Petroleum jde do finiše

  • Číst 5667 krát

Petroleum je pro mne velmi zajímavý projekt, to co mi kapela poskytla za ukázky z chystaného alba naznačuje na víc než vyjímečný konečný výsledek, na který se moc těším, co nového v kapele (mimo nové krásné tváře) jsem zjišťoval u Ivo Plačka.

Ivo, jak jste daleko s deskou??? Jdete do finiše? A kdy konečně výjde?
Až na malé drobnosti máme album dotočené a koncem února ho posíláme na finální mix a mastering. Album vyjde 25.5.2021 u vydavatelství Slovak Metal Army a jmenuje se "VERBALIA". 

Tuším, že jsme se bavili o jiném datu, album bude mít tedy skluz?
Dotočení a vydání alba bylo plánováno už před rokem, ovšem mě byla v listopadu 2019 diagnostikována rakovina a vzhledem k velice náročné léčbě a operaci, jsem nebyl schopen věnovat potřebný čas přípravě a natáčení, do toho nás zasáhnul covid, kdy Silenthellovi zemřel otec a Aleš Hrnčál ho chytil... Celý rok 2020 byl pro všechny náročný a potřebovali jsme se ze všeho nějak oklepat, ale všechno je tak, jak má být a nebýt těchto mizérií, osud by nám nepřihrál Dana Švarce a Zuzku Dubnovou a kdo ví, jak by album znělo, protože za ten rok se po všech stránkách zdokonalil náš dvorní zvukař Tomáš Žák, který si dovybavil studio a naučil se ohromné množství zvukařských kouzel a fíglů. Zvuk alba bude naprosto vražedný a já jsem ve finále rád, že vše dopadlo tak, jak dopadlo. Po úspěšném ukončení léčby jsem se do nahrávání pustil s takovou chutí a intenzitou, že jsem ze sebe a ze zúčastněných chtěl dostat maximum a to se doufám povedlo. Minulý rok jsme měli přislíbené vydání u jedné nejmenované firmy, která nám mazala med kolem huby a když jsem s nimi začal jednat, bylo ticho po pěšině a začala výmluva o covidové situaci a že musíme počkat do roku 2022, až se vše uklidní a začne opět rozjezd kapel. Na to se můžu s prominutím vysrat. SMA se k nám postavila čelem a veškeré jednání probíhá k oboustranné spokojenosti a hlavně platí to, co si předem slíbíme a domluvíme. Album vyjde 25.5.2021 jako digipack a cca 3 měsíce potom bude vydaná luxusní, ručně číslovaná edice LP. 

146056995 5211452895546481 4282872678108158828 n 1
nová krásná tvář v Petroleum

Stále poslouchám skladbu Motýli na špendlíku, kterou jsi mi poslal, oproti minulé verzi je tam parádní ženský hlas, znamená to, že kapela povolala posily?
Ano, ukrutnou náhodou jsem někdy začátkem prosince narazil na zpěvačku Zuzku Dubnovou z konzervatoře Jaroslava Ježka, která si nás poslechla a hned do našeho projektu naskočila k našemu naprostému úžasu a s takovou dávkou profesionality, že nám při nahrávání spadla brada. Pošlu jí demo a během chvíle mi posílá svoje nápady a takhle si představuju profesionální přístup a je radost se Zuzkou pracovat, protože chodí do studia naprosto připravená a práce s ní nám zabere minimum času a ještě s ní je pohoda a legrace, což se u předešlé zpěvačky nedalo říct...

Jak si Danem rozdělí role, nebo půjde jen o druhý hlas?
Petroleum bylo, je a bude můj projekt s Alešem Hrnčálem a kolem sebe máme nějaké stabilní jádro, tvořené Vítkem Janatou, Silenthellem a do kterého počítáme Dana i Zuzku. Zbytek tvoří hosté a že jich na albu máme požehnaně. Album je rozdělené tak, že tři věci jsou nazpívané Mirkem Valentou a Jam Valcors, tři Danem Švarcem a Zuzkou Dubnovou, v několika věcech zahostoval Tomáš "Chymus" Hanzl, jedna věc je nazpívaná Zuzkou a jedna Alešem. O žádném rozdělení rolí nemůže být řeč, protože každá věc si žádá jiný hlas a podle toho zůčastněné angažujeme. Naše hudba je dělaná naprosto jinak, než je zvykem u 99% metalových kapel nejen u nás a děláme zkrátka to, co se nám v daný moment líbí a co nás zrovna oslovuje, ať už je to především vážná hudba, jazz, nebo blues. Také máme ve skladbách nástroje, jako banjo, violoncello, tympán, housle a vše, co zní dobře a zvláštně.Nechceme a nebudeme nikdy chtít být vloženi do určité škatulky žánru, neboť naše práce spočívá v tom, dělat co se nám zrovna líbí a nehodláme dělat předem určený kalkul. Příští album může být stejně tak bluesové, popové, nebo dokonce disco, to dopředu opravdu nikdo neví...Chci pracovat na čemkoliv co mě oslovuje a baví a nehledím na to, jestli to má být metal, nebo cokoliv jiného. Na to z vysoka seru!

Co chystáš po vydání alba Petroleum?
Dan Švarc mě zásobuje spoustou nápadů a už jich mám pár vybraných na další album, které začneme hned po "Verbalia" natáčet. Taky bych chtěl s Alešem a Chymusem udělat druhou desku mého sólo projektu IPAH, který by měl být oproti prvnímu albu více elektronický a více experimentální, ale to ukáže čas a má invence do textů a hudebních nápadů. Momentálně jsem nabitý energií a chutí dělat cokoliv jinakého...

145774029 1052138368530816 8996376121975518014 n 1

Jak se tváří Dan na tvůj přístup k hudbě, když je odkojený klasickým metalem?
Nevěří jak to může znít a je nadšený. Já mu samozřejmě spoustu věcí vracím a zamítám, ale ve finále mi dá vždycky za pravdu a dá na moje slova. On je vyloženě odkojený metalem a nikdy takhle nepracoval, ale je šťastný, že se může angažovat v naprosto nezávislém žánru a já jsem rád, že ho to nakoplo k životu a chuti dělat něco netradičního.

Díky za rozhovor a už teď se těším!!!!