S Koridorem nejenom o minulosti

  • Číst 1639 krát

Hluboko do naší bigbítové historie musím zabrousit, pokud hledáme kořeny Valašské kapely Koridor. Sahají až někam k 80. létům, kdy bigbít byl brán jako jistý postoj revolty. Jsem rád, že kapely jako je třeba právě Koridor mají ještě dnes, co nabídnout. Koridor v uplynulých týdnech vydali svoje pokud dobře počítám čtvrté CD a tak kontaktujeme kapelu, abychom si s nimi popovídali nejen o novince, ale i o pionýrské době bigbítu.

Rockpalace zdraví Koridor respektive kytaristu a zakládajícího člena Pavla Němce. Nabíledni je hned otázka – pamatujete se ještě, kdy a jak to všechno okolo kapely začalo? Přišli jste z jiných kapel? Kdo vlastně Koridor zakládal?
Ahoj. KORIDOR vznikl v roce 1986 a u jeho vzniku jsem stál já a bubeník Petr. Bylo nám patnáct, šestnáct a každý jsme cvičili v sousední garáži, tak jsme se "sestěhovali" a rachot vycházel už jen z té jedné :-) V prvním roce se kluci v kapele měnili, kdo měl nástroj, mohl hrát :-) Až jsme to nějak uzavřeli, znali jsme se z "lidušky", takže nějaké ty hudební základy v nás byly.

Koridor založen – na jaké muzice jste byli „odkojeni“ a jakým směrem se budete ubírat vám bylo hned jasné?

Kupodivu v prapočátku byly pokusy o vlastní tvorbu, až se k nám dostaly kapely jako Deep Purple, Whitesnake.....střihli nás i Iron Maiden. Tyhle kapely by měly být i dnes povinnou "školní četbou" pro každého rockera....

Oživíte si svůj první koncert? Pamatujete si, kde byl a jak probíhal?

První "opravdový" koncert, nebo spíš tancovačka, byl snad někdy v roce 87 a to jsme pak chodili všichni s nosem nahoru. Vyprodáno, lidi nás nechtěli pustit domů - užívali jsme si to. Hrálo se víkend co víkend, pátky, soboty a někdy i neděle a bylo to moc fajn. Tehdy bigbítu přála doba!

Co tvořilo nosnou kostru repertoáru Koridoru? Vystačili jste si s vlastní tvorbou, nebo jste měli v záloze i nějaké ty covery s kterými začínaly všechny kapely?

Jak už jsem říkal, hrály se převážně tancovačky (bigbíty) a tam člověk musel sáhnout do produkce světových kapel, jejichž nahrávky se šířily na kazetách a páscích. Takže mimo vlastní věci se hrály kapely Whitesnake, Rainbow, D.Purple, Iron Maiden....atd.

Nahrát za bolševika LP bylo nemyslitelné. Snažili jste se tehdy dostat vaší muziku mezi lidi aspoň třeba formou kazet, jako to dělaly ostatní kapely?

Jj. Za bolševika bylo veselo:-) Ale na druhou stranu, nám se vyhýbaly zákazy produkce, jako to zažívaly ostatní kapely a i díky režimu bylo na bigbítech vždy narváno. Vydat oficiální nosič bylo ze světa SciFi, tak jsme pomalu, ale jistě budovali vlastní studio.....

Sledovali jste dění okolo sebe? Měli jste nějaké spřátelené kapely a vyráželi na společné kšefty?

:-) :-) Na Valašskomeziříčsku o nějakém přátelství mezi kapelami nemůže být ani řeči. Vtrhli jsme jako hurikán, najednou všichni pořadatelé chtěli KORIDOR a ostatní kapely nás braly jako nemilou konkurenci, která jim bere kšefty. Ostatně podobně je to na tom malém písečku dodnes. Spřátelené kapely máme spíš na Slovensku, Ostravsku, Jižní Moravě a Brněnsku.

V roce 1990 vydáváte první vaše ofiko CD – Souboj Titánů. Kde vzniklo? CD mám a je na něm použit přívlastek Best Of, takže předpokládám, že na stříbrný kotouč šlo to nej nej co Koridor do té doby udělal?
CD jsme nahráli v našem soukromém studiu a mastering a konečný mix vznikl u Petra Slezáka ve studiu CITRON. Tehdy jsme jezdili s koncertním programem Souboj titánů, inspirovaným stejnojmenným filmem, a tak nám přišlo logické doplnit to o pár dalších úspěšných písniček a vydat to pod názvem Best Of.

Další album vzniklo v roce 1996 Last Songs From Friends … šlo o živák a název – Poslední songy pro přátele měl hlubší význam? Proč jste se rozhodli právě pro živák?
V roce 96 už byla popularita bigbítových kapel na ústupu a lidí chodilo na koncerty stále míň. Proto jsme se rozhodli poslední velký koncert, kde byl ještě plný dům, zaznamenat na CD, vydat ho a poté si dát nějakou pauzu. Ta se nakonec protáhla na dlouhých 15 let :-)

dsc 2800


Já se přiznám, že jsem velký sběratel našeho bigbítu a tak jsem zahrabal ve svém archívu a ejhle – našel jsem záznam Koridor Live Poličná 1990. Věci jako Ted Nugent, Whitesnake, Kansas, Livin Blue´s a pokud se nepletu tak Přestaň už s tím je snad i Rosy Vista. Vše s českými texty, na jakém základě jste vybírali skladby a proč české texty?

Máš naprostou pravdu. Tohle CD vyšlo mimo naše vědomí. Zkrátka to někdo nahrál na zábavě a poté vydal. I proto je kvalita taková, jaká je. Ale tehdy se takové věci neřešily. Aspoň se jméno kapely dostávalo do povědomí a nějaká OSA či jiný podobný paskvil nám jsou i dnes u zadele :-) České texty nám přišly naprosto normální, ve škole jsme se učili maximálně rusky a daleko lepší je zpívat v mateřštině, což ocenili i lidi, kteří si mohli světové hity zpívat spolu s námi. Je to tak...Rosy Vista byla opomíjená, tuším ženská kapela, a tato pecka se nám zaryla pod kůži, jako i ostatní převzaté věci. (ano Rosy Vista byla vyloženě ženská kapela, dokonce vystupovala v tehdejší ČSSR a pro zajímavost tam chbíli na klávesy hrála Barbara Schenker - sestřička slavých bratří Michaela a Rudolfa, a končeně Barbara byla už tehdyznámá z kapely Viva) Husí kůže při poslechu originálu byla měřítkem, zda věc udělat, či nikoli :-)

Jak se píše český text na anglický originál? Našly by se skladby, které byste chtěli tehdy i hrát, ale právě pro ten text zůstaly u ledu?
:-)  V té době se dělalo snadno úplně všechno :-) Prostě jsme byli plní elánu a energie, tak to tak nějak plynulo. 2x týdně zkouška, 2x týdně koncert....žili jsme jen pro KORIDOR.....

Neuvažujete někdy vydat podobný skvost mapující tu krásnou éru bigbítu?

Abych pravdu řekl, dnes už jsme o pořádný kus dál. Hlavně, hrajeme už jen vlastní tvorbu a cover kapel je tady více, jak originálů. Jsme země revivalů, což nechápu, když si v pohodě můžu koupit vstupenku a zajít na originál. Něco jiného jsou kapely "Tribute", to dává smysl, ale v podstatě na každém festu se potkáváme s covery Kabátů, Lucií, Párplů atd.

Koridor si taky vybral „oddechový čas“. Proč přišla pauza ve vaší činnosti? Dali jste muzice „vale“ nebo se někteří z vás okolo muziky motali stále?

Jak už jsem říkal, dozrál čas a řekli jsme si, že dáme nějakou pauzu. S různými hudebními i nehudebními styly se roztrhl pytel a pro bigbít to byla konečná, což mohou potvrdit snad všechny kapely. Navíc už jsme po těch letech byli docela unaveni a rodiny si zasloužily, abychom jim vrátili, co nám obětovaly...Nakonec z toho bylo 15 let, ale o to víc si to dnes užíváme. Jsme už ve věku, kdy nás jen tak něco nerozhodí, a ať je u kormidla Zeman nebo Drahoš, stejně se budeme mít tak, jak si to zařídíme sami......jen ten Babiš by mohl emigrovat zpátky :-)

Koridor opět napnul plachty a vyrazil, kdy a proč vznikla myšlenka na reunion? Jak jste se dávali dohromady?

Abych řekl pravdu, ve vzkříšení už jsem moc nevěřil. Ale před sedmi lety se objevil zpěvák Radek....on je naprostý šílenec v dobrém slova smyslu, měl už nasmlouvané nějaké velké akce, a tak ten kolotoč začal znovu. Zkoušky, zkoušky, zkoušky...ale vyplatilo se a jezdíme spolu znovu už sedmou sezonu. Jedinou změnou v púvodním složení je klávesák Karlos, který je naprostý pohodář a skvělý profík a zapadl do rodiny :-) Dokonce pije slivovici, jako my všichni :-)

Zažili jste ta nejlepší léta bigbítu, kdy se na bigbít chodilo po stovkách – co říkáte dnešní návštěvnosti?

Tak to byla naprosto úžasná doba. Hrálo se celé víkendy, jaro, léto, podzim, zima a všude a vždy bylo narváno. Kdo to nezažil, nemůže to pochopit.....lidi by pro kapelu udělali první, poslední a nešetřili korunou...
Dnes je to přesně naopak. Pokud akce není zadarmo, není co řešit. To raději půjdu na diskotéku nebo nadávat do hospody nebo u televize...bohužel, taková je doba....

Vy jste nedávno vydali nové CD- Pokerový hráč – jak vznikal materiál na desku? Všechny songy jsou nové, vyloženě pro CD, nebo jste sáhli do šuplíků a oprášili některé starší songy?

Všechny písničky jsou samozřejmě nové. Od posledního CD "a jedeme dál" uplynulo více, než dva roky, tak se ten přetlak někde musel projevit :-)

Co se týče muziky a textů- vystačili jste si v kapele, nebo máte nějaké hosty, popř dvorní skladatele či textaře?

Všechny písničky, které hrajeme, jsou autorské a rovným dílem se dělíme se zpěvákem Radkem. Samozřejmě konečná podoba patří celé kapele. Takže si zatím vystačíme sami, ale do budoucna...kdo ví.

Sledujete dnešní hudební trendy? Co bych našel ve vašich přehrávačích za muziku? Co vaše vzory? Posunuli jste se někam dál, nebo (tak jako já) zůstáváte u muziky, kterou jste vnímali kdysi?

Samozřejmě muziku posloucháme všichni, nové trendy nevyjímaje. Tedy co se týče rockového směru. Hip Hop a podobné sračky ani omylem :-) Asi na tom budeme podobně, jako ty. Jak zpíváme v poslední písničce "Padesát".....staré psy už novým kouskům těžko naučíš :-)

Zaujala vás dnes nějaké kapela?

Kapel je strašně moc. Technika šla dopředu šíleným tempem, v obchodě s hudebninama si koupíš, co chceš. Ve studiu i hluchému udělají zvukaři dobrou nahrávku. Teprve naživo člověk pozná, jestli je kapela dobrá či nikoli. Za sebe mohu říct, že na Valašsku a Severní Moravě je výborných kapel a muzikantů spousta. Mezi takové patří spřízněná kapela ALL NEVER.

Jaké plány má kapela Koridor do budoucna? Ptát se, jestli píšete nový materiál je asi brzo -))

:-):-) V případě našeho frontmana, není nikdy brzo. Jak ho znám, nosí už v hlavě nejmíň pět nových songů. Musíme ho pořád krotit :-)
Letošní sezonu budeme hrát mix ze dvou posledních alb, samozřejmě ho doplnímě o pecky, které si lidi žádají (Pták, Modrá laguna, Bílý anděl........)

V jakém složení kapela nastupuje do roku 2018?
Ve stejném, jako poslední roky.
Radek "Kláda" Nohavica-zpěv, flétny
Pavel "Hombré" Němec-kytary,zpěv
Karel "Karlos" Piskoř-klávesy
Petr "Kyry" Krhovják-basa,zpěv
Petr "Vrna" Krupa-bicí,zpěv
Libor "Vývojka" Vojkůvka-zvukový technik
+ naše drahé polovičky, milenky, děti a vnoučata :-)

Kde můžeme najít nějaké informace o kapele? Má kapela FB profil, nebo www?

Veškeré info najdete na https://www.facebook.com/groups/177693908986793/a http://bandzone.cz/koridor

A obligátní otázka závěrem – co vzkážete našim čtenářům?

Cérky a ogaři....držte se a užívejte života. KORIDOR se vám tu cestu bude snažit zpříjemnit!!!!!!