Orchidea není jen květina

  • Číst 784 krát

Heavy metalová kapela z Karviné ORCHIDEA může dostat občanský průkaz! Na hudební scéně působí už 15 let.

Ahoj, letos slavíte 15 let kapely. Máte pro fanoušky připraveno něco extra?
Ahoj! Pro fanoušky jsme připravili výroční koncert, který proběhne už 17. března v Karviné v klubu Hard Cafe. Těšte se na koncert nejen náš, ale také našich spřízněných kapel. Můžeme také potvrdit účast vybraných ex členů kapely Orchidea a chybět nebude ani nehudební překvapení večera. Co více psát, stačí přijít a společně s námi si tento večer užít!

Město Karviná leží v ČR, ale u hranic s Ploskem. Vystupujete častěji na domácí půdě nebo v zahraničí?
Zprvu jsme hrávali především na české scéně. Postupem času jsme však začali hrát také v sousedním Polsku. Zpočátku se jednalo jen o přejetí hranice do sousedního města, ale později se to začalo tak nějak rozjíždět a již několik let hrajeme tedy především v Polsku. Máme ho projeté od hranic až po moře.

A kde hrajete raději?
Asi to ani neřešíme. Jsme rádi za každý koncert, za každou možnost prezentace, pro fanouška si jedeme třeba i 1 000 km. Nejraději hrajeme samozřejmě tam, kde je dobrá atmosféra, lidi se baví a my s nimi. Nejde to naplánovat, ale některé kluby či festivaly to v sobě prostě mají.

Když jsem zadala do vyhledávání na facebooku „orchidea“, našlo mi to i popovou kapelu. Máte s tím někdy problémy? Např. když pořadatelé udělají událost a nechtěně kliknou na ně.
Víme o nich již spoustu let, ale tuším, že jsme takový problém snad ještě neměli. Pořadatel ví, co chce a tak by ho to hned zarazilo. Orchidea hrající heavy metal je jen jedna!

K 10. výročí kapely jste zmínili, že jste hráli bez přerušení. Platí to stále?
Ano, platí to stále. Žádné přerušení. Spousta kapel by se za jistých komplikací v sestavě rozpadlo a my si to nikdy snad ani moc nepřipouštěli a vždy to táhli stále dál, stále domlouvali koncertování a nějaká pauza na „zformování“ vůbec nepřicházela v úvahu. Možná je až udivující, že nám to vyšlo a vše jsme vždy ustáli.

28278474 1976005149094303 1469311179 o

Jaký velký open festivaly máte za sebou?
Dostat se na velké festivaly je čím dál složitější. Stále stejná jména, placení si za účast … My hrajeme jen tam, kde o nás opravdu stojí, takže účast si nikdy platit nebudeme! Určitě bychom vypíchli Rockfest v Dačicích, což byl v historii kapely vůbec první festival, který si nás vzal. Tehdá to bylo jako blesk z čistého nebe, snad ani nevíme, jak jsme se k tomu dostali. Byla to naše první zkušenost s účinkováním na festivale, navíc v poměrně slušném čase. Z těch českých potom jmenujme třeba Tarock v Tachově. V Polsku jsme potom hráli na festivalech jako Chatstok či Metalowa Twierdza a stálo to za to!

Je nějaký fesťák, na kterém byste chtěli vystupovat?
Jak jsme již uvedli, jsme rádi za každý koncert, na kterém můžeme zahrát a předvést naši tvorbu. Nejde o to, zda je to fesťák, motosraz nebo klubový koncert. Všechno má něco do sebe.

Po boku jakých známých či až legendárních interpretů jste hráli?
V rámci klubových vystoupení jsme měli možnost sdílet scénu s kapelami, legendami, jako Arakain či Kreyson. Z těch polských například s legendárními TSA, Turbo, KAT a nejčastěji se momentálně setkáváme s kapelou Hunter. Poštěstilo se nám také zahrát na mezinárodním festivale s účastí kapel Saxon, Primal Fear, Candlemass … Za každý takový koncert jsme rádi. Je to takový bonbónek.

V půlce roku 2015 jste vydali CD Bar 66. Plánujete tenhle nebo příští rok vydat další?
Momentálně se plně zaměřujeme na přípravu výročního koncertu, ovšem hned poté chceme začít makat na materiálu pro novou nahrávku a až vše bude připraveno, dáme o sobě vědět s nějakým novým počinem!

Jak vás napadlo, že metalovou kapelu pojmenujete po květině?
Při prvních zkouškách přišla řeč taky na to, jak se vlastně budeme jmenovat. Všude kolem plata od vajec a také kartón s nápisem Orchidea. V tu ránu jsme prostě měli jasno

Jak jste se dali dohromady?
Na přelomu června/července roku 2003 ... Miloš "Ritchie" při cestách do práce slýchával v areálu bývalých sodovkáren v Karviné zkoušet kapelu. Jednoho dne se rozhodl navštívit jejich zkoušku, kde se setkal s Jindrou, který tam tou dobou byl také (ač jakožto nehrající). Ritchie si půjčuje kytaru, zahraje pár svých riffů a s Jindrou si vyměňují telefonní čísla. Jindra kontaktuje svého známého, kytaristu Marka "Barbuše" Urbánka, ten přizve bubeníka Láďu Pešku, začínají tvořit vlastní materiál a tím se začíná psát historie této kapely. Žánrově se kapela od počátku orientovala na melodický hard/heavy, na kterém oba kytaristi vyrůstali a především ryze vlastní tvorbu. Zhruba po dvou měsících do kapely nastoupil také Tomáš "Krtek" Bankó, který zaujal post zpěváka a byli jsme komplet.

Hrajete v původní sestavě nebo už byly změny?
Za ty roky jsme se změnám v sestavě samozřejmě nevyhnuli. Vždy se však měnili jen kytaristi a bubeníci. Většinový pevný základ – Tomáš „Krtek“ – zpěv, Miloš „Ritchie“ – kytara a Jindra – basa, tak ten je v kapele stálý prakticky od počátku doposud.

Otázka na závěr. Pamatujete si na váš úplně první koncert?
Nejde zapomenout. Bylo to 04. března 2005 v klubu Bedrunka v Bohumíně. Tehdá jsme tam hráli ještě s dalšími kapelami z Karviné a účast na akci byla poměrně dosti hojná. Na to, že to bylo první vystoupení, kupodivu se nám to i podařilo slušně zahrát, líbilo se a byl to takový náš první úspěch.

Děkuji za rozhovor.
Pro Rockpalace Miri Koky Kokošková