Tomáš Pošvanc na novém startu s Kamionem

  • Číst 6947 krát

Odešel z kapely, kterou založil, přesto nezatrpknul na muziku a jede dál, plný elánu a otevřený k světlým zítřkům. Období karantény využil s kapelou Bourbon Acoustic k natočení nového klipu Kamion.

Tomáši, ty jsi odešel z Carpatia Castle, dal jsi muzice vale, nebo co teď děláš?
Muzika je mojí součástí a zatím si bez ní neumím život představit, ta energie a zpětná vazba od publika je jako droga, ale bez vedlejších následků a průserů, teda také zatím. Po odchodu z Carpatia Castle jsem se přidal ke skupině Bourbon Acoustic, kde s kluky jako host jsem válčil tři sezóny. Další je art rockový projekt Behind The Fence. Priorita je pro mne živé hraní tak s Bourbon, mě naplňuje měrou vrchovatou a vedlejší projekty budou zrát, až dozrají.

Ale Bourbon je trošku jiný styl muziky než jsi razil s Carpatií, takže jsi opustil hvozdy Karpat, mlhu Transylvanie, táhle vlčí vytí a její hrady? Přestal jsi poslouchat gotiku a dal se na bigbít?

Muzika je buď dobrá, nebo špatná. Buď tě naplňuje, nebo ne. Já na bigbítu vyrostl, mám ho pořád v krvi a vždy když jsem snažil skládat, nebo hrát něco jiného, nedopadlo to dobře. Zastávám názor, že písnička pokud má potenciál, musí znít dobře i na španělku, tak jako třeba Dajána, která v symfonic metal verzi jistě vyrazí dech, ale přes sladké dřevo u ohýnku rozpláče. Každopádně ani na gotiku jsem nezanevřel s bývalými kolegy Vencou Pazderou a Monikou Štěpánkovou plus kamarádem "Zakkem" jsme rozjeli práci na gotických skladbách, co mi zůstaly v šuplíku z předchozí kapely, také zatím ve formě projektu tak uvidíme, jestli z toho časem něco vypluje. To je vlastně třetí můj projekt.

Zmínil jsi o projektu Behind The Fence - to bude anglicky??

Ano, je to doslova megalomanský projekt inspirovaný Pink Floyd, který myslím v ČR nemá obdoby. Autor defakto připravil vše od hudby přes promo a nákresy pódiové show a nakonec si nechal poskládání a sehrání kapely. Je to opačný postup, než je běžný, ale o to větší výzva. Uvidíme.

103463627 276911466717902 2979490074931747868 n

Bourbon... pojď mi to přiblížit, kdo tam s tebou je, co hrajete?
Bourboni jsou parta kamarádů, kteří spolu vyrůstali od dětství, a nebudu přehánět, když je nazvu druhou rodinou. S Martinem Kozlokem (zpěv, kytara) hrajeme společně ve třetí kapele, když ta první byla 26 let směrem do pravěku. S Ríšou Záhrobským (kytara,zpěv) a Romanem Barákem (Cajon) je to první štace, ale opět nebudu přehánět, když řeknu, že jsme někdy v minulých životech museli společně hrát alespoň kostky, když ne na flašinet, sedli jsme si ihned. Původně jsem se s kluky rozehrával po operaci karpálů, ale hned po prvním jamu mi bylo jasný, že jako hostující člen už nevynechám žádnou akci, až se letos stalo k naší doufám společné radosti, že jsem se stal členem stálým, i když to bylo jen slovíčkaření. Bourbon Acoustic má dvě vydaná autorská CD a playlist cca 100 převzatých songů. Většina naší produkce tvoří plesy, zábavy a obecní slavnosti, proto převládá převzatý repertoár, který je takzvaně od Vlacha po Bacha. Hrajeme v našem akustickém podání rock, bigbít, pop ale i country CZ i zahraniční, ale také nás pořadatelé oslovují ke klasické autorské produkci čili klasický hodinový koncert v rámci festivalu.

Vy máte novy klip. Který si na konci rozhovoru pustíme, jak vznikal a o čem je.
Nový společný klip byl zpočátku jen vzdálený ostrůvek v naší fantazii, ale v době corony jsme nechtěli sedět s rukama v klíně a rouškou na xichtě. Romana živí kamionová doprava, tak jsem si řekl, že není marný využít jeho možnosti a poděkovat těm frajerům, kteří brouzdají silnice po Evropě a místo gulášku od manželky, polykají tisíce kilometrů a těší se, až ty svoje holky zase obejmou a políbí. A protože kapela je hlavně o tom, že funguje chemie a týmový duch, rozhýbaly se kola našeho pomyslného kamionu směrem k realitě. Martin přinesl nástřel hudby a textu, nám to hrálo jako po týdnech zkoušení. Někdy si to prostě sedne hned a to je dobrý znamení. Odvážně jsme se pustili do nahrávání svépomocí ve sklepení naší zkušebny. Ríša za nás vytáhl horký brambor následným mixem a masteringem, opět v domácích podmínkách. Filmování se ujali naši kamarádi Renata a Pepa Prokopovi z ReNi creative, kteří také napsali scénář, režírovali, natáčeli, stříhali a především neskutečnou pohodou vnesenou na plac, motivovali nás, neherce k výkonům daleko za hranicemi našich možností. Tak vznikl klip Kamion. Já jen dodám, že za tři dny má klip přes 11 000 zhlédnutí na FB.

Kde seženeme informace o kapele popř. o koncertech?

Možná se pletu, ale v současné době pro kontakt s fanoušky a veškerý ten mediální servis funguje nejlépe FB. Prezentujeme na profilu veškeré informace o koncertech uplynulých i budoucích a jsme rádi za stoupající zájem a aktivitu fanoušků, protože to je ta nejvzácnější odměna v dnešní uspěchané a anonymní době.

Tomáši, máte klip, co CD?
Dnešní doba nepřeje vydávání CD, ale trend směřuje spíše k vydání singlu podpořeného videoklipem, proto než natáčet finančně a časově náročné CD plánujeme další song z vinařského prostředí a opět jako patrioti zvolíme k natáčení místní vinařství a podkrušnohorskou krajinu v okolí Mostu. Každopádně BA má za sebou dvě alba, které vznikly svépomocí a to CD Sever, vyšlo v roce 2015 a Rebel, které vyšlo v roce 2017.

Tome, díky za čas a rozhovor, těším se, až se zase uvidíme a tady je avízovaný klip Kamion.