Daniel Šakal Švarc - E.A. Poe je mojí inspirací

  • Číst 7286 krát

Na svou dobu geniální kytarista, kdysi s Henychem vtiskli Torr ten správný black metalový "ksicht", na pódiu Dáňa vždy vypadal, jako by vypadl z tehdejšího Metal Hammeru, výborný skladatel s citem pro silnou melodii, zakladatel Faty Morgany...Přijíždím k Danielovi domů, Dan mě už čeká před domem. Vím, čím si prošel a mám maličko z rozhovoru strach, ale vítá mě vyrovnaný člověk, s kterým se ve finále nádherně popovídalo, tím více, že jak on, tak já máme rádi povídky, které napsal E.A. Poe. Pouští mi jeho nové demo a titulní skladbu povoluje dát do našeho rozhovoru. Držím mu pěsti, přece jen Torr a Šakal byl kus mého mládí a Dáňa si další šanci jistě zaslouží.

Dane, první otázka je jasná, proč ses pustil po takové době do nové muziky?
Jak víš, měl jsem nějaké „kostlivce“ ve skříni, kterých jsem se tak nějak zbavil, ale spousta lidí mě hodilo přes palubu a já jsem si chtěl dokázat hlavně sobě, že nepatřím ještě, jak se říká „do starého železa“. A jak líp odstartovat novou etapu, než začít pracovat na novém materiálu.

K novému materiálu se vrátíme, já se ale musím zmínit, že jsi hrával ve spoustě kapel, z těch známých jmenujeme třeba Fatu Morganu, kterou jsi založil, Torr, F.A.T., či Daniels a pro mne jsi byl jednou z ikon našeho heavy metalu. Jak vzpomínáš na tu dobu?
Děkuju ti za poctu, jako ikona jsem se nikdy necítil, a ani jsem jí nebyl, byl jsem prostě jen muzikant, který hrál muziku a pokud se lidem líbila, bylo to jen dobře. Každopádně byla to nádherná doba, takové ty malé boje s Bolševikem, kterému jsme se strašně nelíbili, ale zase to mělo vliv i na nervy a psychiku, víš sám, jaká byla doba a kdo se jen maličko odlišil od davu, měl problémy. Ale to je všechno minulostí, za kterou jsem udělal tu pomyslnou tlustou čáru. Koukám se do přítomnosti, ta mě zajímá.

IMAGE0031
Daniel s Fatou Morganou (druhý zprava)

Dobře, pojďme na tu současnost, na čem pracuješ?
V této chvíli je v základu dopracováno, 2 měsíce jsem dával dohromady materiál na nové demo, které jsem nahrával v domácích podmínkách na ZOOM MRS 1608. A jak jsem zjistil, prsty i hlava slouží stále dobře a zjistil jsem, že mám v hlavě další nápady jak na muziku, tak na texty.

Co můžeš prozradit o demu?
Tak jde o 8 skladeb, z toho jsou dvě instrumentálky, Nahrával jsem vše sám, jen na basu mi pomáhal Matty, takže nejprve jsem nahrával jako základ bicí, pak basa, kytara a zpěv ve finále. Zase mě to strašně bavilo a chytlo, kdo to nikdy nevyzkoušel, nepochopí. Ale jak říkám, jde zatím jen o demo. Mám v plánu ho nahrát lépe a živě, pokud k tomu bude příležitost.

Co texty?
Jo je to i kompletně otextované, nikdy jsem se netajil, že mou velkou inspirací je Edgar Allan Poe. Jeho povídky mám rád a je úžasné, jak umí pracovat se slovy, dokáže navodit pocit úzkosti, strachu, zděšení…stačí si přečíst třeba Havrana, když přichází večer, zapálená svíčka a člověku běhá mráz po zádech. Takže názvy skladeb se odvíjí od mé „inspirace“ – Podlouhlá bedna, Vraždy v ulici Morgue, Vzkaz v lahvi, jedna skladba bude rozdělená i na dva party. Jo a je tam jeden cover od Burzum. 

Jak pracuješ? Vzniká nejprve muzika a pak text, nebo opačně?
Tak já nějak neumím psát do šuplíku, ani si nějak nezaznamenávám myšlenky či nápady. Hodně čtu, a když si přečtu nějakou povídku, nebo knihu, která mě nadchne, řeknu si, to je to pravé a už se v hlavě rodí text a když je hotový, broukám si nějaké linky a motivy a vznikne muzika. Nedokážu ale psát texty a muziku na povel, že si řeknu - teď sednu a píšu. Ne, někdy ta „múza“ nejde den dva, cítím, že to nemá význam. Další den pak sednu a najednou to jde, padají jak tóny, tak slovíčka a je z toho kompletní materiál, nechám ho chvíli uležet, poslechnu si to třeba příští den, často to pak ještě poupravím, dokud to nezní jak má.

Pod jakým jménem vyjde demo?
Tak to je naprosto jasné, vyjde pod jen pod mým jménem – Daniel Šakal Švarc. Je to lepší, než se zaštítit nějakou kapelou. Tohle je můj projekt a po zkušenosti z minula, si už do ničeho nedám moc mluvit, ať už jde o aranže nebo obal. Chci najít vydavatele, a je v plánu i nějaké to live vystoupení v rámci promo a PRka. Na bicí mám Petra Baloga, basa Matty a o zbytek se postarám sám.

Dane, já na tebe prozradím, že máš ještě jednu zajímavou nabídku, chceš o ní mluvit?? (Právě jsem mu z ipadu pouštěl Petroleum)
Jasně, asi máš na mysli Petroleum Ivo Plačka. Člověče, já to neznal, ale jak jsi mi to tady pustil, je to paráda, výborná melodická linka, fakt super, temná, tvrdá, přesto melodická hudba, vystupuje z toho napětí, tajemno, mystičnost, tohle mám rád, to se dostane člověku pod kůži. (Musím dodat, že Dan se nechtěl dál bavit a opravdu pilně naslouchal, dokud jsme nepřehráli jak Mephista tak Little Daniel). Takže ano, budu rád, když pro ně budu moc něco nazpívat na chystaném albu. Já muziku prakticky neposlouchám a vůbec nesleduju, co se na scéně děje, ale tohle mě nadchlo!!

117969917 377263249926909 8588269429241548401 n
s Danem posloucháme Petroleum

Dane na závěr co vzkážeš našim čtenářům?
No aby si našli dobrou muziku a hlavně…. Šakal se vrací -))))

Využívám Danova souhlasu a jako klip dáme skladbu Podlouhlou bednu, zhudebněnou stejnojmennou povídku horrorového krále, kterým  Edgara Allana Poe byl.

Protože i pro mne je Petroleum jako milovníka starých černobílých horrorů objev roku, stejně jako Šakalovo „vzkříšení“, kontaktuju ještě Ivo Plačka, jak vidí spolupráci s Danem on.

Ivo, Petroleum a Šakal, jak tě napadla tato spolupráce?
Tak já jsem o tom uvažoval už hodně dlouhou dobu, ale nedařilo se mi s Danem spojit a vyloženě do prdele jsem mu lézt taky nechtěl. Všechno bylo dílem náhody, kdy se mi nedávno objevila žádost o přátelství od Dana, my jsme letos ukončili spolupráci s Mirkem Valentou a hledal jsem výraznou osobnost, se zajímavým hlasem, což Dan bezpochyby splňuje, tak jsem mu to zkusil nadhodit a při následném oťukávání, jsme si padli do noty a Dan spolupráci s nadšením přislíbil. Jak se všechno dál vyvrbí, to ukáže čas...

Máš vizi, jaký prostor by Dan dostal?
Zrovna doděláváme cover Valentovi skladby, z jeho dema "Queen Alexandres", "Tajemství skryté za rouchem pověr", zaranžované v duchu skladeb Petroleum a tam bych si Dana zrovna dokázal představit. Mám za to, že to bude i pocta Mirkovi, který si také přál, aby nám Dan něco nazpíval. Co dalšího bychom spolu spáchali, to bude záležet na společné domluvě a na tom, čeho bude Dan schopný a na co se bude cítit. Já z něj chci dostat i nějaké kytarové nápady, které bychom zaranžovali do naší podoby a že jich Dáňa má...

Takže Petroleum my mohlo znít i česky?
Tak Petroleum zní i česky a to, ve skladbě "My Little Daniel", kde naše dcery nazpívaly dětské sbory v rodném jazyce. Hodláme i nadále kombinovat různé jazyky, jak to děláme od začátku a jak už jsem odpovídal, záleží na Danovi, čeho bude schopen. Také bych byl nerad, aby si někdo myslel, že chceme Dana urvat jako sólo zpěváka. Petroleum je od začátku studiový projekt mnoha individualit a prostor tam má každý, kdo má čím zajímavým přispět, já nevidím problém ani v tom, že by Dan mohl nazpívat něco v angličtině. Mně každopádně v první řadě těší Danovo nadšení a zájem a znovu se opakuju, co bude dál, ukáže čas. Na desce se pracuje, a dokud nebudeme na 100% přesvědčeni o špičkovém výsledku, desku nevydáme.