Arawn! Kontroverzní klip, přestřelka s Facebookem

  • Číst 6916 krát

Arawn! Kontroverzní klip, přestřelka s Facebookem. Melodický deathThrash ovlivněný severskou mytologií, kontrastuje s tématy naší historie Lidice, Jáchymov, 9 křížů. Oddělení zeleniny mosteckého Albertu je ideální prostředí na rozhovor spojený s vážením mandarinek a kytarista Zakk pozvání k mé radosti přijal.

Ahoj Zakku a na začátek zahřívací otázka, odpověď znáš jistě zpaměti, jako básničku na základní škole. Představ nám Arawn. Založení, nástrojové obsazení a hudební škatulku, specifikuj podrobněji než obligátní metal.
Ahoj předem bych ti rád poděkoval za možnost rozhovoru s mou osobou a snad tě něčím zaujmu a ne jen tebe, ale i ostatní čtenáře.Tak hned tedy na úvod jsme ARAWN ze seweročeské kotliny :) Datum založení ti přesně neřeknu, na to by ti uměl odpovědět Viking(bicí), ale někdy na jaře roku 2017. Nástrovojé obsazení je : Petr ,Viking, Jebavý - Bicí, Jirka ,Suky, Suk - zpěv, Milan ,Zakk, Brna - Kytary/Scream, Tomáš , Hroch, Vančura - Basa . Co se týče škatulkování našeho hudebního snažení, tak koktetujeme nyní na pomezí Melodického Death/Thrash metalu. První deska sice byla, dá se říci, čistokrevný Thrash s občasnýma core prvkama, ale nyní na novém materiálu jsme se odprostili od Core a zacílili více na agresi a výpravnosti songů. Tak nám z toho vyšel Melodic Death/Thrash a vlastně nejen nám, ale evidentně i recenzentům. Všichni v kapele máme trošku jiný hudební favority, ale vždy se sejdeme na jednom bodě, což je již zmíněný styl. Ze všech těch našich kombinací nám prostě sedí nejvíce již zmíněný styl. Celkově škatulky jsou ale věc názoru, a tak kdyby bylo na mě, tak hrajeme Melodic Metal :)

Máte na triku dvě CD, Zrození 2018 a poměrně čerstvý Odkazy doby 2020, který sklízí velmi dobré hodnocení i v zahraničí.Jak probíhají natáčení, podle čeho vybíráte studio a chodíte 100% připraveni, nebo skladby ladíte až při natáčení? Co by bylo jinak bez podpory vašich fanoušků na Startovači?
Tak na tohle ti odpovím následovně:
Každá kapela potřebuje své fans a my jsme rádi za ty naše, protože to, co předvedli formou Startovače, bylo úžasné. Neříkám, že by Odkazy doby nevznikly bez podpory fans, ale bylo by vydání a vše okolo alba daleko chudší než to, co jsme si díky podpoře mohli dovolit. Bohatý merch vydaný jak klasické jewell case CD, tak DIGI pack CD a v neposlední řadě i vinyl, za který jsme nesmírně rádi. A tímto jim ještě jednou moc děkujeme a nesmírně si té podpory vážíme. Co se týče výběru studia, tak je pro nás naprostou jedničkou studio SONIDOS v Brně. Zdeněk je neskutečnej člověk, hodně nám pomáhá s produkcí materiálu a samozřejmě nejen s tím. Je to úžasný člověk s citem pro věc. Je nám tam strašně dobře a hlavně mu chutná naše kafe :)
Byla to pro nás jasná volba už tenkrát, když jsem tam jel natáčet demo se svojí tehdejší kapelou FINAL PAIN. Přesvědčil mě o tom, že SONIDOS je prostě asi jedno z top studii u nás. No a když jsi zmínil tu připravenost či tvorbu až na místě činu, tak naopak nepřipravenost u nás nemá své místo. Každý z nás na svých partech maká až do poslední chvíle před odjezdem do studia. Základní kostra je vždy hotová z 99% v průběhu celého dění, zpěvy se ladí na 100% a bicí si Petr brousí až k dokonalosti úplně sám a v tichosti mimo nás. Celý proces tvoření je pro nás svátek a tak si dáváme záležet na co nejlepším výsledku.
Snad je to znát. Ve studiu se vždy ladí jen drobnosti ve zpěvech a podkresech pod sólama. Jinak jedeme na 99,9% připraveni, aby to pro nás nebyla jen tvrdá dřina(což neříkám, že není) ale i zábava.

Tuším, že jste album Odkazy doby kvůli omezením nestihli ani pokřtít.Jakou máte strategii směrem k fanouškům v době, kdy nemůžete živě a hrát? Souhlasíš s názorem, že pouto kapela- fans je křehké, vrtkavé a železo se musí kout dokud je žhavé?
Tak pravdu máš v tom, že album jsme opravdu nestihli ani pokřtít a přitom v plánu byly křty tři. Samozřejmě, až pánbůh a covid dovolí :), fanoušci o žádný z křestů nepřijdou. Strategie v téhle divnodobě vlastně u nás není žádná, protože nikdo neví, co bude. Live streamům se vyhýbáme jako čert kříži. Jen z důvodu neosobního přístupu k jednotlivým fans. Je to jako stát před zrcadlem a dělat, že je vše v pohodě. A to tady není, ani zdaleka. Live stream je sice asi dobrá věc, ale nejsme toho žádní zastánci. Zpětná vazba fanoušků je pro nás víc než důležitá. Na druhou půlku otázky ti odpovím asi tak, že metaloví fans jsou ti nejvěrnější a tudíž kout železo dokud je žhavé v tomto případě není až taková pravda. Zvlášť, když je studená pec :) Pokud kapela má fanoušky, byť z celé republiky a nebo i z různých koutů světa, stejně se všem nezavděčíš. Nemůžeš být na dvou místech najednou a nebo dokonce hrát trojáky apod. Každý z našich fans vyžaduje svoji péči :) chápeš?

arawn do textu

Co bude se zrušenými koncerty, tour a že jich nebylo ve vašem případě málo? Máš spočítané o kolik akci jste zatím přišli?
Na kus téhle otázky jsem ti odpověděl už v otázce předešlé. Křty budou ale...
Přibližné číslo zrušených akci je cca 70 a myslím si že tak 90% z nich již nebude. Některé festy se nám ozvaly s tím, že letos akci udělají a doufají, že vše bude jako dřív a že s námi počítají. Doufám, že zrušené československé tour nahradíme co nejdříve, protože podpora slovenských fans je úžasná a hlad po naší muzice tam je. Samozřejmě budeme dělat vše, abychom mohli odehrát co nejvíce akcí tenhle rok.

Vedle mytologických témat např Ragnarok, Pohan...za mě sympaticky kontrastujete s Lidicemi, Jáchymovem, 9 křížů. Kde hledat pomyslnou pojící nit mezi vašimi texty?
Tak na tuhle otázku ti sám nedokážu úplně odpovědět, protože texty nepíšu, ale na tématech se shodneme jako celek vždy. Jirka, který napsal téměř celou druhou desku má jiný styl psaní, než Petr, který napsal skoro téměř první album. Já myslím, že to jde i poznat, kdo co otextoval.
Teď hlavně to poznají ti, kteří nás už nějaký pátek znají. Každopádně si dovolím použít vyjádření našich obou textařů. Cituji : Dbáme na to, aby texty pro ARAWN měly hlavu a patu a pokud lidé vnímají kontrast mezi mytologickým a reálným příběhem kladně, pak je to samozřejmě v pořádku a splňují účel sděleni tak, jak byly napsány.
Při psaní reálných textů čerpáme z naší bohaté a především temné historie, která je plná zlomových a víc než důležitých událostí. Je důležité tyto momenty připomínat, hlavně mladší generaci, která svůj zájem směřuje bohužel jiným směrem, než k historii...
U textů s mytologickou tematikou můžeme, jako u vlastních příběhů, použít vlastní fantazii...
Jde o to, že vezmeme téma, o kterém chceme psát a které nás zajímá, a podle šablony dáme průchod vlastní fantazii a vdechneme příběhu život podle vlastní představy.

Kontroverzní klip Vás katapultoval do náruče bulváru. Padlo kolem spousta rozhořčených, ale i pochvalných slov. Jak probíhalo natáčení u památníku a poprosím i o zpětnou retrospektivu, udělali byste dnes něco jinak? (k dnešku téměř 10.000 shlédnutí)'
V první řadě je nutno podotknout, že za klipem k songu Lidice si stojíme i s odstupem času. Jestli bychom udělali něco jinak...klip vznikal dnes už skoro před dvěma lety a samozřejmě, že tak jak postupuje čas, tak i my jdeme určitým přirozeným vývojem. Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že po řadě zákazu, ústupků a kompromisů vzniklo vlastně něco z úplného minima. Konečná podoba se liší minimálně z poloviny, než byl původní záměr. Ale právě i z důvodu všech těch negativ, které nás ještě před samotným natáčením potkaly,jsme s výsledkem i nyní s odstupem času spokojeni. To jakým způsobem jsme se stali loutkami v bulvární komedii, svědčí bohužel o stavu, v jakém se naše společnost nachází. Každopádně jsme moc rádi, že naši fanoušci, a nejen oni, pochopili, co jsme tím vlastně zamýšleli a že jde o úctu k historii a obětem nesmyslných válek. Naštěstí kladné ohlasy dominují nad těmi zápornými, přestože i těch byla celá řada. Myslím si,že na téma Lidic bylo řečeno už dost.

Sociální sítě jsou velký fenomén, přesto můžou někdy zavařit. Vyprávěj nám Váš velký problém s Facebookem?
No tak tohle je konkrétně takové zapeklité. Jednoho krásného dne mě nějací ruští hackeři napadli osobní účet, který je ale také účtem prvotních stránek Arawnband. Prostě a jasně - můj účet byl najednou pro mě z ničeho nic zablokován a byl zbaven majitelství stránek Arawn. Žádné příspěvky, žádná reklama prostě nic. Jen editoři stránek, což jsou ostatní členové kapely. Po asi šesti hodinovém boji jsem je dokázal ze svého účtu odstranit a pak začal boj s majiteli FB. Ale marný, protože do dnešního dne nemám žádnou zpětnou vazbu. Jako bych neexistoval. Proto jsem byl nucen udělat stránky nové - Arawnofficialcz. Jedna věc je ale jasná, že se to netýkalo jen nás, ale i našich spřízněných kapel, jako např. DIVERSITY , HORIBLE CREATURES atd.

Pod svá křídla si vás vybrala Slovak Metal Army. Co pro Arawn znamená být členem rodiny s kapelami např. Anime Torment ,Forest Jump, Solar System, Innesphere?
'Tuhle otázku bych asi směřoval na Jura ze Slovak Metal Army, ale za mě můžu říct, že tahle společnost mě víc než těší. Pod SMA najdeš výborné kapely, z nichž některé už neexistují a některé, jak by řekl Juro, mají takzvaný syndrom Mámvpičizmus. Ale poslední kapely do rodiny SMA jsou super i z toho důvodu, že se můžeme navzájem podporovat. Podpora mezi kapelami je víc než důležitá. Byly doby, kdy tomu tak nebylo. Dnes je ta podpora víc než zapotřebí.

Díky za příjemný rozhovor a na rozloučenou, najdeš myšlenku pro ostatní muzikanty, zvukaře, techniky a samozřejmě fanoušky, jak vydržet bez veřejné kultury?
Já moc děkuji za příjemnoou chvilku a opět zneužiju hlášku Jura HMSN
H- Heavy
M - Metal
S - si
N- Nevybírá
Každopádně musíme všichni zatnout pěsti, ještě nějakou chvíli vydržet a věřit, že se vše vrátí do starých kolejí co nejdřív. Narvané sály, kluby a pódia nás všechny zase čekají!!!!

 Pro Rockpalace Tomáš Pošvanc