Andělská tvář za artilérií bicích v Limetal – Veronika Lukešová

  • Číst 8709 krát

Mladá, krásná a úspěšná. Hrála s ikony světového rocku – Alice Cooper, Ian Gillan, Michael Kiske..., za pár dní vyráží s kapelou Limetal na první samostatné turné kapely, které startuje 20.10. v Hranicích na Moravě. Dnešní rozhovor bude s Veronikou Lukešovou, která v Limetal pro nastávající turné kapely „zdědila bubenickou stoličku“ po vytíženém Lukášovi Pavlíkovi. Chvíli nám trvalo, než se nám povedlo s Veronikou časově synchronizovat rozhovor a stihli jsme to v den, kdy Limetal vyráží na turné

Veroniko, pro Rockpalace je to první rozhovor, takže se zeptám na tvoje hudební začátky, jak jste se vy dvě potkaly – ty a hudba?
Pomaloučku, polehoučku už od dětství, ale vždy doplňkově vedle sportu.

Jak to vypadalo s tvojí hudební průpravou? Zpěv, klavír???
Už od školky jsem si tak nějak pro radost zpívala, s bráchou, mamkou, nebo třeba ve školním sboru. Na klavír jsem chodila do třinecké ZUŠ od sedmi let.

Co poslouchala Veronika jako dítko školou povinné?
Hodně pestrý mix. Jako malinká jsem měla natočený jeden díl Esa, na který jsem se dívala pořád do kola, nejvíce mě fascinoval klip od Michaela Jacksona - Thriller. Rozhodně jsem nebyla nějak hudebně vyhraněná, poslouchala jsem vše,co mě chytlo. Z dětství mám vztah např. k Nohavicovi, ten u nás doma hodně frčel.

Jsi děvče původem z města oceli – Třince, takže otázka co ty a rock a heavy metal?
Ten jsem ve větší míře začala nasávat asi od 15, kdy jsem celkově hudbě něco víc propadla. Je to energický, rázný a výlupkovský styl. To mě baví, hlavně když hraji na bicí.

veronika lukesova 5

Třinec byl po dlouhou dobu sídlem super fesťáku – Noc plná hvězd – jestli pak si se byla někdy podívat?
Poprvé jsem si na něm zahrála s Kapriolou asi když mi bylo 16. Zítra vyrážíme s Limetalem na tour, kde Kapriola zahraje taktéž, já už v sestavě nejsem, ale těším se, bude to nostalgie.

Pro svojí další hudební kariéru sis jako hudební nástroj zvolila bicí. Není to zas takovou vyjimkou (Girlschool, Kapriola...), ale přesto, co bylo příčinou, že sis vybrala právě bicí?
Dynamičnost, energie,… Na světě není moc věcí, které můžete mlátit a je to dobře :D…

Vypadáš křehce, do bicích přece jen člověk musí dát ránu, je třeba trénovat i kondičku?
Určitě, dlouhé roky jsem řešila problémy s rukama, celkově z toho vyplynulo, jestli chci hrát stylem jakým hraji, musím proto udělat i něco víc než jen cvičit na bicí. Takže řeším svůj svalový fond, nejčastěji workout - cviky s vlastní váhou. Dokonce jsem si kvůli tomu udělala fitness licenci, ale miluji sport, takže mě to baví.

Máš nějaký ten hudební vzor??
Mám spoustu oblíbenců, napříč žánry, nástroji, …, byl by to dlouhý seznam. Hudbu nasávám, ale nejsem fanatický fanoušek a nerada něco úplně kopíruji. Takže když vidím, že si můj oblíbený bubeník, př. Eloy Casagrande dá piercing, nedám si ho taky.

jak to vypadá s tým hudebním vzděláním?
Maturitu jsem udělala na Janáčkově konzervatoři v Ostravě, absolutorium následně dokončila na Ježkově konzervatoři v Praze. Celkové vzdělání ale beru jako balíček všeho dohromady, co jsem zažila, a to i hlavně mimo školy.

Ty jsi na svůj věk úspěšná, patříš mezi firemní hráče některé značky? Co to obnáší?
Jsem endorser značek: Meinl, Tama, Remo, Balbex. Za určitých podmínek dostávám od těchto značek vybavení a já je za to propaguji a exkluzivně hraji jen na ně.

Maličko tě otestuju - ) co ti říkají výrazy jako třeba Keeper of the Seven Keys, He's back (the man behind the mask), Danger Zone popř. Child In Time?
Jestli myslíš Danger Zone od Kennyho Loginse, tak s tím jsem nehrála -)), nebo o tom aspoň nevím:D. Jinak z výše zmiňovaných je má oblíbená Child In Time, z tohoto songu mívám husí kůži. Deep Purple a Ian Paice mě jednu dobu hodně ovlivňovali.

Předchozí otázka je spjatá s tím, s jakými muzikanty jsi hrála. Když opomenu moje miláčky Alice Coopera a Mata Sinnera (dodnes si myslím, že kapela Sinner byla v 80.tých létech nedoceněna) jsi hrála s velikány jako je Ian Gillan a „zlaté hrdlo“ Helloween – Michael Kiske. Jak se děvče z Třince dostane mezi takovou elitu?
Člověk na sobě musí pracovat a být na správném místě ve správný čas.

Jak se ti pracovalo třeba právě s Kiskem, ale konečně i s ostatními muzikanty, přece jen to jsou světové pojmy, jak přistupovaly k dívce z Čech, ale on ten výčet jmen není stejně konečný, že ne?
V mém věku k tomu nejde přistoupit jinak než s pokorou. Ano, těch jmen bylo více, ale o to nejde, celkově podle mě v hudbě vždy záleží na opravdovosti, potom je jedno, odkud jste, kolik vám je a nebo jakého jste pohlaví…

Na bilancování je brzo, hudební kariéra je zcela před tebou, přesto se zeptám, co považuješ za svůj dosavadní největší úspěch?
Když mám pocit, že to, co dělám, mě baví.

Mimo velká rocková jména, které jsme již uvedli, nyní bubnuješ v kapele Limetal a za pár dní vyrážíte na turné. Takže otázka navazuje – jak jste se seznámili s Limetalem? Věděla jsi do čeho jdeš?
Kluci mě viděli bubnovat na jednom videu a na základě toho mě oslovili. V Praze proběhla schůzka, následně jedna zkouška v Hranicích a jelo se na první koncert. Sedli jsme si, takže ano, teď už celé turné.

Byly před Limetal jiné kapely, třeba jak se říká ty školní, ve kterých jsi hrávala?
Spoustu kapel, seskupení bylo zmíněno výše. Jestli jde vyloženě o školní, tak úplně první se jmenovala Boutique v ZUŠ Třinec.

Jarda Bartoň, Vašek Vlasák, to jsou pro moji generaci rockové ikony, ty přece jen patříš ke generaci mladší, před nástupem k Limetal ti tato jména něco říkala?
Určitě jsem je znala, osobně jsem viděla kluky na koncertě v Lucerně asi 4 roky zpátky, tehdy ještě jako Citrón.

veronika lukesova 2

Jak to vypadá s tvým cvičením před začátkem turné, na které vyrážíte 20.10.? Máš „nabubnováno“ nebo ještě piluješ a piluješ?
Celkově se vždy před delším turné snažím pravidelně cvičit, at’ se během hraní cítím komfortněji.

20.10. vyrážíte, patříš již i na svůj věk k ostříleným muzikantům, přesto – pociťuješ ještě trému, když jdete na jeviště?
Respekt, odpovědnost, to je to, co cítím úplně vždy, bez ohledu s kým a pro koho hraji.

Čeká vás „šnůra“ do prosince, takže to bude velká zátěž, jsi na pódiu s Olgou Lounovou... jak relaxuje Veronika? Tvůj ideální odpočinek, jaká je představa?
Miluji rodinu, přírodu, klid, krb, sport, zvířátka, poslech, tvorbu hudby…

Co tvoje autorské ambice? Skládáš, textuješ? Plánuješ něco ryze svého??
Ano, již nějakou dobu ve volných chvílích tvořím. Cíl by bylo vydat CD, ale v tomto si nedávám limity. Až budu cítit, že je ten čas, tak to vydám.

Co bychom našli v tvém přehrávači za muziku? Co posloucháš nyní? Sleduješ hudební scénu okolo sebe?
Žánrově téměř vše. Mám ráda klasiku, filmovou hudbu, písničkáře, rock, metal, fussion, world music, alternativu, pop… Můj přehrávač nyní hýří mnoha barvami Př. Lord Huron, Riverside, Chris Cornell, Damien Rice, Out of Africa, Sting, Seafret…

Určitě si se stala pro mnohé dívky vzorem, co doporučíš a poradíš těm, které by chtěly jít v tvých stopách?
Čím více kroků, tím více daleko, čím starší, tím větší stopa. Holka nebo kluk, na tom nezáleží, každý máme cestu svou.

Co vzkážeš čtenářům Rockpalace a fanouškům, kteří přijdou podpořit Limetal na některý z koncertů? A moc děkuju
Posílám krásnou “BzumBzum” energii všem… Jestli nevíte, co “BzumBzum” energie je, tak doražte na jeden z koncertů a pochopíte! :D