Není stodola jako Stodola

  • Číst 1300 krát

Když jsem psal „Bigbítová místa duchů“, tak jsem ani netušil, jak velký zájem  mezi čtenáří  články vyvolají. Dostal jsem od vás spoustu tipů na další místa se smutným koncem a spoustu komentářů. Jeden mi utkvěl v paměti jako tříska v prstu. Zněl:  „ ….....to máme jako chtít, aby pamětníci- dnešní padesátníci a šedesátníci mlátili hlavami o reprobedny?“. Já to přece nepsal jako výčitku, ale jako téma pro vzpomínky a hlavně jako kontrast s hudebními kluby, které stále ještě vedou nerovný boj s dnešní dobou a odmítají padnout. Dvěma takovým jsem se rozhodl věnovat další dva rozhovory. Jeden je PEKELNÁ BRÁNA v Plzni. Tenhle klub provozuje italský metalista Giovanny Giuseppe Sferratore. Ten druhý je STODOLA v Přešticích a právě o ní bude ten rohovor dnešní.

Sedím ve STODOLE, v malinkém baru ještě před otevírací dobou a čekám na šéfa Tomáše Bauera. Trachu se tu rozhlížím. Pár sedátek, pár stolků a dvě bowlingové dráhy. Jejich konce mizí zatím ve tmě. U jednoho stolku sedí slečna nebo paní a vypisuje nějaké papíry. Nenápadně a hlavně netaktně jí nahlédnu pod ruku a zjistím, že vypisuje předtisky společnosti OSA. Sakra to je téma rohovoru! Hned jsem se k ní nahrnul s propiskou a blokem. Světe div se, rozhovor odmítla, prý s profesních důvodů. Asi OSA ví, proč nedává rozhovory. No ale Tomáš je tu,tak jdeme na to!

23804523 1564505036963573 222249805 n

Jak dlouho ve STODOLE válčíš a co tě k tomu, abys jí začal provozovat, vedlo. Vždyť všude kolem podniky podobného typu živoří.
Když jsem si Stodolu bral, tak jsem vlastně ani já sám nebyl vnitřně přesvědčený, jestli ji vůbec chci provozovat. Rozhodnout jsem se ale musel hned no a tak jsme tady. Předchozí majitel už dál pokračovat nechtěl, tak teď podnik provozuji od března já.

Měl jsi do začátku nějakou vizi nebo nějaký záměr, jakou cestou by se STODOLA měla v budoucnu ubírat?
Celkem zavedené tady byly diskotéky. Jenže tenhle druh zábavy je pro věkovou hranici do 30 let maximálně. Pro lidi nad tuto hranici tady nebyla žádná jiná možnost zábavy. Tady jsem viděl velkou šanci pro živou produkci hudby, která by uspokojila lidi všech věkových vrstev. 

A jak ti tenhle záměr vychází?
Z počátku jsem tu seděl skoro sám a zavíralo se v jednu. Nebylo to nic veselého. Dnes kapely přitáhnou více lidí. Tím pádem je tady i větší zábava, víc se pije a často zavíráme až nad ránem. Tak si troufám říct, že mi ten počáteční záměr vychází. Chce to ale čas, aby si lidé na Stodolu zvykli.

23756270 1564505033630240 520530034 n

Žánrově tady vystupují jaké kapely?
Snažíme se tady vystřídat většinu hudebních stylů současnosti. Hráli tady třeba Burma Jones, Coda, Mash, Benefit, Whitesnake revival, Parade Marche, Ferat, kontraverzní Fata Morgana a spousta jiných kapel.

A co zavedené diskotéky? Ty jsi úplně odboural?
Ne! Děláme obojí! Kapely tady vystupují v pátek a soboty patří stále diskotékám. Snažíme se, aby alespoň dvakrát v měsíci měly nějaké téma. Proběhly tu třeba Techno party, Snow party, UV party. Nechceme sklouznout do nudného přehrávání hudby

V pátek jdou lidi na kapelu, v sobotu na diskotéku. Jak Stodola funguje v týdnu?
Od středy do soboty je otevřený  Malý bar. Jeho součástí jsou dvě bowlingové dráhy. Ten funguje převážně formou předchozího zamluvení dráhy. Bar obsluhuje jedna barmanka. Další personál přichází až na páteční a sobotní akce. Tam jsou pak tři barmanky, které obsluhují v baru na sále, pak vždy dva kluci, co mají na starost vybírání vstupného a pořádek v klubu během akce. V neposlední řadě je tady produkční Pavel Lebeda, který vlastně vše zařizuje.

23782301 1564505043630239 1830489313 n

Vrátím se ještě ke kapelám. Plánujete v budoucnu vystoupení nějaké větší kapely? Tím nemyslím zrovna Mandrage nebo Slzu, ale třeba Dymytry.
Zatím v kapelách mapujeme prostor. Jaké mají kapely požadavky, kolik přitáhnou lidí. Na kterých kapelách dokážeme něco vydělat a u kterých jdeme do mínusových čísel atd. Po pravdě říkám, že zatím mám z větších skupin strach, protože nám tady chybí zkušenosti. Mohli by jsme si tak i pořádně nabít hubu. Až se trochu nadechneme, určitě se tady lidičky dočkají i větších a zvučnějších kapel.

Tak děkuji Tomášovi Bauerovi a Pavlovi Lebedovi za rozhovor a kafe, ale hlavně za to, že tady jsou  a rvou se s nepřízní doby k tomuto druhu zábavy, abychom my měli kam vyrazit si trochu zaskotačit.

Pro Rockpalace Šošon