem jste na scéně 27 let, to je kus života. Kdo z původní sestavy je v kapele dodnes?
Z původní sestavy jsem v kapele jen já. Jirka Zíma sice byl u založení, ale odskočil si na pár let na mateřskou dovolenou

Jak vzpomínáte na svoje hudební začátky?
Byla to taková euforie - vrátili jsme se z vojny do úplně jiného světa, bylo těsně po revoluci a my najednou mohli hrát, co jsme chtěli a kde jsme chtěli a nikdo nám do toho nekecal. Navíc byly dostupný kvalitní nástroje a aparatury. Prostě všechno bylo daleko snazší než dřív.

Jste jedna z mála českých kapel vyhlášených tím, že máte za mikrofonem ženu. Jak Vás napadlo, jít zrovna tímto směrem?
Nás to nenapadlo, bylo to východisko z nouze. Neměli jsme zpěváka a ač jsme se tomu bránili, do života nám vlítla Simona a od té doby až dodnes je to ženský element se všemi klady i zápory. Je pravda, že to bylo velmi neobvyklý a svým způsobem nám to asi hodně pomohlo odlišit se od tehdejší záplavy kapel.

Říká se, že ženská v kapele je poukázka na průšvih. Nebylo by to s chlapem za mikrofonem jednodušší?
S chlapy je to vždycky jednodušší, pokud se teda nechovají jako ženská. Bohužel, i tací prošli naším uměleckým souborem.

Zpěvaček jste vystřídali několik. Není nutné pozměnit s každou zpěvačkou repertoár? Ať už kvůli rozsahu, či projevu?
Nic jsme neměnili, jen jsme se jednou podladili o půltón.

Co máte raději? Open-air akce, nebo komornější klubovky?
Jak kdy, a jak kde.

Snad poslední věc, kterou jsem od Vás zaregistroval, byl videoklip – Ekokalypsa s velice chytlavým refrénem. Chystáte něco dalšího? Nebo máte pocit, že už jste řekli všechno?
Já osobně mám pocit, že jsme už řekli vše, co jsme chtěli říct. Teď už bychom jen kopírovali sami sebe. Navíc dnešní doba je k muzikantům velmi krutá - hraj si co chceš a jak chceš, ale na desku si sežeň peníze a my si ji pak zadarmo vypálíme. Tak proč se o něco snažit, když už jsme svoje ego v minulosti ukojili?

Poslední otázka, kde Vás můžou fanoušci v nebližší době vidět?
Teď už hrajeme málo. V dobách, kdy jsme byli v laufu, jsme hráli více než sto koncertů ročně a najezdili tisíce kilometrů. Do léta vystoupíme ve Varnsdorfu, Novém Boru, Dunicích a Chlumci nad Cidlinou.

Pro Rockpalace Daniel Talanda.