Rozhovor s baskytaristou Karlem Skálou z Brufenu

  • Číst 1411 krát

Jak si se dostal k Brufenu?
Naprosto překvapivě přes sociální sítě, konkrétně Facebook. Přečetl jsem si status, že kapela hledá hudebníka na post baskytaristy. Váhal jsem asi tak 3 hodiny, jelikož jsem půl roku nedržel nástroj v ruce, ale nakonec jsem se odhodlal a zkusil napsat – a úspěšně.

Od kdy s nimi hraješ?

Od 17. června letošního roku.

Znal jsi kapelu už dřív?

Asi 4 roky. První zkušenost byla právě před 4 lety, kdy mě v té době současný basák, Václav Fišer, požádal asi o 14denní záskok z důvodu dovolené. Naučil jsem se asi 10 songů a šel na zkoušku. Nakonec však dovolenou zrušil, avšak Brufen jsem od té doby pasivně sledoval.

Byly pro tebe začátky v kapele těžký?

Začátky byly dost krušný. 30. května jsme se s frontmanem – Lubošem dohodli, že 16. června uskutečníme nějakou zkoušku. Kluci se jednoznačně shodli, že bych se měl stát součástí kapely. Doteď však nevím, jestli to bylo kvůli mým schopnostem, neschopností předchozího basáka, několika týdennímu hraním bez basové složky, nebo že jsem byl jediný, kdo se ozval.

Kolik koncertů už si s kapelou odehrál?

Nedokážu říct přesně, snad kolem 20.

V jakých kapelách jsi hrál před Brufenem?

Pokud nepočítám nějaké garážové pokusy, nebo kapely – jeden koncert a konec, tak jsem účinkoval v kapele The Kompot.

Naučil ses něco užitečného v předešlých kapelách?

Především hraní před lidmi a celkovou spolupráci v kapelním prostředí.

Hraješ momentálně ještě v jiný kapele?

Momentálně ne, ani v blízké době neplánuji. Brufen je obzvlášť v letních měsících kapela na „plný“ úvazek.

Máte s kapelou už nějaký plány rok dopředu nebo tolik dopředu neplánujete?

Větší a pravidelné akce se plánují na rok dopředu, jinak se akce domlouvají průběžně. Nejsou výjimky, kdy odehrajeme 3 koncerty za víkend.

Resize of P1050006

V kolika letech jsi začal hrát na baskytaru?

Baskytaře neúspěšně předcházely klávesy, u kterých jsem jako 11letý kluk zkrátka nevydržel. Následovala právě basa, jenž mě naprosto uchvátila. Tím pádem ve 12 letech.

Dal jsi někdy basu stranou kvůli nedostatku času?

Jen jednou, a to právě před vstupem do Brufenu. Intenzivní příprava na maturitu spolu s brigádami si vybrala svou daň.

Jaké kapely rád posloucháš?

Z českých kapel například Kabát, Škwor, Stroy, Harlej, Staré Pušky, Pipes and Pints a ze zahraničních Red Hot Chilli Peppers, Alice in Chains, Nirvana, Metallica, System of a Down. Dále mám zálibu i v dalších hudebních stylech – metalcore, deathcore. V těchto žánrech si rád poslechnu například Attila, Being As An Ocean, Upon A Burning Body, The Browning, A Day To Remember, Chelsea Grin, Deez Nuts,..

Máš nějaké koníčky kromě hudby?

Aktuálně těch koníčků kromě hudby vážně moc není. Volného času zbývá už jen na práci a nějaký ten výlet po našem krásném českém kraji.

Pro Rockpalace Miri Koky Kokošková